Dyshekët e aromës më të mirë për qentë

Dyshekët e parfumit për qentë janë shumë të dobishëm

Dyshekët nuhatës për qentë janë një lloj lodër që është më e dobishme te qentë hiperaktivë dhe që përveç shëtitjeve të përditshme kanë nevojë për një dozë shtesë ushtrimesh (edhe pse në këtë rast janë mendore) për t'u qetësuar.

Kjo është arsyeja pse Sot do të flasim jo vetëm për dyshekët më të mirë të nuhatjes për qentë, por edhe si t'i përdorni, çfarë përfitimesh kanë, ku t'i blini dhe shumë më tepër. Dhe gjithashtu, nëse keni mbetur duke kërkuar më shumë, ne ju rekomandojmë këtë artikull të lidhur në ushqyes qensh: Ne ju tregojmë gjithçka.

Tapeti më i mirë i nuhatjes për qentë

Tapeti i stërvitjes së nuhatjes

Ndër tapetet e nuhatjes për qentë të disponueshme në Amazon, bie në sy ky, rreth 45 cm për anë dhe i disponueshëm në disa ngjyra shumë të lezetshme. Dizajni është jashtëzakonisht i thjeshtë, por jo më pak efektiv: një seri shiritash pëlhure të ngjitura në një bazë plastike të shpuar, midis të cilave mund të fshihen çmimet. Prekja e pëlhurës është e butë dhe rezistente dhe, për shkak të madhësisë së saj, është e përkryer për qentë e vegjël dhe të mesëm.

Ky qilim përmbush plotësisht funksionin e tij, pasi ju duhet të drejtoni vetëm feçkën e qenit tuaj për të gjetur çmimet dhe për të kapur funksionimin e lojës, e cila është ideale që ai të ndalojë së ngrëni shpejt.

dyshek i butë me prova të ndryshme

Një dizajn disi i ndryshëm nga qilimat e tjerë të nuhatjes është ai i këtij modeli, e cila përfshin një bazë të butë dhe disa teste ku mund të fshehni çmimet: xhepat, mëngët, unazat prej pëlhure dhe madje edhe një lloj luleje do të sigurojnë që qeni juaj të mos mërzitet nga ky produkt.. Pëlhura është e ngjashme me fanelen, kështu që është shumë e butë, përveç bazës që nuk rrëshqet. Plus, mund të lahet në makinë. Së fundi, për shkak të matjeve të tij (36,5 cm në anën më të gjatë) rekomandohet përdorimi i tij sidomos me qen të vegjël.

Dyshek i butë për t'u çlodhur

Ky tapet kundër stresit, shumë i ngjashëm me atë të mëparshëm, është ideal që qeni juaj të relaksohet, veçanërisht nëse ai është hiperaktiv. Ai përbëhet nga vende të ndryshme ku mund t'i fshehim çmimet (unaza, xhepa, një lloj mëngësh, rrumbullake dhe një të rrumbullakët të bërë nga rripa pëlhure) dhe ta lëmë kafshën tonë të marrë shumë erë. Ky ushtrim mendor do t'ju lërë të lodhur dhe të lumtur dhe mbi të, duke u bazuar në një ushtrim përpjekje-shpërblim, funksionon shumë mirë edhe për qentë me depresion.

Tapeti nuhatës i palosshëm

Për ata që janë në kërkim të një produkti që përveç të jetë efektiv, të jetë i bukur, do të gjejnë një opsion të mirë në këtë qilim të bukur. Ajo ka formën e një luleje, megjithëse përveç shiritave të pëlhurës, mund të gjejmë edhe vende të tjera të vogla për të fshehur çmimet, si unaza prej pëlhure, një flutur me disa shtresa apo një lloj pellgu. Përveç kësaj, është i palosshëm, kështu që pasi të keni mbaruar përdorimin e tij, mund ta rivendosni shumë lehtë.

