Gjurmimi i qenve

Si ta mësoni qenin tuaj të gjurmojë

Si ta mësoni qenin tuaj të gjurmojë? Nëse doni që gëzofi juaj të mësojë se si ta bëni, hyni dhe ne do t'ju tregojmë se cilat hapa duhet të ndiqni për ta arritur atë.

si ta stërvitni një qen

Si të stërvitni një qen

A doni të edukoni qenushin tuaj që në moshë të vogël, por nuk dini vërtet nga të filloni? Ejani dhe zbuloni.

Si të stërvitni një qen

Si të stërvitni një qen

A doni të dini cila është mënyra më e mirë për të trajnuar një qen pasi është një qenush? Ejani dhe zbuloni.

parimet e përgjithshme të trajnimit

Përforcimi pozitiv në qen

A doni ta stërvitni qenin tuaj, por nuk dini si ta bëni? A keni dëgjuar për përforcim pozitiv? Ejani dhe zbuloni.

Sjellja e ngasjes është e zakonshme tek qentë.

Sjellja e ngasjes në qen

Sjellja e qenit është e rrethuar nga mite. Përkundër besimit popullor, nuk ka të bëjë me seksualitetin, por gjithashtu mund të motivohet nga faktorë të tjerë.

qeni leh shumë

Qeni im leh shumë, çfarë duhet të bëj?

Qeni juaj leh shumë? Shtë e rëndësishme të dini se cilat mund të jenë shkaqet e lehjes së tepërt në mënyrë që ta kuptoni atë dhe të veproni në mënyrën më efektive. Ne ju shpjegojmë!

sjellje agresive në qen

Sjellja agresive në qen: çfarë të bëjmë

Sjellja agresive në qen, me njerëz ose kafshë të panjohura, duhet të trajtohet shpejt në mënyrë që problemi të mos përshkallëzohet. Ne kemi folur me një ekspert në Etologjinë e Kafshëve dhe ajo na ka dhënë një sërë këshillash shumë të dobishme.

Grua duke ecur një qenush.

Shëtitjet e para: këshilla

Shëtitjet e përditshme janë thelbësore për kujdesin e qenve, sepse përmes tyre ai mëson të menaxhojë energjinë e tij, të ekuilibrojë mendjen dhe të forcojë trupin e tij.

Qen me njeri

Çfarë të bëj që qeni im të më ndjekë

Çfarë të bëj që qeni im të më ndjekë? Nëse dëshironi që shoku juaj më i mirë të mësojë t'ju ndjekë, mos hezitoni: ndiqni këshillat tona dhe me siguri do të keni sukses.

Qeni që leh në një shtëpi.

Si ta ndaloni qenin të lehë te fqinjët

Lehja është një nga arsyet më të shpeshta të mosmarrëveshjeve midis fqinjëve. Ne do ta shmangim atë nëse arrijmë ta edukojmë kafshën tonë për të reaguar në heshtje ndaj kalimit të fqinjëve pranë derës sonë.

Përforcimi pozitiv

Përforcimi pozitiv në qen

Kur bëhet fjalë për edukimin e qenit, përforcimi pozitiv është një nga teknikat më të mira që ekziston, pasi krijon një qen të ekuilibruar dhe të shëndetshëm.

Qentë dhe macet

Si të merrni një bashkëjetesë të mirë midis qenve dhe maceve?

Qentë dhe macet nuk kanë pse të shkojnë mirë nëse dini se çfarë të bëni për të krijuar një bashkëjetesë të mirë mes tyre. Ky artikull shpjegon se si ta bëjmë atë! Mos lejoni që të përmbushet fraza "si qeni dhe macja" dhe i bëni ata miq të pandashëm.

lufta e qenve

Si të ndalosh një luftë të qenve

Një nga situatat më të vështira me të cilat mund të përballemi si menaxherë qenësh është një luftë mes tyre. Ne mund ta ndalojmë atë me hile të caktuara.

Kafshimi i qenve

Si ta ndaloni një qen të mos ju kafshojë?

