Wolfdog çekosllovake në dëborë

Ujku çekosllovak, leshi më atletik

Nëse jeni një nga ata që dilni çdo ditë për vrapim dhe do të donit që një shoqërues i mbuluar me gëzof të ndiqte ritmin, të hynte dhe të takonte ujkun çekosllovak.

Qen Samoyed

Samoyed, qeni me pamjen e ëmbël

Nëse jetoni në një klimë të butë ose të ftohtë dhe kënaqeni duke luajtur sporte, Samoyed me siguri do të bëhet shoku juaj më i mirë. Ejani dhe njiheni me të.

Bariu Belg Tervueren që mbledh çmime

Raca e qenve të qenit belg tervueren

Nëse dëshironi të keni një qen të ri në familjen tuaj që është i dashur, besnik dhe plotësisht i bindur, ky është Belgian Shepherd tervueren. Zbuloni!

Qeni i racës së rritur angleze Mastiff

Mastiff anglez, një gjigant simpatik

Mastiff anglez është një nga qentë më të mëdhenj atje. Mund të peshojë deri në 100 kg, njëqind kilogramë dashuri dhe afeksion. A është qeni që po kërkoni? Zbuloni

Shembull i bukur i amerikanit Akita

Amerikan Akita, një qen me shumë energji

Nëse ju jeni një nga ata që kënaqen të dalin për shëtitje të gjata dhe të kërkojnë një shoqërues me gëzof, hyni dhe takoni Akita Amerikan. Ju jeni të sigurt për të dashur atë. ;)

Qeni Akita inu është një nga më të vjetrit

Akita inu, një qen shumë i veçantë

Akita inu është një nga racat më të vjetra në botë, dhe një nga më të veçantat: di historinë e saj dhe kujdesin që i nevojitet për të qenë i lumtur.

qenush kafe i rrethuar nga kafshë të mbushura

Cilat janë racat e qenve xhuxh?

Po mendoni të birësoni një qen me madhësi xhuxh sepse jetoni në një hapësirë ​​shumë të vogël? Hyni dhe zbuloni se cilat janë racat më të mira.

Qeni Shar Pei

Racat më të mira të qenve aziatikë

Dëshironi të dini se cilët janë qentë më të mirë të racës aziatike që të jenë në gjendje të adoptojnë një? Asgjë më e lehtë sesa të hysh dhe të hedhësh një vështrim.

Bichon i Bardhë Maltez

Raca e qenve amerikanë Maltese Bichon

A po kërkoni një qen për të birësuar që është i vogël, i dashur, besnik, i gjallë dhe mbi të gjitha i adhurueshëm? Ky është Bichon Maltez Amerikan.

qen i vogël me sy shumë të fryrë

Raca e qenve Puggle

A doni të birësoni një qen me madhësi të vogël, i dashur dhe që pëlqen të jetë me njerëz? Atëherë Puggle është raca juaj ideale!

qen gjahtar i zi

Vendosës i Gordon

Nëse po mendoni të birësoni ose të përvetësoni një qen gjahu që është i dashur, besnik, i gjallë dhe miqësor, ky është vendosësi i Gordon.

qen i bukur me flokë të shkurtër të racës Yorkie poo

Yorkie poo ose yorkipoo

Dëshironi një qen me madhësi të vogël, hipoalergjik, i dashur, besnik dhe me pak karakter? Ky është Yorkie poo, zbulo.

Raca e qenve e quajtur Puli

Raca e qenve e quajtur Puli

Nëse dëshironi të shijoni një qen që ka një karakter të mirë, është shumë i lehtë për tu mësuar dhe gjithashtu ka një pallto të shkëlqyeshme, kjo është e dobët.

Spinone kafe italiane

Raca e qenve Spinone Italiano

Nëse dëshironi të birësoni një qen që, edhe nëse është pak kokëfortë, është një kafshë me natyrë të mirë dhe të lehtë, Spinone Italiano është ajo që ju po kërkoni. Zbuloni !!

Spitz gjerman i mesëm

Raca mesatare gjermane Spitz

Nëse dëshironi të keni një qen shumë të dashur, besnik, të gjallë dhe argëtues, kjo është raca mesatare gjermane Spitz. Hyni dhe zbulojeni!

qen me gëzof të shkëlqyeshëm dhe racë japoneze

Raca e qenve japonezë Spitz

Nëse dëshironi të keni një qen shumë të dashur, besnik, të gjallë dhe argëtues, kjo është raca japoneze Spitz. Hyni dhe zbulojeni!

qen i ulur ne perendim te diellit

Raca e qenve Borzoi

Dëshironi të shijoni një qen që ka të njëjtat karakteristika si një zagar? Kjo është raca Borzoi, ejani dhe zbuloni!

flanders gri dele

Raca e qenve Boyero De Flandes

A doni një qen miqësor, besnik, të bindur dhe besnik? Mos kërkoni më tej, kjo është raca Flemish Boyero. Hyni dhe zbulojeni!

race shumë elegante e qenve e quajtur Norvegjeze Buhund

Raca e qenve Norvegjez Buhund

A po kërkoni për një race qenësh besnikë, besnikë dhe të dashur? Atëherë Norwegian Buhund është qeni i duhur për ju. Hyni dhe zbuloni !!

qen që duket si ujk por me këmbë të shkurtra

Raca suedeze e qenve Vallhund

A po mendoni të birësoni një qen dhe doni që ajo të jetë një racë e dashur, besnike, e gjallë dhe miqësore? Hyni dhe zbuloni Vallhund-in Suedez !!

qen kafe që i ngjan një zagari

Raca e qenve whippet

A po mendoni të zgjeroni familjen tuaj duke adoptuar një qen të fortë dhe besnik? Atëherë duhet të njihni racën e qenve Whippet, do të habiteni!

qen me veshë të mëdhenj dhe këmbë të shkurtra

Raca e qenve Basset Blue Gascony

A doni një qen që është besnik ndaj pronarëve të tij, ka karakter dhe është një gjuetar i mirë? Kjo është raca Gassony Blue Basset. Zbuloni atë!

qen me flokë të bardha në plazh

Cavapoo kundër Cockapoo

Mendoni të birësoni një racë të vogël të qenve dhe po mendoni të zgjidhni midis një Cavapoo ose një Cockapoo? Hyni dhe zbuloni ndryshimet e tyre !!

qen i bardhë dhe kafe me sy blu

Raca e qenve aussiedoodle  

Nëse po kërkoni të birësoni një qen të vogël që është i dashur, i lehtë dhe besnik ndaj pronarëve të tij, ky është Aussiedoodle. Hyni dhe zbuloni !!

Raca e qenve Morkie

Raca e qenve Morkie

Dëshironi të shijoni një qen race lodrash që ka më të mirën nga Terrier Yorkshire dhe Maltese Bichon? Hyni dhe zbuloni morkin, do t'ju mahnisë !!

Këlyshi im është i dobët

Raca e qenve Cavachón

A doni të keni një racë qensh krejtësisht hibride, miqësore dhe të ëmbël? Hyni dhe zbuloni cavachón, pa dyshim që do t'ju befasojë!

Lagotto Romagnolo

Raca e qenve Lagotto Romagnolo

Nëse po mendoni të fitoni një qen që është i dashur me njerëzit dhe kafshët shtëpiake të tjera dhe është shumë i njohur, hyni dhe zbuloni racën Lagotto Romagnolo!

tre qen të racave të vogla me ngjyra të ndryshme

Raca e qenve havanezë

A po mendoni të përvetësoni një racë të vogël qeni që është shumë e dashur? Hyni dhe zbuloni Havanese Bichon, do t'ju befasojë!

racë e vogël e qenve kafe

Racë e vogël e qenve Brabantine

Po mendoni të birësoni një qen me përmasa të vogla, të dashur dhe të gjallë? Raca më e mirë është Brabantino i Vogël. Ejani dhe zbuloni!

qen i mesëm me shumë flokë

Racë qeni hibrid Goldendoodle

A doni një qen që është i dashur, i gjallë, besnik dhe nuk lëshon shumë flokë? Zbuloni racën hibride të quajtur Goldendoodle. Do ju befasojë !!

