Dylli i zi në qen shkaktohet nga infeksioni ose marimangat

Dylli i zi në veshët e qenit tuaj

A ka qeni juaj dyll të zi në veshët e tij? Nëse është kështu, ejani dhe ne do t'ju tregojmë cilat janë shkaqet e mundshme dhe cilat masa duhet të merrni për ta përmirësuar atë.

Konfiskimet kanë faza të ndryshme

Çfarë i shkakton krizat në qen?

A ka qeni juaj zakonisht disa kriza me radhë apo a kanë ato shpesh herë pas here? Futni dhe njihni shkaqet para se të trajtoni sëmundjen.

Nëse qeni juaj vjell dhe ka diarre, çojeni tek veterineri

Pse qeni im vjell dhe ka diarre

A jeni i shqetësuar për qenin tuaj? A vjell dhe a ka diarre në të njëjtën kohë? Hyni dhe hidhni një vështrim se çfarë e bën këtë të ndodhë.

Nëse qeni juaj ka një gungë, çojeni tek veterineri

Gunga në qen

A e keni vërejtur që qeni juaj ka ndonjë gunga apo gunga? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë shkaqet e mundshme dhe çfarë të bëni për ta trajtuar atë.

Dhimbje barku në qen është e dhimbshme

A vuan qeni im nga dhimbje barku?

Zbuloni simptomat e dhimbjes së barkut në qen, cili është trajtimi dhe kujdesi që duhet të keni nëse qeni juaj vuan nga kjo sëmundje.

Apatia është një simptomë e dhimbjes së stomakut në qen

Dhimbje në stomak në qen

Dhimbja e stomakut tek qentë mund të jetë një sëmundje mjaft e zakonshme, por ju duhet të mësoni ta njihni atë. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si ta bëni.

Qeni juaj mund të ketë dhimbje penisi kur urinon

Arsyet pse qeni juaj rrjedh gjak nga penisi

A ka gjak qeni juaj nga penisi? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë shkaqet e mundshme të këtij problemi, i cili mund të bëhet shumë serioz.

Duajeni qenin tuaj me kancer

Sa zgjat një qen me kancer?

Ne ju tregojmë se sa zgjat një qen me kancer dhe si mund të dalloni nëse qeni juaj me gëzof ka këtë sëmundje. Hyni dhe gjithashtu zbuloni se si trajtohet.

Nëse qeni juaj ka gastroenterit, ai duhet të jetë në dietë të butë për disa ditë

Si të kurojmë gastroenteritin në qen?

Qeni juaj nuk është mirë? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të kuroni gastroenteritin në qen. Gjeni se çfarë mund të bëni për ta ndihmuar atë të rikuperohet sa më shpejt që të jetë e mundur.

Si të lëvizni një qen të dëmtuar

Si të lëvizni një qen të dëmtuar

Sot në shumicën dërrmuese të shtëpive jeton të paktën një qen. Prandaj, në këtë postim do t'ju japim disa këshilla se si të transferoni një qen të dëmtuar.

Kruhet veshi tek qentë

Kruhet veshi tek qentë

A vazhdon qeni juaj të kruajë veshët sikur të ketë kruajtje të veshëve? Në këtë post ju tregojmë shkaqet e mundshme dhe çfarë mund të bëni.

Këlyshi im është i dobët

Këlyshi im është i dobët

E vëreni qenushin tuaj të dobët? Nëse as ju nuk doni të hani, keni të vjella dhe diarre, ky është postimi juaj. Ne ju tregojmë se çfarë mund të jetë dhe si të veproni në këtë situatë.

qeni im mbytet

Qeni im po mbytet

A po mbytet qeni juaj? Mund të jetë për shkak të shkaqeve të ndryshme. Nëse doni të dini më shumë, hyni brenda dhe ne do t'ju shpjegojmë se si të veproni nëse gjendeni në këto situata.

