Repelentët e qenve: natyralë dhe artificialë

Qeni midis luleve të kopshtit

Ilaçet kundër qenve janë shumë të dobishme nëse duam t’i mbajmë qentë jashtë oborrit ose kopshtit tonë. Ka shumë lloje, qofshin ato natyrale, me llak ose edhe në formën e pajisjeve që lëshojnë ultratinguj, edhe pse ato nuk janë gjithmonë efektive ose të sigurta për kafshët.

Në këtë artikull ne do të shohim disa ilaçe kundër qenve dhe, përveç kësaj, ne do të flasim për tema të tjera më të ndërlikuara, të tilla si pse nuk është mirë të përdorni ultratinguj si një ilaç kundër neveritjes, dhe ne do t'ju japim disa receta dhe këshilla mbi mjete shtrënguese për qen.

Ilaçi më i mirë për qentë

Antipi për qentë dhe macet

Ky produkt Menforsan është projektuar posaçërisht për të parandaluar që macet dhe qentë të mos urinojnë në fasada, bufe apo edhe rrota të makinës suajMe Ilaçi neveritës ka një aromë shumë të këndshme dhe ka për qëllim qentë dhe macet, përveç kësaj, mund të përdoret brenda dhe jashtë. Përdorimi i tij është shumë i lehtë, pasi do t’ju ​​duhet të pastroni mirë zonën në fjalë dhe ta spërkatni me produktin. Duhet të përdoret për disa ditë që të hyjë në fuqi.

Nga rruga, prodhuesi rekomandon që të mos pastroni zonën që do të trajtohet me zbardhues ose amoniak sepse era mund të tërheqë kafshët të urinojnë atje sepse urina ka një erë të ngjashme. Së fundi, mos e përdorni produktin në bimë.

I neveritshëm i nuhatjes

Ngjashëm me produktin e mëparshëm, kjo llak për të parandaluar urinimin e maceve dhe qenve në zonat ku ne nuk duamMe Nuk është toksik dhe funksionon në një mënyrë shumë të thjeshtë, duke shkaktuar një erë të fortë refuzimi për qentë dhe macet. Mënyra e përdorimit të saj është e thjeshtë, pasi ju vetëm duhet të pastroni mirë zonën dhe të aplikoni produktin, të cilin do t’ju ​​duhet ta rinovoni periodikisht në mënyrë që të mos humbasë efektin e tij dhe të përforcojë mesazhin. Përveç kësaj, funksionon edhe për zonat e kalimit ku nuk dëshironi që këto kafshë të kalojnë. Sidoqoftë, kur e aplikoni, shmangeni ta bëni atë mbi bimët.

Anti-pickim me shije molle

Nëse qeni juaj i pëlqen të përtypë atletet tuaja si çamçakëz, ky llak kundër kafshimit mund të ndihmojëMe Përdoret si për qentë ashtu edhe për macet dhe i stërvit ata që të mos kafshojnë vendet ku spërkatet. Ai përbëhet nga përbërës krejtësisht natyralë, kështu që nuk është toksik dhe funksionon në një mënyrë shumë të thjeshtë: shija e tij e pakëndshme e hidhur e mollës heq dëshirën për të vazhduar kafshimin.

Megjithatë, duket, bazuar në komente, nuk funksionon tek të gjithë qentë ... disa duket se i pëlqejnë!

Mobilje dhe Qilima Spërkatës

Një nga produktet më interesante për mbajeni qenin tuaj larg mobiljeve, divanit, apo qilimave dhe qilimave është ky i neveritshëm në formën e një llak të krijuar posaçërisht për këto vende. Ky llak vjen në një shishe 100 ml, është krejtësisht natyrale dhe mund të përdoret si brenda ashtu edhe jashtë, gjithashtu ka për qëllim qentë dhe macet. Sidoqoftë, ajo ka një pikë negative, pasi është disi më e shtrenjtë se spërkatjet e tjera të të njëjtit lloj.

Ilaç natyral i bazuar në piper

Ideale për përdorim në natyrë, veçanërisht në vendet me bar, ky zmbrapsës i qenve (gjithashtu punon me macet) bazuar në përbërës natyralë si piperi do të lërë një erë që është shumë e pakëndshme për ta. Ka dy litra produkt që duhet të aplikoni në mënyrë që të hyjë në fuqi, përndryshe nuk do të funksionojë.

