Buzët e fryrë në qen: çfarë do të thotë kjo

Nëse qeni juaj ka fryrë buzët, çojeni tek veterineri

Qeni ynë mund të ketë nevojë për ndihmë veterinare më shumë se një herë në jetën e tij. Një nga simptomat më të habitshme është të kesh buzë të fryrë, e cila mund të shfaqet kështu në momentin më pak të pritur.

Çfarë duhet të bëjmë për t'i kthyer ato në normalitet? Nëse doni të dini pse qeni përfundoi me buzë të fryra, atëherë unë do të shpjegoj gjithçka në lidhje me këtë temë.

Shkaqet e një qeni që ka fryrë buzët

Buzët e fryrë tek qentë mund të kenë shumë shkaqe

Kafshimet e insekteve

Zakonisht nuk janë problem, por nëse ndodhin në hundë, kokë ose gojë mund të jenë vërtet të rrezikshme. Në raste si këto, ne duhet ta kontrollojmë menjëherë qenin tonë nga një veteriner, në mënyrë që ai të përcaktojë ashpërsinë e pickimit. Dhe është se nëse ndodh një ënjtje e konsiderueshme, ajo mund të pengojë aftësinë e frymëmarrjes së kafshës.

në mënyrë të veçantë, Kafshimet e rriqrave shkaktojnë Ethet me Njolla të Shkëmbinjve (RMSF), i cili përveç temperaturës së lartë mund të shkaktojë shfaqjen e disa njollave të gjakut në buzët dhe mishrat e qenit. Veshët, putrat, buzët dhe organet seksuale ka të ngjarë të inflamohen.

Kruarje kone
Artikulli i lidhur:
Si të parandaloni pleshtat dhe rriqrat

Reaksione alergjike

Mund të ndodhë para gëlltitjes së ndonjë substance, fërkimit me ndonjë bimë apo edhe administrimit të një vaksine, dhe zakonisht prek zona të fytyrës të tilla si veshët, qepallat, surrat ose buzët. Nëse nuk shkojmë shpejt te një veteriner, inflamacioni mund të përhapet në mënyrë të rrezikshme deri në mbytjen e qenit.

melanoma

Shtë një lloj kanceri që prodhon parregullsi në skajet e buzëve, me një larmi ngjyrash. Kjo ënjtje do të shoqërohej me inflamacion të fytyrës, jargëzim të tepërt dhe probleme me dhëmbët dhe ka tendencë të ndodhë më shpesh tek qentë e moshuar.

Infeksioni i një dhëmbi

Nëse qeni ka një dhëmb të infektuar, Përveçse keni buzë të fryra, do të keni simptoma të tjera si fryma e keqe, humbja e oreksit dhe pështyma me gjak. Çdo leshtor i çdo moshe mund të ketë këtë problem, por është shumë më i zakonshëm tek ata që nuk i pastrojnë dhëmbët rregullisht.

Osteopatia kraniomandibulare

Isshtë një sëmundje që prek kryesisht Boksierët, Pinschers dhe Labradorët, e cila shkakton inflamacion në nofull. Shfaqet te kafshët nën moshën një vjeçare. Simptomat janë rënia e ujit, humbja e oreksit dhe ethet.

Cili është trajtimi?

Trajtimi do të varet nga shkaku, ajo që duhet të dini është se posa të shohim që qeni ynë ka fryrë buzët duhet ta çojmë tek veterineri sa më shpejt të jetë e mundur, përndryshe ne mund të rrezikojmë jetën tuaj.

Sapo në klinikë ose në spitalin veterinar, profesionisti do të na pyesë nëse keni simptoma të tjera dhe do të bëni një ekzaminim të parë fizik.