Si ta ndaloni një qen të mos ju kafshojë? Nëse dëshironi që shoku juaj të rritet i lumtur, pa shkaktuar probleme, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se çfarë të bëni për ta marrë atë.

udhëzime për luftën kundër qenve

Kuptoni dhe parandaloni luftimet e qenve

Çelësi për të shmangur çdo luftë është të jesh shumë i vëmendshëm ndaj nivelit të eksitimit që merr loja. Pra, hyni brenda dhe gjeni se si ta rregulloni atë.

Personi që ecën dy qen

Si ta mësojmë qenin të kalojë në rrugë?

Si ta mësojmë qenin të kalojë në rrugë? Nëse jetoni në një qytet apo qytet është e rëndësishme që të mësoni se si ta bëni atë. Hyni dhe ne do të shpjegojmë se si ta arrijmë atë.

Qentë e kuptojnë njëri-tjetrin

Cila është metoda e tufës?

A e dini nga se përbëhet metoda e tufës? Hyni dhe ne do të zgjidhim dyshimin tuaj. Gjeni pse mund të jetë një metodë e mirë trajnimi.

Pitbull dhe ushqim

Si të stërvitni një qen të shurdhër

A është qeni juaj i shurdhër dhe nuk u përgjigjet thirrjeve tuaja? A doni të dini se si të stërvitni një qen të shurdhër në mënyrën më të thjeshtë? Ejani dhe zbuloni.

Qentë që luajnë në park

Shenjat e dominimit në qen

Secili qen ka një prirje të natyrshme të nënshtrimit ose mbizotërimit, i cili, çuar në ekstrem, mund të çojë në probleme të caktuara të sjelljes.

Terrier Jack Russell duke ngrënë ushqim.

Si ta bësh qenin të hajë mendoj

Për arsye të ndryshme, qentë ndonjëherë refuzojnë ushqimin. Sapo të përjashtohen shkaqet fizike, ne mund të përdorim disa truke për të zgjidhur problemin.

Qen qenush ulur

Si të stërviteni një qen të shurdhër

A e ka humbur dëgjimin shoku juaj? Mos u shqetësoni: ne shpjegojmë se si të stërvitni një qen të shurdhër. Ju do të shihni se sa e lehtë është ta edukoni atë. Hyn.

Qen me veteriner.

Si të trajtohet frika nga veterineri

Frika nga veterineri është e zakonshme tek qentë. Ne mund ta rregullojmë atë duke ndjekur disa këshilla, të tilla si qëndrimi i qetë ose përdorimi i përforcimeve pozitive.

Malinois bariu belg

Trajnimi i një Bariu Belo Malinois

Qentë belg Malinois janë raca e preferuar kur bëhet fjalë për t'u bërë "super qen" dhe kjo për shkak të aftësive të tyre të mëdha

Gëzuar qen i madh

Si të mësojmë një qen në një banesë

A keni adoptuar vetëm një gëzof? Nëse është kështu, hyni dhe zbuloni se si ta mësoni një qen në një banesë në mënyrë që ai të dijë të sillet siç duhet.

Doberman kafe

Si të stërvitni një Doberman

Sapo keni fituar një gëzof të kësaj race? Nëse dëshironi të keni një gëzof të trajnuar mirë, hyni brenda dhe ne do t'ju tregojmë se si të stërvitni një Doberman.

Chihuahua mund të ketë flokë të gjatë ose të shkurtër

Si të stërvitni një Chihuahua

Ne ju japim çelësat për të patur një gëzof të vogël, por të shoqërueshëm me katër këmbë. Hyni për të ditur se si të stërvitni një Chihuahua.

Shoqërohuni qenushit

Këshilla për shoqërimin e qenushit

Këlyshi duhet të shoqërohet me njerëz dhe kafshë të tjera shtëpiake në muajt e tij të parë, diçka që do të ndihmojë në ndërtimin e karakterit të tij.

qen treni

Edukimi i një qeni pa ndëshkim

Kur stërvitni një qen, ka shumë mënyra për të vendosur kufij dhe për të bërë të qartë se cilat sjellje nuk janë të pranueshme. Njihni ata !!

Pse qeni im gjëmon?

Pse qeni im gjëmon?