Tapet për qen të mëdhenj

Ky rrogoz me rreth 50 cm në pjesën e tij më të gjatë është ideal për qentë më të mëdhenj, përveç kësaj, funksionon ndryshe nga ata që kemi parë deri më tani. Ai përbëhet nga një sërë qimesh, të ngjashme me ato të një tapeti të banjës, të trasha dhe rreth 2 cm, në të cilat mund të fshehim çmimet. Ky produkt përfshin një qese magazinimiMund të futet në lavatriçe dhe përfshin gota thithëse në mënyrë që të mos lëvizë, megjithëse disa mendime theksojnë se nuk funksionojnë shumë mirë.

Tapeti që kthehet në një tas

Ky qilim interesant ka dy funksione: para së gjithash funksionon si qilimat e nuhatjes për qentë që kemi parë, domethënë çmimet janë të fshehura midis rripave të veshjeve që t'i gjejë kafsha jonë. Nga ana tjetër, me anë të një mekanizmi të thjeshtë, skajet e rrogos ngrihen dhe bëhen një tas, i cili është shumë i dobishëm për të trajnuar qenin tuaj të hajë më ngadalë.

Mat në formë luleje

Dhe ne përfundojmë me një rrogoz nuhatjeje me të cilën qeni mund të nuhasë siç i pëlqen ndërsa kërkon çmimet e tij. Qendra është vendi kryesor i kërkimit dhe ka formën e një luleje të bërë nga rripa pëlhure, megjithëse ka lojëra të tjera përreth. Përveç kësaj, është i palosshëm, kështu që mund ta ruani në një moment. Pëlhura është e butë dhe e qëndrueshme dhe mund të lahet në makinë. Së fundi, rrogoza përfshin disa rripa, kështu që mund ta lidhni me mobilje dhe nuk do të përmbyset.

Çfarë janë dyshekët e nuhatjes?

Një qen që nuhat një qilim

Dyshekët e parfumit për qentë janë një lloj lodër që lejon kafshën tuaj të ushtrojë mendjen, relaksohuni dhe, mbi të, merrni një kënaqësi.

Premisa e funksionimit të këtyre objekteve është shumë e thjeshtë: Ato zakonisht përbëhen nga një lloj qilimi me rripa pëlhure pak a shumë të lirshme të lidhura në një bazë plastike që lejon qenin të nuhasë në kërkim të çmimeve që janë fshehur në të më parë. Siç mund ta shihni, operacioni është shumë i ngjashëm me atë të labirinteve plastike në të cilat fshihen çmimet dhe ku qeni duhet të mendojë për ta marrë atë.

Në fund të fundit, se si qentë interpretojnë mjedisin e tyre përmes nuhatjes (të cilat janë pothuajse njëqind mijë herë më të fuqishme se njerëzit), një tapet i tillë është gjithmonë një ide e mirë.

Cilat janë avantazhet e dyshekëve të parfumit?

Qentë nuhasin 100.000 herë më shumë se njerëzit

Si çdo lodër, Dyshekët e parfumit për qentë kanë një sërë avantazhesh që do t'ju ndihmojnë ta bëni qenin tuaj më të lumtur dhe kjo, në përgjithësi, do të jetë shumë e dobishme për shëndetin tuaj, për shembull:

 • Së pari, lejo qenin të ushtrojë mendjen pa pasur nevojë për hapësira të mëdha.
 • Ushtrimi i vetëm i mendjes tashmë ka disa përfitime, për shembull, a përmirësimi i shëndetit, reduktimi i stresit, relaksimi nga qeni dhe parandalimi i mërzisë.
 • Nga ana tjetër, Aktiviteti i nuhatjes është shumë i këndshëm për qentë.
 • Më në fund, një qilim i tillë ndihmon qenin të hajë më ngadalë, pasi ai duhet të kërkojë ushqimin e tij përpara se ta gëlltisë.

Funksioni qetësues i dyshekëve të aromës

Shpërblimet mund të fshihen në dyshekët e aromës për qentë

Ne kemi parë përfitimet e dyshekëve të parfumit për qentë, megjithëse ia vlen të ndalemi në një nga përfitimet kryesore të tij: funksionin qetësues të këtyre lodrave.