 • Në rast të një pickimi të dyshuar të rriqrave, flokët tuaj mund të priten për të parë nëse ekziston një parazit dhe, nëse ka, mund të hiqen siç duhet me një palë piskatore për heqjen e rriqrave. Më pas, ata do t'ju japin një injeksion që do të pengojë efektet e toksinës së parazitit dhe ata do t'ju mbajnë nën vëzhgim për 24-48 orë.
 • Në rast se bëhet fjalë për një reaksion alergjik, ata do të vendosin një antihistaminë për të lehtësuar simptomat, duke siguruar kështu që kafsha mund të marrë frymë përsëri e qetë. Përveç kësaj, ai do të përpiqet të zbulojë se çfarë e shkaktoi reagimin për të parandaluar që ajo të ndodhte përsëri.
 • Në rast se besohet se mund të jetë një melanomëdo të bëjë një rreze X dhe mbase një ekografi për të zbuluar se sa larg jeni. Në varësi të ashpërsisë, ju mund të zgjidhni ta hiqni atë ose të administroni një sërë ilaçesh të tilla si anti-inflamatorë që do të lehtësojnë dhimbjen.
 • Nëse ajo që keni është një infeksion i një dhëmbi, ajo që do të bëni është të zgjidhni ta pastroni ose, në varësi të ashpërsisë, ta hiqni atë. Ai gjithashtu do të bëjë një pastrim të plotë të dhëmbëve tuaj.
 • Së fundi, nëse ekziston dyshimi për osteopati kraniomandibulare, do të administroheni anti-inflamatorë dhe ne do t'ju rekomandojmë që të ju jepni një dietë jo të përtypshme derisa simptomat të regresohen.

Si të parandaloni buzët e fryra në qen

Nëse qeni juaj ka fryrë buzët, duhet të konsultoheni me një profesionist

Tani që dini gjithçka që mund të kalojë qeni juaj, gjëja më normale është që ju doni ta shmangni atë. Disa shkaqe të buzëve të fryrë nuk mund të rregullohen, siç janë shfaqja e tumoreve, etj. Por të tjerët janë më të lehtë dhe ju mund t’i ndihmoni që të mos ndikojnë tek ata.

Kështu, do të kishit:

Mundohuni të parandaloni që qeni të shkojë në zona me insekte

Insektet shpesh janë shumë të bezdisshme, dhe sidomos në sezonin e pranverës dhe verës ka një fluks më të madh. Prandaj, nëse qeni juaj është një nga ata që zakonisht vrapon pas tyre ose nuk i lë vetëm dhe përfundon me kafshimin e rastit, gjëja më e mirë që mund të bëni është ta shmangni atë.

Për ta bërë këtë, provoni zgjidhni orët kur ka më pak insekte, ose ndërroni vendin ku zakonisht e bëni qenin tuaj për shëtitje në mënyrë që ai të mos i gjejë. Në disa raste, ju mund të konsultoheni me veterinerin tuaj pasi ai mund të rekomandojë një ilaç kundër insekteve (si ato të kësaj përzgjedhjeje) për t'i mbajtur larg kafshës tuaj.

Korrigjo sjelljen e tyre

Një mënyrë tjetër për ta ndihmuar atë, veçanërisht me insektet ose reaksionet alergjike, është të korrigjojë sjelljen e tij. Ne flasim për parandaloni që qeni të ngatërrohet me insekte ose të hajë diçka ju nuk duhet Sigurisht, kur bëhet fjalë për parandalimin e buzëve të fryrë në qen, ju duhet të armatoseni me shumë durim.

Mund të duhet pak kohë për të eleminuar atë që nuk dëshironi të bëjë (për shembull, hani gjëra që janë në tokë ose vraponi pas insekteve). Dhe si ta bëjmë atë? Ka shumë mundësi, dhe çdo qen reagon ndaj njërit ose tjetrit. Për shembull, në rastin e disa qenve, përdorimi i një llak uji për ta spërkatur atë kur ai bën diçka të gabuar mund të jetë efektiv. Por te të tjerët nuk do të më ndalojë të bëj atë që nuk duam.

Në fillim do të duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të mos e ekspozuar, sepse, pa marrë parasysh sa i thoni ose i bëni, ajo do ta bëjë atë. Por me kalimin e kohës do t'ju duhet ta nënshtroni atë në "prova" që do ta ndihmojnë atë të dijë se si duhet të reagojë ndaj këtyre stimujve.

Nëse nuk dini si ta bëni, mbase është një ide më e mirë shko tek një etolog, se ai është profesionisti më i treguar për të eleminuar sjelljet në qen që nuk janë të dashur.

Lani dhëmbët

Siç kemi thënë më parë, një arsye tjetër pse mund të keni buzë të fryra është për shkak të problemeve në gojë. Për t’i shmangur ato, duhet të pastroni gojën e qenit tuaj dhe kjo arrihet duke i larë shpesh dhëmbët.

