Jakë e ndritshme qeni

jakë e ndritshme qeni

Imagjinoni që shkoni një shëtitje me qenin tuaj gjatë natës. E lini të shkojë në park dhe uleni të pushoni, ose stërviteni ndërsa e dini që qeni juaj është pranë jush. Por, papritmas, qeni juaj zhduket dhe, pavarësisht sa e thërrisni, ai nuk kthehet. Problemi është se as ju nuk e shihni sepse është shumë e errët. Mund ta imagjinoni se çfarë mund të ndjeni? Tani imagjinoni atë skenë, por me një jakë e ndritshme për qentë.

Ndonjëherë është e nevojshme që qentë të veshin një aksesor që ju bën të dini gjithmonë se ku është, ose që është i dukshëm për biçikletat, makinat dhe automjetet e tjera në mënyrë që të shmangin aksidentet. Por çfarë duhet të dini për jakat e lehta të qenve? Më poshtë ne thellohemi në to.

Llojet e jakave të ndritshme për qentë

Në treg mund të gjeni shumë lloje jakash të ndritshme për qentë. Një nga klasifikimet, dhe nga gjerdanët më të shitur, do të ishte më poshtë.

i rregullueshëm

Kjo është më themelorja nga të gjitha, por jo për atë arsye me cilësi më të ulët. Shtë një gjerdan i thjeshtë, i cili përshtatet në qafën e kafshës pa u shtrënguar (as nuk është e lirshme). Në këtë mënyrë do ta keni të ndriçuar dhe do të dini se ku është në çdo kohë që shihni dritën.

rechargeable

Qafa e ndritshme e rimbushshme për qentë nënkupton që ajo ka bateri brenda që, pas një kohe, duhet të rimbushen. Ata kanë përparësinë që ato zgjasin më shumë, meqenëse cikli i ngarkimeve të këtyre baterive është më i madh.

I zhytur

A keni një qen që i pëlqen uji? Atëherë ju duhet të zgjidhni këtë lloj jakë të lehtë për qentë. Ne nuk mund t'ju themi se do të shkëlqejë në thellësi të mëdha, por ju nuk do ta keni problem që qeni të laget me të ose të hidhet në ujë, do të vazhdojë të punojë pa asnjë problem.

Kur të blini një jakë të ndritshme për qentë

Nuk ka një moshë të caktuar për të blerë një jakë të ndritshme për qenin tuaj. Në fakt, duke shërbyer si një udhërrëfyes kur bëni një shëtitje me të, e vërteta është se ju mund ta përdorni atë nga momenti kur qenush është tashmë i vaksinuar dhe mund ta nxirrni jashtë për një shëtitje.

Sigurisht, ka aktivitete në të cilat rekomandohet më shumë, veçanërisht nëse shkoni për të vrapuar me qenin tuaj, nëse e vishni atë të lirshëm ose me rrip, që dilni natën (pasi është një mënyrë për të paralajmëruar të tjerët për prania e tij), etj.

A janë jakat e ndritshme të qenve të sigurta?

A janë jakat e ndritshme të qenve të sigurta?

Deri tani ka shumë të ngjarë që të pyesni veten nëse vendosja e një jakë të ndritshme në qenin tuaj është një gjë e mirë apo, përkundrazi, ndikon në shëndetin e tij. E vërteta është se në parim nuk duhet të përfshijë ndonjë rrezik. Pjesa dërrmuese e jakave të lehta kanë zinxhirë të dritave led, dhe këto, edhe pse japin dritë, për qentë është me intensitet të ulët (përveç kësaj ata nuk do ta shohin atë sepse drita nuk shkon drejtpërdrejt në sytë e tyre).

Sidoqoftë, nëse qëndroni më të qetë, mund të përdorni këtë lloj gjerdanësh vetëm kur dilni për shëtitje me të. Në këtë mënyrë, përveç që nuk i shkarkoni bateritë, ju shmangni edhe të keni një dritë që, më vonë kur të pushoni, mund t’ju ​​shqetësojë për të fjetur.

