furça dhëmbësh për qen

Dhëmbët e qenve duhet të pastrohen të paktën tre herë në javë

Furçat e dhëmbëve të qenve janë një nga mënyrat për të mbajtur të përditësuar higjienën dentare të kafshëve tona. Furçat e dhëmbëve të qenve vijnë në forma të ndryshme, kështu që mund të jetë pak e vështirë të vendosni për një, veçanërisht nëse është hera e parë që e blini këtë produkt.

Për këtë arsye, sot kemi përgatitur një artikull me furçat më të mira të dhëmbëve për qen që mund t'i gjeni në Amazon, por do të flasim edhe për tema të tjera po aq interesante që lidhen me higjienën dentare të qenve, p.sh. furçat e ndryshme të disponueshme në treg dhe mënyrat e përdorimit të tyre. Dhe nëse doni të thelloheni në këtë temë, ju rekomandojmë t'i hidhni një sy këtij artikulli tjetër pastrimi i dhëmbëve të qenit tuaj.

Furça më e mirë e dhëmbëve për qentë

Paketa e higjienës dentare të qenit

Kjo paketë e plotë është një nga më të shiturat dhe më e vlerësuara në Amazon, dhe nuk është për më pak, pasi është shumë e plotëPërfshin dy furça me gishta (një furçë dhëmbësh të rregullt dhe një masazhues), një furçë me dy koka (një e vogël dhe një e madhe) dhe një shishe pastë dhëmbësh me shije nenexhiku. Edhe pse funksionon për shumicën e qenve, disa komente theksojnë se majat e gishtave janë shumë të mëdha për racat e vogla. Gjithashtu, mbani në mend se disa qen nuk e pëlqejnë nenexhikun, kështu që një pastë tjetër dhëmbësh mund të jetë më e mirë në ato raste.

Furçat e gishtave silikoni

Nëse jeni nga ata që preferojnë furçat e dhëmbëve për t'i mbajtur me gisht, ky produkt me pesë copa silikoni është shumë komod. Përveç mundësisë për të zgjedhur ngjyrën (jeshile, e bardhë, blu, rozë ose e larmishme), çdo kokë është e mbuluar me silikon të jetë në gjendje të heqë të gjitha katrahurat që grumbullohen midis dhëmbëve. Përveç kësaj, mund ta përdorni me të gjitha llojet e pastave të dhëmbëve dhe vjen me kuti praktike për ruajtjen e tyre.

Mini furça dhëmbësh për qen

Kjo është padyshim furça më e vogël që do të gjeni në treg: ne fakt eshte aq i vogel sa disa komente thone qe nuk i ben mire qenve te tyre (rekomandohet per racat me pak se 2,5 kg). Ka një dorezë ergonomike për përdorim me gishtin e madh dhe tregues dhe një kokë me katër grupe qimesh. Përveç kësaj, me të njëjtin çmim mund të zgjidhni midis një furçe me kokë normale dhe një tjetre me kokë të dyfishtë, e cila arrin më shumë vende në të njëjtën kohë.

Furça të shkëlqyera të dhëmbëve për qen

E njëjta markë japoneze Mind Up, i specializuar në higjienën orale të qenve, ka këtë model tjetër të projektuar për qen të mesëm dhe të mëdhenj, me një kokë më të madhe dhe më shumë qime. Përveç kësaj, ka një dorezë shumë të madhe me një vrimë që mund ta lëvizni sipas dëshirës, ​​përveç një dizajni të matur dhe funksional, perfekt për ata që duan të kombinojnë bukurinë dhe pastërtinë.

Furçë 360 gradë për të arritur të gjithë gojën

Një tjetër komplet dentar me pastën tuaj të dhëmbëve (gjithashtu i aromatizuar dhe aromatik me nenexhik, si dhe i pasuruar me vitaminë C) dhe një furçë me tre koka që kryen një pastrim 360 gradë, pasi secila kokë mbulon një pjesë të dhëmbit (anët dhe pjesa e sipërme), që të mund ta kryeni pastrimin në mënyrë shumë më komode dhe efikase. Doreza është gjithashtu ergonomike, e krijuar për të arritur një shtrëngim të mirë.