Ashtu si në produktet e tjera të këtij stili, një pikë negative është se, pa ditur preferencat e qenve, mund të hasni dikë që e pëlqen erën dhe nuk do ta zgjidhë problemin.

Rrjetë teli

Për të këqijat e mëdha, ilaçet e mëdha: për ata që kërkojnë një mënyrë për t'i mbajtur macet dhe qentë jashtë mundësive të kopshtit të tyre, një nga zgjidhjet më efektive është vendosja e një gardhi që rrethon vendin që dëshironi të mbroni. Edhe pse ato më të vegjlit ose dekorativët nuk do të kenë shumë për të bërë kur vjen puna për të shmangur kalimin e kafshëve, një rrjetë teli është një gjë tjetër. Ky model është bërë prej teli të mbuluar me plastikë të gjelbër dhe përbëhet nga 20 metra një metër në lartësi që mund t'i vendosni sipas dëshirës rreth oborrit ose kopshtit tuaj. Përveç kësaj, vrimat në rrjetë janë mjaft të vogla saqë asgjë nuk mund të hyjë ose të dalë.

Llojet e larguesve për qentë

Ka produkte për tu aplikuar në lëndinë që zmbrapsin qentë

Besueshmëria dhe shpeshtësia e largues të ndryshëm që ekzistojnë për qentë jo vetëm që varet nga vetë produkti, por edhe qenin që duam ta dëbojmë, siç është mosha apo edhe shumimi, kështu që suksesi i tij nganjëherë varet nga prova dhe gabimet. Kështu, midis llojeve të ndryshme të ilaçeve të neveritshëm gjejmë:

Kimikatet

Ato janë më të zakonshmet që gjenden në dyqane, qoftë në formën e një llak, topa apo edhe xhel. Ato janë mësuar të vendosen në zonën ku duam ta trembim qenin. Ato mund të bëhen nga përbërës natyralë ose kimikate që shkaktojnë një erë të pakëndshme tek qeni. Ato përdoren për të shmangur kafshimet brenda shtëpisë dhe, nëse vendosen jashtë, ato duhet të rinovohen shpesh në mënyrë që të mos humbasin efektin.

ultrasounds

Ultratinguj Ato përbëhen nga një pajisje që vihet nga jashtë dhe që gjoja lëshon një frekuencë që i largon qentë largMe Sidoqoftë, ato nuk rekomandohen nëse keni qen në shtëpi, pasi gjithashtu do të jetë e bezdisshme për ta.

Físicos

Për të këqijat e mëdha, ilaçet e mëdha: një nga larguesit më klasikë të qenve janë gardhet ose gardhet, të cilat rrethojnë zonën që do të mbrohet (si një oborr spanjol). Lajmi i mirë është se ata i mbajnë qentë larg, në mënyrë mjaft efektive, edhe pse ata janë krejt të padobishëm kundër maceve ose pëllumbave, të cilët dinë të ngjiten ose fluturojnë.

Natyrore

Së fundi, Një mënyrë për të trembur qentë është të krijojmë vetë një substancë me elementë natyrorë. për t’i mbajtur larg nga kopshti ynë. Normalisht fillon me elementë që janë të pakëndshëm për qentë. Meqenëse era e tyre është shumë më e zhvilluar se e jona, është një mënyrë e mirë për t'i trembur ata, megjithëse do të na kërkojë ta rinovojmë pasi era të zhduket.

Përdorimi i ultrazërit kundër qenve

Repelentët e qenve i bëjnë këto kafshë të ikin

Një nga mënyrat më të zakonshme për të trembur qentë është duke përdorur pajisje që lëshojnë ultratingujMe Këto pajisje vijnë edhe në një format xhepi (për të stërvitur qen) ose në një mënyrë që mund të vendosen në kopsht, dhe ato lëshojnë një frekuencë që vetëm qentë mund ta dëgjojnë, e cila është e pakëndshme për ta dhe që, në parim, i tremb ata Me

Megjithatë, përdorimi i tij nuk rekomandohet shumë ose shumë i besueshëmMe Nga njëra anë, ka produkte që drejtpërdrejt nuk funksionojnë, ose që punojnë vetëm me qen të caktuar (ndjeshmëria e tyre akustike varet nga faktorë të tillë si mosha, raca ...). Nga ana tjetër, ata janë mizorë dhe mund të dëmtojnë veshët e tyre, kështu që ata nuk janë një opsion shumë i rekomanduar, veçanërisht nëse keni qen.