Gërmimi është një alarm se diçka rreth qenit nuk është e drejtë ose nuk i pëlqen, prandaj është e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje.

sjellja e qenit

Sjellja shkatërruese e qenve

Si të shmangni sjelljen shkatërruese te qentë lehtë, natyrshëm dhe më së miri nga të gjitha, duke kuptuar pse sillet kështu.

Kthejeni tavolinat

Mësojeni qenin të kthejë topin

Zbuloni se si ta mësoni qenin të kthejë topin kur ne luajmë me të. Një gjest që të gjithë qentë mund ta mësojnë me hapa të thjeshtë.

thelbësore për mirëqenien tuaj

Përfitimet e lojës me qenin

Të luash me qenin tënd nuk ka asgjë tjetër përveç përfitimeve dhe përparësive si për pronarin ashtu edhe për qenin, ky i fundit është një mësim në jetën e tij.

Dy këlyshë të ulur

Si të stërvitni një qenush

A keni filluar të jetoni me një qen me gëzof dhe duhet të dini si të stërvitni një qenush? Nëse është kështu, këtu është një udhëzues që do të jetë shumë i dobishëm për t'ju edukuar.

Qen me top

Si ta mësoj qenin tim të marrë topin

Loja e topit është shumë argëtuese, por nuk është e lehtë për ta ta lëshojnë. Nëse kjo është çështja juaj, hyni dhe zbuloni se si ta mësoni qenin tim të marrë topin.

Ecja e qenit me parzmore

Si të eci me qenin tim

Ne ju ofrojmë një seri këshillash në mënyrë që të dilni për një shëtitje me mikun tuaj të jetë e mrekullueshme. Hyni dhe zbuloni se si të ecni me qenin tim.

Pit dem

Si të stërvitni një pitbull

Ne shpjegojmë se si të stërvitni një Pitbulll, një nga qentë më të dashur në botën e qenit. Merrni një qen të ekuilibruar duke ndjekur këshillat tona.

Si ta mësojmë një qen të ulet

Dëshironi të dini se si ta mësoni qenin tim të ulet? Nëse është kështu, hyni brenda dhe shikoni sa e lehtë është. Vendoseni leshin tuaj të ulet sa herë që kërkoni.

Calma

Si të praktikoni qetësinë në qen

Qentë nervozë ose të shqetësuar duhet të praktikojnë qetësi në ditën e tyre të përditshme, dhe ne jemi ata që mund t'i ndihmojmë me këtë.

I rritur labrador

Si të stërvitni një Labrador

Labradori është një qen shumë i shoqërueshëm që adhuron fëmijët, por duhet të mësohen disa rregulla. Hyni dhe zbuloni se si të stërvitni një Labrador.

Kafshimi i këlyshit

Si të parandaloni kafshimin e një këlyshi

Ne ju tregojmë se si të parandaloni kafshimin e një këlyshi, me një truk të thjeshtë që me siguri do t'ju befasojë. Hyni brenda dhe parandaloni që gëzofi juaj të përtypë gjëra që nuk duhet.

Qen ulur

Këshilla që qeni juaj t'ju bindet

Sapo keni sjellë një shtëpi me gëzof dhe do të dëshironit të dini se si ta stërvitni atë? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë disa këshilla në mënyrë që qeni juaj t'ju bindet.

Ngërçi

Si ta mësoni një qen të prekë

Dëshironi të dini se si t'i mësoni një qeni të heqë këmbën? Hyni dhe ne do t'ju tregojmë, hap pas hapi, se çfarë duhet të bëni për të mësuar porosinë.

Qentë që përshëndesin njëri-tjetrin

Si të prezantojmë dy qen

A po planifikoni të keni një gëzof të ri, por a shqetësoheni për ditën e parë? Ejani dhe ne do t'ju tregojmë se si të prezantoni dy qen, dhe të merrni frymë lehtë.

Qen dalmat

Si të Trajnoni një Dalmat

A do të dëshironit të fillonit të jetonit me një qen, por nuk dini si të stërvitni një dalmat? Hyni dhe ne do t'ju japim çelësat për ta bërë qenin të lumtur pranë jush.

Ulur ulur

Si të menaxhoni qenin tuaj

Ne shpjegojmë se si ta udhëzoni qenin tuaj, me këshilla që do të jenë shumë të dobishme për të siguruar që shoku juaj të jetojë i lumtur për shumë vite pranë jush.