Në përgjithësi (siç duhet ta dini tashmë, ka qen për gjithçka) Funksioni kryesor i dyshekut është të sigurojë ushtrime mendore për kafshën tuaj, e cila, duke u kthyer, ndihmon për ta qetësuar atë.. Kështu, tapeti do të stimulojë erën e qenit tuaj, i cili pasi të shijojë stimulin për aq kohë sa duhet (dhe të gjejë shpërblime të ndryshme) do të ndihet më i qetë, më pak i stresuar dhe më i lumtur.

E gjithë kjo jo vetëm që e ndihmon qenin të ndihet më mirë me veten dhe botën përreth tij (Bëhet fjalë për ushtrimin e përpjekjes-shpërblimit klasik), por gjithashtu ndihmon në shmangien e sjelljeve shkatërruese, si kafshimi dhe gërvishtja e mobiljeve apo qilimave njerëzore. Këto produkte mund të jenë shumë të dobishme edhe për qentë hiperaktivë, të cilët kanë nevojë për më shumë sesa shëtitjet e tyre të përditshme për të shpenzuar energjinë e tyre.

Këshilla për përdorimin e dyshekëve të nuhatjes

Ushtrimet mendore janë shumë të mira për shëndetin tuaj

atëherë Ne do t'ju japim disa këshilla që mund t'ju ndihmojnëSidomos nëse është hera e parë që përdorni një nga këto lodra:

 • Edhe pse çdo produkt është një botë, shumica e qilimave të qenve mund të lahen në makinë larëse në një program të butë dhe thajeni me tharje ose thajeni në ajër. Shkundeni fillimisht për të hequr çdo çmim dhe thërrime të mbetura. Gjithashtu, shikoni etiketën e produktit për t'u siguruar se si duhet të ruhet.
 • Asnjëherë mos e lini qenin tuaj të përdorë dyshek pa mbikëqyrjen tuajpasi mund të dëmtoni veten ose të gëlltisni një pjesë të vogël ose të kafshuar.
 • Hiqini nga sytë kur nuk i përdorin. Në këtë mënyrë ata do ta lidhin atë me një rast të veçantë dhe do të kenë më shumë dëshirë për të luajtur.
 • Mund të vendosni çmime, por edhe elementë të tjerë që ju e dini se do t'i përshtaten atij (si disa barishte). Sigurohuni që ato të mos jenë toksike.

Ku të blini dyshekë parfumi për qentë

Dyshekët e aromës ndihmojnë në relaksimin e qenit tuaj

Ka shumë vende, disa shumë të papritura, ku mund të gjeni dyshekë parfumi për qentë. Për shembull:

 • En Amazona do të gjeni shumë modele të ndryshme, secili me ngjyrën, funksionimin dhe karakteristikat e veta. Nëse e keni kontraktuar funksionin e tij Prime, përveç kësaj, ata e sjellin atë në shtëpinë tuaj në asnjë kohë.
 • En dyqane të specializuara si Zooplus ose TiendaAnimal gjithashtu kanë opsione shumë interesante. E mira e këtyre opsioneve është se mund të shkoni personalisht në dyqan për të parë se si është madhësia, materiali... dhe madje pyesni nëpunësit se cili opsion është më i miri ose më i mirë për ju dhe kafshën tuaj.
 • Më në fund në rrjeta të gjërave të punuara me dorëAshtu si Etsy, ju gjithashtu do të gjeni një ton opsionesh të ndryshme. Në disa raste ato janë plotësisht të personalizueshme, kështu që ju mund të zgjidhni ngjyrat, materialin ose formën që ju pëlqen më shumë.

Dyshekët e parfumit për qentë janë një lodër që bën mrekulli për të qetësuar dhe trajnuar mendërisht qenin tonë. Na tregoni, a keni provuar ndonjë nga këto qilima? A ka funksionuar? A keni ndonjë truk kur i përdorni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.