Dhimbje në stomak në qen

Dhimbja e stomakut në qen është një simptomë e zakonshme

Ta dijë çfarë do të thotë dhimbje stomaku te qentë është e rëndësishme, sepse mund të jetë edhe një tretje e thjeshtë dhe një sëmundje më serioze që kërkon trajtim. Dhimbja e stomakut sjell me vete edhe shumë simptoma të tjera, të tilla si të vjella ose diarre, të cilat mund të dobësojnë qenin.

Nëse duam të kontrollojmë gjendjen shëndetësore të qenit, duhet të marrim parasysh atë dhimbje stomaku është një sëmundje e zakonshme dhe në shumicën e rasteve nuk është seriozePor ka disa sëmundje me të cilat duhet të keni kujdes. Në çdo rast, kur kemi dyshime, duhet të shkojmë te një veteriner sa më shpejt të jetë e mundur për të përcaktuar shkakun e kësaj dhimbje në stomakun e qenit.

Si e manifeston qeni dhimbjen e stomakut

Dhimbja e stomakut tek qentë është një simptomë që i shqetëson ata

Qentë nuk mund të flasin për të na treguar se barku i tyre dhemb dhe nuk janë mirë. Kjo dhimbje ndonjëherë nuk është e lehtë për t'u parë nga pronarët e saj, veçanërisht nëse është qeni i tyre i parë dhe ata nuk dinë se si kafsha e tyre shprehet. Gjëja më normale kur qeni ka ndonjë sëmundje ose shqetësim është se është rrëzuar, që nuk luan dhe fle ose është shtrirë më shumë se normalisht. Kjo apati është tipike për shumë sëmundje, kështu që gjithmonë duhet të shkoni pak më tej. Në rastin e dhimbjes së stomakut, duhet ta ndiejmë dhe ta shtrydhim pak këtë pjesë. Nëse stomaku është i përflakur për çfarëdo arsye, qeni do të ankohet ose do të kthehet. Nga ana tjetër, ato që janë shumë të zakonshme me dhimbjet e stomakut janë të vjella dhe diarre, pasi sëmundja përfundimisht prek të gjithë sistemin e tretjes së qenit. Edhe pse nuk është e këndshme, ne gjithmonë duhet të monitorojmë jashtëqitjet e qenit, sepse prej tyre mund të nxjerrim përfundime nëse ai është mirë me shëndet. Një hije anormale, shumë e errët ose shumë e lehtë, ose një qëndrueshmëri shumë e lëngshme tregon se diçka nuk është në rregull.

Dispepsi në qen

Një nga problemet më të zakonshme që çon në dhimbje stomaku është dispepsia. Siç mund t’i ndodhë secilit prej nesh, ka ushqime që nuk na përshtaten dhe qentë priren të hanë shumë gjëra që nuk u përshtaten atyre, me të cilat përfundimisht përfundojnë me një dhimbje stomaku. Mënyra për ta shmangur këtë është t'i jepni gjithmonë të njëjtin ushqim, në mënyrë që stomaku i tij të mësohet, dhe gjithashtu ne duhet t'ju japim një shumë të përshtatshme. Festat e mëdha gjithashtu sjellin dispepsi të madhe dhe stomak të rëndë, prandaj duhet t’i shmangim ato. Duhet të kuptohet që qeni ka tendencë të ha më pak se ne, kështu që kurrë nuk duhet t'i japim ushqim të tepërt. Përveç kësaj, nëse e ndryshojmë dietën e tij befas, duke kaluar nga ushqimi te ushqimet natyrale, është normale që stomaku i tij të vuajë për disa ditë derisa të përshtatet me dietën e re. Në të gjitha këto raste nuk ka nevojë të alarmoheni. Qeni do të pushojë dhe duke e lejuar atë të agjërojë për disa orë derisa të ketë përsëri oreks është e mjaftueshme. Sigurisht, marrja juaj e ardhshme duhet të jetë e lehtë, në mënyrë që të mos mbingarkoni stomakun, i cili është ende delikat. Nëse këshillohemi me veterinerin tonë, ai madje mund të rekomandojë diçka për të qetësuar stomakun.