Havanese e bardhe

Zbuloni racën Havanese

Ne ju tregojmë të gjitha detajet në lidhje me racën Havanese, e cila u zhvillua në ishullin e Kubës dhe shquhet për pallton e saj të bukur.

Raca e qenve Eurasier

Raca e qenve Eurasier

A doni të shtoni familjen duke adoptuar një qen me zemër të mirë, të dashur, të gjallë, të zgjuar dhe djallëzor? Ky është qeni Eurasier. Zbuloni !!

https://www.mundoperros.es/tratar-la-displasia-cadera-perro/

Raca e qenve Thai Ridgeback

Nëse doni të zgjeroni familjen dhe planifikoni të birësoni, raca e qenve Thai Ridgeback është ajo e rekomanduar. Hyni dhe zbuloni karakteristikat e tij !!

Pozimi i racës së qenve kafe

Raca e qenve Chesapeake Retriever

Nëse jeni duke kërkuar për një qen të dashur, besnik, të arsimuar që ju dëgjon gjatë gjithë kohës, kjo është raca e qenve Chesapeake Retriever. Zbulojeni !!

qen shoqërues me emrin Coton de tuléar

Raca e qenve Coton de tuléar

A po kërkoni një qen shoqërues që ka një karakter shumë të mirë dhe është shumë i dashur? Zbuloni racën e qenve Coton de tuléar, nuk do të zhgënjeheni!

Raca e qenve Boerboel

Nëse dëshironi të shijoni një qen të madh që është i gjallë, fisnik, i dashur, besnik dhe një qen i mirë me fëmijë, ky është Boerboel. Zbuloni !!

qen i mesëm me lesh të gjatë

Raca e qenve Berger nga picardie

Nëse doni të birësoni një qen fisnik, të dashur, besnik dhe që ju dëgjon në gjithçka, kjo është raca e Picardie Berger. Zbulojeni !!

qen i bardhë me madhësi të vogël

Raca e qenve italianë volpino

Nëse dëshironi të birësoni një qen që nuk është i madh, është i dashur, besnik, i gjallë dhe ka një majë karakteri, ky është volpino italiane. Zbuloni !!

Bariu Hollandez është pjesë e një elite qensh të zgjedhur siç janë racat e çobanit. Këta qen që ishin ose janë të përkushtuar në këtë tregti kanë zhvilluar një sërë cilësish të vlerësuara shumë në botën e sotme. Besnikëria, guximi, kujdestarët, të pavarur, proaktiv dhe të bindur janë disa nga sjelljet që e karakterizojnë atë. Çdo zonë që i është kushtuar bagëtisë ka një racë qensh delesh dhe Holanda nuk bën përjashtim, kjo është arsyeja pse Hollandisht Bariu ka fituar një pozitë nderi midis racave më inteligjente dhe funksionale të qenve që ekzistojnë. Origjina e racës Holandeze Bariu Bari Holandez ose Holandez Bari është padyshim me origjinë nga Hollanda ose Hollanda. Komuniteti i barinjve u dha këtyre kafshëve shtëpiake funksione të shumta, duke përfshirë edhe atë të kujdestarit. Ata lëvizën dhe caktuan hapësira ku lëviznin delet dhe lopët dhe madje mbanin rendin në ferma, duke parandaluar që kafshët të pushtonin hapësirat e shtëpisë ose fushave. Shkathtësia e funksioneve dhe përshtatshmëria e racës së çobanit do të thoshte që popullariteti i saj nuk ulej me uljen e punës së bagëtive. Për shkak të shkathtësisë dhe adaptueshmërisë së tij të pabesueshme, ishte shumë e lehtë për të që të kalonte nga të qenit një kafshë shtëpiake në një kafshë shtëpiake të një kompanie, duke qenë kështu që në 1898 ajo tashmë kishte vendosur standarde dhe pranim në klubet kryesore të qenit. Karakteristikat Karakteristikat fizike të Bariut Hollandez ndryshojnë pak midis gjinisë femërore dhe mashkullit. Kjo racë e qenve bie brenda standardeve të madhësisë mesatare, kështu që ata zakonisht nuk peshojnë më shumë se 30 kg. Lartësia në tharjen e femrave është mesatarisht 57 centimetra dhe meshkujt 60 centimetra. Kur bëhet fjalë për pamjen fizike, Bariu Hollandez ka një trup sportiv me ton të mirë muskulor dhe forcë të dukshme. Struktura e tij fizike është e gjatë në formën e një drejtkëndëshi dhe matjet e tij mbajnë harmoninë dhe ekuilibrin midis të gjitha pjesëve të anatomisë. Koka ka një kafkë të sheshtë me një feçkë të gjatë dhe një ndalesë më pak të spikatur. Sytë janë të mëdhenj të errët dhe në formë vezake. Hunda duhet të jetë e zezë. Veshët nuk janë shumë të mëdhenj, por janë të drejtë dhe lart. Forma e ngritur është më e dukshme kur qeni është në gatishmëri dhe pjesët e pasme dhe të përparme janë të forta dhe tregojnë muskuj të formuar mirë. Trupi përfundon në një bisht me një kurbë të lehtë lart dhe gjithmonë të drejtë. Llojet Brenda racës Dutch Shepherd, mund të dallohen varietetet e mëposhtme, të cilat do të ishin ato me flokë teli, flokë të gjatë dhe flokë të shkurtër. E para, me flokë teli, karakterizohet nga të paturit e një pallto të dendur dhe të ashpër që është mjaft afër trupit me një nënveshje më të butë dhe më të trashë, disi leshi. Barinjtë Hollandezë me flokë të shkurtër kanë një lesh të trashë, të ngushtë. Më në fund, bariu me flokë të gjatë ka një pallto dukshëm më të butë dhe më të gjatë, veçanërisht në ekstremitetet e pasme dhe të përparme. Ndryshimi i ngjyrave të pranuara për këtë racë bariu është brindle, me kombinime ari dhe argjendi në bazë. Ngjyra e zezë absolute nuk lejohet nga standardi i racës, përveç nëse është brindle. Brenda standardeve, llojet që kanë një fytyrë me lesh të zi si maskë janë të lejuara. Edukimi Karakteri i Bariut Hollandez është ekuilibruar në mënyrë perfekte. Puna që ai ka zhvilluar për shekuj i ka dhënë atij predispozicionin gjenetik të një sjellje shoqërore shumë të pranueshme. Përshtatshmëria e kafshës shtëpiake ka një fushë të gjerë familjare dhe marrëdhënia e saj me fëmijët është shumë mbrojtëse dhe plot durim. Ka karakteristika të dukshme të besnikërisë, ndjeshmërisë dhe dëshirës për të kënaqur pronarin e saj. E vetmja gjë që kërkon pastori për të treguar të gjitha dhuratat e tij temperamentale është të ketë një ushtrim të përditshëm që e lejon atë të kanalizojë sasinë e pabesueshme të energjisë që ka. Veryshtë shumë e rëndësishme të theksohet rëndësia që kjo racë të jetë në gjendje të bëjë një sasi të konsiderueshme të aktivitetit fizik ditor, pasi gjenetika e saj historike e ka kushtëzuar atë të ketë dhe të harxhojë një sasi të konsiderueshme energjie. Essentialshtë thelbësore që ekuilibri juaj personal të ushtrohet shpesh. Bariu Hollandez ka inteligjencën dhe temperamentin e nevojshëm për t’u konsideruar një kafshë shtëpiake e lehtë për t’u stërvitur dhe kjo racë është e butë dhe e vëmendshme, përveçse është plot energji dhe motivim. Ka aftësinë për të mësuar komanda dhe hile me pak përkushtim. Nëse ata trajnohen me këmbëngulje dhe disiplinë, ata spikasin në garat e shkathtësisë dhe inteligjencës, për këtë arsye ato përdoren për punë sigurie, oficerë policie, udhëzues, etj. Aspekti që duhet të stërvitet më shumë në racën e bariut është të shoqërohesh me qeniet njerëzore. Me kafshët shtëpiake të tjera gjithçka do të jetë mirë për sa kohë që holandezi është lider. Karakteri i tyre alfa kërkon pronarë të sigurt dhe të besueshëm që gjithmonë përforcojnë trajnimin e tyre me përforcim pozitiv. Këto kafshë shtëpiake tepër mbrojtëse duhet të mësohen të ndërveprojnë pozitivisht me njerëzit për të shmangur aksidentet, pasi instiktet e tyre i çojnë ata të jenë territoriale. Për këtë arsye, stimuj negativë nuk duhet të përdoren kurrë me këta qen. Kujdesi, shëndeti dhe sëmundjet Jetëgjatësia e Bariut Hollandez është afërsisht midis 12 dhe 15 vjet. Ndryshe nga racat e tjera, mbarështuesit e këtij bariu përqendruan përpjekjet e tyre në forcimin e shëndetit të kafshëve shtëpiake të tilla të çmuara. Priorizimi i gjendjes fizike mbi vlerën estetike i ka dhënë racës një shëndet të fortë. Për shkak se është një qen i madhësisë mesatare, gjendja më e zakonshme është dysplasia e hip dhe në fazën e të rriturve disa kushte në qarkullim. Në mënyrë që të parandalohet, vizitat tek veterineri janë të nevojshme për të diagnostikuar shpejt dhe për t'u kujdesur për dietën për të shmangur mbipeshën kundërproduktive. Ekziston një seri e kujdesit themelor që çdo pronar duhet të sigurojë për kafshën shtëpiake. Në rastin e Bariut Hollandez, gjithçka fillon me blerjen e foshnjës. Ata duhet të sigurojnë që qenushja të jetë zvjerdhur siç duhet dhe të ketë një sfond të mirë-krijuar. Vizitat në veteriner janë të domosdoshme, përveç kësaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet të ushqyerit dhe të kuptuarit se është e ndryshme sipas fazave të zhvillimit të kafshës shtëpiake. Sapo të arrijë moshën e rritur, orari i vaksinimit dhe higjiena dhe kujdesi për veshët, sytë dhe protezat nuk duhet të lihen pas dore. Veshja e Bariut Hollandez kërkon furçë të rregullt. Koha e duhur për t'i bërë ato është kur të jeni kthyer nga shëtitjet ose aktivitetet fizike për të hedhur poshtë papastërtitë ose parazitët dhe do t'ju jepet një banjë çdo katër deri në gjashtë javë me produkte specifike për qentë.

