Mbështesat më të mira për qentë: çfarë janë dhe si ta mësoni qenin tuaj me to

Një qen mbështetet në shpinë në një dyshek

Mbushjet e qenve kanë dy funksione kryesore (kryesisht përdoren për urinim ose jashtëqitje) dhe janë të dobishme në kohën kur qeni ynë është shumë i vjetër, ai sapo është operuar dhe veçanërisht kur është një qenush që duhet të mësojë të bëjë gjërat e tij.

Në këtë artikull do të flasim nënshtresat më të mira për qentë dhe ne do t'ju mësojmë gjithashtu se si t'i përdorni ato, ne do të përshkruajmë funksionet e tij të ndryshme dhe madje se cilat janë ato në mënyrë që të dini në thellësi se si funksionon dhe të mirat dhe të këqijat e këtij produkti. Ne gjithashtu kemi një artikull në lidhje me pelenat më të mira që mund të jetë e dobishme për ju.

Mbrojtësi më i mirë për qentë

Paketë me 60 jastëkë ekstra të mëdhenj

Këto Peceta Trajnimi Bazat e Amazon janë me çmim dhe cilësi të vështirë për t'u mposhtur. Vjen në pako me sasi të ndryshme (50, 60, 100 dhe 150), kanë pesë shtresa absorbimi që tërheqin edhe lëngjet për të shmangur sa më shumë njollosjen e dyshemesë dhe mbi të cilat e kthejnë lëngun në xhel pasi të jetë e mundur. kalon brenda. Ata gjithashtu thithin erën dhe kanë një madhësi të konsiderueshme, pasi ato kanë përmasa 71 x 86 centimetra dhe mund të zgjasin disa orë të lagura (sa do të varet nga sasia e urinimit që lëshon qeni juaj). Megjithatë, disa komente theksojnë se ato nuk zgjasin aq sa duhet dhe se humbasin menjëherë.

peceta ultra absorbuese

Një tjetër opsion i cilësisë së lartë dhe me pako 30, 40, 50 dhe 100 pads (të paketuara në pako të vogla prej 10 dhe më pas të bashkuara në një paketë më të madhe). Këto të markës Nobleza përfshijnë pesë shtresa absorbuese dhe një bazë që nuk rrëshqet për të shmangur sa më shumë frikësimet. Në fakt, ju mund t'i mbani ato në zgarë ose në makinë. Ata thithin deri në katër gota lëngje dhe, si modelet e tjera, e kthejnë urinimin në xhel që të mos rrjedhë aq lehtë.

Mbetjet e poshtme me shirita ngjitës

Nëse jeni ato që dëshironi jastëkët për qentë që nuk lëvizin asnjë milimetër, ky opsion nga Arquivet, një markë e njohur në botën e kafshëve shtëpiake, me siguri do të bëjë shumë mirë.. Përveç kësaj, qërohet shumë mirë dhe nuk lë gjurmë në dysheme. Vjen në pako nga 15 deri në 100, dhe është gjithashtu i disponueshëm në madhësi të ndryshme. Siç thamë, ka disa shirita ngjitës anash që të ngjitet në tokë dhe të mos lëvizë. Edhe pse nuk specifikojnë se sa thithin, disa komente thonë se e bën shumë mirë detyrën.

100 jastëkë 60 x 60

Ata thonë se marka Feandrea e ka origjinën nga dy kotele që ka adoptuar marka, Fe dhe Rea, dhe se është zgjeruar pas nxjerrjes së një maceje në vitin 2018. Në çdo rast, paketa e kësaj marke me 100 jastëkë funksionon edhe për qentë. Është shumë absorbues, në fakt, ata pretendojnë se një pecetë 45 g peshon 677 g pasi të keni shtuar një gotë ujë, kështu që ju mund të shihni aftësinë e saj të madhe absorbuese. Ato gjithashtu kanë pesë shtresa, thithin aromat dhe kanë një bazë të papërshkueshme nga uji.