Shkaqet kryesore të helmimit tek qentë dhe si mund t’i parandalojmë ata

Furosemid në qen

A keni qenë në veteriner dhe a kanë përshkruar furosemid për qenin tuaj? Nëse keni ndonjë dyshim për atë që është dhe për çfarë është, hyni brenda dhe zbuloni!

qen me ngjyra të lehta duke marrë një pilulë

Meloxicam për qen

A keni qenë në veteriner dhe ata kanë përshkruar meloxicam për qenin tuaj? Nëse keni ndonjë dyshim për atë që është dhe për çfarë është, hyni brenda dhe zbuloni!

Shkaqet kryesore të helmimit tek qentë dhe si mund t’i parandalojmë ata

Problemet e veshkave në qen

A mendoni se qeni juaj mund të ketë probleme me veshkat pasi keni vërejtur se ai pi më shumë ujë sesa normalisht? Hyni dhe zbuloni përmes këtij artikulli se cilat janë ato.

qen i moshuar me sy sëmundje

Sytë blu në qen

A e dini sëmundjen e syve blu në qen? Hyni dhe zbuloni simptomat e kësaj sëmundjeje për ta ndaluar atë sa më shpejt të jetë e mundur.

qen qenush tek veterineri

Hemofilia në qen

Zbuloni gjithçka që ka të bëjë me një sëmundje të gjakut në qen të quajtur hemofili. Njihni llojet, simptomat dhe kujdesin për ta parandaluar atë.

veterineri duke i dhënë një qeni një vaksinë

Parvovirus qenit

Nëse doni që qeni juaj të mos vuajë nga sëmundja e tmerrshme e quajtur parvovirus i qenit, kushtojini vëmendje simptomave, transmetimit dhe trajtimit.

qenush i zi qen i shtrirë në bar

Filariaza qenore

Nëse doni të dini nëse qeni juaj ka filariazë të qenit, simptomat, trajtimin dhe si ta diagnostikoni këtë sëmundje? Ejani dhe zbuloni.

qeni duke lëpirë një lolly shalqi

Sindroma e qenit vakum

A e dini se çfarë është sindroma e qenit vakum? Zbuloni se si ta shmangni atë, shkaqet dhe pasojat që e bëjnë qenin tonë të hajë gjithçka që sheh.

qen ne veteriner per problem hip

Displasia e hipit në qen

Gjeni se çfarë është dysplasia e hip në qen, kjo sëmundje është me një zgjidhje të hershme, falë kujdesit dhe trajtimit të treguar.

qen i vogël i rrethuar me gjethe dhe pemë

Gjak në jashtëqitje në qen

A jeni i shqetësuar për shëndetin e qenit tuaj? Zbuloni se çfarë do të thotë për qentë të kenë gjak në jashtëqitjet e tyre, simptomat dhe trajtimet që ekzistojnë sot.

qen duke kafshuar shpinën nga një pickim

Kafshimet e pleshtave në qen

A është kruarja e qenit tuaj shumë? A mendoni se ky mund të ketë pleshta? Shikoni simptomat, këshillat dhe rekomandimet për t'i eleminuar ato.

grua që ledhaton qenin e bardhë

Trombocitet të ulëta në qen

A jeni i shqetësuar për shëndetin e qenit tuaj? Zbuloni cilat janë trombocitet e ulëta në qen, simptomat dhe diagnozat dhe trajtimet që ekzistojnë sot.

qen i shtrirë me veshë të ngritur

Bilirubina e lartë në qen

A jeni i shqetësuar për shëndetin e qenit tuaj? Zbuloni se çfarë është birribulin i lartë në qen, klasifikimi, simptomat dhe trajtimet që ekzistojnë sot.

leishmaniaza e qenit

leishmaniasis

Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me leishmaniazën, një sëmundje që mund të prekë qenin për shkak të pickimit të mushkonjës.

Zhvendosja e hipit në qen

Zhvendosja e hipit në qen

Zhvendosja e hipit në qen është një problem që shfaqet për shkak të traumës, kështu që qeni do të duhet të vizitojë veterinerin.

