Sjellja dhe karakteristikat e racës së qenve Pitsky

Raca e qenve Pitsky

El kalim qensh Isshtë një nga praktikat që kanë filluar të marrin më shumë frekuencë në shumë shoqëri. Për këtë arsye, ato ekzistojnë sot racat e shumta të përziera jo vetëm të qenve, por edhe të llojeve të tjera të kafshëve.

Kështu, është e mundur të vlerësojmë racat e shumëfishta kryq që sot jetojnë në shumë shtëpi, me karakteristikat e tyre të veçanta dhe të pasakta, por pa mungesën e afeksionit dhe lidhjes familjare që meriton çdo qen. Pastaj është një praktikë që ka dhënë shumë të reja shokë me gëzof, duke çuar në karakteristika dhe preferenca të reja nga ana e blerësve të qenve.

Karakteristikat e racës Pitsky

Raca e qenve Pitsky

Ky artikull do të ekspozojë karakteristikat më të rëndësishme të racës Pitsky, e cila është rezultat i kalojnë midis racës Pitbull dhe Husky.

Ne do të paraqesim karakteristikat më përfaqësuese të kësaj race, si dhe disa vëzhgime të përgjithshme në lidhje me të, duke i lejuar lexuesit të ketë një ide të kësaj race dhe të sjelljet e tyre më tipike, në një mënyrë të tillë që të jetë e mundur të vlerësohet lloji i bashkëjetesës me të cilën ky qen lidhet me të tjerët.

Kjo racë është nga Origjina Dominikane, karakteristikat e tyre vizuale si ngjyra e syve dhe leshit të tyre kanë rezultuar tërheqje e madhe për shumë në vendin e tij dhe në të tjerët, gjë që ka gjeneruar blerje të larta të kësaj race, duke e bërë atë gjithnjë e më të shtrenjtë në tregun e saj.

Sytë e saj blu të modës janë një nga kryesore karakteristikat më goditëse të specieve, si dhe ngjyra ekzotike e veshjeve të tyre.

Origjina e racës së qenve Pitsky

Këta qen u shfaqën në vitet '60, por fama dhe kërkimi i tyre nuk u vendos deri në vitin 2014, për këtë arsye, këta qen ato zakonisht kushtojnë rreth 1000 euro ose më shumë. Kështu, kjo racë ka gjeneruar pritshmëri të madhe në vendin e saj, madje është konsideruar një nga krenaritë më të mëdha të atij vendi.

Bëhet fjalë atëherë një nga kryqet më të suksesshëm që ka pasur Republika Dominikane.

Një nga konsideratat më interesante për t'u marrë parasysh është ai sjellje, pasi që ndoshta diçka që shqetëson shumë njerëzit që duan të fitojnë këtë racë, është të mendosh se për shkak se vijnë nga raca Pitbull, këta qen do të paraqesin sjellje armiqësore dhe të rrezikshme.

E vërteta është se ky nuk është rasti dhe më shumë përkundrazi, raca Pitsky është një nga speciet më besnike dhe të arsimuara të qenve. Aq më tepër, sa që kjo racë mund të shpëtojë temperamentin e saj për momentet kur është e nevojshme, domethënë, pavarësisht se nuk është një qen agresiv (për shkak të trashëgimisë së tij Pitbull) është e mundur të kuptohet se nëse situata e kërkon atë, Pitskys mund të miratojë sjellje mbrojtëse mjaft agresive, në një mënyrë të tillë që është e nevojshme të largoheni nëse situata e kërkon, pasi këta qen ata do të dinë si të sillen në një situatë ku ata ndihen të kërcënuar.

Këta qen janë shumë aktive, në fakt, shumica pronarët e saj janë njerëz me një tendencë sportivePrandaj, këshillohet të merret parasysh fakti që këta qen nuk rekomandohen shumë për ata njerëz që duan të kalojnë një pjesë të madhe të ditës së tyre duke bërë aktivitete pasive me pak lëvizje.

Edukimi i qenve të racave Pitsky

qen pitsky

Falë dy racave të kryqëzuara, këta qen janë të lehtë për t'u stërvitur dhe edukuar, pasi ata mësojnë në periudha shumë të shpejta kohore, në një mënyrë të tillë që të jetë e mundur t'i stërvitni ato pa sa më shumë fatkeqësi të jetë e mundur.

Kështu, ne po përballemi me një racë që, me pak fjalë, është shumë ekzotike për përdoruesit si në aspektet vizuale ashtu edhe në aspektet e sjelljes.

Pitskys e kanë treguar atë praktika e kalimit të racave Isshtë një nga zakonet më interesante të shoqërisë dhe nuk është për më pak, që nga viti Republika Domenikane Ai ka shumë për të falënderuar ata që janë përgjegjës për këtë çiftëzim, duke qenë se kjo racë është sot një nga më të kërkuarat në tregun e qenve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Kaína Pajtohem dijo

    Holaaa Unë kisha dyshime në lidhje me pamjen e Pitskys, pasi Pitbull im hipi qenit tim Husky në një mënyrë të pakujdesshme. Por unë shoh që unë jam shumë e bukur, pjellë është tashmë 15 ditë e vjetër dhe ata janë me të vërtetë të çmuar. Epo, pitbull im është e gjenetikës Merle.