Rraca e Bariut Hollandez

Nëse dëshironi të keni një qen punëtor, besnik, të dashur, të guximshëm dhe disiplinor, ky është Bariu Hollandez. Hyni dhe zbuloni karakteristikat e tij!

ujk irlandez

Ujku irlandez

Nëse po mendoni të birësoni një anëtar të ri që është i dashur me pjesën tjetër të kafshëve dhe me njerëzit në shtëpi, ky është Ujku Ujk Irlandez. Zbuloni

Bariu belg duke luajtur

Qeni belg Shepherd

Ne ju tregojmë për kujdesin dhe karakteristikat e qenit Belgian Shepherd në të gjitha llojet e tij, një qen shumë i popullarizuar.

qen i bardhe i stilizuar mire

Can de Palleiro

Nëse doni një qen besnik, të dashur me njerëz dhe jashtëzakonisht aktiv, duhet të takoni qenin Palleiro, është një qen i shkëlqyeshëm që ta keni në shtëpi. Hyn!

Spitz finlandez

Raca e qenve finlandezë Spitz

A po kërkoni një race dinamike, miqësore, vigjilente dhe të vëmendshme? Atëherë ajo që ju nevojitet është një Spitz Finlandez. Hyni dhe zbuloni !!

qen i madh pranë një lumi

Raca e qenve Norvegjezë Elkhound

Nëse po mendoni të zgjeroni familjen tuaj me një kafshë shtëpiake, raca norvegjeze e qenve Elkhound është ajo për ju. Hyni dhe zbuloni cilësitë e tij.

Bariu Belg Groenendael

Bariu Belg Groenendael

A po kërkoni një qen fisnik, besnik, të dashur që i do fëmijët? Bariu Belg Groenendael është qeni i duhur për ju. Zbuloni !!!

treguesi i zi në gatishmëri

Raca e qenve të Zi Pointer

Nëse dëshironi të keni një qen të pavarur, por besnik ndaj pronarëve të tij dhe të dashur, ky është treguesi i zi. Hyni dhe zbuloni !!

Qen qimedredhur gjigand

Nëse dëshironi të keni një qen që tërheq vëmendjen kudo që të shkojë, me një pamje të pabesueshme dhe të dashur me fëmijët, kjo është poodle gjigante. Zbuloni !!

Foxhound anglisht

Raca angleze e qenve Foxhound

Nëse jeni duke kërkuar për një racë energjike, miqësore dhe mjaft aktive të qenve, anglisht Foxhound është një. Hyni dhe zbuloni karakteristikat e tij.

pozimi i qenit kafe dhe te bardhe

Raca e qenve amerikanë Foxhound

Nëse ekziston një racë e qenve që është i vazhdueshëm, i shqetësuar, i gjallë dhe mbi të gjitha besnik ndaj pronarit të tij, kjo është American Foxhound. Hyni dhe zbuloni !!

Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog

Ne ju tregojmë të gjitha detajet rreth racës Shetland Sheepdog, një qen shumë i ngjashëm me Collie të vogël që është shumë inteligjent.

qen shumë elegant i madhësisë së mesme

Pinscher austriak

Nëse doni një racë qensh që është punëtor, besnik, i dashur dhe kujdestar, Pinscher austriak është ideali. Hyni dhe zbuloni karakteristikat e tij !!

