Mjetet juridike në shtëpi për të kuruar konjuktivitin e qenit

Konjuktiviti është një problem që prek sytë e qenve

Konjuktiviti është një sëmundje që kërkon trajtim mjekësor për tu shëruar. Për më tepër, duhet të merret parasysh që mund të përhapet lehtë nëse nuk merren një sërë masash themelore higjienike, siç janë pastrimi i duarve para dhe pas prekjes së kafshës. Akoma, për të shmangur problemet, ne mund të bëjmë disa gjëra që do të ndihmojnë që gëzofi ynë të rimëkëmbet sa më shpejt të jetë e mundur.

Prandaj, më poshtë do t'ju tregojmë cilat janë mjetet juridike më efektive në shtëpi për të kuruar konjuktivitin e qenit.

Mjetet juridike më të përdorura në shtëpi

Kontrolloni sytë e qenit tuaj për konjuktivit

Pastroni sytë e saj me kamomil

Kamomili ka veti antibakteriale që janë përdorur me shekuj për të kuruar infeksionet e syve. Në ditët e sotme, akoma një nga ilaçet më të mira në shtëpi atje, dhe një nga më të lehtat për t'u përgatitur.

Thjesht duhet të bëni një infuzion kamomili (mund ta bëni me zarfet që shiten në supermarkete), lëreni të ftohet dhe lagni një garzë të pastër dhe pastaj pastroni syrin. Pastaj, me një garzë tjetër, përsëritni të njëjtën gjë me tjetrën.

Vendosni kompresa të nxehta / të ftohta

Alternimi i kompresave të ujit të ngrohtë dhe të ftohtë do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të konjuktivitit tek qeni juaj.. Ndërsa i ftohti do të zvogëlojë skuqjen dhe inflamacion, nxehtësia do të lehtësojë acarim. Sigurisht, që ajo të hyjë në fuqi, duhet t'i lini për pesë minuta.

Merrni parasysh t'i vendosni asaj një jakë elisabetiane

Nëse gëzofi juaj duket dukshëm i mërzitur dhe nuk do të ndalet së gërvishturi syrin e prekur, mund të jetë e nevojshme t'i vendosni një jakë elisabetiane. Këtë lloj gjerdanësh do ta gjeni në shitje në klinikat veterinare, por edhe në dyqanet e produkteve shtazore dhe dyqanet online.

Jepini atij një dietë cilësore

Ne jemi ata që hamë. Në mënyrë që trupi të mund të luftojë kundër mikroorganizmave që po e prekin atë, ju duhet të merrni të gjitha lëndët ushqyese që ju nevojiten. Prandaj, rekomandohet shumë që t'i jepni ushqimit me gëzof që nuk ka kokrra ose nënprodukte.

Përdorni Serumin Fiziologjik

Nëse këshilloheni me veterinerin me shqetësimin se qeni juaj ka këtë lloj problemi në sytë e tij, me siguri kjo do t'ju ofrojë zgjidhje të kripur, që ju të pastroni atë zonë të syve të qenit që po preket.

Kjo do ta bëjë qenin tonë të ndiejë më pak shqetësime të shkaktuara nga kjo gjendje, e cila zakonisht përfaqësohet në formën e lagave që duhet të nxirren. Ju do të merrni kripë fiziologjike në të gjitha farmacitë dhe ju mund të bëni sa më shumë kërkesa të nevojshme. Ju duhet të vendosni pak nga kjo zgjidhje në një garzë dhe të masazhoni zonën e prekur me të, me kujdes të veçantë.

Pika antialergjike të syve (Në rast alergjie)

Nuk ndodh në të gjitha rastet, por zakonisht ndodh që disa qen marrin konjuktivit nga një alergji. Kjo mund të ndodhë për shkak të ndërhyrjes së një lloji të trupit të huaj, por edhe për shkak të fërkimit me një element që shkakton alergji, ndër shumë mundësi të tjera.

Profesionisti do të na rekomandojë të përdorim këtë lëng që do të thotë një zgjidhje për qenin tonë, pasi ka përbërës anti-inflamatorë të nevojshëm në këto raste. Ju do të duhet të vendosni vetëm disa pika në syrin e prekur. Diçka që duhet të merrni parasysh është se nëse ky sy gjithashtu ka një lloj plage për shkak të kësaj, duhet të vizitoni specialistin, pasi kjo nuk do të ndihmojë shumë.

trumzë

Një nga bimët që ka veti medicinale në lidhje me konjuktivitin në qentë tanë të dashur është trumza. Kjo bimë ka karakteristika të rëndësishme anti-inflamatore si dhe dezinfektues, kështu që është i favorshëm për trajtimin e çdo lloj konjuktiviti, qoftë infektiv apo alergjik.

