Sa duhet të peshojë një qen Chihuahua

Furshtë leshi më i vogël në botën e qenit, dhe një nga më të brishtat. Nëse doni të dini se sa duhet të peshojë një qen Chihuahua për të qenë i shëndetshëm, futuni.

Si është qeni Chow Chow

Edhe pse pamja e tij tregon ndryshe, ky është një gëzof i pavarur me të cilin duhet të keni durim. Ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si është qeni Chow Chow.

Këlyshë Shar Pei

Si është raca e qenve Shar Pei

Nëse jeni duke kërkuar për një lesh aktiv, të pavarur dhe të dashur, hyni dhe zbuloni se si është raca e qenve Shar Pei. Do ta pëlqeni;).

Terrier dhelprash

Si është qeni Fox Terrier

Po kërkoni një qen që i pëlqen të ushtrojë? Nëse është kështu, hyni për të zbuluar se si është qeni Fox Terrier. Ndoshta është qeni që po kërkoni;).

Zog Ibizan

Si është një Podenco

Nëse jeni duke kërkuar për një kafshë inteligjente, punëtore, besnike dhe të dashur me kujdestarët e saj, hyni dhe takoni një racë shumë interesante. Zbuloni si është një Podenco.

Husky Siberian me sy blu

Si është një Husky Siberian

Po kërkoni një qen me të cilin mund të shkoni për një vrapim ose shëtitje të gjata çdo ditë? Nëse është kështu, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si duket një Husky Siberian. Do ta pëlqeni;).

Qenush Mastiff spanjoll

Si është një Mastiff Spanjoll

Ne shpjegojmë se si është një Mastiff Spanjoll, një qen i madh, fisnik, inteligjent dhe shumë i dashur që pëlqen të përkëdhelet.

Këlyshë anglezë Bull Terrier

Si është Bull Terrier anglez

Po mendoni të shtoni familjen? Hyni dhe zbuloni se si është Bull Bull Terrier, një qen i dashur dhe besnik që do të bëhet miku më i mirë i të gjithëve.

Lhasa Apso.

Kujdesi themelor i Lhasa Apso

Duke përshëndetur nga Tibet, Lhasa Apso është një racë e vogël, e karakterizuar nga pallto e saj e dendur, karakteri i saj i dashur dhe vitaliteti i saj.

Takë flokësh me tel

Si është raca e qenve Dachshund

Ai është një gëzof i vogël, me peshë jo më shumë se 9 kg, i cili pëlqen të jetë me familjen e tij. Hyni për të gjetur se si është raca e qenve Dachshund.

Langua

Si është një Beagle

Ne ju tregojmë se si është një Beagle, një nga qentë më të adhurueshëm, të dashur dhe më argëtues në botën qenit me të cilin çdo ditë është një surprizë.

Sheepdog Magellanic.

Qengji Magellanic

Magellanic Sheepdog është një racë vendase në Kili, pak e njohur në të gjithë botën. I fortë dhe i shkathët, përdoret gjerësisht për t'u kujdesur për tufën.

Koker spaniel

Si të kujdesemi për një Cocker Spaniel

Dëshironi të jetoni me një nga qentë më inteligjentë? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë se si të kujdeseni për një Cocker Spaniel në mënyrë që të mund të shijoni shoqërinë e tyre.

Saluki, qeni mbretëror i Egjiptit

Saluki është një racë e njohur gjithashtu si qeni mbretëror i Egjiptit, një racë shumë e lashtë e fshikullës me karakter të mirë dhe pamje të hollë.

I rritur labrador

Si të stërvitni një Labrador

Labradori është një qen shumë i shoqërueshëm që adhuron fëmijët, por duhet të mësohen disa rregulla. Hyni dhe zbuloni se si të stërvitni një Labrador.

I rritur Napoli Mastiff.

Çfarë të dini për Mastiff Napolitane

Napolit Mastiff është një qen i fortë, i shkathët dhe mbrojtës. Pasardhës i Mastiffit të Tibetit, ai është i qetë, i shoqërueshëm dhe i dashur me të tijin.

Husky Siberian

Kujdesi për pallton Siberian Husky

Siberian Husky ka kujdes të caktuar për pallton e tij, me një shtresë të dyfishtë dhe një dendësi të lartë, e cila duhet të krihet shpesh.

Boksier

Kujdesi për boksierin

Cilat janë kujdeset e Boksierit? Në Mundo Perros ne ju japim çelësat në mënyrë që shoku juaj i ri të rritet i shëndetshëm dhe i lumtur gjatë gjithë jetës së tij.