Raca e qenve Mudi nuk është shumë e njohur ose e njohur për adhuruesit e kafshëve shtëpiake qenit. Sidoqoftë, këto kafshë janë përfaqësues vërtet të jashtëzakonshëm dhe të denjë të specieve. Mudi janë me lartësi mesatare dhe të ekuilibruar midis energjisë dhe pushimit, duke qenë të gjithanshëm dhe të ndryshëm dhe shumë të adaptueshëm. Mirëmbajtja e këtyre kafshëve shtëpiake nuk kërkon një investim të madh të kohës ose parave, besnikëria e tyre krahasohet me atë të qenve shoqërues të kombinuar me forcën dhe guximin e qenit roje. Raca Mudi nuk është përhapur në të gjithë botën, kufijtë e saj vështirë se tejkalojnë vendin e saj të origjinës, megjithatë kjo ka qenë e mirë për racën që me përulësi ka shumë për të ofruar. Historia ose origjina e Mudi Raca Mudi nuk është e lehtë të gjurmohet, dokumentacioni tregon se ato nuk janë krijuar posaçërisht nga mbarështuesit që kanë zbatuar ligjet e gjenetikës së Mendel. Thjesht Mudi u shfaq natyrshëm pas përzierjeve të bëra nga çobanët hungarezë midis racave Puli, Spitz Gjerman dhe Pumi. Duke marrë parasysh këto të dhëna, Mudi është një racë shumë moderne që lindi vërtet në shekullin e XNUMX-të. Barinjtë hungarezë vetëm përziheshin duke kërkuar karakteristika thelbësore në punën e bagëtisë dhe se ishte një kafshë shtëpiake e lehtë për tu mirëmbajtur. Shekulli i njëzetë ishte shumë i zënë për racën, pasi jo vetëm që u krijua, por edhe arriti njohje falë Dr. Dezso Fenves se në vitin 1936 ai i referohej asaj si një race autoktone e Hungarisë. Menjëherë pasi shpërtheu Lufta e Dytë Botërore, një periudhë tragjike jo vetëm për njerëzit por për shumë racat e qenve dhe mes tyre edhe Mudi, e cila pothuajse u zhduk. Konservatorët ruajtën disa ekzemplarë që lejuan që raca të vazhdonte. Pavarësisht nga karakteristikat e tij të jashtëzakonshme, Mudi është ende një racë shumë vendase përveç disa ekzemplarëve në Finlandë. Ata vazhdojnë të punojnë si dele dhe gjithnjë e më shumë po fitojnë një hapësirë ​​brenda shtëpive. Karakteristikat Mudi konsiderohet si një qen i mesëm me një lartësi në tharjen midis 41 dhe 47 centimetra. Pesha mesatare është rreth 12 kg. Preferohet që ato të mos peshojnë më pak se 12 kg ose më shumë se 13. Pallto mund të jetë e zezë, gji, hiri, kafe, e bardhë ose blu. Raca Mudi klasifikohet sipas FCI në grupin 1 të qenve të deleve dhe qenve të bagëtive posaçërisht në seksionin 1 të qenve të bagëtisë. Siç u përmend më lart, ajo është me madhësi mesatare me një profil pothuajse katror dhe me vijën e sipërme nga thahet deri në gropë disi të pjerrët. Koka është në formë pykë, sytë duhet të jenë të errët përveç atyre të një modeli merle që mund të kenë sy blu ose kafe. Veshët janë të lartë, të ngritur dhe të mbuluar me flokë. Ata kanë një formë trekëndëshi me lëvizshmëri të pavarur në varësi të stimulit. Ata kanë një surrat të fortë me një urë të drejtë dhe të ngushtë të hundës, me buzë të ngushta me ngjyrë të ngjashme me hundën. Mudi ka një qafë të fortë me gjatësi mesatare dhe muskulaturë të dukshme. Ata nuk kanë një mjekër të dyfishtë. Trupi është i lëmuar, i hollë me muskuj të fortë dhe të fortë dhe pjesa e pasme është e shkurtër dhe e drejtë dhe bishti ndjek vijën natyrale të gungës. Në gjendje alarmi bishti është në formë drapri dhe i relaksuar është pothuajse horizontale. Pallto ka një pallto uniforme dhe të valëzuar dhe madje kaçurrelë, është e dendur dhe jo shumë e gjatë. Temperamenti Në nivelin e karakterit, kjo është një racë shumë inteligjente dhe aktive e qenve. Ajo tregon kushte të veçanta në gatishmërinë dhe talentin për sporte të ndryshme qenit. Ai ka një hundë të shkëlqyeshme që është shumë e dobishme në shërbimet e zbulimit të ilaçeve. Raca Mudi vlerësohet shumë në mesin e barinjve hungarezë të cilët vlerësojnë shumë armiqësinë e saj. Mirëmbajtja e tij nuk paraqet një kosto të lartë. Ata lehin në çdo stimul dhe kjo është inkurajuar nga puna e tyre e bagëtive. I trajnuar mirë është i kontrolluar, megjithatë është shumë i dobishëm si një qen alarmi. Edhe pse është shumë aktiv dhe gjithmonë e vlerëson të pasur një punë ose aktivitet për të bërë, ai gëzon ditët e pushimit dhe nuk shqetësohet deri në shkatërrimin e ndonjë gjëje në mjedisin e tij. Në shoqërinë, ai do të tregojë karakteristikat e qenit të çobanit, domethënë, pranon praninë e kafshëve të tjera edhe pse është territoriale me qentë. Ai toleron fëmijët, por nuk pranon abuzime kështu që është më mirë të edukoni të vegjlit dhe t'i mbani nën mbikëqyrje, ai gjithmonë do të përpiqet t'i kullosë ata. Karakteri i tij është shpirtëror dhe akomodues, ai gëzon aventura, kështu që rreziku kryesor është që ai të humbasë. Atij i pëlqen ushtrimi dhe varrosja e gjërave. Bestshtë më mirë të kesh hapësirë ​​që ai të vrapojë dhe të luajë. Pavarësisht se është i lidhur me pronarin e tij, ai nuk tregon probleme në marrjen e vendimeve të pavarura dhe sigurimin e vetes me argëtim duke vrapuar dhe duke luajtur vetëm. Kujdesi themelor Kërkesat e kujdesit për këtë kafshë shtëpiake janë relativisht të ulëta, të kujdesur mirë, ai ka një jetëgjatësi midis dymbëdhjetë dhe katërmbëdhjetë vjet. Gjëja më themelore dhe kryesore është ta vaksinoni dhe ta dekormoni sipas udhëzimeve të veterinerit. Nevoja e tij kryesore është të harxhojë energji, e cila kërkon dozën e tij ditore të ushtrimeve dhe afeksionit. Një moment që mund të forcojë lidhjen me kafshën është kafshimi i leshit dhe kontrolli i veshëve dhe mbajtja e tyre e pastër për të shmangur parazitët dhe infeksionet. Banjo nuk duhet të jetë e shpeshtë, vetëm kur kërkohet sepse ka erë të keqe ose është e ndyrë. Ushqimi dhe shëndeti Ushqimi është thelbësor për të ruajtur shëndetin e kafshës shtëpiake. Lëndët ushqyese që duhet të konsumojë i drejtohen racës së mesme, ndërsa është një qenush, ai duhet të hajë tre herë në ditë një ushqim që synon fazën e tij të zhvillimit. Kafshët mishngrënëse kërkojnë një marrje më të lartë të proteinave në rastin e qenve, duhet të jetë 85% e dietës. Obeziteti duhet të shmanget dhe dieta të përshtatet kur kafsha është në moshë të shtyrë. Kur kujdeseni për ushqimin, shëndeti do të jetë një aspekt më i thjeshtë. Vaksinat dhe lëndët ushqyese janë të mbuluara. Kjo nuk është një racë që paraqet komplikime të mëdha kur bëhet fjalë për sëmundje gjenetike. Qentë me karakteristikat fizike të Mudi kanë tendencë të kenë një përqindje të rrezikut për sëmundje të keqformimit të kockave të tilla si dysplasia e hip ose bërrylit. E para prek gjymtyrët e pasme të kafshës shtëpiake dhe e dyta në pjesën e përparme. Kur ata kalojnë në moshë është e nevojshme të jeni të vetëdijshëm për kataraktat, nuk është një sëmundje specifike e syve të qenve, por e çdo race kur ata arrijnë moshën e vjetër. Më në fund, dhe megjithëse zakonisht është për t'u habitur, shumë racave të qenve mund të vuajnë nga epilepsia. Kjo sëmundje e sistemit nervor shkakton kriza në kafshët shtëpiake që shpesh shqetësojnë pronarët.

Raca e qenve Mudi

A e dini racën e qenve hungarezë Mudi? Ky është një njeri shumë punëtor, besnik, i dashur dhe i pavarur. Hyni dhe zbuloni të gjitha tiparet e tij.