Parazitët në stomak

Veryshtë shumë e zakonshme që qentë të kontraktojnë parazitë, veçanërisht nëse ata kanë zakon të hanë jashtëqitje të qenve të tjerë, të cilat mund të jenë të ndotura. Këta parazitë krijojnë inflamacion në stomak me diarre dhe te vjella. Kështu që ky të mos bëhet problem, ne duhet ta mbajmë qenin tonë të mjerë. Mënyra për ta bërë këtë është duke siguruar një pilulë për të krimbuar brenda, e cila shitet te veterinerët. Ata mund të na japin një ide se sa shpesh duhet t'ua japim atyre. Tek këlyshët është e detyrueshme para fillimit të dhënies së vaksinave, pasi që këta parazitë që kontraktojnë mund t’i dobësojnë ato. Shtë e rëndësishme t'i dehormoni urgjentisht kur tashmë shohim krimba në jashtëqitjet e tyre, sepse kjo do të thotë se ata kanë shumë, pasi ato janë përhapur nëpër zorrë.

Përdredhja e stomakut

Nëse ka një problem që duhet ta shmangim me çdo kusht, ai është rrotullimi i stomakut. Një dhimbje stomaku mund të çojë në këtë, e cila ndodh kur stomaku kthehet në vetvete mbytje. Kjo është një sëmundje që duhet operuar menjëherë, sepse mund të çojë në vdekjen e qenit brenda një kohe të shkurtër. Nuk është aq e shpeshtë sa të ndodhë por ka mundësi, kështu që në rast të një dhimbje stomaku që duket se përkeqësohet është më mirë të shkoni te veterineri për të bërë një kontroll shëndetësor të kafshës sonë. Përveç kësaj, rrotullimi i stomakut mund të shmanget kryesisht nëse e ushqejmë qenin në marrje të vogla, pasi rrotullimi ndodh me vakte të mëdha. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë më mirë ta bëni qenin të hajë më shumë herë në ditë, por pak sasi, pasi ai do të qëndrojë më mirë dhe ne do të shmangim rreziqet e panevojshme.

Çfarë të bëj nëse qeni im ka dhimbje stomaku

Pa dyshim, një nga situatat më të këqija që mund të kaloni me qenin tuaj është të shihni se ai është i sëmurë. Fakti që ata nuk mund të flasin do të thotë që nëse nuk jeni i vëmendshëm ndaj sjelljes së kafshës, nuk e kuptoj se diçka nuk është në rregull.

Dhimbja e stomakut zakonisht shkakton, si reagim të parë, ndalimin e ngrënies. Isshtë një shenjë shumë e qartë pasi, edhe pse ka raste kur qentë mund të mos duan të hanë, nuk është e zakonshme dhe ju paralajmëron se diçka nuk është në rregull.

Të qenët i rënë, të mos dëshirojë të luajë, të mos dëshirojë të largohet nga shtëpia, madje as të qajë apo të ankohet, ose të mos të lejojë të prekësh zonën e barkut, janë reagime të tjera që qeni juaj do të ketë kur ka një dhimbje stomaku (ose ndonjë problem tjetër) .

Por çfarë të bëjmë në ato situata? Epo, ne e kemi ndarë atë në dy pjesë:

Shfaqjet e para

Veprimet e para kur vëreni se diçka i ndodh qenit tuaj është të kaloni kohë me të dhe të shihni se çfarë mund të ndodhë me të. Dua të them, shikojeni. Është e rëndësishme shikoni nëse problemi është stomaku apo është nga diçka tjetër.

Nëse ai nuk dëshiron të hajë, provo t’i ofrosh diçka që i pëlqen. Gjëja normale është se kafsha e ha atë, dhe se kërkon më shumë. Por nëse e shihni që ai e merr me ngurrim, se i duhet kohë për ta ngrënë dhe se gjithashtu nuk vëreni një përmirësim të sjelljes së tij, diçka nuk është në rregull.

Normalisht, një dietë e butë duhet t'ju kurojë, por ka raste kur një profesionist është i nevojshëm për të vlerësuar rastin tuaj. Pra, nëse pas 2-3 ditësh, kafsha nuk e sheh që përmirësohet, ajo që duhet të bëni është si më poshtë.

