Karriget me rrota më të mira për qentë për të përmirësuar lëvizshmërinë e tyre

Karriget me rrota të qenve zakonisht kanë dy rrota

(Burim).

Karriget e përafërta të qenve janë shumë të dobishme nëse qeni juaj ka nevojë për ndihmë për të lëvizur., qoftë për shkak të pleqërisë, shërimit nga një operacion ose për shkak të sëmundjes. Në çdo rast, ato janë një ndihmë e madhe, megjithëse mund të ndihemi pak të humbur kur blejmë një të tillë.

Prandaj, Ne kemi përgatitur këtë artikull kushtuar karrigeve me rrota për qentë me të cilin do të flasim për modelet më të rekomanduara, si dhe këshilla kur blini një dhe llojet e ndryshme të tij. Me pak fjalë, ne do të përpiqemi të zgjidhim të gjitha dyshimet që mundemi.

Karroca më e mirë për qentë

Karrige me rrota shumë e rehatshme e rregullueshme

Nuk u gjet asnjë produkt.

Kjo karrige me rrota është një nga më të rehatshmet që do të gjeni për qenin tuaj. Është prej alumini që e bën shumë të lehtë dhe përbëhet nga një sërë rripash me të cilët mund ta rregulloni në mënyrë që qeni juaj t'i mbajë këmbët e pasme shumë rehat. E keqja është se ky model nuk ka përmasa, ndaj do t'ju duhet të matni distancën nga kofsha në ijë të kafshës, si dhe lartësinë e saj deri në byk, për të parë nëse madhësia është rregulluar siç duhet apo jo. Plus, ai përfshin një rrip falas!

Karrocë për qen të vegjël

Gjëja e parë që duhet vënë re në lidhje me këtë karrige me rrota është se është një model i projektuar posaçërisht për qen të vegjël deri në 10 kilogramë. Për pjesën tjetër, është bërë nga tuba alumini shumë të lehta, por rezistente. Rrotat e pasme mund të rregullohen në lartësi të ndryshme, përveç kësaj, ka edhe dy mbajtëse për këmbët e pasme. Për të përfunduar, është një model shumë i bukur në ngjyrë vjollce.

Karrocë për qen të mëdhenj

Ky model tjetër i karrigeve me rrota për qen, nga ana tjetër, është i përshtatshëm për qentë e mëdhenj deri në 30 kilogramë. Është shumë rezistent, është gjithashtu i punuar me alumin dhe ka dy mbështetëse interesante për këmbët e pasme me antifërkim për të shmangur gërvishtjet. Rrotat janë prej gome, kështu që ato janë gjithashtu të përshtatshme për t'u marrë me lehtësi në shëtitje falë rezistencës së tyre të madhe.

Zvarrit çantën

Çantat e transportit janë një produkt shumë interesant dhe veçanërisht i rehatshëm për qenin tuaj për t'i marrë në shtëpi dhe për të shmangur fërkimin e plagës ose thjesht për të mbrojtur këmbët e pasme nga toka. Operacioni është shumë i thjeshtë, pasi përbëhet nga një qese najloni me një rrjetë që thith frymë dhe një parzmore që të mos bjerë gjatë përdorimit. Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni midis madhësive të ndryshme atë që i përshtatet më mirë kafshës suaj.

Parzmore frenuese

Pajimet e mbajtjes janë një tjetër alternativë ndaj karrigeve me rrota. Ngjajnë shumë me parzmoren normale, vetëm se përbëhen nga një lloj doreze që e ngre qenin dhe e ndihmon të ecë, duke e çliruar nga tensioni që pëson në shpinë, ndaj rekomandohet për ata qen që nuk e kanë humbur plotësisht lëvizshmërinë. në këmbët e pasme. Kjo vjen në dy përmasa M dhe L dhe megjithëse është disi e vështirë për tu veshur, është shumë komode për ta dhe i ndihmon shumë.

Karrige me katër rrota

Një model tjetër i karriges me rrota për qentë, megjithatë, ky përbëhet nga katër rrota. Rekomandohet për kafshët deri në 8 kilogramë, ka disa rripa të rregullueshëm për ta përshtatur sipas nevojave të qenit tuaj dhe është prej alumini, gjë që e bën atë shumë të lehtë (në fakt, pajisja peshon vetëm rreth dy kilogramë).