Qen peruan pa lesh

Qen peruan pa lesh

Nëse dëshironi të njihni një racë kureshtare të qenve, siç është qeni peruan pa flokë, futuni dhe zbuloni të gjitha karakteristikat e tij, kujdesin dhe mënyrën se si lindi.

qen i vogël me shumë flokë

Raca e qenve Affenpinscher

A doni të njihni një racë qensh me përmasa të vogla, jashtëzakonisht të dashur dhe të prapë? Zbuloni Affenpinscher, një qen që do t'ju befasojë.

qen me përmasa të vogla dhe veshë të mëdhenj

Zagar spanjoll

Di gjithçka në lidhje me racën spanjolle të qenve. Kujdesi juaj, karakteristikat fizike ose këshillat për ushqim dhe shëndet. Ejani dhe zbuloni.

qen me këmbë të shkurtër

Raca e qenve terrier Sealyham

A doni të zbuloni një qen të vërtetë shfaqjeje, i cili është shumë qesharak, besnik dhe i njohur me fëmijët? Njihuni me racën terrier Sealyham, do t'ju mahnisë.

qen shtrirë me fytyrë serioze

Raca e qenve Griffon

Nëse dëshironi të shijoni një qen energjik, të dashur, të guximshëm dhe të gjallë, ndonjë prej varieteteve të racës Griffon është ajo për ju. Zbuloni ato.

Spanjoll portugez

Qeni Ujor Portugez

Ne ju tregojmë gjithçka në lidhje me racën Portugeze të Ujit të Ujit, një qen i përdorur nga marinarët Portugezë për vite me radhë dhe që ka një karakter të shkëlqyeshëm.

ulur qen i bardhe dhe gri me shume floke

Rraca angleze Shepherd

A e dini se raca angleze Shepherd është një racë e qenve shumë e dashur, besnike dhe e dobishme? Hyni dhe zbuloni, do të habiteni.

qen i racës së vogël me ngjyrë të zezë dhe të bardhë

Qen pekinez

Zbuloni gjithçka rreth racës së qenve Pekingese, një kafshë e vogël, por me një zemër të madhe dhe simpati që nuk do t'ju lërë indiferent.

qen shumë i vogël me shumë flokë

Lulu pomeranez

Ne ju mësojmë të gjithë historinë, origjinën, karakteristikat, kujdesin, temperamentin dhe sëmundjet e racës së qenve pomeranez Lulu. Zbuloni atë!

qen qimedredhur ose qen qimedredhur

Qeni ose qimedredhur lodër

A doni të dini karakteristikat, origjinën, kujdesin, shëndetin dhe temperamentin e racës së qenit të quajtur Qimedredhur ose Qen qimedredhur? Kushtoj vëmendje.

qen i mesëm kafe i ndezur

Pointer hungarez ose Vizsla

Zbuloni karakteristikat, origjinën, kujdesin, sëmundjet dhe temperamentin e një qeni të gjuetisë siç është Hungarez Pointer. Ju nuk mund ta humbni këtë!

Valencian Buzzard

Valencian Buzzard

Ne ju tregojmë gjithçka rreth racës Valencian Ratonero, një qen i vogël, por shumë aktiv dhe i gëzuar që është i përsosur për çdo shtëpi.

qen i madh me gjuhë të dalë

Qen majorero

A doni të dini origjinën, karakteristikat, temperamentin dhe kujdesin që i duhet racës së qenve Majorero? Ejani dhe zbuloni.

gos datura

Gos d'Atura

Ne ju tregojmë gjithçka për qenin katalan Gos d'Atura, i njohur gjithashtu si Bariu Katalan. Një qen me cilësi të shkëlqyera.

Zagar kanarine

Zagar kanarine

Ne ju tregojmë gjithçka rreth racës Canarian Podenco, një qen i shkathët, inteligjent i gjuetisë që sot është bërë një qen i mirë shoqërues.

qen me trup të gjatë dhe kokë të vogël në mes të një fushe

Zagar Skocez ose Deerhound

A doni të dini karakteristikat, kujdesin, temperamentin dhe sëmundjet e një race qenësh që nuk njihet mirë si Zagar Skocez? Zbuloni !!

Qen uji

Qentë e ujit

Ne ju tregojmë se si janë racat e qenve të ujit, qentë me të vërtetë aktivë që janë përdorur për gjueti në vende me ujë.

Komondor

Komondor

Komondor është një qen race gjigante që karakterizohet nga palltoja e tij e dreadlocks, kështu që ne do t'ju tregojmë gjithçka për të dhe karakterin e tij.

qen me shumë flokë në trup dhe këmbë

Bariu rumun nga Mioritza

Zbuloni karakteristikat, kujdesin, origjinën, sëmundjet dhe shumë më tepër të racës së qenve Moriitza Rumanisht, një race shumë mbrojtëse.

qen i madh i bardhë me kokë të madhe

Bariu Maremma

Të apasionuar pas qenve të bagëtive? Hyni dhe zbuloni Bariun Maremma, kujdesin që ai ka nevojë, karakteristikat dhe sjelljen e tij.

Rreshti brazilian

Rreshti brazilian

Ne ju tregojmë të gjitha detajet e racës së madhe të qenve brazilianë Fila, një qen me një karakter vërtet besnik me familjen e tij.

qen i vogël me flokë të ashpër në një tavolinë

Terrier Norwich

Dëshironi të njihni në thellësi Terrierin Norwich? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, karakteristikat dhe origjinën e kësaj race. Zbuloni!

profili i qenit me qepallat e kuqe të varura

Hounds

Dëshironi të dini llojet e ndryshme të qenve që ekzistojnë? Hyni dhe zbuloni kujdesin që ju nevojitet, karakteristikat dhe sjelljen e tij.

qen i bukur me gjuhë të dalë dhe veshë të mprehur

Bariu Leonese

Dëshironi të mësoni më shumë rreth racës së qenve Leon Shepherd? Hyni dhe zbuloni kujdesin që ju nevojitet, karakteristikat dhe sjelljen e tij.

qenush i zi dhe i bardhë i qenit i shtrirë në bar

Qenushë Border Collie

Qenushët Border Collie janë shumë të kërkuar për inteligjencën e tyre. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është rritur në qen që është sot.

qen lesh i shkurtër dhe disi kaçurrel në këmbë në bar

Terrier Airedale

Airedale Terrier është një racë në kërkesa të mëdha për besnikërinë dhe inteligjencën e saj. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është rritur në qen që është sot.

Bari me flokë të gjatë

Bariu Alsas

Ne ju tregojmë gjithçka në lidhje me racën Alsatian Shepherd, e cila është një variant i qenit gjerman Bari me flokë më të gjatë.

qen i ulur në mes të rrugës balco dhe me ngjyrë të zezë

Terranova

Newfoundland është një racë në kërkesa të mëdha për besnikërinë dhe inteligjencën e saj. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është bërë qeni që është sot.

Pastor Gjerman

Racat e qenve bari

Ne ju tregojmë racat e ndryshme të qenve të çobanit, të përfshira në këtë kategori pasi kanë qenë duke punuar në ferma.

Zagar kafe italian

Zagar Italian

Ne ju tregojmë se cilat janë karakteristikat dhe karakteri i Zagar Italian ose Zagar Italian, një kafshë e bindur që është ideale për çdo shtëpi.

Mbërthyes në miniaturë

Mbërthyes në miniaturë

Ne ju tregojmë të gjitha detajet në lidhje me racën popullore gjermane Miniature Pinscher. Një qen i lumtur dhe aktiv për të jetuar me familjen.

qen me ngjyrë të zezë dhe me jakë të ulur në rërë

Labrador i zi

Laboratori i zi është një racë në kërkesa të mëdha për besnikërinë dhe inteligjencën e tij. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është bërë qeni që është sot.

Gëzuar Pitbull Terrier

Terrier Pitbull

Ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat e qenit të shkëlqyer amerikan Pitbull Terrier, një qen i fortë, i dashur dhe shumë i popullarizuar.

qen i mesëm me shumë flokë i shtrirë në tokë

Qeni Bari Katalanas

Sheepdogu Katalan është një racë në kërkesa të mëdha për gëzofin e saj dhe për të qenë miqësor. Zbuloni historinë e saj dhe si është bërë qeni që është sot

qen kafe i shtrirë në dysheme me rrudha në të gjithë trupin

Shar Pei

Shar Pei është një racë shumë e kërkuar për shkak të rrallësisë së veshjes së saj. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është bërë qeni që është sot.

qen i bardhë që vrapon me një lodër në gojë

Bariu i Bardhë Zviceran

A doni të njiheni me Bariun Zviceran të Bardhë në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, karakteristikat dhe origjinën e kësaj race. Zbuloni!

