Kujdesi për një qen të vjetër

Qen i moshuar

L qen të moshës së moshuar ato mund të fillojnë të konsiderohen të vjetra që nga shtatë ose tetë vjet. Kjo moshë është shumë delikate, sepse shumë ndryshime ndodhin në trupin tuaj. Atshtë në këtë fazë që ne duhet të fillojmë të kujdesemi për shëndetin tuaj me një kujdes më të madh, pasi që kur shfaqet pjesa dërrmuese e patologjive.

L duke u kujdesur për një qen të vjetër ato janë shumë më të shpeshta se ato që kemi me një qen të ri. Fazat më delikate janë ato të një qenushi dhe një qeni të moshuar ose më të vjetër. Ne do t'ju japim disa këshilla në mënyrë që qeni juaj të kujdeset më së miri kur të plaket.

Çfarë është një qen i vjetër?

Qen plak

Qentë konsiderohen të vjetër nga shtatë apo tetë vjet normalisht. Në këtë fazë ata hyjnë në atë që quhet mosha e moshës madhore. Natyrisht, do të ketë qen që duken më të vjetër dhe të tjerë që mbeten një rini e caktuar deri më vonë. Nga mosha dhjetë vjeç ata zakonisht konsiderohen të moshuar. Sidoqoftë, ka disa ndryshime në varësi të llojit të racës për të cilën po flasim, pasi që racat më të vogla kanë jetëgjatësi shumë më të lartë se racat e mëdha, të cilat zakonisht arrijnë dymbëdhjetë vjet më së shumti. Stili i jetës së qenit dhe kujdesi që ai ka marrë mund të ndikojë gjithashtu në moshën e tij biologjike.

Ushqim për qen të moshuar

Qen plak

L qentë e moshuar duhet të kenë një dietë tjetër, sepse stili i jetës së tyre ndryshon në këtë fazë. Nga njëra anë, aktiviteti i tyre fizik bie shumë, kështu që kërkesat për kalori janë shumë më të ulëta. Ushqimet për të moshuarit kanë më pak yndyrë dhe karbohidrate në mënyrë që qentë të mos fitojnë peshë lehtë. Përveç kësaj, ne mund të marrim një ushqim me pak kalori në rast se qeni pushon së bëri aktivitetin fizik për shkak të një problemi shëndetësor.

Nëse në të kundërtën tonë qeni ka humbur peshe Për shkak të disa sëmundjeve është gjithmonë një ide e mirë që të përzieni ushqimin tuaj me atë të qenve, i cili ka më shumë yndyrë dhe kalori për të mbuluar nevojat e këtyre fazave.

Prurjet që e quajnë veten e tyre të moshuarit janë më të larta në proteina dhe me pak yndyrë për të përmbushur nevojat e reja të këtyre qenve. Në këtë fazë të jetës ata kanë nevojë për proteina për të ruajtur masën muskulore, kështu që këto ushqime kanë proteina më cilësore. Por ato janë formuluar edhe me vitamina dhe minerale, në mënyrë që qentë të mos u mungojnë lëndët ushqyese.

Qen plak

Shtë shumë e rëndësishme blini një ushqim që është me cilësi të shkëlqyeshme. Nëse është e mundur, ne duhet të marrim ushqimin që bëhet me ushqime natyrale, pasi do të parandalojmë që qeni të hajë përbërje që kanë shumë kimi dhe që në fund të fundit mund t'i dëmtojnë ata.

Një pikë tjetër për tu marrë parasysh në dietën tuaj janë të shtënat që duhet të japim. Në këtë fazë stomaku i tyre është më delikat dhe ata gjithashtu kanë nevojë për një furnizim të vazhdueshëm të energjisë. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë më mirë ta ushqejmë atë në disa ushqime të vogla gjatë gjithë ditës.

