Këshilla për edukimin e një qeni të adoptuar

Edukimi i një qeni të adoptuar
Adoptimi i një qeni është një ide e shkëlqyeshme
, pasi nuk duhet t'i trajtojmë kafshët sikur të ishin objekte. Sidoqoftë, nëse do të adoptojmë një kafshë shtëpiake duhet të mendojmë nëse duhet të zgjedhim një qenush, një qen të rritur apo edhe një të moshuar. Të gjithë meritojnë një mundësi të re, por në këto raste arsimi që do t'u japim atyre mund të jetë i ndryshëm.

Edukimi i një qeni të adoptuar Nuk ndryshon shumë nga edukimi që na është dhënë që i vogël, veçanërisht pasi që në shumë strehëza mund të birësohen këlyshë. Sidoqoftë, ekziston një numër i madh i qenve të rritur që kanë nevojë për një mundësi dhe në këto raste tashmë jemi përballur me edukimin e një qeni që ka fituar zakone dhe ka falsifikuar karakterin e tij.

Njihuni me qenin e adoptuar

Edukimi i një qeni të adoptuar

Kur adoptoni një qen është më mirë të mos e bëni atë në një ditë. mbrojtëse kanë shumë qen që kanë nevojë për një shtëpi, por është sigurisht e rëndësishme që kafsha mund të përshtatet në shtëpinë e saj të re në mënyrë që të mos duhet të kalojë traumën e kthimit në strehimore. Shtë një vendim për jetën, prandaj duhet të mendojmë për të. Këshilla më e mirë që mund t'ju japim është që të shkoni disa herë në strehë për të takuar qentë. Ne mund të jemi të qartë se duam një qen të ri ose më të vjetër, të madh, të mesëm ose të vogël, por karakteri është diçka që nuk mund ta dimë në një moment të vetëm. Shumë strehimore kanë programe për të shëtitur qentë dhe për të bashkëvepruar me ta, ose gjithashtu për të dalë vullnetarë për një sezon. Kjo është mënyra më e mirë për të gjetur qenin e përsosur për shtëpinë tonë.

ne do të shkojmë duke ditur karakterin e qenve, dhe disa që ishin të ndrojtur në fillim mund të arrijnë të na pushtojnë. Padyshim, kur t’i njohim, do të kemi të preferuarit tanë, me të cilët do të jemi lidhur në një mënyrë të veçantë. Kur të vijë koha për të birësuar, ne do ta dimë me siguri se kush do të jetë qeni që do të bëhet pjesë e familjes si një anëtar më shumë.

Në rast se nuk mund ta kaloni gjithë atë kohë në strehë, ne mund të pyesim kujdestarët, të cilët e njohin karakterin e secilit qen dhe mund të na këshillojnë për zgjedhjen më të mirë. Kalimi i disa ditëve atje për të takuar qentë dhe lënia e vetvetes të rrëmbehet nga instiktet tona gjithashtu mund të funksionojë. Në përgjithësi, duhet të kemi parasysh se ka qen që nuk jetojnë mirë në banesa dhe të tjerë që nuk do të kalonin mirë në natyrë. Këto janë detaje që duhet t'i marrim gjithmonë parasysh kur zgjedhim kafshën tonë dhe që mund të ketë jetën që meriton vërtet.

Miratoni një qenush

Edukimi i një qenush

Nëse do të adoptojmë një qenush, ka shumë të ngjarë që qeni as nuk e mban mend kalimin e tij nëpër strehë, kështu që vështirë se mund të ketë trauma ose sjellje të fituara. Këto janë rastet më të lehta, sepse qeni do të shkojë falsifikimin e karakterit tuaj dhe personalitetit tuaj me ne. Ashtu si në edukimin e çdo kafshe tjetër, ne duhet të përqendrohemi te loja si një metodë e të mësuarit dhe tek përforcimi pozitiv, duke i mësuar asaj komandat me shpërblime të tilla si përkëdheljet ose ushqimet e qenve. Këto forma të të mësuarit janë më të përshtatshmet që qeni të rritet dhe të jetë i ekuilibruar. Duhet të kemi parasysh që këlyshët janë shumë më aktivë dhe ndoshta thyejnë më shumë gjëra në shtëpi, por është diçka e zakonshme që duhet të korrigjojmë.