Dyngjyrësh Lhasa Apso

Lhasa apso

Ne ju japim të gjitha detajet dhe karakteristikat e racës Lhasa Apso, një qen i vogël që shquhet për pallton e tij të bukur dhe të gjatë.

qen i çuditshëm pa flokë në trup, por nëse është në kreshtën e tij

Kineze kreshte

Kinezja kreshtë është një racë shumë e kërkuar për shkak të rrallësisë së veshjes së saj. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është bërë qeni që është sot.

qen i ulur me kokën në anën tjetër në një zinxhir

Amerikani Stanford Blue

American Stanford Blue është një racë shumë e kërkuar dhe e dashur. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është bërë qeni që është sot.

Qeni i vogël Bari Bask i shtrirë në tokë me një lodër të kuqe

Bariu bask

Bariu Bask është një racë shumë e kërkuar dhe e dashur. Zbuloni historinë e tij dhe si ai është rritur në qen fisnik dhe inteligjent që është sot.

duken me sy të mëdhenj dhe qen të dëgjuar të quajtur Zagar Italian

Zagar Italian

A doni ta njihni zagarin italian në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, karakteristikat dhe origjinën e kësaj race. Zbuloni !!

Dachshund në plazh

Takë flokësh me tel

Ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat e racës Dachshund me flokë tela, një qen i gjallë dhe i shoqërueshëm, i njohur si dachshund.

Ibizan Hounds për një shëtitje

Zog Ibizan

Ne ju tregojmë të gjitha detajet e racës Ibizan Hound, një qen i hollë kushtuar gjuetisë që e ka zanafillën në ishullin e Ibiza.

terrier skocez me flokë të zeza me shkëlqim

Terrier skocez

A doni të njihni racën terrier skocez në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, karakteristikat dhe origjinën e kësaj race. Zbuloni !!

qen me trup të hollë dhe këmbë të gjata

Terrier Bedlington

A doni të njihni racën e terrierit Bedlington në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, karakteristikat dhe origjinën e kësaj race. Zbuloni !!

Mastiff tibetian

Racat gjigande të qenve

Ne ju tregojmë disa nga racat më të njohura dhe interesante të qenve gjigantë në botë, qen që mund të peshojnë më shumë se pesëdhjetë kilogramë.

qen që përdoret për gjueti pranë një peme

Burgos Retriever

Dëshironi të njihni në thellësi Burgos Retriever? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, karakteristikat dhe origjinën e kësaj race. Zbuloni !!

Mastiff Leonese

Mastiff Leonese

Ne ju tregojmë të gjitha detajet dhe karakteristikat e racës së bagëtisë Leonese Mastiff, e njohur gjithashtu si Mastiff Spanjisht.

Podenco nga Portugalia

Podenco Portugez

Ne ju tregojmë të gjitha karakteristikat e shkëlqyera të qenit gjuetar Portugez Podenco, i cili është gjithashtu një qen shoqërues i shkëlqyeshëm.

Miu i Pragës

Miu i Pragës ose Buzzard i Pragës

Ne ju tregojmë gjithçka rreth racës së miut të Pragës ose miut të Pragës, një qen mini që është shumë i gëzuar, aktiv dhe inteligjent, ideal për familjet.

Rracë gjigande schnauzer

Gjigandi Schnauzer

Raca Giant Schnauzer është një qen i madh me origjinë nga Gjermania që ka karakteristika dhe karakter të shkëlqyeshëm.

qen me madhësi të vogël dhe flokë të gjatë

Terrier i Yorkshire

Dëshironi të njihni në thellësi terrierin Yorkshire? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

Tosa inu

Tosa inu

Ne ju tregojmë gjithçka rreth racës me origjinë japoneze Tosa Inu, një qen i madh që ofron shumë besnikëri dhe dashuri për familjen e tij.

qen me përmasa të vogla që nxjerr gjuhën

Lodër pomeraniane

A doni ta njihni lodrën pomeraniane në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

Grooming Bichon Frize

Bichon friz

Ne ju tregojmë të gjitha detajet rreth qenve Bichon Frize, të cilët shquhen për leshin e tyre të bukur të bardhë dhe me gëzof.

Bulldog amerikan

Njihuni me racën amerikane Bulldog

Ne ju tregojmë gjithçka rreth racës Bulldog Amerikan të familjes Bulldog, një qen i fortë që është gjithashtu i gëzuar dhe inteligjent.

Zagarët Afganë

Gjeni gjithçka rreth Zagarit Afgan

Ne ju tregojmë të gjithëve në lidhje me racën elegante të Zogut Afgan, e njohur gjithashtu si Zogu Afgan. Një qen inteligjent me një pallto të pabesueshme.

Qenush anglisht Setter ulur

Caktues anglez

A doni të njiheni me anglisht Setter në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i duhet kësaj race, ushqimin, kujdesin dhe sëmundjet e mundshme. Zbuloni ato.

qen me flokë të gjatë me emrin vendosës irlandez

Vendosës irlandez

A doni të njiheni me thellësi me Irish Setter? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

Qen kafe i racës së madhe me emrin Bari Çështor

Qeni Kaukazian Kaukazian

A doni të njiheni me qenin Kaukazian Bari në thellësi? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

Terrier i gëzuar Yorkshire

Yorkshire Terrier

Ne ju tregojmë gjithçka për Terrierin Yorkshire, një nga racat e vogla më të njohura sot, i cili ka karakteristika të mëdha.

qen uji i bardhë

Qen uji spanjoll

Dëshironi të njihni në thellësi qenin spanjoll të ujit? Ne ju tregojmë kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

Terrier dhelprash

Terrier dhelprash

Zbuloni të gjitha karakteristikat dhe detajet rreth racës Fox Terrier, me variantet e saj me flokë të drejtë dhe me tela.

buldog i madh danez ose gjerman

Doge

A doni ta njihni Dogon në thellësi? Ne ju tregojmë historinë e saj, kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

Qeni i racës Bullmastiff i shtrirë

bullmastif

Dëshironi të njihni Havanese në thellësi? Ne ju tregojmë historinë e saj, kujdesin që i nevojitet, ushqimin dhe sëmundjet e mundshme të kësaj race. Zbuloni ato.

mastiff i trishtuar dhe i lumtur i shtrirë në bar

Mastiff

A doni ta njihni Mastiff në thellësi? Ne ju tregojmë historinë e saj, kujdesin që i nevojitet, ushqimin, ushtrimet dhe trajnimin e kësaj race. Zbuloni ato.

Shih Tzu i artë me flokë të gjatë

Shih Tzu

Ne ju tregojmë të gjitha detajet në lidhje me karakteristikat dhe personalitetin e qenit të vogël Shih Tzu, një kafshë me një karakter shumë të mirë.

Stanford amerikan me madhësi të mesme me veshë të prerë

Amerikan Stanford

A doni ta njihni Stanfordin Amerikan në thellësi? Ne ju tregojmë historinë e saj, kujdesin, ushqimin, ushtrimet dhe trajnimin e kësaj race. Zbuloni ato.

Labrador Retriever me qenush

Si është raca Labrador Retriever

Ne ju tregojmë për racën popullore të Labrador Retriever, karakteristikat e saj, kujdesin e saj dhe pse është një qen i shkëlqyeshëm shoqërues.

Qen boksieri

Njihuni me racën e Boksierit

Ne ju japim të gjitha detajet rreth qenve boksier, të cilët janë shumë të gëzuar dhe energjikë, idealë për familjet.