12 furça pëlhure

Dhe për ata qen me më shumë vështirësi për t'u përshtatur me rutinën e larjes së dhëmbëve, rekomandohet shumë të përdorin një copë leckë për të filluar t'i mësojnë ata me të., ose furça dhëmbësh si këto, të cilat përbëhen nga një mbulesë pëlhure për gishtin. Në këtë mënyrë ju mund të pastroni gojën e qenit tuaj të qetë dhe ta lini atë të pastër nga gurët dhe pllakat. Dymbëdhjetë pjesë të një madhësie të vetme vijnë në çdo paketë, pasi ato përshtaten me shumicën e gishtërinjve. Ju gjithashtu mund t'i pastroni dhe ripërdorni ato.

Furçë dhëmbësh me dy kokë

Për të përfunduar këtë artikull në lidhje me furçat e dhëmbëve për qen, një produkt që përbëhet nga një furçë me një dorezë ergonomike me kokë të dyfishtë: një më i madh dhe një më i vogël. Me një çmim të pamposhtur (rreth 2 €), kjo furçë është ideale për ata që kanë dy kafshë shtëpiake të madhësive të ndryshme dhe duan një furçë të vetme për të dyja. Megjithatë, për shkak të formës së saj mund të jetë disi e komplikuar për t'u trajtuar, veçanërisht në kafshët shtëpiake që nervozohen.

Pse është mirë të lani dhëmbët e qenit tuaj?

Një mbështetëse e mirë koke është e nevojshme për qentë më të mëdhenj

si njerëzit, qentë priren të vuajnë nga sëmundje që lidhen me dhëmbët nëse nuk respektohet higjiena e duhur prej tyre, ndaj është jetike t'i lani ato. Ndër sëmundjet më të shpeshta dentare gjejmë grumbullimin e pllakës, e cila me kalimin e kohës mund të çojë në humbjen e dhëmbëve, diçka, siç mund ta imagjinoni, shumë e dhimbshme.

Sa shpesh duhet të lani dhëmbët?

Edhe pse është më mirë të flisni për këtë fillimisht me veterinerin tuaj të besuar, Gjëja më e rekomanduar është të lani dhëmbët pak a shumë disa herë në ditë.. Në çdo rast, dhe minimalisht, është e nevojshme t'i lani ato të paktën tre herë në javë.

Llojet e furçave të dhëmbëve për qen

Qentë duhet të kenë dhëmbë të pastër për të shmangur sëmundjet e dhëmbëve

Megjithëse nuk duket, ka mjaft lloje furçash për qen. Përdorimi i njërës ose tjetrës mund të tregohet sipas nevojave të qenit tuaj. Ndër më të zakonshmet gjejmë:

furça normale

Janë ato që ngjajnë më shumë me furçat e njeriut, megjithëse qimet janë shumë më të buta (Në fakt, nëse dëshironi të përdorni një furçë dhëmbësh për njerëzit, rekomandohet të përdorni vetëm një furçë dhëmbësh për fëmijë në mënyrë që të mos dëmtoni dhëmbët e kafshës suaj.) Brenda kësaj kategorie mund të gjeni edhe furça më specifike, siç janë furçat me tre kokë.

furça silikoni

Në fakt, më shumë se furçat, ato përbëhen nga një mbulesë silikoni për gishtin me thumba të të njëjtit material. Duke kaluar nëpër dhëmbët e kafshës sonë me të, ne do të eliminojmë mbetjet e ushqimit dhe pllakat që janë grumbulluar në dhëmbë.

furça dhëmbësh pëlhure

Së fundi, Furçat më të buta dhe ato ideale për të filluar të lani dhëmbët e qenit tuaj, janë këto prej pëlhure.. Ato gjithashtu përbëhen nga një mbulesë që duhet ta vendosni në gisht dhe me të cilën mund të pastroni gojën e kafshës shtëpiake.

