Qeni Hokkaido

Qen hokkaido me ngjyre te bardhe

Qeni Hokkaido eshte kafshe shumë i zgjuar dhe aktiv se ai mund të bëhet shumë i varur nga një anëtar i vetëm i familjes, megjithëse kjo nuk do të thotë se ai nuk është i dashur me të tjerët. Në fakt, është një kafshë shoqërore që shkon mirë me të rinjtë dhe të moshuarit.

Ende nuk është një racë shumë e njohur në Perëndim, por ne do të përpiqemi ta bëjmë atë pak më shumë me këtë speciale.

Origjina dhe historia e Hokkaidos

Qentë e rritur Hokkaido

Ky qen i mahnitshëm dhe i bukur e ka zanafillën në Japoni, konkretisht në prefekturën homonime të vendit. Njihet gjithashtu si Hokkaido-ken, Hokkaido-inu dhe Ainu-ken. Fillimisht, ai identifikohet si Do-ken. Kjo kafshë besohet të jetë një pasardhëse e Matagi-Ken, një race qenësh që u soll nga Ainu nga Tohoku në Hokkaido. Në vitin 1937 u shpall një »monument natyre», në të cilën pikë do të vazhdojë të marrë emrin e origjinës së saj.

Ndërsa dikur ishte edukuar për të gjuajtur arinj për rezistencën e saj të ftohtë, forcën dhe gjallërinë, Në ditët e sotme pak nga pak po përdoret më shumë si qen shoqërues pasi ka ditur të përshtatet me situata dhe mjedise të ndryshme.

karakteristika fizike

Qeni Hokkaido në pyll

Protagonisti ynë është një gëzof me madhësi të mesme, me peshë rreth 20 kg dhe një lartësi në tharjen midis 45 dhe 49cm. Trupi i tij mbrohet nga dy shtresa flokësh: njëra me flokë të gjatë dhe të fortë, dhe një tjetër më e shkurtër dhe e butë, me ngjyra shumë të ndryshme: e bardhë, e kuqe, gri e ujkut, susam apo edhe e zezë.

Koka është trekëndore, me veshë të vegjël, të ngritur dhe sy të vegjël.. Hunda është e zgjatur dhe këmbët janë të forta. Bishti e mban atë të ngritur ose të kthyer drejt shpinës.

Ka një jetëgjatësi prej Vjet 15.

Sjellja dhe personaliteti

Qeni i zi dhe i bardhë Hokkaido

Ashtë një qen trim, zgjuarjini të vetëdijshëm për gjithçka që ndodh rreth jush. Eshte gjithashtu shume fisnike dhe besnike. Ai do të mësojë çdo hile nëse edukohet me durim dhe mbi të gjitha me respekt, edhe pse po, pas punës, ai do të donte të dilte për një shëtitje ose për të luajtur pak me personin që e doni më shumë në botë. 🙂

Hokkaido është një qen punëtor, kështu që nuk rekomandohet ta keni në një apartamentnëse nuk ushtroni çdo ditë.

Çfarë kujdesi kërkon?

Qeni i rritur Hokkaido

Imazh - Niseko.com

ushqim

Çdo ditë duhet të keni në dispozicion ujë të pastër dhe të freskët. Gjithashtu, si një kafshë mishngrënëse është ushqehen me ushqim me cilësi të lartë pa drithëra ose nënprodukte. Çmimi është më i lartë se ai i ushqimit për kafshë që ka këto përbërës, por përfitimet janë shumë më të mëdha. Midis tyre, ne nxjerrim në pah një flokë më të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm, një humor më të mirë dhe dhëmbë të fortë të bardhë.

higjienë

Një herë në muaj duhet të laheni duke përdorur një shampo të veçantë për qen. Në rast se është ndotur shumë kohë para kohës, mund ta fshini me një leckë të lagur vetëm me ujë, ose të përdorni një shampo të thatë.

Një herë në një kohë sytë dhe veshët duhet të pastrohen duke përdorur garzë të pastër lagur me ujë për secilin sy ose vesh.

Ushtrimi dhe edukimi

Si kujdestari juaj, duhet të shqetësoheni nëse e nxirrni atë për një shëtitje të paktën një herë në ditë dhe luani me të, si dhe shkollimin e tij, që nga dita e parë kur ai vjen në shtëpi. Në Ky artikull Ne ju shpjegojmë se si t’ju ​​mësojmë truke të ndryshme.

shëndetësor

Megjithëse është një racë që në përgjithësi gëzon shëndet të mirë, herë pas here gjatë gjithë jetës së saj do të duhet ta çoni tek veterineri për ta vënë atë. vaksinat e nevojshme, mikroçip, asnjanës ose spay atë nëse nuk doni ta edukoni, si dhe sa herë që dyshoni se është i sëmurë. Në këtë mënyrë, qeni juaj mund të jetojë jetën e tij të lumtur pranë jush.

Kuriozitete të qenit Hokkaido

Mostra e qenit të racës Hokkaido

Konsiderohet një qen primitiv

Kështu klasifikohet në Federatën Ndërkombëtare të Qenit (FCI). Kjo tashmë mund të na tregojë shumë për shëndetin tuaj, pasi racat primitive kanë tendencë të vuajnë nga sëmundje më pak të rënda sesa ato më të reja.

Mund të jetë vetëm

Jo shumë gjatë, natyrisht. Por nëse duhet të jesh larg për të shkuar në punë ose për të bërë pazar, Hokkaido mund të mësohet të jetë vetëm. Shtë një kafshë e pavarur, e cila do të mbetet e qetë për sa kohë që i lini diçka për të bërë, si të luash me një top, ose të kërkosh copa të fshehura të ushqimit.

Merzitet shpejt

Mërzia dhe zhgënjimi i grumbulluar duke mos dalë jashtë për të bërë ushtrime të mjaftueshme fizike, Ata do t'ju çojnë në shkatërrime në shtëpi dhe sjellje të keqe si lehja pandërprerë. Për këtë arsye, nuk është një racë e mirë për ata që janë më tepër të ulur.

çmim 

Çmimi i një këlyshi Hokkaido mund të jetë rreth 1000 euro. Mund ta gjeni për 800 euro, por në çdo rast, sigurohuni që kafsha është e shëndetshme dhe se i ka të gjitha letrat në rregull.

Fotografitë e Hokkaidos

Hokkaido është një gëzof i adhurueshëm, kështu që këtu ju lëmë me më shumë foto të tij:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul Aguilera dijo

  Përshëndetje, këto kafshë janë vërtet të bukura, por të pamundura për tu gjetur në Spanjë, nuk e di nëse mund të më ndihmojnë të gjej një krijues për të marrë një qenush.
  thank you very much