Kur qentë hanë, ose ushqim ose ushqim, shumë copa mund të qëndrojnë të vendosura në dhëmbët e tyre dhe, me kalimin e kohës, këto mund të kalben dhe të ndikojnë në dhëmbë, ose edhe më tej, duke ndikuar në gojën e tyre. Dhe këtu rrjedh fakti se shumë qen marrin fryrë buzësh.

Ajo që mund të bësh është, me një furçë dhëmbësh të veçantë për qen (dhe nje makarona edhe për qen), lani dhëmbët shpesh për të shmangur këtë problem. Ne gjithashtu rekomandojmë që, në kovën ku qeni juaj pi ujë, të shtoni një gargarë special. Kjo ndihmon për të parandaluar formimin e pllakave të gurëve dhe për të pastruar gojën në një masë më të madhe ose më të vogël. Mos u shqetësoni se qeni do ta refuzojë atë ujë; ata zakonisht nuk e bëjnë.

Sigurisht, rekomandohet shumë që, herë pas here, ta çoni qenin tuaj tek veterineri për një protezë dhe kontroll të nofullës ... Kjo sidomos kur ata janë më të rritur, sepse ndonjëherë duke mos ndryshuar llojin e ushqimit, ato mund të dëmtojnë deri te dhembet dhe se ato prishen ose nyjet e nofulles perkeqesohen me kalimin e kohes.

Ndryshoni dietën tuaj

Qoftë për shkak të alergjive ushqimore, problemeve të nofullës, dhëmbëve ... Ndryshimi i dietës mund ta ndihmojë qenin tuaj të mos ketë buzë të fryra shpesh. Ndonjëherë ushqimi, edhe pse është ushqim, mund të shkaktojë alergji ndaj qenve, prandaj duhet të vërehet shumë mirë.

Në këto raste, veterinerët shpesh zgjedhin ushqime më të lehta për t’u përtypur, të tilla si vaska ose kanaçe, në vend se të ushqehen.

Vizitat e rregullta të veterinerëve

Logshtë logjike, veçanërisht nëse ajo që duam të parandalojmë është që qeni të zhvillojë një sëmundje që është më e vështirë për tu kuruar.

Për ta bërë këtë, ju rekomandojmë që ta merrni atë për një vizitë rishikuese të paktën një herë në vit. Megjithatë, është shumë e përshtatshme për të vëzhgoni çdo ditë për të parë nëse ka ndonjë ndryshim në sjelljen e tyre, ose në fizikun e tij, kjo ju bën të shkoni në konsultë më parë.

Kjo do të ndihmojë në zbulimin e problemeve të mundshme më shpejt, siç është melanoma në buzë, e cila, sa më shpejt të fillojë të trajtohet, aq më shumë ka të ngjarë që kafsha të mos ketë pasoja negative dhe / ose serioze.

Deworm qen tuaj

A e dini se mund të shmangni pickimet e rriqrave? Somethingshtë diçka që pothuajse të gjithë pronarët e marrin parasysh vetëm në muajt e pranverës dhe verës. Por rriqrat Ata janë gjatë gjithë vitit dhe mund të kafshojnë qen në çdo kohë.

Nëse kafsha juaj shtëpiak ka flokë të gjatë, mund të mos e kuptoni që ka një rriqër derisa rriqra të jetë fryrë shumë dhe të vëreni një gungë kur e ledhatoni atë (për sa kohë që është në zonën ku po përkëdhelni).

Prandaj, rekomandimi ynë është që të përdorni produkte për të përgjumur qenin tuaj në pjesën e jashtme, mirë me pipeta,

Qeni ynë mund të ketë nevojë për ndihmë veterinare më shumë se një herë në jetën e tij. Një nga simptomat më të habitshme është të kesh buzë të fryrë, e cila mund të shfaqet kështu në momentin më pak të pritur.

Çfarë duhet të bëjmë për t'i kthyer ato në normalitet? Nëse doni të dini pse qeni përfundoi me buzë të fryra, atëherë unë do të shpjegoj gjithçka në lidhje me këtë temë.