Si të lani dhëmbët e qenit tuaj

Ka furça qensh të të gjitha llojeve, pak a shumë të ngjashme me ato njerëzore

Si gjithçka, është më mirë ta mësoni qenin tuaj me higjienën e duhur që në moshë të re, në mënyrë që procesi i larjes të mos jetë i pakëndshëm dhe i vështirë për ju. Në çdo rast, ka një sërë rekomandimesh që mund të ndiqni për ta mësuar qenin tuaj me procesin e larjes, pavarësisht sa i vjetër është:

 • Para së gjithash, zgjidhni një moment në të cilin të dy jeni të qetë për ta larë atë.
 • Zgjidhni një pozicioni që është i rehatshëm për ju. Nëse qeni është i vogël, vendoseni në prehrin tuaj, nëse është mjaft i madh, uluni në një karrige pas tij.
 • Herët e para përdorni një copë leckë, jo furçë, për ta mësuar me ndjenjën e larjes.
 • tregojini brumin që do të përdorni (mos harroni se nuk mund të përdorni pastë dhëmbësh për njerëzit, pasi nuk është e destinuar për t'u gëlltitur) në mënyrë që ata të mos kapen në befasi dhe të mos bëjnë panik.
 • Imiton lëvizjen e larjes me pëlhurë nga sipërfaqja e dhëmbëve. Nëse bëhet shumë nervoz, ndaloni procesin dhe provoni përsëri më vonë.
 • Pasi ai të mësohet të lajë dhëmbët me një leckë, mundeni përdorni një furçë normale.

A ka ndonjë mënyrë për të larë dhëmbët pa furçë?

Keni të drejtë, ka disa mënyra, megjithëse idealja është të përdorni një furçë për të hequr më shumë papastërti. Megjithatë, ato mund të jenë shumë të dobishme si përforcim:

 • Një copë leckë mund të përdoret si furçë dhëmbësh. Duke qenë më i butë, është ideal për ata qen që shqetësohen veçanërisht nga një furçë më konvencionale.
 • Atje embelsira që veprojnë edhe si pastrues dentar, pasi për shkak të formës dhe strukturës së tyre eliminojnë pllakën dentare.
 • Më në fund, lodra Mund të veprojnë edhe si furçë. Kërkoni ata që e reklamojnë veten si të tillë, pasi jo të gjithë veprojnë kështu.

Ku të blini furça dhëmbësh për qen

Një qen që provon pastë dhëmbësh

Furça e dhëmbëve për qen janë një produkt mjaft specifik dhe për këtë arsye mjaft i vështirë për t'u gjetur në vende konvencionale si supermarketet. Pra, vendet ku do të gjeni këto produkte janë:

 • Amazona, ku ka të gjitha llojet e furçave të dhëmbëve për qenin tuaj (normale, silikoni, pëlhure...). Përveçse është vendi ku do të gjeni padyshim një larmi më të madhe furçash, me funksionin e tij Prime, kur t'i blini ato do të mbërrijnë në shtëpinë tuaj në një kohë shumë të shkurtër.
 • Këtë produkt mund ta gjeni edhe në dyqane të specializuara si TiendaAnimal apo Kiwoko, vende të specializuara në produkte për kafshët shtëpiake dhe ku do të gjeni një varietet disi më të drejtë, por shumë të zgjedhur.
 • Së fundi, në veterinar Ju gjithashtu mund të gjeni këtë lloj të produkteve higjienike. Edhe pse nuk shquhen për një larmi të madhe, është padyshim vendi më i mirë për të marrë këshilla të mira nga një profesionist.

Furçat e dhëmbëve të qenve janë një produkt pothuajse i detyrueshëm për të mbajtur higjienën e mirë të dhëmbëve të kafshëve tona të përditësuara, apo jo? Na tregoni, çfarë lloj furçe përdorni? Sa shpesh i lani dhëmbët e qenit tuaj? A rekomandoni ndonjë truk kur bëhet fjalë për larjen e tyre?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.