Cili është ushqimi më i mirë i qenve?

Cili është ushqimi më i mirë i qenve?
Qentë tanë janë bërë një anëtar më shumë i familjeve tona, kjo është arsyeja pse ne tani kujdesemi shumë më tepër për t'u ofruar atyre ushqim adekuat, i cili është i përshtatur me nevojat e tyre dhe që përfshin të gjitha lëndët ushqyese që ata kërkojnë.

Por A keni menduar ndonjëherë se cili është ushqimi më i mirë i qenve? A është pronarja?A i ushqeni? Ndoshta dieta Barf? Nëse edhe ju dëshironi t'i jepni kafshës tuaj më të mirën, ne do t'i hedhim një vështrim të mirës dhe të keqes së secilit ushqim, në mënyrë që të krahasoni dhe të nxirrni përfundimet tuaja.

Ushqim për qen, çfarë ka?

ushqej qentë

Nëse kërkoni në ndonjë dyqan kafshësh shtëpiake ose supermarket në internet për fjalët "ushqim për qen", do të hasni një mori markash dhe produktesh. Jo vetëm ushqime, por edhe ushqime të lagura dhe të dehidratuara...

Pra, si e dini nëse ajo që do t'i jepni gëzofit tuaj është më e mira? Në këtë rast, alternativa më e mirë do të jetë gjithmonë të njihni alternativat që ekzistojnë në treg dhe të shihni avantazhet dhe disavantazhet e secilës prej tyre në mënyrë që të përcaktoni atë që ju përshtatet më së miri.

mbetjet nga shtëpia

Mendoj se është diçka që të gjithë e kemi bërë në një moment. Mbarojmë së ngrëni, na ka mbetur ushqim dhe e dimë që qenit tonë i pëlqen, ndaj ia japim.

Mund të jetë ajo jini një nga ata që beson se gatimi në shtëpi është më i mirë. Por a është vërtet një opsion i mirë?

Nëse analizojmë pak, nuk ka dyshim se ka një përfitim të madh dhe ai është se ju e dini se çfarë ha qeni juaj. Domethënë, ju e dini se nuk po i jepni zëvendësues, as hi, as substanca kimike që mund të dëmtojnë shëndetin e tij në planin afatgjatë.

Por duke qenë më kërkues, A e dini nëse vërtet po i jepni atij një dietë të plotë dhe të ekuilibruar?A ia mbuloni të gjitha nevojat e tij ushqimore? të përgatisin një dietë gjithëpërfshirëse sipas peshës, nivelit të aktivitetit fizik dhe moshës së tyre, duke u siguruar që asgjë të mos mungojë?

Me shumë mundësi jo, qoftë për shkak të injorancës apo mungesës së kohës, dhe pikërisht me këtë lloj diete, megjithëse e dini se çfarë përmban, keni problemin që mund të shkaktohen deficite ushqyese.

Ushqej

Ushqimi ka qenë një opsion për të ushqyer qentë tanë për shumë vite. Por, me kalimin e kohës, gjithnjë e më shumë njerëz po pyesin nëse kjo është alternativa më e mirë, duke e hedhur poshtë atë si një ushqim të përpunuar, të thatë dhe të butë. Gjithashtu, ka shumë qen që nuk e pëlqejnë atë.

Me kalimin e kohës, janë propozuar alternativa të tjera shumë më të shëndetshme, me më shumë shije dhe të përshtatura me natyrën dhe fiziologjinë e qenit. Megjithatë, është e vërtetë që ushqimi është një ushqim shumë komod për njerëzit, pasi ju duhet vetëm të blini një qese dhe ta servirni.

Ushqimi përmban gjithashtu produkte jo të besueshme që ne nuk mund t'i kontrollojmë, të tilla si nënprodukte, aditivë, konservues dhe kimikate, të cilat vënë në dyshim transparencën e përbërësve.

Kjo është arsyeja kryesore pse shumë njerëz zgjedhin t'i thonë jo ushqimit. .