Labrador Retriever

Si është një Labrador Retriever

Shtë një nga racat më të dashura nga të gjithë. Dogshtë një qen i shoqërueshëm, i dashur, qesharak, inteligjent ... isshtë perfekt! Gjeni se si është një Labrador Retriever.

Pitbull

Si është një Pit Bull Terrier

Isshtë një nga racat që ka kaluar kohën më të keqe në vitet e fundit, por a e dimë se si është një Pit Bull Terrier? Shkoni përpara dhe e takoni;).

Papillon ose Spaniel i Lodrave Kontinentale.

Papillon: karakteristikat kryesore të racës

Papillon ose Continental Toy Spaniel është një racë e vogël që shquhet për karakterin e saj të gëzuar dhe pallton e gjatë. Ajo shoqërohet me njerëz të shoqërisë së lartë.

Boksier kafe

Sa duhet të hajë qeni im Boxer

Gjeni sa duhet të ha qeni im boksier që të rritet i fortë dhe i shëndetshëm. Hyni për të ndihmuar qenin tuaj që të ketë një zhvillim optimal.

Akita Inu

Si është qeni Akita Inu

Dëshironi të dini se si është qeni Akita Inu? Shtë një nga kafshët më besnike që ekziston, dhe më mbrojtëse. Ejani dhe njiheni me të.

Retrievers të artë

Si është Retriever i Artë

Po kërkoni një qen të dashur që do të mësojë gjëra të reja? Nëse përgjigjja është po, shkruani dhe zbuloni se si është Golden Retriever.

Chihuahua e zezë

Si janë qentë Chihuahua

Ne ju tregojmë se si janë qentë Chihuahua, kafshët më të vogla në botën e qenit. Gjeni nëse është raca që po kërkoni.

Pastor Gjerman

Si është një Bari Gjerman

Po kërkoni një mik inteligjent, fisnik, me katër këmbë që i pëlqen të dalë për shëtitje të gjata? Hyni dhe zbuloni se si është një Bari Gjerman.

Collie Border që vrapon nëpër fushë.

Racat më aktive të qenve

Disa raca qensh shquhen për të qenë shumë aktivë nga natyra, të tilla si Dalmacia ose Kokeri. Ata kanë nevojë për ushtrime fizike dhe trajnime të përditshme.

Dy ekzemplarë të Coonhound.

Racat e qenve: Coonhound

Coonhound është një qen nuhatës, me një instinkt të fortë gjuetie, dhe megjithëse tenton të ketë një karakter të qetë, i duhet një trajnim bazë.

Bichon maltez

Si është qeni maltez Bichon

A po mendoni të blini një qen të vogël që është shumë i dashur? Nëse është kështu, hyni për të zbuluar se si është qeni maltez Bichon.

Dog Presa Canario ose Dogo Canario.

Fakte rreth Qenit Presa Canario

Perro Presa Canario ose Dogo Canario është një qen i madh, trim dhe i fortë nga Ishujt Kanarie me një karakter miqësor dhe mbrojtës.

qen stano skocez

Si të kujdesemi për një Collie

A po mendoni të kaloni disa vjet të jetës suaj me një nga këto kafshë madhështore? Nëse është kështu, hyni për të gjetur se si të kujdeseni për një Collie.

Dy qen kalorës në lëndinë.

Racat: mbreti kalorës Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel është një racë e vogël, inteligjente dhe dinamike. Me origjinë angleze, ai është zakonisht me shëndet të mirë dhe i shoqërueshëm me të tjerët.

Qen dalmat

Si të Trajnoni një Dalmat

A do të dëshironit të fillonit të jetonit me një qen, por nuk dini si të stërvitni një dalmat? Hyni dhe ne do t'ju japim çelësat për ta bërë qenin të lumtur pranë jush.

Qeni i rritur Argjentinas Pila.

Qeni argjentinas Pila, fakte rreth racës

Qeni Argjentinas Pila është një nga racat më pak të zakonshme sot, për shkak të numrit të ulët të kopjeve. Ne flasim për historinë dhe karakteristikat e tij.

I rritur qen pa flokë peruan.

Racat e qenve pa flokë

Disa raca qensh janë veçanërisht të dukshme për shkak të mungesës së qimeve në trupat e tyre. Ky është rasti i kinezëve me kreshtë ose Xoloitzcuintle, ndër të tjera.

