Collie me mjekër, shoku më i mirë i fëmijëve

Qeni i racës Collie Bearded

El Coli me mjekër Isshtë një racë e dashur qensh: ka një pamje shumë të ëmbël, një pasqyrim të vërtetë të shpirtit të tij. Isshtë një kafshë që shpejt bëhet miku më i mirë i të gjithëve, madje edhe më i vogli i shtëpisë.

Karakteri i tij qesharak e bën atë a shok dhe mik ideal me të cilën të kalojnë momente të pabesueshme kudo. Qoftë në plazh, në fushë apo në shtëpi, të jetosh me këtë qen është një përvojë që me siguri do të jetë e paharrueshme.

Origjina dhe historia e Collie Mjekër

Collie me mjekër në ujë

Protagonisti ynë, i njohur në anglisht si koli mjekër ose beardi, është një qen me origjinë nga Britania e Madhe. Sidoqoftë, nuk dihet mirë se kush ishin paraardhësit e tij, por besohet se ai rrjedh nga qenët polakë të deleve që u sollën nga tregtarët polakë. Këta gëzofë duhet të kenë kaluar me qentë e kopesë, e cila është raca lokale, duke krijuar kështu një garë të re.

Në vitet 40 G. Olive Wilson filloi të shumonte Collies Bearded nga qentë e saj Bailey dhe Jeannie, të cilët u bënë themeluesit kryesorë të racës siç është sot.

karakteristika fizike

Collie Bearded Collie është një qen bari i madhësisë mesatare, me një pesha midis 16 dhe 25 kg, dhe një lartësi në tharje midis 51 dhe 56 cm, femrat janë disi më të shkurtra. Trupi i tij mbrohet nga dy shtresa flokësh: pjesa e jashtme është e lëmuar, e fortë dhe e fortë; dhe pjesa e brendshme është e butë dhe e leshtë. Ngjyrat e pranuara janë gri, e zezë, blu, kafe, rërë dhe kafe e kuqe me ose pa njolla të bardha.

Koka e tij është e përpjesëtuar mirë me pjesën tjetër të trupit dhe ka një surrat të gjatë dhe të gjerë. Sytë janë të mëdhenj dhe veshët janë të gjatë, të varur. Bishti është vendosur ulët.

Ka një jetëgjatësi prej Vjet 20.

Sjellja dhe personaliteti i Collie me Mjekër

Ky është një lesh që ka shumë energji. Ju duhet të dilni për të ushtruar çdo ditë në mënyrë që të jeni të lumtur. Eshte gjithashtu shumë i zgjuar, kështu ju mësojmë hile të ndryshme nuk do të jetë e vështirë. Sigurisht, pas stërvitjes, është e rëndësishme që ju të kushtoni kohë për të luajtur me të. Cfare ka me shume, fëmijët do të kenë një kohë të shkëlqyeshme duke luajtur me gëzof.

Si çdo qen tjetër, ai duhet të edukohet me dashuri dhe respekt. Vetëm në këtë mënyrë ai do të jetë në gjendje të tregojë karakterin e tij të vërtetë: atë të qenit i shoqërueshëm dhe i dashur Cfare eshte

Si kujdesesh për veten?

Collie me mjekër me lodër

ushqim

Meqenëse është një qen, domethënë një kafshë mishngrënëse, duhet të jepet një vakt me përmbajtje të lartë proteine ​​me origjinë shtazore (dhe jo-perime). Tërshëra, misri, gruri dhe çdo lloj tjetër drithërash mund të shkaktojnë alergji ushqimore.

higjienë

Collie me mjekër ka flokë të gjatë, kështu që është e nevojshme ta pastroni atë çdo ditë dhe butësisht në mënyrë që të mos dëmtojë atë. Po kështu, ju duhet të shkurtoni flokët nga veshët dhe hundët e tij, në mënyrë që ata të mos e shqetësojnë atë dhe ai mund të bëjë një jetë krejtësisht normale. Dhe, padyshim, do të duhet t'i bëni një banjë një herë në muaj.

ushtrim

Edhe pse mund të duket një qen i vogël atletik, e vërteta është se nëse nuk ndihmohet për të djegur energji mund të bëhet një kafshë e shfrenuar. Për këtë arsye, është e rëndësishme që të dilni për një shëtitje dhe të ndërveproni me qen dhe njerëz të tjerë. Përveç kësaj, në shtëpi duhet të jesh i zënë ndonjëherë, për shembull kur kërkon copa suxhuku që ke fshehur nëpër shtëpi.

shëndetësor

Gjatë vitit të parë të jetës ju duhet ta merrni atë për t'u vaksinuar dhe mikroçipuar. Gjithashtu, në moshën 6-8 muajsh do të jetë një kohë e mirë për ta tastruar nëse nuk doni që ai të ketë pasardhës.