Shkaqet e një qeni që ka fryrë buzët

Buzët e fryrë tek qentë mund të kenë shumë shkaqe

Kafshimet e insekteve

Zakonisht nuk janë problem, por nëse ndodhin në hundë, kokë ose gojë mund të jenë vërtet të rrezikshme. Në raste si këto, ne duhet ta kontrollojmë menjëherë qenin tonë nga një veteriner, në mënyrë që ai të përcaktojë ashpërsinë e pickimit. Dhe është se nëse ndodh një ënjtje e konsiderueshme, ajo mund të pengojë aftësinë e frymëmarrjes së kafshës.

në mënyrë të veçantë, Kafshimet e rriqrave shkaktojnë Ethet me Njolla të Shkëmbinjve (RMSF), i cili përveç temperaturës së lartë mund të shkaktojë shfaqjen e disa njollave të gjakut në buzët dhe mishrat e qenit. Veshët, putrat, buzët dhe organet seksuale ka të ngjarë të inflamohen.

Kruarje kone
Artikulli i lidhur:
Si të parandaloni pleshtat dhe rriqrat

Reaksione alergjike

Mund të ndodhë para gëlltitjes së ndonjë substance, fërkimit me ndonjë bimë apo edhe administrimit të një vaksine, dhe zakonisht prek zona të fytyrës të tilla si veshët, qepallat, surrat ose buzët. Nëse nuk shkojmë shpejt te një veteriner, inflamacioni mund të përhapet në mënyrë të rrezikshme deri në mbytjen e qenit.

melanoma

Shtë një lloj kanceri që prodhon parregullsi në skajet e buzëve, me një larmi ngjyrash. Kjo ënjtje do të shoqërohej me inflamacion të fytyrës, jargëzim të tepërt dhe probleme me dhëmbët dhe ka tendencë të ndodhë më shpesh tek qentë e moshuar.

Infeksioni i një dhëmbi

Nëse qeni ka një dhëmb të infektuar, Përveçse keni buzë të fryra, do të keni simptoma të tjera si fryma e keqe, humbja e oreksit dhe pështyma me gjak. Çdo leshtor i çdo moshe mund të ketë këtë problem, por është shumë më i zakonshëm tek ata që nuk i pastrojnë dhëmbët rregullisht.

Osteopatia kraniomandibulare

Isshtë një sëmundje që prek kryesisht Boksierët, Pinschers dhe Labradorët, e cila shkakton inflamacion në nofull. Shfaqet te kafshët nën moshën një vjeçare. Simptomat janë rënia e ujit, humbja e oreksit dhe ethet.

Cili është trajtimi?

Trajtimi do të varet nga shkaku, ajo që duhet të dini është se posa të shohim që qeni ynë ka fryrë buzët duhet ta çojmë tek veterineri sa më shpejt të jetë e mundur, përndryshe ne mund të rrezikojmë jetën tuaj.

Sapo në klinikë ose në spitalin veterinar, profesionisti do të na pyesë nëse keni simptoma të tjera dhe do të bëni një ekzaminim të parë fizik.

 • Në rast të një pickimi të dyshuar të rriqrave, flokët tuaj mund të priten për të parë nëse ekziston një parazit dhe, nëse ka, mund të hiqen siç duhet me një palë piskatore për heqjen e rriqrave. Më pas, ata do t'ju japin një injeksion që do të pengojë efektet e toksinës së parazitit dhe ata do t'ju mbajnë nën vëzhgim për 24-48 orë.
 • Në rast se bëhet fjalë për një reaksion alergjik, ata do të vendosin një antihistaminë për të lehtësuar simptomat, duke siguruar kështu që kafsha mund të marrë frymë përsëri e qetë. Përveç kësaj, ai do të përpiqet të zbulojë se çfarë e shkaktoi reagimin për të parandaluar që ajo të ndodhte përsëri.
 • Në rast se besohet se mund të jetë një melanomëdo të bëjë një rreze X dhe mbase një ekografi për të zbuluar se sa larg jeni. Në varësi të ashpërsisë, ju mund të zgjidhni ta hiqni atë ose të administroni një sërë ilaçesh të tilla si anti-inflamatorë që do të lehtësojnë dhimbjen.
 • Nëse ajo që keni është një infeksion i një dhëmbi, ajo që do të bëni është të zgjidhni ta pastroni ose, në varësi të ashpërsisë, ta hiqni atë. Ai gjithashtu do të bëjë një pastrim të plotë të dhëmbëve tuaj.
 • Së fundi, nëse ekziston dyshimi për osteopati kraniomandibulare, do të administroheni anti-inflamatorë dhe ne do t'ju rekomandojmë që të ju jepni një dietë jo të përtypshme derisa simptomat të regresohen.