Gërvishtje detyruese

Sjelljet e detyrueshme në qen

Sjelljet e detyrueshme tek qentë mund të bëhen një problem serioz shëndetësor, prandaj është thelbësore njohja dhe trajtimi i tyre.

qen sëmundjet më vdekjeprurëse

Sëmundje vdekjeprurëse të qenve

Nëse keni një qen apo po planifikoni ta keni, është shumë e rëndësishme se cilat janë sëmundjet më vdekjeprurëse nga të cilat mund të vuajnë. Ejani dhe zbuloni.

Sëmundjet që prekin si stomakun dhe zorrët tek qentë janë më të zakonshme sesa mendojmë

Problemet e tretjes në qen

Nëse keni një qen në familjen tuaj, duhet t'i kushtoni vëmendje sëmundjeve që mund të vuajë, siç janë problemet me tretjen. Gjeni se cilat janë ato.

por kapsllëk

Si të shmangni kapsllëkun në këlyshë

Nëse vëreni se këlyshi juaj po ka probleme me grumbullimin e ushqimit, mund të ndodhë që ai të jetë kaps. Ndiqni këshillat dhe parandaloni që këlyshi juaj të kalojë një kohë të keqe.

të rriturit e moshuar do të kërkojnë nevoja të ndryshme themelore

Kujdesi tek qentë e moshuar

Shtë e rëndësishme të dimë se çfarë mund të bëjmë dhe çfarë nuk mund të bëjmë nëse qeni ynë është më i vjetër. Kushtojini vëmendje të madhe dhe sigurohuni që qeni juaj të kujdeset mirë.

Këshilla për të kontrolluar derdhjen e qenve

Këshilla për të kontrolluar derdhjen e qenve

Normalshtë normale që qentë të hedhin pak nga gëzofi, megjithatë, sa flokë duhet të humbin për të ditur nëse janë shumë? Shumica e qenve Nëse qeni juaj po derdhet dhe shihni se ai po derdhet më shumë se normalisht, futuni brenda dhe hidhni një vështrim në shkaqet e mundshme.

Qentë e vjetër kanë flokë gri

Diarreja në qen të moshuar

Hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini rreth diarresë në qen të moshuar: shkaqet, trajtimi dhe më shumë. Mos e humb atë.

Sëmundje vdekjeprurëse që prekin qentë

Ka disa sëmundje në qen që mund të jenë fatale, është gjithashtu e rëndësishme të mbani në mend se raca është diçka e aftë të ndikojë Sigurisht që ju tashmë e dini që ka disa sëmundje në qen që zakonisht janë fatale, por a i njihni ato? Ejani dhe zbuloni.

Ne ju sjellim informacionin që ju duhet të dini më shumë rreth këtyre tumoreve hormonale

Tumoret hormonale në qen

Ne ju tregojmë gjithçka për tumoret hormonale në qen: simptomat e tyre, trajtimin e tyre dhe shumë më tepër në mënyrë që të dini se si ta identifikoni atë sa më shpejt të jetë e mundur.

Bulldog shtrirë

Amnezi në qen

Po, amnezia në qen është një realitet i trishtueshëm. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë simptomat dhe çfarë mund të bëhet në mënyrë që ato të vazhdojnë të bëjnë një jetë normale.

lëkurë qeni që ka nevojë për aloe vera

Dermatiti akut i lagësht në qen

Dermatiti akut i lagësht është një gjendje e zakonshme e lëkurës së qenit, e njohur gjithashtu si një "pikë e nxehtë", që zakonisht shfaqet me shumë prej saj. A mendoni se qeni juaj mund të vuajë nga dermatiti i lagur? Dëshironi të dini cilat janë simptomat? Ejani dhe zbuloni.

Dështimi i zemrës është një sëmundje mjaft e zakonshme

Infrakt

A mendoni se qeni juaj mund të vuajë nga dështimi i zemrës? Nëse doni të dini cilat janë simptomat dhe pse shfaqen zakonisht, kushtojini vëmendje.

është interesante të kesh informacion në lidhje me helmimin në qen

Qeni im është helmuar

Ne tashmë e dimë që qentë nga natyra mund të jenë shumë kuriozë dhe disa madje edhe pak të ngathët dhe të pakujdesshëm, veçanërisht nëse janë. Ne e dimë se qentë mund të jenë shumë kuriozë, kështu që ju duhet të kontrolloni se çfarë ata vendosin në gojë, në mënyrë që të mos jenë i helmuar.

