Flyball, një sport argëtues i qenit

Flyball është një sport qeni që e ka zanafillën në një pajisje me të njëjtin emër.

Qentë kanë nevojë për aktivitet fizik për të mbajtur të ekuilibruar trupin dhe mendjen e tyre. Kështu rekomandohet që ata të bëjnë ndonjë sport, përveç shëtitjeve të përditshme, thelbësore në çdo rast. Për shembull, fluturimi mund të jetë një mundësi e mirë, pasi u sjell përfitime të shumta këtyre kafshëve.

Origjina e fluturimit

kjo sport qensh e ka origjinën nga një pajisje e quajtur fluturues shpikur nga shkencëtari australian Herbert Wagner në vitet 70. Ishte një pajisje e krijuar për të hedhur topa ndaj qenve, në mënyrë që ata të argëtoheshin kur ishin vetëm në shtëpi.

Kur Wagner e prezantoi këtë projekt në televizionin e Amerikës së Veriut, emocionoi publikun. Pak nga pak ideja e tij u zhvillua derisa ai e zbatoi atë në këtë sport, i cili shpejt filloi të merrte formë dhe të bëhej popullor.

Nuk u desh shumë që rregullat specifike të vendoseshin për të rregulluar këtë disiplinë. Kështu u ngrit klasifikimi i racave, pozicioni strategjik i pengesave dhe kampionateve. Për momentin mbahen gara kombëtare në shkallë të gjerë, të cilat madje transmetohen në televizion dhe priten shumë mirë nga publiku.

 

Secili qen duhet të kryejë një kurs pengesash derisa të arrijë pajisjen fluturuese.

Çfarë është?

Isshtë bërë në dy ekipe me nga katër qen secili. Çdo kafshë duhet të kryejë një kurs pengesash deri sa të arrijë pajisjen fluturues, i cili operon me këmbë për të hedhur një top tenisi. Qeni kap topin dhe vrapon përsëri në pikën e fillimit, ku ai merr përsipër nga qeni tjetër në ekipin e tij.

Fiton grupi që arrin vijën e fundit më herët dhe bën më pak gabime. Këto mbajnë dënime dhe jepen kur, për shembull, qeni bie topin, injoron një pengesë ose shkon keq gjatë rrugës. I gjithë procesi drejtohet nga trajnerë të ndryshëm dhe mbikëqyret nga një juri.

Lartësia e pengesave ndryshon në varësi të madhësisë dhe racës të qenve pjesëmarrës. Për këtë arsye, kafshët janë klasifikuar më parë në kategori të ndryshme. Prandaj, pengesat mund të shkojnë nga 20 cm në një maksimum prej 40 cm të larta. Secili prej tyre ndahet nga një distancë prej 3,05 metra.

Topat duhet të jenë të vegjël në mënyrë që qeni t'i kapë ato lehtësisht, por mjaft të mëdha për të eleminuar rrezikun e mbytjes. Idealisht, madhësia e saj duhet të jetë e ngjashme me topat e tenisit. Përveç kësaj, ato duhet të jenë prej materialeve cilësore që janë plotësisht të sigurta për kafshët, të cilat nuk mund të prishen ose të shkaktojnë dehje.

Ne mund të shohim një shembull në këtë video, të regjistruar gjatë një konkursi në 2012:

përfitimet

Ky sport sjell përfitime të rëndësishme si për qentë ashtu edhe për pronarët e tyre. Disa prej tyre janë:

 1. Forcon gjymtyrët e kafshës.
 2. Na ndihmon të lidhemi me të.
 3. Rritni përqendrimin tuaj.
 4. Rritni shpejtësinë dhe shkathtësinë tuaj.
 5. Ulni stresin.
 6. Rrit vetëbesimin e kafshës.
 7. Parandalon sëmundje të tilla si mbipesha dhe artrozat.
 8. Ndihmoni qenin për të ekuilibruar energjinë e tij.
 9. Përforconi komandat themelore të bindjes.
 10. Ai favorizon shoqërizimin korrekt.

Dhe jo vetëm kaq. Ky sport kërkon kohë stërvitje, e cila "Detyron" pronarët të kalojnë orë të gjata me qenin e tyre, për të mësuar ta kuptojnë atë dhe për të komunikuar më mirë me të. Në këtë mënyrë, favorizohet një gjendje e mirë shpirtërore për të dy dhe përmirësohet marrëdhënia "qen-njeri".

Kufijtë dhe sugjerimet

Sot ky sport praktikohet gjerësisht në vende të tilla si Mbretëria e Bashkuar dhe Kanada. Sidoqoftë në Spanjë nuk ka gara të rregulluara në flyball, por ne gjejmë klube të shumta të Agility dhe shkolla për qen që na ofrojnë mundësinë e praktikimit të tij si një hobi.

Çdo qen është i përshtatshëm për këtë sport, pavarësisht nga raca ose madhësia e tij; Sidoqoftë, nëse qeni ynë është i moshuar ose ka probleme shëndetësore, duhet ta konsultojmë më parë me veterinerin.

P.sh. qentë me probleme të zemrës nuk duhet ta bëjnë këtë aktivitet intensitet të lartë, pasi kërkon përpjekje të madhe. Gjithashtu, nuk rekomandohet për ata që kanë artrozë ose dhimbje të kyçeve, pasi ato mund të dëmtojnë veten kur kërcejnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.