Pastor Gjerman

Bariu gjerman

Bariu Gjerman është një racë shumë e kërkuar dhe e dashur. Mësoni për historinë e tij dhe si është rritur në qen fisnik dhe inteligjent që është sot.

Bariu Mallorcan

Bariu Mallorcan ose Ca de Bestiar

Bariu Mallorcan ose Ca de bestiar është një racë e qenve fisnikë dhe shumë inteligjentë, të cilëve u pëlqen të mësojnë gjëra të reja. A doni të jeni mësuesi i tyre?

San Bernardo

Si është një Shën Bernard

Shtë një nga racat më të qeta dhe, mbi të gjitha, ato ekzistuese të mëdha. Dëshironi të dini se si duket një Shën Bernard? Ejani dhe njiheni me të.

Shetland Sheepdog ose Sheltie.

Çfarë të dini për Shetland Sheepdog

Shetland Sheepdog është një racë që rezulton nga kryqëzimi midis Collie Border dhe Shepherd Skocez, ndër të tjera. Ai është i zgjuar, aktiv dhe i durueshëm.

Yorkshire Terrier i rritur.

Kuriozitete rreth Terrierit Yorkshire

Terrier Yorkshire është i dashur dhe inteligjent, pamja e të cilit bie në sy mbi të gjitha falë palltos së tij të mëndafshtë. Historia e saj është plot kuriozitete.

Hovawart e zezë e rritur

Hovawart

Hovawart është një qen simpatik gjerman. Ai është i ëmbël, i dashur dhe inteligjent. Kënaquni të luani, dhe gjithashtu të mësoni gjëra të reja. A dëshiron të jesh shoku i tij?

Kuvasz në fushë

Kuvaszit

A ju pëlqen qentë e mëdhenj të përqafohen dhe përqafohen? Hyni dhe takoni Kuvasz-in, një njeri i madh që do të shijojë dashurinë tuaj si askush tjetër.

I rritur Dalmat në fushë.

Origjina e Dalmacisë

Aktualisht ne nuk dimë shumë detaje rreth origjinës së Dalmacisë, megjithëse besohet se vjen nga Egjipti i Lashtë ose Jugosllavia.

Qen gjaku për të rriturit.

Karakteristikat kryesore të Bloodhound

Bloodhound është një qen i qetë dhe inteligjent. Me origjinë nga Belgjika, shquhet për hundën e jashtëzakonshme, gjë që e bën atë një gjurmues të përsosur.

Qen gjaku për të rriturit.

Rracat më të qeta të qenve

Çdo racë qeni është e lidhur me një karakter të caktuar. Në këtë rast, ne paraqesim një përzgjedhje të atyre që konsiderohen racat më të qeta.

Qen me flokë të gjatë

Qeni suxhuk

Dachshund është një kafshë e vogël që mund të jetojë pa probleme në një apartament. Dëshironi të dini se si të kujdeseni për të? Cilat lloje të suxhukut ekzistojnë? Sa kushtojnë ato? Hyni dhe takoni këtë racë madhështore.

Labrador

Sa duhet të peshojë një qen Labrador

Këta qen kanë një tendencë të madhe të vuajnë nga mbipesha, kështu që ne do t'ju tregojmë se sa duhet të peshojë një qen i rritur dhe i shëndetshëm Labrador.

Ilustrimi i një pomeranezi antik.

Historia kurioze e pomeranezit

Pomeraniani vjen nga Gjermania, megjithëse u bë shumë popullor falë mbretërve britanikë në shekullin e XNUMX-të. Evolucioni i pamjes së tij është më se i mrekullueshëm.

Pastor Gjerman

Si të stërvitni një Bari Gjerman

A është hera e parë që jetoni me një nga këto kafshë të mrekullueshme dhe nuk dini si të stërvitni një bari gjerman? Le të të mësojmë. Hyn.

Husky Siberian

Veçoritë e Husky Siberian

Husky Siberian i përket të ashtuquajturave racave Nordike dhe ka një seri veçorish, si çdo racë tjetër, ...

Llhasa Apso bardh e zi.

Çfarë të dini për Lhasa Apso

Duke përshëndetur nga Tibet, Lhasa Apso është një nga racat e vogla më të njohura falë palltoit të saj të bukur, karakterit të dashur dhe pamjes së këndshme.

Great Dane ose Great Dane i pikasur pranë një qenush Golden Retriever.

5 racat më të mëdha të qenve

Në kundërshtim me besimin e njohur, qentë e mëdhenj mund të bëjnë kafshë shtëpiake të shkëlqyera. Ne përmbledhim karakteristikat kryesore të disa prej tyre.

