Qen me sy të kuq

Si të dimë nëse qeni im është i sëmurë

Shëndeti i qenve tanë ndonjëherë mund të dobësohet, duke na bërë të shqetësohemi edhe më shumë. Hyni dhe ne do të shpjegojmë se si të dimë nëse qeni im është i sëmurë.

qen

Si të trajtohet coprophagia qenit

Hyni për të mësuar se si të trajtohet coprophagia qenit, një çrregullim shumë i zakonshëm i sjelljes tek qentë. Gjeni se si ta parandaloni qenin tuaj të hajë jashtëqitje.

Qeni i shtrirë në tokë.

Si të parandaloni filariazën e qenit

Filariaza qenit ose krimba e zemrës është një sëmundje serioze. Ne mund ta parandalojmë atë duke shmangur zona të caktuara dhe me përdorimin e produkteve të veçanta.

Dhëmbët e një labrador.

Braçe për qen, si funksionojnë ato?

Edhe pse e rrallë, ortodoncia e qenit është thelbësore për të korrigjuar probleme të tilla si malokluzioni. Ne shpjegojmë se nga çfarë konsiston trajtimi me kllapa.

Qeni tek veterineri.

Simptomat kryesore të parvirusit të qenit

Parvovirus qenit ose parvovirus shkakton simptoma serioze, të tilla si ethe të larta ose probleme kardiovaskulare. Mund të jetë vdekjeprurëse nëse nuk veprojmë shpejt.

Bimë toksike, jargavan

Bimë toksike për qentë

Qentë tanë pëlqejnë të eksplorojnë botën, dhe një mënyrë se si ta bëjnë këtë është duke përtypur gjëra dhe ...

Intolerancën ndaj ushqimit në qen

Intoleranca ushqimore në qen

Intoleranca ndaj ushqimit tek qentë është një problem që prek sistemin e tretjes dhe duhet të njihet nga simptomat e tij, siç janë diarreja ose të vjellat.

Shqetësim në qen

Simptomat e humorit te qentë

Distemper është një sëmundje që prek kryesisht sistemin e frymëmarrjes së qenve. Ka disa simptoma që mund të njihen për ta ndaluar atë.

Feçkë e thatë

Arsyet pse qeni ka një surrat të thatë

Qeni mund të marrë një surrat të thatë për një numër arsyesh. Mund të jetë për shkak të sëmundjes, por ka edhe shkaqe të tjera që nuk janë të këqija për ta.

Këlyshë Shar Pei

Kujdesi për lëkurën e Shar Pei

Qentë Shar Pei kanë nevojë për kujdes të veçantë për lëkurën e tyre, veçanërisht midis shumë palosjeve të saj. Gjeni se si të kujdeseni për Shar Pei tuaj

Sindroma e notarit

Sindroma e notarit në qen

Sindroma e notarit është një problem i njohur dobët. Sidoqoftë, me rehabilitimin, qeni mund të shërohet.

Golden Retriever me një shishe me ujë të nxehtë në kokë.

Simptomat e ftohjes tek qentë

Simptomat e një ftohjeje në qen janë shumë të ngjashme me ato që vuajnë njerëzit: kollitja, teshtitja, dhimbja e fytit dhe ethet janë disa prej tyre.

Zhurmat e zemrës

Zhurma e zemrës në qen

Zhurma e zemrës tek qentë është një problem që nuk mund të trajtohet gjithmonë. Zbuloni të gjitha detajet e tij.

Tuberkulozi në qen

Qentë tanë mund të sëmuren nga tuberkulozi, ne do të flasim se si të shmangim këtë sëmundje dhe pasojat që mund të sjellë.

Qen me glaukomë në njërin sy

Sëmundjet e syve tek qentë: Glaukoma

Glaukoma është një sëmundje serioze që prek shikimin e qenve dhe madje mund të shkaktojë verbëri totale nëse nuk diagnostikohet dhe trajtohet në kohë.

Sëmundjet në kornea e qenit

Sëmundjet e kornesë në qen

Kornea është një pjesë shumë e brishtë e syrit të qenit që është e ekspozuar ndaj kushteve dhe sëmundjeve të shumta, shërimi i të cilave do të varet në një shkallë më të madhe nga zbulimi i saj në kohë për të qenë në gjendje të sigurojë një trajtim të suksesshëm.

Ndryshimet në qepallat e qenve

Ndryshimet në qepallat e qenve

Sytë e qenve mund të vuajnë nga një larmi e madhe sëmundjesh dhe problemesh, duke nxjerrë në pah ndryshime në qepallat e qenit, siç janë ektropioni dhe entropioni.

Pse qentë tërheqin bishtin për tokë?

Sjellja e qenve që tërheqin zvarrë bishtin në tokë nuk është për shkak të krimbave të zorrëve, por për një problem në gjëndrat e tyre perinale që, nëse nuk trajtohet në kohë, mund të çojë në ulcera.

Si të shërohen plagët tuaja

Mund të ndodhë që në raste të ndryshme kafsha jonë të dëmtohet dhe të shkaktohet një plagë që duhet ta shërojmë.

Katarakti në qen

Në rastin e qenve, ata kanë një vizion që mund të konsiderohet si primitiv dhe ata mund të kenë të njëjtat dhe madje më shumë probleme sesa ne.

Lëkura e qenit tim

Shumica e qenve e kanë leshin të mbuluar me flokë, kjo do të thotë që ne duhet t'i kontrollojmë ato në mënyrë periodike

Veshët e qenve

Një nga konsultat më të shpeshta që marrin veterinerët ka të bëjë me kujdesin për veshët dhe sëmundjet e tyre të mundshme