Qeni Shar Pei

Karakteristikat e racës Shar Pei

Ne ju tregojmë gjithçka në lidhje me racën Shar Pei, një qen shumë i veçantë që ka një pallto unike plot rrudha. Çfarë kujdesi keni nevojë?

Qeni Shiba Inu

Shiba inu

Ne ju tregojmë të gjitha detajet dhe karakteristikat e qenve miqësorë Shiba Inu, një racë e fortë, e gëzuar dhe shumë aktive.

Qen pug

Karakteristikat e Pug ose Carlino

Ne ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e qenit Pug ose Carlino, një qen shtëpiak me një personalitet të shkëlqyeshëm që transmeton gëzim.

American Staffordshire vrapon kokë më kokë dhe kafe dhe e bardhë në gjoks

Staffordshire Amerikane

A doni ta njihni Staffordshire amerikan në thellësi? Ne ju tregojmë historinë e saj, kujdesin, ushqimin, ushtrimet dhe trajnimin e kësaj race. Zbuloni ato.

Buli Amerikan i ulur pranë pronarit të tij dhe i veshur me një jakë të artë

Ngacmuesi amerikan

A doni ta njihni qenin American Bully në thellësi? A do t'ju tregojmë historinë e saj, dietën, ushtrimet dhe trajnimin e kësaj race? Hyni dhe zbulojini ato.

Qeni i Malit Bernese

Qeni i Malit Bernese

Ne ju tregojmë të gjitha detajet e racës Qeni Bernese Mountain, një qen zviceran që punon me një karakter të shkëlqyeshëm për të jetuar me të si familje.

mbyll imazhin e fytyrës së një qeni eskimo amerikan që shikon me vëmendje

Qen eskimez amerikan

A doni ta njihni në thelb Qenin Eskimo Amerikan? A do t'ju tregojmë historinë e saj, dietën, ushtrimet dhe trajnimin e kësaj race? Hyni dhe zbulojini ato.

portret i një koli kufiri me sfond të zi

Collie kufiri

A doni ta njihni Collie Border në thellësi? A do t'ju tregojmë historinë e saj, dietën, ushtrimet dhe trajnimin e kësaj race? Hyni dhe zbulojini ato.

Dogue de Bordeaux

Dogue de Bordeaux

Zbuloni të gjitha detajet në lidhje me racën e madhe Dogue de Bordeaux, nga origjina e saj te karakteri i saj dhe kujdesi që i nevojitet.

Griffon belg kafe me kokë të anuar

Griffon belg

A doni të dini në thellësi karakteristikat, historinë, kujdesin dhe pamjen e kësaj race të quajtur Griffon belge? Hyni dhe zbuloni një udhëzues për racën e qenve

Origjina huski siberiane

Sjellja e Husky Siberian

Po kërkoni një qen me të cilin mund të shkoni për një vrapim ose shëtitje të gjata çdo ditë? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si duket një Husky Siberian.

Qeni tibetian Spaniel mes gjetheve të rënë në një pyll

Spaniel tibetian

A doni të dini në thellësi karakteristikat dhe historinë e kësaj race të quajtur Tibetan Spaniel ose siç dihej në të kaluarën, qeni i murgjve?

Qeni pa flokë xoloitzcuintle ose meksikan është një nga më të vjetrit.

Xoloitzcuintle, një racë pak e njohur

Ndër racat më pak të njohura të qenve në Evropë gjejmë qenin xoloitzcuintle ose meksikan pa flokë. Besohet se kjo kafshë ka lindur më shumë se 7.000 vjet më parë dhe që nga ajo kohë nuk është manipuluar gjenetikisht.

Qentë me flokë të gjata

I rrituri Maltese Bichon

Qeni maltez i rritur është një kafshë e gëzuar dhe e gjallë që ka nevojë për kujdes të veçantë, veçanërisht për t'u kujdesur për gëzofin e saj të bukur të bardhë.

buldog i madh danez ose gjerman

Danezi i Madh si kafshë shtëpiake

Mastiff gjerman është një shoqërues i mirë në shtëpi, besnik dhe shumë i dashur, megjithëse kur bëhet fjalë për ta mbrojtur dhe kujdesur për të, ai është akoma mjaft efektiv. Ne ju tregojmë karakteristikat, kujdesin, llojet dhe si është sjellja e Mastiff Gjerman.

Si është Podenco andaluziane

Hyni dhe zbuloni se si është Andaluziani Podenco. Pasardhës i qenve të faraonëve, kjo është një kafshë që pushton menjëherë zemrat e njerëzve të saj. Ne ju tregojmë se si është, cilat janë karakteristikat e tij dhe kujdesi që i nevojitet.

Leonberger i rritur.

Leonberger: karakteristikat dhe kujdesi

Leonberger është një nga racat më të mëdha të qenve. I qetë dhe paqësor nga natyra, ai është përgjithësisht i shoqërueshëm dhe shumë inteligjent.

Raca spanjolle Alano

Karakteristikat dhe kujdesi i Alanos Spanjolle

Ky qen është një qen i shkëlqyeshëm i krijuar për të punuar, për t'u kujdesur për shtëpinë dhe bagëtinë dhe është gjithashtu një gjahtar i shkëlqyeshëm. Mos harroni karakteristikat e tij.

Blu merle

Bariu Australian

Australian Bariu është një qen që i pëlqen të jetë aktiv. Ai është i zgjuar, punëtor dhe shumë i dashur. Çfarë mund të dëshironi më shumë? Ejani dhe njiheni me të. Si ndryshon nga koli kufitar? Ne ju tregojmë për këtë këtu.

Qeni Rotweiler duke vrapuar

Si është një qen Rottweiler

Nëse jeni duke kërkuar një shok të qime që mund të vazhdojë me ju, ejani dhe zbuloni se si është një qen Rottweiler, një qen që kënaqet të punojë. A janë të rrezikshëm Rottweilers? Ne ju tregojmë karakteristikat e saj, sjelljen, sa kushton dhe më shumë.

Racat: treguesi italian

Italian Pointer është një nga racat më të vjetra të qenve. Karakter dinamik dhe mbrojtës, shquhet për pamjen elegante dhe instinktin e fortë të gjuetisë.

Yorkshire në fushë.

Çelësat për shëndetin e terrierit Yorkshire

Pavarësisht nga pamja e saj e brishtë, Yorkshire Terrier është një qen i fortë që përgjithësisht është në shëndet të shkëlqyeshëm. Sidoqoftë, si të gjitha racat, ajo është më e ndjeshme ndaj sëmundjeve të caktuara.

Bariu Kaukazian

Racat e panjohura: Bariu Kaukazian

Bariu Kaukazian është një racë mjaft e panjohur në vendin tonë. Ne ju tregojmë karakteristikat e tij kryesore, origjinën, jetëgjatësinë, kujdesin dhe shumë më tepër për bariun Kaukazian.

Qenush spanjoll spanjoll

Si është qeni spanjoll i ujit

Si është qeni spanjoll i ujit? Nëse po kërkoni një gëzof të dashur, inteligjent dhe të njohur, mos hezitoni, hyni për të takuar këtë racë madhështore.

Zagar ose anglisht për të rritur zagar.

Zagar ose Zagar Anglez

Zagari ose zagari anglez është një qen i hollë, i shkathët dhe me pamje shumë të shpejtë. Me origjinë nga Britania e Madhe është një kafshë shtëpiake e përkryer për të gjithë familjen.

Bobtail në fushë.

Raca Bobtail

Ne ju mësojmë se si të kujdeseni për flokët e qenit tuaj Bobtail dhe karakteristikat ose sjelljen e kësaj race që karakterizohet nga madhësia e saj dhe flokët e gjatë.

Terrier Jack Jack Russell duke vrapuar.