Si të parandaloni buzët e fryra në qen

Nëse qeni juaj ka fryrë buzët, duhet të konsultoheni me një profesionist

Tani që dini gjithçka që mund të kalojë qeni juaj, gjëja më normale është që ju doni ta shmangni atë. Disa shkaqe të buzëve të fryrë nuk mund të rregullohen, siç janë shfaqja e tumoreve, etj. Por të tjerët janë më të lehtë dhe ju mund t’i ndihmoni që të mos ndikojnë tek ata.

Kështu, do të kishit:

Mundohuni të parandaloni që qeni të shkojë në zona me insekte

Insektet shpesh janë shumë të bezdisshme, dhe sidomos në sezonin e pranverës dhe verës ka një fluks më të madh. Prandaj, nëse qeni juaj është një nga ata që zakonisht vrapon pas tyre ose nuk i lë vetëm dhe përfundon me kafshimin e rastit, gjëja më e mirë që mund të bëni është ta shmangni atë.

Për ta bërë këtë, provoni zgjidhni orët kur ka më pak insekte, ose ndërroni vendin ku zakonisht e bëni qenin tuaj për shëtitje në mënyrë që ai të mos i gjejë. Në disa raste, ju mund të konsultoheni me veterinerin tuaj pasi ai mund të rekomandojë një ilaç kundër insekteve (si ato të kësaj përzgjedhjeje) për t'i mbajtur larg kafshës tuaj.

Korrigjo sjelljen e tyre

Një mënyrë tjetër për ta ndihmuar atë, veçanërisht me insektet ose reaksionet alergjike, është të korrigjojë sjelljen e tij. Ne flasim për parandaloni që qeni të ngatërrohet me insekte ose të hajë diçka ju nuk duhet Sigurisht, kur bëhet fjalë për parandalimin e buzëve të fryrë në qen, ju duhet të armatoseni me shumë durim.

Mund të duhet pak kohë për të eleminuar atë që nuk dëshironi të bëjë (për shembull, hani gjëra që janë në tokë ose vraponi pas insekteve). Dhe si ta bëjmë atë? Ka shumë mundësi, dhe çdo qen reagon ndaj njërit ose tjetrit. Për shembull, në rastin e disa qenve, përdorimi i një llak uji për ta spërkatur atë kur ai bën diçka të gabuar mund të jetë efektiv. Por te të tjerët nuk do të më ndalojë të bëj atë që nuk duam.

Në fillim do të duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të mos e ekspozuar, sepse, pa marrë parasysh sa i thoni ose i bëni, ajo do ta bëjë atë. Por me kalimin e kohës do t'ju duhet ta nënshtroni atë në "prova" që do ta ndihmojnë atë të dijë se si duhet të reagojë ndaj këtyre stimujve.

Nëse nuk dini si ta bëni, mbase është një ide më e mirë shko tek një etolog, se ai është profesionisti më i treguar për të eleminuar sjelljet në qen që nuk janë të dashur.

Lani dhëmbët

Siç kemi thënë më parë, një arsye tjetër pse mund të keni buzë të fryra është për shkak të problemeve në gojë. Për t’i shmangur ato, duhet të pastroni gojën e qenit tuaj dhe kjo arrihet duke i larë shpesh dhëmbët.

Kur qentë hanë, ose ushqim ose ushqim, shumë copa mund të qëndrojnë të vendosura në dhëmbët e tyre dhe, me kalimin e kohës, këto mund të kalben dhe të ndikojnë në dhëmbë, ose edhe më tej, duke ndikuar në gojën e tyre. Dhe këtu rrjedh fakti se shumë qen marrin fryrë buzësh.

Ajo që mund të bësh është, me një furçë dhëmbësh të veçantë për qen (dhe nje makarona edhe për qen), lani dhëmbët shpesh për të shmangur këtë problem. Ne gjithashtu rekomandojmë që, në kovën ku qeni juaj pi ujë, të shtoni një gargarë special. Kjo ndihmon për të parandaluar formimin e pllakave të gurëve dhe për të pastruar gojën në një masë më të madhe ose më të vogël. Mos u shqetësoni se qeni do ta refuzojë atë ujë; ata zakonisht nuk e bëjnë.