Ju duhet të bëni një infuzion, pastaj ta kullojeni dhe ta lini të ftohet derisa të bëhet e ngrohtë. Duhet të përdoret sapo të afrohet me të ftohtin, pa arritur gjendjen e fermentimit, pasi që sjell më shumë baktere. Me një garzë të lagur në këtë infuzion do të pastroni syrin e prekur të kafshës tuaj me një masazh të kujdesshëm.

borzilok

Në të njëjtën mënyrë që ndodh me trumzën, rigoni përdoret gjithashtu në të njëjtën mënyrë, me një proces të ngjashëm të bërjes së një infuzioni me këtë që do të aplikohet në syrin e prekur të qenit tuaj, që do të thotë një trajtim natyral me veti të dobishme për të trajtuar konjuktivitin.

Karakteristikat e favorshme të rigonit kanë të bëjnë me vetitë e saj antifungale si anti-inflamator dhe antibakterial, të cilat e bëjnë shumë të rëndësishme trajtimin e llojeve të konjuktivitit që kanë të bëjnë me agjentë alergjikë ose të shkaktuar nga bakteret ose kërpudhat. Komponenti i tij anti-inflamator do të zvogëlojë ndjeshëm ënjtjen dhe acarimin.

Calendula

Një tjetër ilaç shtëpiak që mund t'ju ndihmojë shumë për të përmirësuar kafshën tuaj është të bëni një infuzion me calendula natyrore, për një numër të madh të pronave, ndër të cilat janë anti-inflamator, antibakterial, qetësues dhe antiseptik.

Një nga përbërësit që diferencon calendula nga bimët e lartpërmendura është ai i jep vetitë shëruese, të cilat e bëjnë atë shumë të rëndësishëm për ato konjuktivit që gjenerojnë një lloj plage në syrin e kafshës. Veryshtë shumë efektiv për të gjitha rastet e konjuktivitit bakterial në qen.

Kopër

I fuqishmi vetitë antibakteriale dhe anti-inflamatore që zotëron kopra e bën atë një tjetër nga ilaçet natyrale shtëpiake që shërbejnë për t'u marrë me rastet e ndryshme të konjuktivitit të qenit.

Një faktor i rëndësishëm në kopër është se ai ka përbërës që favorizojnë skuqjen në sy të kafshës sonë për t’u zhdukur, përveç që shumë i përshtatshëm për zvogëlimin e baktereve, në rastin e një konjuktiviti bakterial.

Çfarë është konjuktiviti në qen?

Çojeni qenin tuaj tek veterineri nëse ka konjuktivit

Në të njëjtën mënyrë që njerëzit kanë konjuktivit, edhe qentë vuajnë nga kjo gjendje. Kryesisht është një inflamacion, e cila ndodh në membranën konjuktivale që është përgjegjëse për mbulimin e syrit, duke gjeneruar në të njëjtën kohë një inflamacion në qepallat që do të gjenerojë një shqetësim shumë të veçantë për qenin tuaj.

Kjo membranë ka karakteristikat e viskozitetit në gjendjen e saj normale., duke qenë një shtresë shumë e hollë dhe gjithashtu e tejdukshme, por ky aspekt i fundit do të humbet gjatë konjuktivitit, pasi kjo ind do të skuqet, duke gjeneruar në të njëjtën kohë djegie, ënjtje dhe lot në sytë e qenit tuaj të dashur.

Ashtu si ky është një problem që prek njerëzit shumë shpesh, në rastin e konjuktivitit të qenit është gjithashtu një sëmundje që mund t'u ndodhë qenve me periodicitet të caktuar. Megjithëse nënkupton një shqetësim shumë të rëndësishëm për qentë tanë, Kjo sëmundje ka një periudhë kohe në sytë e kafshëve tona dhe është shumë e vështirë për këtë çrregullim të ndikojë në shikimin e kafshëve shtëpiake tona përgjithmonë.

Si kurohet konjuktiviti tek qentë?

Çfarëdo që të ndodhë me qenin tuaj dhe çfarëdo lloj irritimi të syve që shihni mbi të, Gjithmonë gjëja e parë që duhet të bëni është të konsultoheni me një profesionist veterinar, e cila ju jep llojin e duhur të diagnozës për problemin specifik të kafshës suaj.