Racat ideale për njerëzit aktivë

Duke pasur parasysh karakterin e tyre, disa raca janë më të përshtatshme se të tjerat për njerëzit aktivë, pasi atyre u pëlqen të ushtrojnë dhe të luajnë në të gjitha orët e ditës.

Beagle në fushë.

Kuriozitete rreth racës së beagle

Beagle është një racë mesatare që shquhet për pamjen e saj të veçantë, nuhatjen e jashtëzakonshme dhe inteligjencën e saj të madhe. Jeta e tij është plot kuriozitete.

kujdesu për një labrador

Si të kujdesemi për një Labrador?

A keni një retriever labrador në familjen tuaj? Nëse po, atëherë duhet ta dini se këta qen janë shumë të gjallë, shoqërues dhe miqësorë.

Qenush maltez

Bichon maltez

Dosje e plotë e Maltese Bichon. Shtë një kafshë shumë e dashur: është e dashur, e gjallë dhe shumë inteligjente. Përveç kësaj, nuk ka nevojë për shumë kujdes. Njihuni me të në udhëzuesin tonë për këtë racë në të cilën ju tregojmë për kujdesin e kësaj race, sa vite jeton, karakterin e saj dhe shumë kuriozitete të tjera.

Pamja e qenit të Newfoundland

Si është qeni Newfoundland?

Ne ju tregojmë se si është qeni Newfoundland, një gjigant me zemër të mirë që e bën veten të dashur që nga dita e parë kur vjen në shtëpi. A është qeni që po kërkoni? Zbuloni

Dy Dobermanë të rritur në fushë.

Mitet e rreme rreth Dobermanit

Për dekada, Doberman ka qenë viktimë e shumë miteve që i atribuohen jetës dhe sjelljes së tij. Ne i mohojmë disa prej tyre.

Mostër për të rritur të saluki, zagar Persian ose kamxhik Persian.

Kuriozitete rreth salukit

Saluki, i quajtur ndryshe zagar Persian ose kamxhik Persian, është një qen nga Lindja e Mesme, karakterizohet nga shkathtësia dhe figura e hollë e tij.

Dy këlyshë bobtail.

Kuriozitete në lidhje me bobtail

Historia e bobtail është e rrethuar nga kuriozitete. Përshëndetje nga Britania e Madhe, është një nga racat më të njohura falë karakterit të saj të mirë.

Qen ulur

Si të zgjidhni racën e qenit

Po mendoni të keni një gëzof në shtëpi? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju shpjegojmë se si të zgjidhni racën e qenit. Mos e humb atë.

Terrier Norwich në fushë.

Racat e vogla: Terrier Norwich

Terrier Norwich është një qen race i vogël, me origjinë angleze, me një qëndrim të gëzuar dhe dinamik. Familjarët e tij të ngushtë janë Yorkshire dhe Fox Terrier.

Qime lesh

Kujdesi për flokët Siberian Husky

Zbuloni kujdesin themelor të veshjes së Siberian Husky, një racë e njohur për bukurinë e saj të madhe dhe për flokët e saj të bukur dhe të trashë.

Qeni zagar afgan

Si është Zagari Afgan

Dëshironi të dini se si është Zagar Afgan? Mos hezitoni të hyni për të gjetur origjinën e saj, dhe cila është sjellja e saj. Mund të jetë gëzofi që po kërkoni. ;)

Qeni i zi bulldog francez

Si janë qentë Bulldog?

Ne ju tregojmë se si janë qentë Bulldog, qentë e mrekullueshëm me gëzof që kanë nevojë vetëm për shumë dashuri dhe shëtitje të përditshme për të qenë të lumtur.

Tregues gjerman i shkurtrave

Si është treguesi gjerman

Ne ju tregojmë se si është treguesi gjerman me flokë të shkurtër, një racë qensh e njohur për inteligjencën dhe besnikërinë e saj. Gjeni nëse ky është qeni që po kërkoni. ;)

Pug

Kujdesi kryesor i Pug

Carlino ose Pug është një nga racat e vogla më të njohura sot, kujdesi themelor i të cilit përqendrohet në sytë, lëkurën dhe temperaturën.

Qeni terrier Sttafordshire dem

Cilat janë racat e Pit Bull

Ne ju tregojmë se cilat janë racat e Pit Bull. Nëse po mendoni të keni një, do të jetë shumë më e lehtë për ju të zgjidhni një racë me ne. Hyn.

Raca e qenve Shiba Inu

Shiba Inu dhe kujdes gjatë derdhjes

A keni një Shiba Inu dhe doni të dini gjithçka në lidhje me këtë racë? atëherë jeni duke lexuar postimin e duhur, merrni parasysh këshillat.

Qeni i racës angleze Cocker Spaniel

Si është anglisht Cocker Spaniel

Ne ju tregojmë se si është Cocker Spaniel anglez, një racë e mrekullueshme e qenve që do të përshtatet për të jetuar si në një qytet ashtu edhe në vend.

Pekinezë bardh e zi në fushë.

Origjina dhe historia e Pekinezëve

Pekingese është një racë e vogël me origjinë nga Azia Juglindore, përhapja e së cilës në të gjithë Evropën dhe Amerikën është kryesisht për shkak të perandorit Tzu Hsi.

si ushqehen pitbulls

Si duhet të ushqejmë një Pitbull?

Megjithëse Pitbulls zakonisht njihen si qen të rrezikshëm, nëse u kushtojmë kujdesin e duhur, ata bëjnë kafshë shtëpiake të shkëlqyera.

Qenush i madh Dane

Si është Dania i Madh

A po mendoni të blini një qen të madh? Nëse po kërkoni një që është gjithashtu i dashur dhe i qetë, hyni brenda dhe zbuloni se si është Dania i Madh.

Qen qimedredhur me flokë kafe

Si të kujdesemi për sytë e një Qeni Poodle

A jetoni me një nga këto gëzofë të mrekullueshëm? Nëse është kështu, zbuloni se si të kujdeseni për sytë e një Poodle në mënyrë që ata të jenë gjithmonë të shëndetshëm.

Qeni i racës Portugeze Podenco

Si është Podenco Portugez

A jeni duke kërkuar për një racë aktive dhe të gëzueshme të qenve, me të cilën mund të shijoni më shumë daljet tuaja në natyrë? Hyni dhe zbuloni se si është Portugezi Podenco. ;)

Këlyshë e re e racës Boxer

Si është një Boksier

Nëse dëshironi të jetoni me një gëzof të mrekullueshëm, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si është një Boksier, një qen me të cilin mund të kaloni dhjetë vitet më të mira të jetës tuaj. ;)

Qen qimedredhur i vogël

Si të kujdesemi për një qen qimedredhur lodër

Sapo keni fituar një gëzof të kësaj race? Hyni dhe ne do t'ju shpjegojmë se si të kujdeseni për një qen qimedredhur lodër në mënyrë që ajo të jetë e lumtur me ju që nga dita e parë.

Mostrat e bichon Bolognese.

Racat e vogla: Bolognese Bichon

Me origjinë italiane, Bolognese është një qen i vogël, me lesh të gjatë dhe një pamje qesharake. Inteligjent dhe i dashur, është ideal për të gjithë familjen.

Malinois bariu belg

Zbuloni racën belge Malinois

Ky është një qen inteligjent që përdoret shpesh në punë të tilla si bagëtia dhe madje këto mund të jenë mbrojtës, kujdestarë dhe gjurmues.

Tre ekzemplarë të Dachshund me flokë të shkurtër.

Kuriozitete në lidhje me Dachshund

Dachshund është një racë e karakterizuar nga pamja e saj e këndshme, mbrapa e gjatë dhe këmbët e shkurtra. Historia e saj është plot kuriozitete.

Qenush Airedale Terrier

Si është një Terrier Airedale?

A po kërkoni një gëzof të keq për të kaluar dymbëdhjetë vitet më të mira të jetës suaj? Ejani dhe zbuloni se si duket një Airedale Terrier.