Shëtitjet e para: këshilla

Grua duke ecur një qenush.

L shëtitjet e përditshme Ato janë thelbësore për kujdesin ndaj qenit, sepse përmes tyre ai mëson të menaxhojë energjinë e tij, të ekuilibrojë mendjen dhe të forcojë trupin e tij. Që kjo të jetë e mundur, shëtitjet e para me kafshën tonë kërkojnë një farë mësimi nga ana e tyre dhe e jona. Në këtë postim përmbledhim disa këshilla për të lehtësuar procesin.

Kur të bëjmë udhëtimin e parë

Për të filluar, ju kurrë nuk duhet të ekspozoni një qenush në rrugë pa përgatitje paraprake. Duhet të ketë të gjitha vaksinat përkatëse. Këto janë parvovirusi, hepatiti, sëmundja e sëmundjes, tërbimi, leptospiroza dhe parainfluenza. Dhe sigurisht, një deworming i parë.

I gjithë ky proces merr një kohë të përafërt prej ndërmjet tre dhe katër muaj, kështu që duhet të presim që këlyshi të arrijë këtë moshë. Isshtë mënyra e vetme për të parandaluar infeksionet dhe sëmundjet e ndryshme. Gjithashtu, veterineri duhet të japë rregullin e tij.

Kontakti i parë

Jaka dhe zinxhiri janë dy elementë thelbësorë për shëtitje, megjithëse disa qen nuk i pranojnë lehtë. Në atë rast, është më mirë të mësohesh më parë praktikuar në shtëpi. Shtë e rëndësishme ta lini atë të nuhatë këto sende dhe të përdorë xhingla ose ushqim për ta kthyer përvojën në diçka pozitive. Ne gjithmonë do të përdorim një ton të qetë dhe miqësor të zërit, duke e bërë përforcimin pozitiv aleatin tonë të madh. Kur të ndiheni rehat me "uniformën" tuaj të re, ne do të dalim në rrugë.

Gjithmonë në zinxhir

Mbani në mend se rruga mund të jetë vërtet stresuese për kafshën gjatë ditëve të para. Do të rrethoheni nga zhurma, erëra dhe stimuj të tjerë që vazhdimisht do t’ju ​​tërheqin vëmendjen. Për këtë arsye, zinxhiri është thelbësor, pasi ka shumë arsye pse qeni mund të ikë. Kjo përfshin rreziqe të tilla si humbja, vjedhja ose përplasja. Në të vërtetë, përdorimi i rripit është i detyrueshëm dhe rekomandohet në të gjitha rrethanat.

Në rast se qeni refuzon rrugën, ne duhet të shkojmë pak nga pak, duke bërë shëtitje të shkurtra dhe duke i rritur ato në mënyrë progresive, pasi ai bëhet më i qetë.

Aksesorë thelbësorë

Përveç jakës dhe zinxhirit, do të na duhet pajisje të tjera për të ecur në heshtje me kafshën tonë. Për shembull, nuk mund të humbisni çantat për të mbledhur jashtëqitjet dhe një shishe ujë. Rekomandohet gjithashtu që të sjellim xhingla për të shpërblyer këlyshin kur ai bën biznesin e tij në rrugë, në mënyrë që të mësojë përmes përforcimit pozitiv.

Urdhrat e trajnimit

Ecja luan një rol themelor në edukimin e qenit. Prandaj, është e këshillueshme që të praktikoni urdhërat e trajnimit bazë gjatë saj, të tilla si "ulu", "ende" ose "shtrirë". Kjo do ta bëjë më të lehtë për ne që të parandalojmë aksidentet dhe të kontrollojmë më mirë lëvizjet e kafshës. Ne do të duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj asaj që mund të jetë në tokë, pasi këlyshët shpesh tundohen të hanë gjithçka që gjejnë.

Përforcimi pozitiv

Nga ana tjetër, përforcim pozitiv Techniqueshtë teknika më e mirë për ta bërë qenin të mësojë të bëjë gjërat e tij në rrugë. Përkëdheljet dhe shpërblimet janë të pagabueshme në këtë drejtim, edhe pse në disa raste procesi zgjat më shumë se në të tjerët. Mos e detyroni të ecë në asnjë rrethanë, por inkurajojeni atë me përkëdhelje dhe fjalë të mira.

Socializimi

Procesi i socializimit të qenit mund të jetë kompleks nëse ka disa probleme të sjelljes. Në mënyrë ideale, kontaktoni me kafshë dhe njerëz të tjerë pak nga pak, gjithmonë në ambiente të këndshme pa shumë trafik ose zhurmë përreth jush.

Ne duhet ta zbatojmë këtë qasje butësisht dhe me durim, gjithmonë duke përdorur përforcimin pozitiv si inkurajim. Por nëse vërejmë shenja agresiviteti ose frikë të tepruar, është më mirë që të kërkojmë këshillën e a trainer profesional.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.