Repelentë natyralë

Një qen duke nuhatur në kopsht

Nëse nuk jeni entuziastë për zgjidhjet komerciale të disponueshme, ne mund të krijojmë neveritësit tanë për qentë në mënyrë natyrale dhe në një mënyrë shumë, shumë të lirë dhe të lehtë.

uthull

Uthulla është një element që ne mund ta përdorim në mënyrë mjaft efektive për t’i mbajtur qentë larg, pasi era e tyre duket më e padurueshme. Përgatitja e zgjidhjes është shumë e lehtëPasi që ju nevojitet vetëm një shishe bosh llak dhe përzieni 50% ujë me 50% uthull (përdorni uthull për të pastruar më mirë sesa veshja). Përdoreni atë në majë të zonës ku dëshironi t'i trembni qentë. Shmangni përdorimin e përzierjes në majë të bimëve ose barit nëse nuk doni t'i vrisni ato.

agrume

Agrumet janë një erë tjetër që qentë e urrejnë, kjo është arsyeja pse ato janë një mundësi e mirë për t'u përdorur si ilaçe kundër neveritjes. Mënyra më e zakonshme për ta bërë këtë është lëvozhgat e portokallit ose limonit të shpërndara në këtë zonë. në të cilën dëshironi të ruani nga vizitat e qenve, megjithëse është një shpatë me dy tehe: edhe pse era e agrumeve i largon qentë, ajo mund të tërheqë minjtë dhe minjtë.

piper

Një tjetër zmbrapsës i mirë natyral i qenve është përdorimi i piperit, era e së cilës nuk u pëlqen aspak. Ju mund të përzieni pluhur ngjyrë kafe dhe piper të zi dhe ta përhapni përzierjen në zonën që dëshironi të mbroni e qenve. Ashtu si në rastet e tjera, do të duhet ta rinovoni me kalimin e kohës, pasi shiu do ta bëjë atë të humbasë efektivitetin.

MOS përdorni amoniak

Në mënyrë të ngjashme me uthullën, amoniaku i largon qentë, megjithatë ka të ngjarë të shkaktojë acarim dhe dëmtim të fytit, kështu që nuk rekomandohet përdorimi i tij. Siç thamë, uthulla është një zgjidhje po aq efektive.

Ku të blini ilaçe kundër qenit

Produktet e neveritshme gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e kafshimit

Ka një shumë vende ku mund të blejmë ilaçe kundër qenve që mund të përdorim për ta mbajtur oborrin ose tarracën tonë të sigurt nga ndërhyrësit e qenve. Për shembull:

  • En Amazona Ju do të gjeni një shumëllojshmëri të madhe të repelentëve të të gjitha llojeve (në llak, në topa, natyrale, artificiale ...) që mund të jenë të dobishme. Për më tepër, me funksionin e tij Prime ju e keni atë në shtëpi në një moment dhe, falë qindra komenteve të tij, ju mund të zgjidhni atë që i përshtatet më së miri nevojave tuaja.
  • En dyqane të specializuara si Kiwoko ose TiendaAnimal ata gjithashtu kanë një shumëllojshmëri të repelentëve, dhe ata janë të gjithë të cilësisë. Si një pikë plus, fakti që këto dyqane kanë mundësinë e blerjes në internet ose fizike mund të jetë shumë i dobishëm nëse jeni duke kërkuar një produkt ose këshillë të veçantë.
  • Më në fund, në seksion zinxhir i madh i kopshtarisë të tilla si qendrat Carrefour ose DIY si Leroy Merlin do të gjeni gjithashtu shumë ilaçe kundër neveritjes, megjithëse këto kanë tendencë të jenë pak më të varfër në varietet, kështu që ato janë thjesht një opsion për t’u marrë parasysh që mund t’ju ​​nxjerrë nga telashet.

Repelentët e qenve janë të dobishëm për mbajtjen e qenve jashtë oborrit ose kopshtit. Na tregoni, a keni përdorur ndonjërin prej këtyre ilaçeve? Ka funksionuar për ju? A dini ndonjë recetë më natyrale që ne nuk e kemi përfshirë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.