Rampë alumini e rregullueshme

Dhe ne përfundojmë me një produkt që, Pavarësisht se nuk është një karrige me rrota në vetvete, është diçka që duhet marrë parasysh kur qeni ynë ka nevojë për një të tillë: një rampë.. Kjo është prej alumini dhe një pëlhurë shumë e butë dhe jo e rrëshqitshme, përveç kësaj, është e rregullueshme në lartësi të ndryshme për të ndihmuar qenin tuaj të ngjitet shkallët apo edhe divanin.

Para se të blini një karrige me rrota

Karriget me rrota për qentë i lejojnë ata të lëvizin më mirë

(Burim).

Sigurisht, nuk mund të blesh një karrige me rrota pa u rekomanduar më parë nga veterineri, pasi nuk është një aksesor i rekomanduar për qen të shëndetshëm. Pra, së pari duhet të sigurohemi që ju nevojitet.

Simptomat për t'u kujdesur

Para së gjithash Ka një sërë simptomash për të cilat duhet të keni parasysh dhe që mund të tregojnë se qeni juaj mund të ketë nevojë për ndihmë shtesë për të lëvizur, për shembull:

 • humbje të ekuilibër
 • Pak koordinimi
 • Vështirësitë kur eci
 • konsumator
 • Mosmbajtjeje
 • Lëpin kyçet e këmbëve (kyçet e këmbëve ...)
 • paralizë totale ose të pjesshme
 • Bie lehtësisht
 • Çalimet
 • Ka vështirësi në këmbë

Vizitë tek veterineri

Nëse zbulojmë ndonjë nga simptomat e mësipërme, do të jetë koha për ta çuar kafshën tonë te veterineri. Aty do të na tregojnë se për çfarë mund të jetë kjo humbje e lëvizshmërisë falë një ekzaminimi fizik dhe analizave të ndryshme, të cilat mund të përfshijnë, ndër të tjera, radiografi dhe analiza gjaku dhe çfarë mund të bëjmë për këtë. Një nga mundësitë është që ata të rekomandojnë një karrige me rrota.

Me pak fjalë, E rëndësishme është që të mos përdorim karrige me rrota nëse veterineri nuk e ka rekomanduar më parë, i cili do të dijë mirë gjendjen e qenit tonë dhe do të dijë të na rekomandojë si ta zgjidhim atë.

Për çfarë janë karriget me rrota për qen?

Një qen i varfër me karrocë

Siç mund ta imagjinoni, karriget me rrota për qentë nuk janë një aksesor që dikush e blen për argëtim, por i përgjigjet një nevoje shumë specifike, kur këmbët e pasme të kafshës suaj nuk mund ose nuk duhet të lëvizin. Kjo mund të jetë për shkak të një numri arsyesh:

 • Në radhë të parë, qeni mund të ketë disa sëmundje degjenerative në shpinë që ju bën të humbni lëvizshmërinë në këmbët e pasme. Kjo madje mund të jetë një gjendje e trashëguar që ju bën të vuani nga dobësia e këmbës së pasme. Sëmundje të tjera mund ta shkaktojnë atë, për shembull, një tumor ose diabeti.
 • La moshë Mund të jetë një tjetër faktor peshe për të cilin qeni ka nevojë për ndihmën e një karrige me rrota. Për shembull, mund të shkaktojë atrofi të muskujve, artrit ...
 • Së fundi, karroca me rrota mund të jetë e nevojshme nëse qeni juaj është duke u rikuperuar nga disa operacione në pjesën e prapme.

Llojet e karrigeve me rrota për qen

Ka lloje të ndryshme të karrigeve me rrota për qentë që mund të përshtaten shumë mirë me nevojat tuaja, duke marrë parasysh se do të jetë një ndihmë e përhershme ose e përkohshme.

Klasike

Karroca më klasike zakonisht përbëhet nga dy tuba metalikë me dy rrota të cilat vendosen në pjesën e pasme të qenit me një sërë rripash për të lëvizur këmbët e pasme nga toka dhe për të siguruar rrotat në trupin e kafshës. Ata janë më të rehatshëm për të dalë për shëtitje. Përveç kësaj, ato lejojnë qenin të qetësohet me qetësi dhe zakonisht mund të zgjasë nga 15 minuta deri në një orë.