Boksier për të rritur.

Historia e Boksierit

Edhe pse origjina e Boksierit është disi e paqartë, besohet se ajo vjen nga Gjermania dhe se paraardhësi i tij më i drejtpërdrejtë është Bullenbeisser.

Bruksel Griffon në lëndinë.

Karakteristikat kryesore të Brukselit Griffon

Griffon i Brukselit është aktiv, inteligjent dhe i dashur. Ajo shquhet për pallton e saj të dendur dhe kontrastin midis muskujve të saj të fortë dhe madhësisë së tij të vogël.

Miniaturë Schnauzer bardh e zi.

Dhjetë kuriozitete për Schnauzer

Schnauzer është një racë shumë e mrekullueshme, falë pamjes së saj të veçantë, inteligjencës dhe karakterit të saj të gëzuar. Ne ju tregojmë disa fakte kurioze rreth tij.

Kujdesi për pallton e butë

Kujdesi për pallton Siberian Husky

Zbuloni kujdesin e nevojshëm për pallton e Husky Siberian. Edshtë një racë shumë e veçantë, me flokë të bukur që duhet pastruar dhe larë.

Labrador Retriever në terren.

Kuriozitete rreth Labrador Retriever

Labrador Retriever është një nga qentë më të njohur falë pamjes së tij elegante dhe karakterit të tij të këndshëm, ne do t'ju tregojmë disa kuriozitete në lidhje me të.

Dy Cocker Spaniel në fushë.

Fakte rreth Cocker Spaniel anglez

Cocker Spaniel anglez është një qen aktiv, nervoz dhe kokëfortë. Energjik dhe i fortë, kërkon kujdes të veçantë në lidhje me veshjen dhe dietën e tij.

Pug ose Pug.

Karakteristikat kryesore të Carlino

Carlino ose Pug është një racë e vogël, e gëzuar dhe dinamike. Origjina e saj është në Kinën e lashtë, dhe palosjet e lëkurës së saj kërkojnë kujdes të veçantë.

boerboel

Raca e qenve: Boerboel

Boerboel është një racë shumë e madhe e qenve me një pamje imponuese, por me një karakter shumë të mirë, ideale për të jetuar në shtëpi.

Dachshund me flokë të shkurtër.

Pesë raca që nuk lëshojnë flokë

Për arsye të ndryshme, ndonjëherë ne jemi të interesuar të marrim qen që nuk i lëshojnë flokët. Disa raca janë ideale për këtë, të tilla si Poodle ose Schnauzer.

Qen zagar.

Kujdesi themelor i Basset Hound

I gëzuar, i qetë dhe i dashur, Basset Hound është një nga racat e preferuara nga njerëz më të qetë. Ne ju tregojmë kujdesin themelor që kërkon.

Pekinez

Karakteri dhe sjellja e Pekinezit

Pekingezi ka një karakter nervoz dhe disi kokëfortë, por edhe i dashur, i ndjeshëm dhe i njohur. Shumë aktiv, ai ka nevojë për doza të mëdha të ushtrimeve fizike.

Qenush Golden Retriever

Rraca e qenve: Retriever i Artë

Golden Retriever, ne ju zbulojmë karakteristikat e racës së qenve Scotex që dashurohet me inteligjencën dhe sjelljen e saj besnike.

Shën Bernardi.

Origjina dhe historia e Shën Bernardit

Origjina e Shën Bernardit është e vendosur në qentë e lashtë Romakë, megjithëse historia e tij përqendrohet në Alpet Zvicerane, ku u përdor si qen pune.

Racat e qenve (Beagle / Boxer)

Mësoni rreth cilësive të racave të qenve Beagle dhe Boxer, dy raca shumë të ndryshme por me karakteristika specifike që ia vlen të njiheni.

Chow Chow.

Kuriozitete rreth Chow Chow

Chow Chow është një nga racat më të habitshme të qenve, falë pamjes së saj të veçantë, karakterit të tij misterioz dhe historisë interesante që e rrethon atë.

Bergamasko

Bergamasco, qeni me pendë

Qeni bari Bergamasco ose Bergamo është një qen roje inteligjent dhe i qetë. Ajo shquhet për flokët e dreadlocks.

Xoloitzcuintle

Qeni Xoloitzcuintle ose Aztek i Meksikës

Qeni Xoloitzcuintle ose Aztec meksikan është një qen që nuk ka pothuajse asnjë qime, dhe që është i njohur mirë në Meksikë, edhe pse i panjohur jashtë këtij vendi.