Si të bëni një jakë të ndritshme për qentë

Jakë e ndritshme qeni

Mund të ndodhë që, në vend që të blini një jakë të ndritshme për qentë, të doni ta ndërtoni vetë. Dhe po, e vërteta është se ju mund ta bëni atë. E tëra çfarë ju nevojitet është të keni të gjitha materialet në majë të gishtave.

Për të ndërtuar një do t'ju duhet sa vijon:

 • Një fjongo prej lecke.
 • Velcro.
 • Një lidhës baterie dhe një bateri.
 • Një kasetë led.
 • Gjilpërë dhe fije.
 • Një brez elastik.

Procesi është mjaft i thjeshtë. Këtu ne detajojmë cilat janë hapat që duhen ndjekur:

 • Së pari duhet të rregulloni skajet e shiritit led në pëlhurë. Ky pëlhurë duhet të jetë gjatësia që ju nevojitet për të mbuluar qafën e qenit tuaj. Si e rregulloni? Epo, me një gjilpërë dhe fije do të duhet ta qepësh. Tani, duhet ta rregulloni në disa pjesë të tjera në mënyrë që të mos lëvizë nga pëlhura. Kjo mund të bëhet duke krijuar vrima të vogla në pëlhurë për të kaluar shiritin ose, me fije, duke e kaluar atë disa herë sikur ta përdorni si varg.
 • Tani që e keni fiksuar shiritin led, është koha për të qepur velkron në çdo skaj, në mënyrë që të mbyllni gjerdanin dhe ta bëni të lidhur në mënyrë që të mos lirohet.
 • Merrni lidhësin e baterisë dhe baterinë. Para se të mbuloni shiritin e udhëhequr me velcro, duhet ta lidhni me lidhësin në mënyrë që të funksionojë. Për ta bërë këtë, duhet të bashkoni kabllot (secili në vendin e vet) dhe t'i lidhni ato në mënyrë që të mos lirohen. Sigurisht, sigurohuni që para se ta bëni këtë që kabllot, të vendosura në mënyrën se si do t'i lidhni, ta bëjnë brezin led të ndizet (ato kanë polaritetin e duhur). Përveç bashkimit të tij, ju rekomandojmë të shtoni pak silikon.
 • Thjesht duhet të mbuloni shiritin led me velcro.
 • Gjerdani është gati gati për përdorim. E vetmja gjë që mbetet është të qepësh shiritin elastik dhe të fusësh baterinë atje. Duhet të bëhet mirë dhe jo shumë i lirshëm në mënyrë që bateria të mbajë mirë.

Dhe kjo eshte! Quiteshtë mjaft e lehtë për tu bërë edhe pse duket më e vështirë.

Ku të blini një jakë qeni me dritë

Tani që e keni parë të gjitha informacionet në lidhje me jakë të lehta për qen, Normalshtë normale që dëshironi të dini se ku mund ta gjeni, apo jo? Epo, ne do t'ju japim disa mundësi për të zgjedhur.

 • Amazona: Optionshtë opsioni i parë që ne rekomandojmë, dhe ne e bëjmë atë sepse është aty ku do të gjeni më shumë larmi. Do të keni modele, madhësi, ngjyra të ndryshme ...
 • Kivoko: Kiwoko është një dyqan i aksesorëve të kafshëve dhe, si i tillë, blerja e një jakë me dritë për qentë është një tjetër mundësi që keni në dyqan. Megjithatë, ata nuk kanë shumë modele, vetem pak. Por ata janë nga modele që e dinë se shesin më shumë.
 • Tendenimal: Në këtë rast, si në atë të mëparshëm, ne po flasim gjithashtu për një dyqan të specializuar në kafshët shtëpiake. Lidhur me jakat me dritë për qentë ka disa modele, jo shumë, por disa që janë më universale për çdo racë qensh.
 • aliexpress: Një opsion tjetër nëse nuk e ke problem të presësh edhe pak dhe të mos e kesh në 1-2 ditë është Aliexpress. Në këtë rast, ju mund të gjeni një shumëllojshmëri, pothuajse si në Amazon. Disavantazhi i vetëm është se do t'ju duhet pak kohë për të arritur.

A keni provuar një jakë qeni me dritë? Çfarë menduat për përvojën?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.