Leukemia është një gjendje serioze që mund të zhvillojnë qentë

Leuçemia qenit

A doni të dini simptomat dhe llojet e leuçemisë së qenit? A mendoni se qeni juaj mund të vuajë nga leuçemia? Ejani dhe zbuloni.

Qen shtrirë

Gurët në veshka në qen

Ne ju tregojmë të gjitha në lidhje me gurët në veshka në qen. Hyni dhe zbuloni cilat janë simptomat dhe trajtimi i kësaj sëmundjeje.

Pug në shtrat

Babesiosis qenit

Babesiosis Canuna është një sëmundje shumë e rëndë që prek qentë. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë simptomat dhe trajtimi.

Qentë me alergji

Testet e alergjisë për qentë

Qentë mund të reagojnë ndaj faktorëve të caktuar, dhe për të zbuluar se çfarë po u shkakton atyre probleme janë testet e alergjisë.

qen me sëmundje të pamjaftueshmërisë

Diabeti në qen

Diabeti tek qentë duhet të diagnostikohet në mënyrë që të kujdeset për kafshën, pasi është një sëmundje kronike që kërkon trajtim.

Isshtë një problem që mund të shkaktojë shqetësime serioze për kafshën tonë kur hani

Si të ushqejmë një qen me megaezofag?

A mendoni se qeni juaj vuan nga sëmundja e megaesofagut? Nëse është kështu, futni dhe zbuloni simptomat dhe trajtimet për t'ju dhënë një cilësi më të mirë të jetës.

Pyoderma në qen

Pyoderma në qen

A e dini se cila është kjo sëmundje e quajtur Pyoderma? A doni të dini se si të dini se qeni juaj vuan nga kjo sëmundje? Ejani dhe zbuloni.

Rrotullimi i stomakut ose rrotullimi i stomakut është një sëmundje jashtëzakonisht e rëndë.

Si të shmangim përdredhjen e stomakut tek qeni ynë

Rrotullimi i stomakut ose rrotullimi i stomakut është një sëmundje jashtëzakonisht e rëndë që prek qentë e çdo madhësie, megjithëse qentë e racave të mëdha janë më të prirur ndaj tij. Kërkon trajtim të menjëhershëm veterinar.

Qen i sëmurë i rritur

Pneumonia në qen

Futni dhe zbuloni gjithçka rreth pneumonisë tek qentë: simptomat, shkaqet, trajtimi dhe shumë më tepër. Mësoni të kujdeseni për mikun tuaj me këtë problem dhe ndihmojeni atë të përmirësohet.

Sëmundja Horner në qen

Sëmundja Horner në qen

A e dini se çfarë është sëmundja e Horner në qen? Hyni dhe zbuloni shkaqet dhe trajtimet që prekin nervat e fytyrës së qenit tonë.

alergji ushqimore në qen

Alergji ushqimore në qen

A doni të dini nëse qeni juaj ka një alergji ushqimore apo çfarë ka ai është një intolerancë? Ejani dhe zbuloni. Një udhëzues gjithëpërfshirës për qentë dhe alergjitë ushqimore

Edhe qentë mund të kenë zbokth.

Qeni im ka zbokth: pse është?

Ashtu si ne, edhe qentë mund të marrin terren. Edhe pse në fillim mund të duket si diçka e parëndësishme, mund të jetë simptoma e problemeve të ndryshme shëndetësore. Prandaj, ne kurrë nuk duhet ta injorojmë atë.

Tartufi i qenve

Shqetësim në qen

Distemper në qen është një sëmundje shumë ngjitëse që mund të jetë vdekjeprurëse për qentë dhe që ne duhet ta dimë për ta shmangur atë.

Kurvë në shtrat

A mund të ketë pyometra një qen spayed?

A keni menduar ndonjëherë nëse një qen spayed mund të ketë pyometra? Mos hezitoni! Hyni dhe ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me këtë sëmundje.