Sigurisht, rekomandohet shumë që, herë pas here, ta çoni qenin tuaj tek veterineri për një protezë dhe kontroll të nofullës ... Kjo sidomos kur ata janë më të rritur, sepse ndonjëherë duke mos ndryshuar llojin e ushqimit, ato mund të dëmtojnë deri te dhembet dhe se ato prishen ose nyjet e nofulles perkeqesohen me kalimin e kohes.

Ndryshoni dietën tuaj

Qoftë për shkak të alergjive ushqimore, problemeve të nofullës, dhëmbëve ... Ndryshimi i dietës mund ta ndihmojë qenin tuaj të mos ketë buzë të fryra shpesh. Ndonjëherë ushqimi, edhe pse është ushqim, mund të shkaktojë alergji ndaj qenve, prandaj duhet të vërehet shumë mirë.

Në këto raste, veterinerët shpesh zgjedhin ushqime më të lehta për t’u përtypur, të tilla si vaska ose kanaçe, në vend se të ushqehen.

Vizitat e rregullta të veterinerëve

Logshtë logjike, veçanërisht nëse ajo që duam të parandalojmë është që qeni të zhvillojë një sëmundje që është më e vështirë për tu kuruar.

Për ta bërë këtë, ju rekomandojmë që ta merrni atë për një vizitë rishikuese të paktën një herë në vit. Megjithatë, është shumë e përshtatshme për të vëzhgoni çdo ditë për të parë nëse ka ndonjë ndryshim në sjelljen e tyre, ose në fizikun e tij, kjo ju bën të shkoni në konsultë më parë.

Kjo do të ndihmojë në zbulimin e problemeve të mundshme më shpejt, siç është melanoma në buzë, e cila, sa më shpejt të fillojë të trajtohet, aq më shumë ka të ngjarë që kafsha të mos ketë pasoja negative dhe / ose serioze.

Deworm qen tuaj

A e dini se mund të shmangni pickimet e rriqrave? Somethingshtë diçka që pothuajse të gjithë pronarët e marrin parasysh vetëm në muajt e pranverës dhe verës. Por rriqrat Ata janë gjatë gjithë vitit dhe mund të kafshojnë qen në çdo kohë.

Nëse kafsha juaj shtëpiak ka flokë të gjatë, mund të mos e kuptoni që ka një rriqër derisa rriqra të jetë fryrë shumë dhe të vëreni një gungë kur e ledhatoni atë (për sa kohë që është në zonën ku po përkëdhelni).

Prandaj, rekomandimi ynë është që të përdorni produkte për të përgjumur qenin tuaj nga jashtë, ose me pipeta, jakë ose ndonjë produkt tjetër që ju rekomandon veterineri (ose që jeni që është efektiv) dhe nga brenda. Kjo nuk do të thotë se ka zero mundësi të kafshohet nga një tik-tak, por është më e komplikuar.

Përveç kësaj, ne ju japim një këshillë tjetër: mbajeni pallton të rregullt dhe, nëse është e mundur, të shkurtër (në verë më shumë pasi qentë mund të nxehen shumë). Kjo është, përpiquni ta pastroni shpesh, t'i jepni banjë të çuditshme në muaj dhe të vëzhgoni se nuk e humb shkëlqimin e saj pasi mund të tregojë se ka diçka që nuk shkon.

Buzët e fryra të qenit janë një shqetësim

A ka qenë e dobishme për ju?> Jakë ose ndonjë produkt tjetër që ju rekomandon veterineri (ose që jeni efektiv) dhe brenda. Kjo nuk do të thotë që ka shanse zero të kafshohet nga një tik-tak, por është më e komplikuar.

Përveç kësaj, ne ju japim një këshillë tjetër: mbajeni pallton të rregullt dhe, nëse është e mundur, të shkurtër (në verë më shumë pasi qentë mund të nxehen shumë). Kjo është, përpiquni ta pastroni shpesh, t'i jepni banjë të çuditshme në muaj dhe të vëzhgoni se nuk e humb shkëlqimin e saj pasi mund të tregojë se ka diçka që nuk shkon.