Nëse flasim për sëmundje të rëndësishme, duhet ta dini se ai mund të ketë dysplasia të hip, diçka që është e zakonshme tek qentë e mëdhenj.

Kuriozitetet e qenit Collie me Mjekër

Collie me Mjekër të Rritur

Ishte gati të zhdukej

Collies me mjekër kanë jetuar në Skoci dhe Veriun e Anglisë për më shumë se pesë shekuj, por gjatë fillimit të shekullit të njëzetë ata ishin në prag të zhdukjes. Dhe vetëm në vitin 1940 një grua me emrin G. Olive Wilson rriti një çift që kishte pasardhës.

Nevoja për të mbajtur të zënë

Nuk mund të harrojmë se është një qen bagëti, dhe si i tillë nëse nuk bëni stërvitje do ta keni të vështirë. Pra, mos hezitoni ta merrni atë në shëtitje aq më gjatë, aq më mirë, në mënyrë që ai të tregojë anën e tij më të dashur dhe më të dashur.

Dogshtë një qen i mirë për t’u stërvitur

Meqenëse është shumë e gëzuar, dhe mbetet e sigurt në vetvete, dhe pasi gjithashtu i pëlqen të punojë, është një racë mjaft e lehtë për tu trajnuar. Kështu që mos hezitoni t'i mësoni truket e trajnimit pasi ai është një qenush.

Sa kushton një Collie me Mjekër?

A jeni të gatshëm të kujdeseni siç duhet për një qen të kësaj race? Nëse po, me siguri do të keni momente shumë të lumtura. Çmimi i një qenush është rreth 500 euro.

Fotografitë e Collie me Mjekër

Shtë e vështirë të gjesh foto në të cilat nuk duket mirë: dhe është një kafshë e adhurueshme pasi do të mund të shihni këtu:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Stela Armida dijo

  Përshëndetje Monica, unë vlerësoj interesimin tuaj për këtë racë të mrekullueshme kaq të panjohur për publikun e gjerë, por unë do të doja të adresoja disa çështje që mund të mashtrojnë lexuesin. Unë citoj disa korrigjime: femrat nuk duhet të maten më pak se 51 cm, nëse janë më të vogla se meshkujt, ato duhet të maten midis 51 dhe 53 dhe ato midis 53 dhe 56 sipas standardit aktual të Federatës Ndërkombëtare Kinologjike. Jetëgjatësia e tyre është rreth 14 vjet, edhe pse personalisht kam pasur ekzemplarë që kanë jetuar 17 vjet me cilësi të shkëlqyera të jetës. Ata nuk kanë nevojë për larje ditore, cilësia e flokëve nuk e bën të domosdoshme, ju mund të shkoni pa pastruar dhjetë ditë pa probleme të mëdha dhe nuk keni nevojë t'i shkurtoni flokët, vetëm nëse pronari i sheh ato më të qetë. Lidhur me blerjen, unë kurrë nuk do të rekomandoja një blerje komerciale dhe është shumë e rëndësishme të kërkosh teste shëndetësore nga prindërit, për të minimizuar incidencën e dysplasias dhe sëmundjeve gjenetike, diçka që nuk është e qëndrueshme me çmimet e shitjes që përmendni ju, sepse këto Testime dhe prindërimi i mirë janë të kushtueshëm, por një avantazh financiar në planin afatgjatë duke shmangur shpenzimet veterinare. Shumë detaje për të cilat unë e vë veten në dispozicionin tuaj si një tifoz, pronar për më shumë se 25 vjet, gjykatës ndërkombëtar i Morfologjisë së racës dhe president i Klubit Collie të Spanjës

 2.   Yolanda dijo

  Përshëndetje, unë jam Yolanda dhe jam i interesuar të gjej një qenush Collie me Mjekër, mund të më ndihmoni?