është një sëmundje sistemike si dhe progresive

Kanceri limfatik në qen

A doni të dini se nga çka përbëhet Kanceri Limfatik në qen dhe si të veproni kundër kësaj sëmundjeje? Ejani dhe zbuloni.

Qen i trishtuar në shtrat

Pse qeni im vjell shumë?

A po mendoni pse qeni im vjell shumë? Hyni dhe ne do të tregojmë cilat janë shkaqet e mundshme dhe çfarë duhet të bëni për ta përmirësuar atë.

Qen i semure

Tronditje anafilaktike tek qentë

Tronditja anafilaktike në qen shkaktohet nga një reaksion i rëndë alergjik dhe mund të rrezikojë jetën e qenit, prandaj veprimi duhet të ndërmerret menjëherë.

Bulldog i shtrirë në dysheme.

Spondiloartroza: simptoma, trajtime, kujdes

Spondyloarthrosis ossificans është një sëmundje degjenerative që prek shtyllën kurrizore të qenve, veçanërisht ata të moshës së shtyrë. Ne flasim për këtë çrregullim, simptomat e tij, trajtimet e mundshme dhe kujdesin themelor.

Dështimi kronik i veshkave në qen

Dështimi kronik i veshkave në qen

A mendoni se qeni juaj mund të vuajë nga një sëmundje siç është dështimi kronik i veshkave? Nëse është kështu, hidhni një vështrim në artikullin tonë.

Yorkshire i trishtuar.

Shkaqet dhe trajtimi i faringjitit në qen

Faringiti është një inflamacion i indeve të buta dhe mukozës së faringut, si dhe sistemit limfatik. Isshtë një problem shumë i zakonshëm dhe mund të jetë për shkak të shkaqeve të ndryshme të natyrës së ndryshme.

Qen i madhësisë së vogël

Çfarë është sindroma Shaker në qen?

A po lëkundet qeni juaj pa ndonjë arsye? Hyni dhe ne do të shpjegojmë se çfarë është sindroma Shaker, një sëmundje pak e njohur që duhet të trajtohet për të përmirësuar cilësinë e jetës së kafshës.

Thelazia në qen

Thelazia në qen

Si e dini se qeni juaj mund të vuajë nga sëmundja e quajtur telazi? Zbuloni simptomat e saj përmes artikujve tanë.

Pastrimi i syve të qenit

Pastrimi i syve të qenit çdo ditë

Sytë e qenit duhet të pastrohen çdo ditë, sepse përndryshe mund të shfaqen probleme të tilla si konjuktiviti, dhe është gjithashtu një çështje kozmetike.

Sytë Yorkshire.

Sytë e thatë në qen: shkaqet dhe trajtimi

"Sindroma e syrit të thatë" në qen është një nga sëmundjet më të shpeshta oftalmologjike, dhe shkaktohet për shkak të mungesës së fazës ujore të lotit ose filmit të lotit parakorneal.

Çrregullime emocionale

Qentë mund të mërziten emocionalisht

Qentë gjithashtu mund të vuajnë nga çrregullime të ndryshme emocionale që rrjedhin nga situata të ndryshme, kështu që ne duhet të mësojmë t'i njohim ato.

qeni gjithashtu mund të vuajë nga kjo gjendje

Gurët në veshka në qen

Në artikullin e sotëm do t'ju mësojmë se si të shmangni gurët në veshka tek qentë, si të mësoni llojet që ekzistojnë dhe simptomat.

Qen i trishtuar në shtrat

Si të dimë nëse qeni im ishte i paralizuar?

Si të dimë nëse qeni im ishte i paralizuar? Paraliza është gjithmonë një problem që duhet të na shqetësojë. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni për t'ju ndihmuar.

Alergjia ndaj polenit është një sëmundje që mund të kenë qentë

Si për të luftuar alergjinë në qen?

A dyshoni se gëzofi juaj mund të ketë alergji? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të luftoni alergjitë në qen dhe kështu të keni një cilësi më të mirë të jetës.

Gërvishtja e qullës ose e qullës në vetvete.