Nëse nuk përmirësohet ...

Kanë kaluar disa ditë dhe qeni juaj është akoma i njëjtë. Apo keni parë që, midis simptomave të tij, ka disa që ju tërheqin vërejtjen (si p.sh. të vjella me gjak, ose jashtëqitje të përgjakshme, që e vëreni jashtë, se nuk zgjohet ...).

Mos u alarmoni, por është koha të shkoni te veterineri. Atje, profesionisti do të jetë përgjegjës për të bërë disa teste të shpejta për të zbuluar se çfarë mund t'ju ndodhë. Dhe cilat prova mund të jenë ato? Gjëja e parë, prekni pjesën e barkut për të parë nëse gjithçka është e saktë. Për shembull, barku juaj është i fryrë dhe shumë i fortë.

Atëherë mund të keni një provë për parazitët e brendshëm. Kjo bëhet lehtësisht me një shtupë pambuku të futur në zonën anale pasi që në këtë mënyrë ata shohin nëse ka krimba të vegjël. Normalisht në jashtëqitje ato mund të shihen. Nëse është kështu, do të duhet të merrni një ilaç që eliminon atë problem (dhe lehtëson dhimbjen e stomakut).

Më poshtë mund të jetë një test gjaku. Ekzistojnë dy lloje, një i shpejtë ku rezultatet merren në vetëm 5-10 minuta, dhe një tjetër që kërkon 1-2 ditë për të arritur.

Një tjetër mundësi është të bëni një ultratinguj, për të parë nëse ka ndonjë problem më serioz.

E gjithë kjo do të varet nga simptomat dhe shkaqet që kanë bërë që qeni juaj të shkojë tek veterineri, kështu që mbani në mend gjithçka që ka ndodhur në mënyrë që të keni shkuar në konsultë.

Mjetet juridike në shtëpi për dhimbjen e stomakut qenit

Qentë e rinj kanë nevojë për shumë dashuri nëse kanë dhimbje stomaku

Përveç trajtimeve veterinare dhe mjekësore që ekzistojnë për dhimbjen e stomakut të qenve, ka edhe ilaçe shtëpiake që mund të provoni Në mënyrë që të lehtësoni mikun tuaj më të mirë.

Ne ju propozojmë disa prej tyre që, sigurisht, do t'ju vijnë në ndihmë dhe duke i provuar ju nuk humbni asgjë por do të lehtësoni pak kafshën tuaj.

Ato janë këto:

Mos i jepni asgjë

Një ditë agjërimi i qenit asgjë nuk ndodh. Në fakt, kur kemi probleme me stomakun, gjëja e parë që na thotë mjeku është të mos konsumojmë asgjë tjetër përveç serumit për 24 orë. Dhe është e njëjta gjë që mund të bësh me qenin tënd.

Dua të them, mos i jepni ushqim, por po të sigurojë ujë, nëse mund të jetë me serum, në mënyrë që të hidratohet.

Një vakt i veçantë

Një tjetër ilaç shtëpiak që mund të provoni është t'i jepni atij një ushqim të veçantë që ndihmon tretjen e tij (dhe gjithashtu që nuk është i rëndë ose nuk ndihet keq). Ju keni disa mundësi, dhe kjo do të varet nga ajo që qeni është mësuar të hajë, pasi ndonjëherë ata nuk e tolerojnë atë. Por për shembull, keni karota, mjaltë, thekon tërshëre, kungull, gjoks pule, gjel deti, peshk të bardhë ...

Disa nga këto ushqime do të duhet të zihen ose të gatuhen, përveç që t'i thyejnë ato në copa të vogla për t'i ngrënë.

Një opsion tjetër është orizi i bardhë (një supë me oriz të bardhë me karota nuk është një ide e keqe). Problemi është, nëse jeni kaps, kjo nuk është më e mira.

Aloe vera për të pirë

Siç e dini, në treg tashmë ka shishe aloe vera për të pirë. Këto shiten dhe rekomandohen, për shembull, për të marrë një kapak ose dy në stomak bosh dhe më pas, nëse dëshironi, përsëritni marrjen gjatë gjithë ditës (disa njerëz e pinë atë të plotë brenda disa ditësh).