Buzët e fryra të qenit janë një shqetësim

Ka qenë e dobishme për ju?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mimi cruz dijo

  Përshëndetje, qeni im është një Rottweiler dhe sot ajo u zgjua me një fytyrë të fryrë, dhe pas orësh ajo filloi të merrte koshere në trupin e saj, por ajo tashmë filloi të hante, unë fillova ta laja dhe t'i vija akull në trupin e saj, ata mund të më jepte një rekomandim tjetër.

  1.    Rachel Sanchez dijo

   Përshëndetje Mimi. Këshilla ime është që ju të merrni qenin tuaj në veteriner sa më shpejt të jetë e mundur për të gjetur origjinën e problemit dhe për të administruar një trajtim. Shtë më mirë të shmangni mjetet juridike në shtëpi para se të këshilloheni me profesionistin, pasi ato mund të jenë kundërproduktive. Me fat Nje perqafim.

 2.   Alex dijo

  Boksieri im është një vjeç dhe nëse surrat dhe gjysma e kokës së tij janë ndezur super, çfarë mund të bëhet?

  1.    Rachel Sanchez dijo

   Përshëndetje Aleks. Ju duhet ta çoni qenin tuaj tek veterineri sa më shpejt të jetë e mundur për të eleminuar inflamacionin dhe për të përcaktuar shkakun e problemit. Nëse është e mundur, merreni menjëherë. Fat i mirë dhe një përqafim.

 3.   Marlon castaneda dijo

  Une Qeni është një Labrador, është 4 muaj nga një moment në tjetrin, filloi me sy të skuqur dhe bagazhin e fryrë, e mora, i kalova një leckë të lagur dhe e pastrova, tani është më mirë, ënjtja ka rënë .

  1.    Rachel Sanchez dijo

   Përshëndetje Marlon. Bestshtë më mirë që qeni juaj të ekzaminohet nga një veteriner sa më shpejt që të jetë e mundur. Mund të jetë një alergji dhe në atë rast trajtimi mjekësor do të ishte i nevojshëm. Fat i mirë dhe një përqafim.

 4.   Silvia dijo

  Pershendetje! Boksieri im nëntë vjeç ka një buzë të ulët të majtë. Udhëtova dhe e lashë atë nën kujdesin e një vajze. Sot e pyeta nëse kishte luftuar me një qen tjetër. Ajo thotë jo dhe se harroi të më tregonte për buzën e saj të varur. Do ta çoj pasdite. Por a e dini se çfarë mund të jetë?

 5.   Angie yauri dijo

  Përshëndetje, qenushja ime 3 muajshe Cocker ka një surrat të fryrë, ai gjithashtu ka ënjtje në gojë dhe në sytë e tij, ai dëshiron të gërvishtë gjithçka, ai nuk ndalet së kafshuari, ju lutem më ndihmoni, jam jashtëzakonisht i shqetësuar! ! Më ndihmoni, ai është shumë i vogël, nuk dua t’i ndodhë diçka e keqe.

 6.   Itzel dijo

  Qeni im është një kryq i artë, syri i tij është ndezur dhe gjuha e tij është kontrolluar nga një veteriner, por sot ai u zgjua më i përflakur, çfarë mund të bëj?

 7.   Sarees Madrid dijo

  Përshëndetje. Unë kam një qen që kam bërë një operacion sterilizimi 12 ditë më parë. Të njëjtën ditë natën ai u sëmur dhe derdhi gjak i dha një hemorragji të brendshme. Për shkak të kësaj ata bënë një operacion tjetër më të madh në qendër të pansitës për ta pastruar të gjithë dhe më pas ta qepin. Përsëri, mirë unë e solla atë në shtëpi dhe u kujdesa për të kur ajo ishte 8 ditore, ajo tha se nuk dëshiron të hajë. Ai ka ethe, kishte përplasje dhe diarre gjatë natës dhe filloi të dilte gjak nga plaga e madhe, sipas mjekut quhet cerumen dhe kjo është normale, por është akoma keq, gunga dhe diarreja ndaluan, por ai po paraqet një ethe, është fryrë buzët veshët dhe putrat duart e vogla. Nuk di më se çfarë të mendoj apo shqetësohem.