Simptomat dhe trajtimi i zgjebës

Zgjebja është një sëmundje e lëkurës që prek seriozisht qenin, duke shkaktuar simptoma të tilla si acarim, kruajtje ose alopeci. Kërkon trajtim veterinar.

Mbroni qenin tuaj nga i ftohti për tu rikuperuar nga i ftohti

Si mund ta di nëse qeni im ka ftohtë?

Leshi juaj nuk është mirë? Gjeni nëse është i sëmurë. Ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si të dini nëse qeni im ka ftohtë dhe si ta ndihmoni atë të bëhet më mirë.

Qen i moshuar

Kondroprotektorë natyrorë për qen

A keni një qen që tashmë është shumë i vjetër dhe shqetësoheni që tani e tutje mund të ketë shumë dhimbje? Hyni dhe zbuloni se si ta luftoni atë.

Kollë lukuni

Kollë lukuni, si ta njohim atë

E ashtuquajtura kollë lukuni mund të ndodhë në të gjitha llojet e qenve, dhe megjithëse nuk është e rrezikshme mund të çojë në pneumoni nëse nuk trajtohet.

Qen me sy të shëndetshëm

Si për të kuruar një stye në një qen

Ne ju tregojmë se si të kuroni një tretje të qenve me mjete juridike natyrore. Gjeni se çfarë duhet të bëni që sytë tuaj të duken përsëri të shëndetshëm.

Pse i dhemb barku një qeni

Shikojmë disa nga shkaqet e zakonshme të dhimbjes së stomakut të një qeni. Importantshtë e rëndësishme t’i njihni ata për të ditur nëse duhet ta çoni tek veterineri.

qen që kafshon ndërsa luan

Sëmundjet që mund të vuajnë qentë tanë

Kushtojini vëmendje listës së sëmundjeve më të zakonshme që mund të vuajnë kafshët tona shtëpiake dhe nëse shihni shenja të ndonjë prej tyre, vraponi te veterineri.

Qen i rritur kafe

Si të trajtohet glaukoma në qen

Ne shpjegojmë se si të trajtohet glaukoma tek qentë, një nga sëmundjet më shqetësuese të syve që miqtë tanë mund të kenë.

sëmundja e bishtit në qen

Sindroma e bishtit të limberit në qen

Sot ne do të diskutojmë një temë në lidhje me kafshët shtëpiake, sindromën e bishtit të Limber, e cila, siç sugjeron emri i saj, ka të bëjë me bishtin.

Qeni i rritur i shtrirë në divan

Cilat janë llojet e shurdhimit në qen

Ne ju tregojmë se cilat janë llojet e shurdhimit te qentë dhe ju shpjegojmë pse mund ta kenë atë. Gjeni se cilat janë racat me një predispozitë më të madhe.

kur qeni humbet flokët, duhet të dërgohet tek veterineri

Rënia e flokëve në qen

Humbja e veshjes tek qentë është diçka normale, por mund të fshehë sëmundjet nëse humbja është e tepërt, për shkak të çrregullimeve hormonale.

Qeni shtrirë.

Koliti në qen: shkaqet dhe trajtimi

Koliti është një inflamacion i zorrës së trashë që çon në diarre dhe ka nevojë për vëmendje të menjëhershme veterinare. Ajo mund të ketë origjinën e saj në disa shkaqe.

Qeni në fushë.

Simptomat e gingivitit qenit

Gingiviti i qenit është një sëmundje e shkaktuar shpesh nga higjiena e dobët e dhëmbëve dhe simptomat kryesore të tij janë gjakderdhja, halitoza dhe pezmatimi.

Qen me flokë të shkurtër

Si të trajtohet dermatiti i qenit tim

Ne ju tregojmë se si të trajtoni dermatitin e qenit tim, dhe llojet e ndryshme që ekzistojnë atje, në mënyrë që të dini se si ta ndihmoni mikun tuaj.

Qen shtrirë

Si të dini nëse qeni im ka dermatit

Ne ju tregojmë se si të dini nëse qeni im ka dermatit, një sëmundje shumë e zakonshme në këtë kafshë që mund të shkaktojë shumë shqetësime.