Aktiviteti fizik në një qen të vjetër

Qen i moshuar

Kjo fazë supozon një ndryshim për qenin që normalisht është gradual. Në përgjithësi, është e zakonshme për qenin rrisni orët tuaja të gjumit dhe pushimit dhe zvogëlojnë aktivitetin fizik. Importantshtë e rëndësishme që ne të mos e detyrojmë qenin të kryejë aktivitete që mund ta lodhin atë, pasi shumë prej tyre zhvillojnë patologji të zemrës ose enëve të gjakut që mund t'i dëmtojnë ata.

El ushtrimi që bëjmë me qenin duhet të jetë gjithmonë i moderuar, duke marrë parasysh mundësitë e tij. Shtë e rëndësishme që të monitorojmë qenin në rast se lodhet, pasi mund të jetë një problem i vërtetë nëse ka ndonjë patologji. Përveç kësaj, është më mirë të mos e hiqni atë në orët më të nxehta ose më të ftohta, pasi ajo mund të bëhet e ndjeshme ndaj këtyre ndryshimeve të temperaturës.

Gjithmonë është më mirë të dilni jashtë duke ecur qenin në shëtitje të shkurtra dhe lëreni të pushojë midis periudhave, pa bërë shumë aktivitete me të. Në këtë mënyrë qeni do të ketë gjithmonë energji të mjaftueshme për të vazhduar me jetën e tij të përditshme, duke shijuar shëtitje dhe duke u shoqëruar me qen të tjerë.

Kujdesuni për nyjet tuaja

Qen i rritur

Nyjet mund të jenë një problem i vërtetë në fazën e nivelit të lartë, pasi shfaqen ngurtësi dhe artrozë. Aktiviteti i tepërt duhet të shmanget në mënyrë që nyjet të mos vuajnë. Por përveç kësaj, dieta duhet të ketë Omega-3 dhe Omega-6. Nga ana tjetër, vizitat tek veterineri duhet të jenë të rregullta nëse qeni fillon të ketë probleme me artrozë, pasi mund të na duhet t’i japim disa ilaçe për të ndaluar këtë problem.

Sëmundjet e zakonshme

Gjatë fazës së lartë disa sëmundjet që janë të zakonshme në qen. Displasia e hip, osteoartriti në nyje, probleme me zemrën, madje edhe kanceri mund të jetë një problem për të gjithë. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm për problemet e qenve.

Shumë dashuri dhe dashuri

Brenda shtëpisë do të vërejmë se qeni normalisht do të jetë më i vetëdijshëm për ne. Kjo ndodh sepse me humbjen e shqisave, qentë ndihen shumë më të prekshëm. Kjo është arsyeja pse ata do të kenë nevojë për një dashuri dhe kujdes shtesë gjatë kësaj faze. Shtë e zakonshme për ata që duan të ulen afër nesh dhe gjithashtu nuk merren vesh me qëndrimin vetëm në shtëpi për një kohë të gjatë. Goodshtë mirë që ata të kenë një vend që është i rehatshëm brenda shtëpisë, me një shtrat qeni që është i mbushur në mënyrë që ata të gëzojnë një komoditet më të madh. Mos harroni se pikërisht në këtë fazë fillojnë problemet me kockat dhe kyçet.

Vizitat tek veterineri

Nëse ka diçka që duhet ta marrim parasysh me qen të moshuar, është se vizitat e veterinerit ato duhet të jenë më të shpeshta. Atshtë në këtë fazë që shfaqen shumë më shumë patologji dhe probleme, kështu që ne duhet të jemi të vëmendshëm ndaj të gjitha llojeve të ndryshimeve në qen. Pavarësisht nëse ndaloni të hani, çorientoheni, ndryshoni mendje apo bëheni të qetë, këto mund të jenë shenja se diçka nuk është në rregull. Kjo është arsyeja pse kontrollet janë kaq të rëndësishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   mayka dijo

    Unë kam pasur qenin tim boksier kur ajo ishte 12 vjeç dhe ajo vdiq një muaj më parë, ajo ka qenë një qen shumë i mirë dhe unë kurrë nuk do ta harroj atë, ajo kishte kancer dhe ishte shumë e vështirë për të gjithë familjen ta humbnin atë