Husky Siberian në male.

Kujdesi themelor i Husky Siberian

I ngjashëm në dukje me ujkun, Husky Siberian është i përsosur për të dy kafshët shoqëruese dhe qentë që punojnë, në sajë të karakterit dhe forcës së tij të mirë.

Pyrenees Mountain.

Pyrenees mal, karakteristikat dhe sjellja

Mali i Pirenejve, i quajtur ndryshe Qeni Gjigand i Pirenejve, është një nga racat më të habitshme për shkak të pamjes së tij të bukur dhe madhësisë së tij të madhe.

Chihuahua bardh e zi.

Kujdesi themelor i Chihuahua

Chihuahua është një qen inteligjent, i dashur dhe energjik, i cili kërkon kujdes të veçantë për shkak të madhësisë së tij të vogël dhe ndjeshmërisë së karakterit të tij.

Pomeranez

Pomeranez, një racë e veçantë

Inteligjent dhe i dashur, pomeranezi shquhet për madhësinë e tij të vogël dhe leshin e bollshëm. I shkathët dhe i gëzuar, është një nga racat e preferuara nga fëmijët.

Qenush maltez bichon.

Kuriozitete rreth Maltese Bichon

Maltese Bichon është një nga racat më të njohura, falë pamjes së saj të ëmbël dhe natyrës së gëzuar. Historia e saj është plot kuriozitete.

Danez i madh

Great Dane, karakteristikat kryesore

Pavarësisht nga madhësia e tij imponuese, Daneja e Madhe është një qen i qetë, i dashur dhe i bindur. Vjen nga Gjermania, ajo shquhet për elegancën dhe muskujt e fortë.

Qen i Grenlandës

Racat nordike: Qeni i Groenlandës

Qeni i Groenlandës i përket racave Nordike. Ka karakteristika të ngjashme me Husky Siberian. Ne do t'ju tregojmë nëse është një qen për ju.

Spaniel spanjoll

Spaniel spanjoll

Spanjisht Spaniel shquhet për karakteristikat e tij dhe për flokët kaçurrelë. Kjo racë është shumë inteligjente dhe e përshtatshme për shumë njerëz.

Qeni i racës Border Collie

Sjellja e Collie Kufitare

Collie Border, e destinuar fillimisht për tufë, është një racë e shkëlqyer për të praktikuar shkathtësinë. Bindja, shkathtësia dhe inteligjenca e tyre e jashtëzakonshme i kanë bërë këta qen të dallohen në sportin e qenve.

Qeni i racës dalmat

Sjellja e racës Dalmatiane

Raca Dalmatiane shpesh konsiderohet sipas kanuneve të kinemasë që përhapin famën e saj, por duhet të dini se këta qen kanë karakteristika specifike dhe një personalitet të fortë që duhet ta dini nëse doni të jetoni me ta.

Qeni i racës Cocker Spaniel

Sjellja e racës Cocker Spaniel

Cocker Spaniel është një racë e qenve që konsiderohet si një nga më të dashurit me njerëzit dhe e shkëlqyeshme për shoqërinë. Sidoqoftë, këtu ne ju ofrojmë disa informata më shumë rreth karakterit të saj që ju të merrni parasysh.

Raca e qenve Cane Corso italiano

Raca e qenve: kallam korso

Cane Corso është një racë qensh me origjinë nga Italia e destinuar kryesisht për gjueti dhe sporte gjuetie nga aristokracia, dhe për shkak të kryqëzimit pa kriter, origjina ishte gati për të humbur.

Qeni i racës Coton de Tulear

Raca e qenve: Coton de Tulear

Coton de Tulear janë një racë ideale e qenve për kompani. Madhësia e tij e vogël dhe pamja e bukur, e cila ngjan shumë me paraardhësit e saj Bichon Frize, së bashku me natyrën e saj të dashur, e kanë bërë atë një racë shumë të kërkuar për atë qëllim.

Qeni Hovawart

Racat e qenve: Hovawart

Raca e qenve hovawart u përdor fillimisht për t'u kujdesur për fermat dhe shtëpitë gjermane, si dhe për bagëtinë. Sot ata mund të jenë kafshë shtëpiake perfekte për shtëpinë, për sa kohë që ju keni hapësirë ​​të përshtatshme për t'u çlodhur.

Rraca e qenve: Husky Siberian

Siberian Husky, zbuloni cilësitë kryesore të këtij qeni madhështor që shquhet për karakterin e tij fisnik dhe besnik. A është qeni më i mirë?