Parzmore ngritëse

Një zgjidhje tjetër, edhe pse disi më e rëndë si për qenin ashtu edhe për pronarin, janë ngritja e parzmoreve. Këto janë një lloj çante me doreza që lejon të mbajë shpinën e qenit të ngritur në mënyrë që të mund të ecë më mirë. Nga ana tjetër, ka lloje të ndryshme parzmore, në varësi të nevojave të qenit dhe madhësisë së tij.

Dragger

Së fundi, tërheqjet janë ideale për t'u marrë nëpër shtëpi, megjithëse nuk rekomandohet nxjerrja e tyre jashtë, pasi përfundojnë të humbur nga papastërtia. Ato janë një qese e fiksuar në zorrën e kafshës që e lejon atë të lëvizë vetëm me këmbët e përparme, ndërsa të pasmet i mban të mbrojtura nga toka.

Këshilla për ju dhe qenin tuaj

Një Yorkshire me një karrige me rrota

(Burim).

Nëse qeni juaj ka nevojë të mbajë një karrige me rrota, me siguri është një situatë shumë e re për të dy ne. Kjo është arsyeja pse kjo seri këshillash mund të jetë e dobishme:

Zgjidhni mirë karrigen

Kur zgjidhni karrigen, veçanërisht nëse është e para, të marrë parasysh nevojat e qenit. Mund të jetë e dobishme, të paktën herën e parë, të shkojmë në një dyqan fizik ose një veteriner që di të na këshillojë në një mënyrë më personale. Nga ana tjetër, rekomandohet shumë që edhe nëse janë sende të shtrenjta, të mos kurseni në shpenzime dhe të keni parasysh komoditetin e qenit.

Përgatitni shtëpinë për karrige

Ashtu si me njerëzit, qentë do të kenë nevojë për shtëpinë ku jetojnë për t'u përshtatur plotësisht me situatën e tyre të re. Prandaj, mund të jetë një ide shumë e mirë të instaloni rampa në mënyrë që të mund të ngjitni më lehtë shkallët apo edhe divanin. Zakonisht mund t'i gjeni këto artikuj në dyqane të specializuara dhe në Amazon.

Trajnoni qenin tuaj

Mos prisni që kafsha të mësohet me karrigen me rrota brenda natës. Si zakonisht, do t'ju duhet të përshtateni për të ndryshuar pak nga pak. Për ta bërë këtë, duhet ta stërvitni të mbajë karrigen, por edhe të mësohet të qetësohet gjatë kohës që e mban.

Ku të blini karrige me rrota për qen

Ka më shumë vende nga sa duket në sy ne mund të blejmë një nga këto produkte. Për shembull:

 • Amazona Është një nga vendet ku mund të gjeni këtë lloj produkti. Do të gjejmë mjaft modele të ndryshme, megjithëse e keqja është se nuk mund t'i shohim personalisht. E mira, megjithatë, është se politika e tyre e kthimit është shumë e mirë, kështu që nëse produkti nuk na bind ne mund ta kthejmë lehtësisht.
 • En faqe të specializuara në internet si TiendaAnimal dhe Kiwoko do të gjejmë edhe këtë lloj produktesh. Duke qenë pak më të specializuar, mund të llogarisim në një ndihmë më të personalizuar, me të cilën ka mundësi që produktin që kërkojmë ta gjejmë në mënyrë shumë më të lehtë.
 • Së fundi, dhe më të rekomanduara nëse ndiheni pak të humbur ose jeni duke kërkuar për një produkt shumë specifik, janë ato tenda ortopedike për kafshë si Ortocanis. Janë ato që kanë më shumë larmi, përveçse kanë një cilësi të madhe.

Karriget me rrota për qen janë shumë të dobishme për ato kafshë që për shkak të moshës apo sëmundjes kanë vështirësi në lëvizje. Na tregoni, a ka nevojë qeni juaj? A keni provuar ndonjë nga produktet e mësipërme? Si ishte përvoja juaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.