Adopto një qen të rritur

Rritja e një qeni të adoptuar me përforcim pozitiv

Qentë që nuk janë më këlyshë, por janë akoma të vegjël ka me shumicë në strehimore. Shumë prej tyre kanë pasur një shtëpi dhe kur të rriten i kanë braktisur ato, kështu që ata tashmë do të kenë karakterin e tyre dhe ata mund të kenë pasur një përvojë të keqe. Qentë e moshuar e dinë se çfarë është të jetosh në një strehë dhe në shumicën dërrmuese të rasteve ata janë kafshë shtëpiake që u japin shumë dashuri atyre që i adoptojnë. Commonshtë e zakonshme të shohim se si fytyra e tij dhe karakteri i tij ndryshojnë nga njëra anë në tjetrën. Në strehimore ata zakonisht janë më të nënshtruar dhe kur të kthehen në shtëpi të gjithë janë të dashur. Në këtë rast qentë mund të kenë mësuar tashmë sjellje dhe madje të jenë plotësisht të arsimuar.

Kur të shkoni në shtëpi qeni do të shpenzojë një periudha e adaptimit në të cilën familja dhe ai do të njihen me njëri-tjetrin. Qeni do të jetë në një vend të panjohur dhe është normale që në fillim sjellja e tij të mos jetë aq e hapur, sa të ketë frikë ose të jetë e ndrojtur. Në këto raste duhet të lëmë hapësirë ​​të mjaftueshme që ai të eksplorojë zonën, mos e ngacmoni kurrë. Ne do t'ju tregojmë hapësirën tuaj dhe do t'ju japim ushqim ose xhingël për t'ju çlodhur. Në parim, nuk është e nevojshme t'i tregohet vëmendje e tepruar në mënyrë që ai vetë të mund të eksplorojë gjithçka me hundën e tij dhe të ndihet më i sigurt.

El të mësuarit e këtyre qenve gjithashtu duhet të jetë pozitiv. Shumë prej tyre e kanë pasur të vështirë dhe mund të kenë frikë dhe të kenë trauma, kështu që ndëshkimi nuk duhet të përdoret kurrë kur u mësohen atyre. Përveç kësaj, përforcimi pozitiv është treguar të jetë në mënyrë të barabartë ose më efektiv në të mësuar. Kur qeni është përshtatur, duhet të shohim nëse i njeh komandat themelore dhe nëse është një qen që ka mësuar të lehtësojë veten jashtë shtëpisë. Ju duhet të punoni me të që nga dita e parë, por gjithmonë duke i dhënë hapësirën e tij.

Miratoni një qen të moshuar

Edukimi i një qeni të adoptuar

Qentë e moshuar meritojnë gjithashtu shansin e tyre, kështu që adoptimi i tyre është një gjë e shkëlqyeshme, pasi ne do t'u japim atyre një jetë më të qetë në vitet e tyre të mëvonshme. qentë e moshuar nuk janë më aq aktivë, dhe ne duhet të dimë nëse ata kanë ndonjë sëmundje. Edukimi i tyre nuk është më një përparësi, sepse ata zakonisht i njohin rregullat themelore të sjelljes, megjithëse ata gjithmonë mund të mësojnë gjëra. Në përgjithësi, në këto raste duhet të përqendrohemi në sigurimin e tyre me dashuri dhe rehati, në mënyrë që qeni të mund të shijojë jetën e tij të re. Ju nuk keni pse t'i nxirrni aq shumë për shëtitje dhe ato zakonisht përshtaten në shtëpi me njerëz të moshuar ose fëmijë.

Përdorni çmimet

Të edukosh çdo qen të birësuar gjëja e parë që duhet të bësh ne duhet ta dimë se është ajo që ju intereson, në mënyrë që ta përdorni atë për mësimin tuaj. Ka qen që vlerësojnë shumë përkëdheljet e pronarit të tyre dhe të tjerë që zgjedhin xhingla. Ne duhet të zbulojmë se çfarë i pëlqen vërtet në mënyrë që të kemi çelësin për të filluar me përforcimin pozitiv.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)