Mbushje qeni me qymyr

Ajo që i dallon këto jastëkë qensh, përsëri nga Amazon Basics, është se ato janë bërë me një zgjidhje qymyr druri për kontroll shumë më të mirë të erës. Në fakt, pjesa tjetër ndjek të njëjtën formulë si pjesa tjetër e produkteve të kësaj klase: pesë shtresa për t'u thithur, e fundit e papërshkueshme nga uji për të shmangur frikësimet dhe rrjedhjet dhe thahen shumë shpejt. Mbushësit e qymyrit vijnë në dy madhësi, të rregullta (55,8 x 55,8 cm) dhe shumë të mëdha (71,1 x 86,3 cm).

Mbushëse që thithin pothuajse 1,5 l

Për ata që kërkojnë nënshtresa që thithin sa më shumë lëngje, ky opsion është shumë interesant. Ai thith deri në 1,4 litra lëng në gjashtë shtresat e tij, e fundit është e papërshkueshme nga uji. Për më tepër, tavolina e poshtme bëhet blu kur duhet ndryshuar, duke e ndihmuar qenin të afrohet dhe të ndërveprojë me të dhe duke neutralizuar aromat e pakëndshme. Ata mund të zgjasin pa ndryshuar gjatë gjithë ditës, gjë që është ideale për ata qen më të mëdhenj.

nënshtresa të ripërdorshme

Dhe për ekologët më të shumtë, ne paraqesim këtë produkt interesant (çdo paketë përmban dy): një taskë të ripërdorshme. Është më i madhi nga jastëkët e qenve që kemi parë (përmasat 90 x 70 cm) dhe përbëhet nga 5 shtresa që parandalojnë urinimin nga njollosja e dyshemesë. Përveç kësaj, siç thamë, është një model i ripërdorshëm, kështu që mund ta vendosni pa problem në lavatriçe dhe ta përdorni pa pushim. Sigurisht, disa komente ankohen se nuk përthithet aq sa premton dhe se kur e lani, aroma e urinimit nuk ikën gjithmonë.

Cilat janë jastëkët e qenve?

Shumë zhytës

Mbetjet e poshtme zakonisht përbëhen nga një lloj batanije e bërë nga një material i ngjashëm me atë të pelenave dhe pallave, domethënë me një anë thithëse sipër dhe një anë të papërshkueshme nga uji në fund.  Funksioni i tij është, kryesisht, të mbledhë urinimin e atyre qenve që, për një arsye ose një tjetër, nuk mund të dalin jashtë për t'u qetësuar. ose thjesht nuk e dinë si sepse janë shumë të rinj.

Kur duhet të përdoren mbulesat e poshtme?

Atje momente të ndryshme në jetën e qenit në të cilin mund t'ju duhet të përdorni jastëkë:

 • Arsyeja më e shpeshtë e përdorimit të këtij mjeti është në qentë që janë shumë të vegjël, që ende nuk dinë të shkojnë në banjë.
 • Përkundrazi, qentë shumë të vjetër, të cilët munden vuajnë nga inkontinenca, mund të kenë nevojë edhe për jastëkë.
 • Në mënyrë të ngjashme, nëse qeni juaj ka vuajtur një operacion së fundmi, mund t'ju duhet edhe një ndihmë për të shkuar në tualet.
 • Së fundi, pads kanë edhe funksionin e mbledhin humbjet nga femrat që mund të jenë në nxehtësi.

Ku është më mirë të vendosni tavanin?

Mbushjet e qenve janë të dobishme për periudha të ndryshme

Si mund ta imagjinoni zhytësi nuk mund të shkojë askund, pasi mund të jetë një shqetësim si për ju ashtu edhe për kafshën tuaj. Sepse:

 • Është më mirë të gjesh një vend i qetë, ku mund të urinoni qetësisht. Ky vend jo vetëm që duhet të jetë larg kalimit njerëzor dhe kafshëve të tjera, por edhe nga ushqimi, pijet dhe shtrati i tyre.
 • Ju mundeni vendos një tabaka ose diçka të ngjashme për të përforcuar efektin e papërshkueshëm nga uji të bazës së jastëkëve (ndonjëherë nuk janë në gjendje të thithin gjithçka) dhe në këtë mënyrë të parandalojnë që ajo të njollosë dyshemenë.
 • edhe nëse shkoni ndërrimi i mbulesës së poshtme pas çdo përdorimi, përpiquni të mbani gjithmonë të njëjtin vend ku e vendosni në mënyrë që të mos mashtroni qenin dhe ta mësoni se për çfarë shërben ai kënd.