Mjetet juridike në shtëpi për të trajtuar një kollë në qentë tanë

Qentë dhe sëmundjet e mëlçisë

Sëmundja e mëlçisë është një gjendje e zakonshme në shumë qen gjatë jetës së tyre, e cila madje mund të shkaktojë vdekje. Kushtojini vëmendje!

Qen i sëmurë në shtratin e tij

Ilaçe shtëpiake për kollën e qenit tim

A kollitet me gëzof, por bën një jetë normale? Nëse është kështu, ne do t'ju tregojmë mjetet juridike në shtëpi për kollën e qenit tim që mund t'i jepni për t'u përmirësuar.

Pug ose Pug i shtrirë në tokë.

Kollë në qen, çfarë do të thotë kjo?

Kollitja në qen mund të ketë origjinën e saj në shkaqe të ndryshme, nga problemet e vogla deri te sëmundjet e rënda. Kërkon vëmendje të menjëhershme veterinare.

Qenush i ri i trishtuar

Si të kontrolloni nëse qeni juaj ka ethe

Ne ju tregojmë se si të kontrolloni nëse qeni ka ethe dhe çfarë kujdesi të siguroni në mënyrë që të rikuperojë shëndetin dhe lumturinë e tij sa më shpejt të jetë e mundur.

Qeni shtrirë.

Sëmundjet: Ehrlichiosis qenit

Ehrlichiosis qenit është një sëmundje e transmetuar nga pickimi i rriqrave, e cila prek trupin e qenit, duke e rrezikuar jetën e tij.

sëmundja e stomakut

Rrotullimi i stomakut në qen

Dëshironi të dini se si të shmangni përdredhjen e stomakut në qen? Ky është një problem që mund të jetë fatal. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si ta shmangni atë.

sëmundja e syve

Neuriti optik në qen

Neuriti optik është një inflamacion i nervit optik intraokular ose infraorbital, prandaj shikoni simptomat e qenit tuaj për të qenë të vetëdijshëm.

Qen i trishtuar

Si për të trajtuar pyometra qenit

Ne shpjegojmë se çfarë është dhe si të trajtohet pyometra qenit, një sëmundje që mund të jetë shumë serioze nëse nuk trajtohet në kohë. Hyn.

gripi i qenit

Çfarë është gripi i qenit?

Gripi i qenit ose gripi në qen është një infeksion i frymëmarrjes që mund të përhapet nga një qen në tjetrin, prandaj mësoni se si ta luftoni atë.

sëmundja distemper

Virusi i sëmundjes së qenit

Distemper është një nga sëmundjet më të këqija që një qen mund të vuajë, që ndodh më shumë tek këlyshët dhe nëse nuk trajtohet, mund të jetë fatale.

Qeni tek veterineri.

Sëmundjet parazitare: Babesiosis qenit

Babesiosis qenit është një sëmundje e transmetuar nga rriqra përmes pështymës së saj, duke futur një protozoar që dëmton qelizat e kuqe të gjakut të qenit.

Qeni tek veterineri.

Peritoniti në qen

Peritoniti është inflamacion i peritoneumit, rreshtimi i zonës së barkut të qenit dhe kërkon vëmendje të menjëhershme veterinare.

sëmundje të rralla të listuara

Sëmundje të rralla në qen

Ka shumë sëmundje të rralla dhe të panjohura që mund të ndikojnë në shëndetin e kafshës sonë, të mësojnë se çfarë janë dhe si t'i luftojnë ato.

artrozë në qen të rritur

Osteoartriti tek qentë e moshuar

Mësoni në lidhje me simptomat dhe shkaqet e sëmundjes së artrozës që shfaqet më shumë te qentë më të vjetër se sa qentë e rinj dhe si ta parandaloni atë.

Sëmundja Addison

Sëmundja Addison në qen

Shtë e rëndësishme të njihni shkaqet dhe simptomat e sëmundjes Addison, sepse mund të ndodhë tek qentë e rinj dhe tek qentë e moshuar.

Qeni në park

Mjetet juridike në shtëpi për artritin qenit

A është diagnostikuar shoku juaj me artrit? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si t'ju ndihmojmë. Gjeni se cilat janë mjetet juridike në shtëpi për artritin qenit.