Kjo do të thotë që në asnjë rrethanë nuk duhet të zgjedhim një lloj trajtimi për veten tonë, pa e ditur se cili është rasti specifik i konjuktivitit që po përjeton qeni ynë.

Si konjuktiviti Shkaktohet nga gjendja e syve që përmendëm, pa qenë një efekt anësor i ndonjë lloji tjetër të sëmundjes që mund të ketë qeni, trajtimi bazohet posaçërisht në pastrimin e syve duke përdorur garzë sterile të lagur në ndonjë tretësirë.

Në një kohë tjetër, është provuar të përdoren zgjidhje aktuale, por thithja nga lëkura është shumë e vështirë, si dhe zbatimi i saj dhe kjo ka të bëjë me faktin se kjo zonë është shumë delikate.

Në rast se qeni juaj ka paraqitur konjuktivit në mënyrë të përsëritur më parë, dhe ju bëni sikur kjo nuk do të ndodhë më, mund të përdorni metoda të ndryshme parandaluese, si të kryeni këtë lloj pastrimi në sy, por shpesh dhe pa sëmundje, parandaloni që qeni të afrohet me kimikatet, të shkurtojë flokët që janë afër zonës së syve të qenit dhe të kryejë rishikime me periodicitet të caktuar Në veteriner.

Sa zgjat?

Konjuktiviti tek qentë do të zgjasë në varësi të ashpërsisë ose shkaktarit që ka shkaktuar inflamimin e indit lidhës në syrin e kafshës tuaj, zakonisht kjo është një sëmundje jetëshkurtër.

Kjo gjithashtu do të varet nëse trajtimi që po kryhet për lehtësimin e tij është i përshtatshëm. Kjo do të thotë që për sa kohë që inflamacioni është i bezdisshëm për qenin mund të varet ndjeshëm nga veprimi i shpejtë nga ana jonë.

Rastet më pak të qëndrueshme janë ato të acarim konjuktivit, e cila do të zgjidhet për disa ditë. Në të kundërt, konjuktiviti viral është ai që zakonisht zgjat më gjatë dhe qeni mund të përjetojë simptomat e tij për afërsisht 15 ditë.

Konjuktiviti bakterial zakonisht zgjat ndërmjet shtatë dhe dhjetë ditë dhe në rastin e personave që vuajnë nga alergjia, inflamacioni i shkaktuar nga trupi i huaj mund të zhduket për disa ditë. Fakti që kafsha nuk është më e ekspozuar ndaj këtij alergjeni do ta bëjë këtë lloj konjuktiviti të zgjasë më pak.

Nëse keni menduar se qeni juaj mund të ketë disa rast i konjuktivitit Kjo është për shkak se ju me siguri keni kontrolluar sytë e tyre dhe i keni parë pak i irrituar, i kuq ose i thatë.

Zakonisht shihet saktësisht se kafsha nuk ndihet mjaft mirë me pamjen, ose mund ta shihni kanë një lloj shkarkimi të holluar me ujë nga syri, e cila mund të bëhet e verdhë ose e gjelbër në rastet më të forta.

Ju gjithashtu mund ta shihni atë duke u përpjekur për të marrë putrat e tij deri në sy, nga ndonjë kruarje, si dhe gjithashtu mund të refuzojë dritën, si shenja të shqetësimit që ndoshta janë për shkak të një rasti konjuktiviti.

Si përhapet?

Kur i referohemi një konjuktiviti alergjik, ne po flasim për një formë të konjuktivitit që nuk është ngjitëse, por ka të bëjë pikërisht me një reaksion alergjik ose një erozion të kornesë.

Konjuktiviti që përhapet midis qenve është ai që përfaqëson a sëmundje e ngjashme me viralet. Në këtë rast, fuqia e ngjitjes është me të vërtetë e rëndësishme, duke qenë në gjendje të transmetojë tek qentë e tjerë dhe madje edhe tek një qenie njerëzore.

Veterineri juaj do t'ju tregojë se si të trajtoni konjuktivitin e qenit

Konjuktiviti i qenit është një sëmundje që mund të zgjasë pak për t’u shëruar Plotësisht, por duke kombinuar trajtimin veterinar me ilaçet shtëpiake, gëzofi juaj me siguri do të rifitojë pamjen e tij të ëmbël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.