Si ta stërvitni qenushin tuaj të përdorë tavolinën e poshtme

Mbushësit mund të vendosen sipër shtratit të qenit tuaj nëse keni frikë nga një "aksident"

Trajnimi i qenit tuaj për të përdorur tavolinën e poshtme përfshin përdorimin e një sërë trukesh Jam i sigurt që nuk do t'ju duken të çuditshme duke pasur parasysh atë për të cilën flasim gjithmonë në MundoPerros: përforcimi pozitiv bazuar në çmime.

 • Para së gjithash, ju duhet duke e mësuar qenin tuaj me erën dhe pamjen e nënshtresës. Për ta bërë këtë, lini ëmbëlsira mbi të dhe afrojeni në mënyrë që të mësohet me të. Asnjëherë mos e detyroni, lëreni ta zbulojë vetë.
 • Mësoni të identifikoni kur qenushi juaj ka dëshirën për të urinuar ose jashtëqitur. Nëse nuhat shumë në dysheme, është i shqetësuar dhe fillon të vrapojë dhe ndalon befas, është shenjë se dëshiron të shkojë në tualet. Merreni dhe çojeni te njomësi në mënyrë që të fillojë ta shoqërojë me atë funksion. Nëse ai shpëton gjatë rrugës, mos e qortoni ose mund ta lidhni atë vend me diçka negative.
 • Pasi urinon ose ka jashtëqitur, jepini një ëmbëlsirë, përkëdheleni dhe bisedoni me të, kështu që ju gjithashtu do të mendoni për tavolinën e poshtme si një vend të sigurt dhe pozitiv për të bërë gjërat tuaja.
 • Së fundi, mos e ndërroni bllokun menjëherë, kështu qeni do ta tregojë atë vend si vendin ku do të urinojë ose do të bëjë jashtëqitjen.

ku të blini jastëkë qensh

Mbetjet e poshtme përdoren gjithashtu për të mësuar këlyshët të urinojnë

Blloqet e qenve janë një produkt që, sinqerisht, nuk mund të gjendet në supermarketin e qoshes, pasi do t'ju duhet të shkoni në vende të specializuara ose dyqane të mëdha, përveç disa dyqaneve online. Ndër vendet më të zakonshme gjejmë:

 • Gjigandët pëlqejnë Amazona Ata kanë një shumëllojshmëri të madhe të mbështjellësve. Pa dyshim që janë opsioni më i mirë mes cilësisë dhe çmimit, përveç kësaj me dërgesën i keni në shtëpi (edhe diçka shumë pozitive, pasi nuk do t'ju duhet t'i mbani) në një kohë shumë të shkurtër.
 • Për më tepër, dyqane të specializuara si TiendaAnimal ose Kiwoko ata gjithashtu kanë mjaft modele. Një ide e mirë për të përfituar sa më shumë nga këto vende është blerja e ushqimit së bashku me gjëra të tjera për kafshën tuaj, si p.sh. jastëkët, kështu që do të merrni gjithçka në një dërgesë dhe madje mund të përfitoni nga ofertat e mundshme.
 • En dyqan si El Corte Inglés kanë edhe disa modele, megjithëse janë ato që zakonisht kanë një çmim më të lartë. E mira është se duke qenë një dyqan fizik, mund t'i blini personalisht, gjë që mund t'ju nxjerrë nga telashet.
 • Më në fund, dhe nëse nuk jeni me nxitim, futeni AliExpress Ata gjithashtu kanë disa modele të nënshtresave. Janë shumë të lira, megjithëse një pikë negative është se mund të marrë shumë kohë për të mbërritur.

Pa dyshim, jastëkët e qenve janë shumë të dobishëm në periudha të ndryshme për qentë, veçanërisht kur janë të vegjël dhe duhet të mësojnë të shkojnë në tualet. Na tregoni, a ka përdorur ndonjëherë qeni juaj një jastëk? A u desh shumë kohë për të mësuar? Preferoni pelenat apo pelenat?

Burim 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.