Këlysh kone

Si ta stërvitni qenin tuaj të shurrë

Dëshironi të dini se si ta stërvitni qenin që të shurrë? Ne ju tregojmë se çfarë duhet të bëni në mënyrë që shoku juaj të lehtësojë veten ku të doni.

Qen i vëmendshëm

Si ta bëni një qen të mësojë emrin e tij

A jeni duke jetuar me një gëzof për herë të parë dhe a dëshironi të dini se si ta bëni një qen të mësojë emrin e tij? Hyni dhe ne do të shpjegojmë se si ta merrni atë.

Qeni në divan

Si ta mësoj qenin tim të shtrihet

Dëshironi të dini se si ta mësoni qenin tim të shtrihet? Kjo komandë mund të jetë shumë e dobishme në shtëpi. Hyni dhe zbuloni se si ta bëni atë në mënyrë efektive.

Qen treni

Kur të filloni të stërvitni një qen

Nuk jeni i sigurt kur të filloni të stërvitni një qen? Ekziston një besim që duhet ta bësh pas 6 muajsh, por a është e vërtetë? Ejani dhe ne do t'ju tregojmë.

Qeni dhe macja të shtrirë.

Si të bëni miq qen dhe mace

Thuhet se qeni dhe macja janë armiq natyrorë, por asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës. E gjitha varet nga karakteri i tyre dhe arsimimi që ata kanë marrë.

Këlyshi Shar Pei

Si të ecësh një qenush

Të gjithë qentë duan të shkojnë jashtë dhe të shohin botën, por çfarë ndodh me më të riun? Hyni dhe zbuloni se si të ecni me siguri një qenush.

Pastor Gjerman

Si të stërvitni një Bari Gjerman

A është hera e parë që jetoni me një nga këto kafshë të mrekullueshme dhe nuk dini si të stërvitni një bari gjerman? Le të të mësojmë. Hyn.

Si të qortoj një qen

Si ta qortoj qenin tim

Me siguri keni menduar ndonjëherë se si ta qortoni qenin tim, apo jo? Hyni dhe merrni parasysh këto këshilla për të edukuar mikun tuaj më të mirë me gëzof.

Këlyshë të ulur

Si të tërheqni vëmendjen e qenit tuaj

Nuk jeni i sigurt se si të tërhiqni vëmendjen e qenit tuaj? Mos u shqetëso, ne do të të mësojmë. Hyni dhe ndiqni këto hapa në mënyrë që qeni t'ju kushtojë vëmendje.

Kafshimi i qenve

Si ta mësojmë një qen të mos kafshojë

Të shohësh kafshimin e mbuluar me gëzof të një tjetri ose një personi nuk është aspak e këndshme. Për të shmangur këtë, ne shpjegojmë se si ta mësojmë një qen të mos kafshojë.

Labradori pranë disa librave.

Librat më të mirë për trajnimin e qenve

Për të qenë në gjendje të trajnojmë kafshën tonë është thelbësore që të informojmë mirë për metodat më të mira. Librat e specializuar janë një burim i mirë për këtë.

Gjuha e qenve

Gjuha është shumë e rëndësishme në çdo lloj grupi individësh që dëshiron të lidhet në çfarëdo mënyre, është thelbi i komunikimit

Feromonet në qen

Feromonet janë kimikate shumë të rëndësishme për kafshët shtëpiake, ato janë ato që i lejojnë ata të komunikojnë me anëtarët e ...

Zhvilloni inteligjencën e qenit tuaj

Zhvillimi i inteligjencës përmes lodrave mund të jetë shumë pozitiv për të dhe mund të lejojë që të zhvillohet një marrëdhënie e mirë mes jush.

Qeni qan natën

Ajo që të gjithë këshillojnë është që qentë të flenë në vendin e tyre dhe se është një gabim i madh t'i lejojmë ata nga këlyshët të vendosen në shtretërit tanë.

Racat dominante të qenve

Kjo lloj race karakterizohet nga të paturit e një karakteri të fortë dhe nganjëherë ato tregojnë disa shenja alarmante të agresionit.