Duhet ta dini këtë aloe vera ndihmon, dhe shumë, për të përmirësuar shëndetin tuaj. Për fillestarët, përmirëson metabolizmin dhe tretjen tuaj, qetëson inflamacionin, ndihmon me gastritin, keni më pak djegie ... Dhe çfarë lidhje me qenin tuaj që ka dhimbje stomaku? Epo, mund të ju ndihmojë gjithashtu.

Që ai ta pijë, ka dy mundësi: ose shtoni pak ujë në të cilin pi, ose nëse i pëlqen, ia jepni direkt. Po flasim për një bimë natyrale, prandaj nuk duhet të dëmtojë.

Barishte

Një sjellje që kanë shumë qen, dhe që mund ta keni parë shpesh, është se ata kërkojnë barëra dhe i hanë ato. Që, pas pak, të fillojë të vjella. Shumë i qortojnë, ose nuk duan që ata ta bëjnë këtë, dhe në fakt është më e mira që mund të bëjnë, sepse shërohen vetë.

Nëse ai ngrënia e bimëve i ndihmon të dëbojnë ato që u shkaktojnë dhimbje, dhe ata e bëjnë atë sepse është sistemi i tyre mbrojtës për atë problem. Kështu që mund të jetë një mënyrë për t'ju ndihmuar.

Për ta bërë këtë, do t'ju duhet të merrni disa barishte. Për shembull, ju keni mente (ose quhet catnip), por kopra, borziloku, kopra gjithashtu zakonisht ndihmojnë ... Ju mund të konsultoheni me veterinerin dhe ai do t'ju tregojë opsionet më të mira dhe si t'i jepni në rast se nuk i ha në të tijat.

kefir

Së fundmi, ne mund t'ju tregojmë për kefir që tashmë e dini se është një pije e qumështit të thartuar. Epo, kjo ka probiotikë që ndihmojnë problemet gastrointestinale. Dhe mund të jetë një opsion për kafshën tuaj.

Sigurisht, jo të gjithë e pranojnë, kështu që mbase është një ilaç që do të varet nëse qeni juaj toleron të pijë diçka të tillë (shumë përfundojnë të vjella, nuk hapin gojën, etj.).

Këshilla për të shmangur dhimbjen e stomakut

Apatia është një simptomë e dhimbjes së stomakut në qen

Shumica dërrmuese e dhimbjeve të stomakut tek qentë mund të shmangen. Isshtë e vërtetë që ne nuk mund të kontrollojmë gjithmonë nëse ata kanë parazitë, por ne mund të mbajmë një vështrim mbi qenin që ai të mos hajë asgjë nga jashtë. Gjithmonë shmangni atë qeni ha gjëra në rrugë, pasi që ne nuk e dimë nëse ato janë të ndotura ose në gjendje të keqe, diçka që mund të çojë në tretje ose helmim. Duke kontrolluar hapësirën në të cilën ne e lëshojmë atë dhe qeni është gjithmonë i rëndësishëm.

Nga ana tjetër, kur ushqeni qenin është gjithmonë më mirë të mos ndryshoni ushqimin, se është cilësor, ose t'i mësoni nga ushqimi i vogël në shtëpi nëse është lloji i ushqimit që ne gjithmonë do të japim. Ju duhet të jeni shumë të qartë në lidhje me sasia e ushqimit që mund t’i japim, pasi që një tepricë mund t'u japë atyre dhimbje stomaku. Përveç kësaj, është gjithmonë më mirë ta ushqejmë disa herë në sasi të vogla sesa vetëm një herë. Për të njohur sasinë e ushqimit që rekomandohet sipas aktivitetit, peshës dhe moshës së tyre, është më mirë të këshilloheni me veterinerin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Emilio dijo

  Pershendetje a mund te me ndihmoni, qenushja ime ka qene e semure qe prej 3, nuk e di qe ai gjithmone vjell, ai eshte hedhur jashte normale dhe nuk me ha, ju lutem me ndihmoni ne nje dogo femer qenush

 2.   Zoe dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm, shumë i detajuar dhe i lehtë për tu kuptuar. Faleminderit