Qenush qensh

Si për të kuruar parvovirusin qenit

A ka filluar gëzofi juaj të vjellë dhe të ketë jashtëqitje të përgjakshme? Nëse është kështu, ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si të kuroni parvovirusin qenit.

Veterineri duke ekzaminuar një qen.

Sëmundja e Von Willebrand në qen

Sëmundja e Von Willebrand është një anomali që ndikon në rrjedhën e gjakut, duke shkaktuar gjakderdhje të shpeshtë dhe shërimin e vështirë të plagës.

çfarë është sëmundja hopokalemia

Hipokalemia në qen

Gjithçka që duhet të dini rreth sëmundjes së Hipokalemisë tek qentë, si shkaqe, simptoma dhe si ta trajtoni në mënyrë që të mos zhduket.

Qen i sëmurë i rritur

Si të dimë nëse qeni im ka ethe

Ne ju tregojmë se si të dini nëse qeni im ka ethe dhe çfarë mund të bëni për ta shëruar sa më shpejt që të jetë e mundur. Hyni dhe zbuloni se si ta ndihmoni mikun tuaj.

Mësoni më shumë rreth sëmundjes Lyme

Dëshira e Lyme

Sëmundja Lyme është një infeksion që shkaktohet nga një tik-tak. Kështu që duhet të njihni simptomat, shkaqet dhe mënyrën e trajtimit të kësaj sëmundjeje.

problem në sytë e Samoyeds

Problemet e shikimit në Samoyeds

Jini shumë të kujdesshëm dhe vëzhgoni sytë e qenit tuaj në rast se mendoni se ai mund të vuajë nga një lloj sëmundjeje e syve.

mënyrat për të hequr këpushat

Trajtimet kryesore për këpushat

Mësoni rreth metodave, mënyrave dhe trajtimeve më të mira për t'i dhënë fund këpushave që ia bëjnë jetën njëherë e përgjithmonë qenit tuaj.

cilat janë herniet e kërthizës

Herniet kërthizore në qen

Disa raca janë të prirura për zhvillimin e hernieve të kërthizës, por mund të pyesni se cilat janë këto lloje të hernieve? Marrë shënim.

Qen i rritur

Si të trajtohet otiti i qenit

Veshët e qenit tuaj kanë filluar të nuhasin keq? Nëse gjithashtu tund kokën dhe gërvishtet, ky artikull ju intereson. Gjeni se si të trajtoni otitin e qenit.

Kurvë e rritur duke pushuar në divan

Si të dimë nëse qeni im ka pyometra

A po mendoni se si të dalloni nëse qeni im ka pyometra? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë simptomat dhe trajtimi i tyre.

Qen i trishtuar i rritur

Cilat janë simptomat e koronavirusit të qenit

A ka filluar gëzofi juaj papritmas të ketë diarre? A e shihni poshtë dhe të trishtuar? Nëse është kështu, ejani dhe ne do t'ju tregojmë se cilat janë simptomat e koronavirusit qenit.

Përdredhja e stomakut

Si të shmangni përdredhjen e stomakut

Shmangia e përdredhjes së stomakut nuk është gjithmonë e mundur, por ne mund të kemi një rutinë në mënyrë që qeni të ketë më pak shanse të vuajë prej tij.

kanceri në qen

10 shenja paralajmëruese të kancerit në qen

Nëse shqetësoheni për shëndetin e qenit tuaj, duhet t'i kushtoni vëmendjen më të madhe këtyre simptomave dhe shenjave që mund të tregojnë se kafsha jonë shtëpiake ka kancer.

Qen i trashë

Si të dimë nëse qeni im ka diabet

Diabeti i qenit është një sëmundje që mund të jetë shumë serioze. Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të dini nëse qeni im ka diabet dhe cili është trajtimi i tij.

Qen i trishtuar

Si ta trajtoj diarrenë e qenit tim

Isshtë problemi më i zakonshëm që prek qenin tonë, por si ta trajtoj diarrenë e qenit tim? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si ta bëni atë të përmirësohet.