Ushqim i dehidratuar

qeni që ha një kockë

Mund ta njihni më shumë si ushqim i thatë. Përbëhet në ushqim që "thahet" duke e lejuar atë të ruhet lehtësisht, jo i ndotur dhe gjithashtu shumë më i lirë kundrejt opsioneve të tjera.

Megjithatë, ajo paraqet disa probleme, dhe kryesorja është vetë dehidratimi. Sistemi tretës i qenit është i përgatitur për të ngrënë me një minimum prej 70% lagështi. Po, përveç kësaj, qeni juaj nuk është nga ata që pinë shumë ujë, duke siguruar një dietë "të thatë", ne do të favorizojmë dehidratimin e leshit tonë.

Përveç kësaj, edhe një herë, do të jetë e nevojshme të kontrolloni mirë etiketën për t'u siguruar që lëndët ushqyese që ofrohen janë cilësore dhe të përshtatura me nevojat tuaja.

Dieta me barf

duke ushqyer qen

Dieta Barf përbëhet nga t'i sigurojnë qenit tonë ushqim të papërpunuar, ashtu siç do ta hanin në habitatin e tyre "të egër". Kështu, ndër ushqimet që përbëjnë këtë dietë, do të ishin mishi, peshku, mishrat e organeve, perimet...

Përparësitë kryesore që mund të gjeni janë, pa dyshim, e dini në çdo kohë se çfarë do të hajë qeni juaj, si dhe cilësinë e të gjithë përbërësve të përdorur, të cilët janë të freskët dhe nuk përmbajnë konservues, aditivë apo kimikate.

Tani, ne po flasim për një dietë ku ushqimi nuk gatuhet, por hahet i papërpunuar, gjë që shkakton ekzistencën e një rreziku të caktuar bakteriologjik.

ushqim natyral i gatuar

Së fundi, ne kemi mundësinë t'i ofrojmë leshit tonë një dietë të gatuar natyrale.

Ky është gjithashtu i përbërë nga përbërës 100% natyralë dhe të freskët, si mishi, peshku, perimet dhe frutat, por me ndryshimin se këto i nënshtrohen proceseve të kontrolluara të gatimit për të shmangur rrezikun bakteriologjik. Përveç kësaj, është një lloj ushqimi që është shumë më i shijshëm për gëzofin tonë.

Atje Kompanitë e ushqimit të gatuar natyral si Dogfy Diet, të cilën ata e bëjnë menutë e personalizuara për çdo qen sipas karakteristikave të tij (raca, mosha, pesha, niveli i aktivitetit...) të përshtatet 100% me nevojat e tij ushqyese dhe në këtë mënyrë të garantojë një dietë të plotë dhe të ekuilibruar.

Përfitimet e kësaj lloj diete janë të shumta, pasi na mundëson t'i ofrojmë gëzofit tonë një dietë të shëndetshme, të përshtatur dhe të personalizuar për çdo fazë të jetës së qenit tonë.

Kjo dietë ofrohet fillimisht për një periudhë prove prej 14 ditësh, në mënyrë që kafsha juaj ta provojë dhe në të njëjtën kohë të kalojë në ushqimin e ri. Plus, kur të mbërrijë i ngrirë, gjithçka që duhet të bëni është ta nxirrni, ta ngrohni dhe ta shërbeni.

Me fjalë të tjera, do të jetë po aq e rehatshme sa t'i jepni ushqim, por të dini se ajo që po e ushqeni është diçka cilësore.

Pra, cili është ushqimi më i mirë i qenve?

Përgjigja nuk është e lehtë, pasi gjithçka do të varet nga nevojat tuaja dhe ato të mikut tuaj gëzof. Por kjo nuk ka dyshim një menu e personalizuar e përshtatur sipas nevojave tuaja, si ai i ofruar nga ushqimi i qenve i gatuar në shtëpi, është shumë më i mirë se opsionet e tjera. Imagjinoni që ju duhej të zgjidhnit për veten tuaj midis të gjitha këtyre opsioneve, a nuk do të zgjidhnit të njëjtin opsion?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.