Komondor

Komondor

El Komondor është një kafshë që i përket racave të ashtuquajtura gjigande. Ky lloj qeni është i njohur si qeni i leckës, për shkak të llojit të tij të veçantë të veshjes, i cili formohet në dreadlocks kur është i rritur, duke krijuar nyje që janë të ngjashme me mops. Nuk është një racë me të vërtetë e njohur dhe popullore, por është shumë e veçantë dhe e habitshme.

Le të njihemi pak më shumë lloji i qenve që janë Komondor, me karakteristikat e tij fizike dhe me karakterin e tij. Përveç kësaj, ne mund të mësojmë pak më shumë rreth kësaj race interesante dhe si të kujdesemi për të që të shijojmë shoqërinë e saj.

Historia e Komondorit

Komondor

kjo qeni është me origjinë nga Hungaria, edhe pse koha kur ai mbërriti në këtë vend nuk dihet me siguri. Qentë u bënë vërtet të popullarizuar si bagëti dhe qen roje në fermat hungareze. Thuhet se ata mund të mbërrinin rreth vitit 900 me fiset Magyar të Princit Arpad, ose se ata mund të mbërrinin me Mongolet rreth shekullit të XNUMX-të. Me sa duket gjatë Luftës së Dytë Botërore ushtarët gjermanë erdhën për të vrarë disa prej këtyre qenve në mënyrë që barinjtë hungarezë të dorëzoheshin, pasi qentë i mbronin ata dhe ruanin shtëpitë e tyre. Sot është së bashku me puli dhe mudi një nga racat më të njohura në Hungari.

Karakteristikat e qenit

komondor

El Komondor mund të arrijë 65 cm të larta në femra në 90 cm te meshkujt. Pesha e saj mund të arrijë 80 kilogramë dhe kjo është arsyeja pse konsiderohet si një racë gjigande. Shtë një kafshë shumë e rëndë, që ka forcë dhe muskuj, kështu që është një qen që nuk mund të gjendet askund, veçanërisht në dysheme.

Një nga karakteristikat më të habitshme që ka ky qen është pallto, pasi ka një qime normalisht në një ngjyrë të bardhë vërtet të veçantë. Kur është një qenush, qeni ka flokë me pamje kaçurrelë, të cilat ndryshojnë me kalimin e kohës. Ndërsa bëhet një i rritur, këto kaçurrela rriten derisa të bëhen flokë dreadlore që rriten shumë më gjatë dhe mund të arrijnë një gjatësi prej 25 cm. Kjo shtresë kërkon një kohë të gjatë për t'u rritur, pasi arrin shkëlqimin e saj maksimal në moshën gjashtë vjeç. Shtë i përbërë nga dy shtresa, një shtresë e hollë vepruese që ndihmon si një izolues termik dhe një i jashtëm. Kur të dy bëhen së bashku, këto dreadlocks goditëse arrihen.

Karakteri komondor

Komondor

El Komondor është një qen i qetë dhe i durueshëm, i cili zakonisht ka një humor të mirë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz e zgjedhin atë si qenin e përsosur të familjes. Sidoqoftë, është një qen tufë që është përdorur për punë që nga fillimi. Kjo e bën atë një qen inteligjent me kriteret e veta dhe që tenton të mbrojë familjen e saj dhe të dashurit e saj mbi të gjitha. Kjo është arsyeja pse me këtë qen duhet të keni kujdes kur ta prezantoni me qen të tjerë. Ju gjithashtu mund të bëheni të ashpër me të huajt nëse vërtet mendoni se familja ose territori juaj është në rrezik. Këto karakteristika e bëjnë të përsosur të jesh qen roje, pasi është përdorur që nga fillimi.

Nëse situata është normale, këto qentë karakterizohen nga të qetë dhe të mirë. Ne do të shohim se ata janë qen të shkëlqyeshëm për t'u kujdesur për fëmijët dhe për të qenë me të moshuarit. Ata kanë një karakter të shkëlqyeshëm, por gjithmonë duhet t'i edukoni që të jenë delikatë me fëmijë dhe të rritur, pasi për shkak të forcës së tyre të madhe ata mund të bëjnë dëm pa dashje. Kur bëhet fjalë për të mësuar, ata mund të jenë disi kokëfortë, prandaj duhet të jemi të duruar me ta.

Komondor

L Qentë e Komondorit duhet të jenë të lirë dhe të ketë vend për të kandiduar dhe për të shijuar. Shtë një racë që është rritur në hapësira të hapura, në ferma dhe në kullota. Kjo i ka bërë qentë shumë aktivë dhe u duhet të bëjnë sport çdo ditë, pasi janë mësuar. Ata janë qen të fortë që u pëlqen të vrapojnë dhe të jetojnë shumë më mirë nëse kemi një kopsht të madh në të cilin mund të jenë. Përveç kësaj, falë leshit të tyre ata kanë tendencë të kenë rezistencë ndaj të ftohtit, prandaj mund të jenë jashtë edhe gjatë dimrit.

Shëndeti i qenit

Komondor

Ky qen është një racë e fortë, e cila është edukuar si qen që punon në ferma. Sidoqoftë, mund të ketë probleme që janë tipike për racat gjigande. dysplasia e hip është e zakonshmePrandaj, ne duhet të marrim parasysh çdo problem të qenit kur ecim. Nga ana tjetër, përdredhja gastrike është gjithashtu e zakonshme, kështu që ne duhet ta ushqejmë qenin në sasi të vogla gjatë gjithë ditës.

Në këtë qen disa probleme të lëkurës si pezmatim i lëkurës dhe acarime. Kjo është arsyeja pse ne duhet ta zgjidhim leshin e saj dhe të jemi të kujdesshëm me të, në mënyrë që kjo lloj gjëje të mos ndodhë.

Kujdesi për kafshët

Komondor

Ky qen duhet të bëni ushtrime fizike të jetë në gjendje më të mirë. Ata janë qen që duhet të ecin ose të kenë hapësirë ​​të lirë, pasi që në hapësira të vogla si dyshemetë ata mund të përfundojnë duke qenë të paekuilibruar, duke e shpenzuar energjinë e tyre duke thyer gjëra. Shtë një kafshë që me të vërtetë ka nevojë për kujdes në këtë drejtim. Idealisht, ne kemi një fermë të madhe për ta.

Sa i përket leshit të saj, ajo është disi e habitshme, por me të vërtetë nuk ka pse të krehet. Shtë një qime që qëndron dhe nuk bie, prandaj nuk kemi pse ta krehim. Çfarë të bësh është përpiquni të rregulloni flokët me gishta, në mënyrë që të mos ngatërrohet më. Bëni kujdes me parazitët dhe pikat, pasi ato mund të ngatërrohen në lesh. Kjo flokë nuk ndalet së rrituri dhe për këtë arsye ju duhet ta çoni herë pas here tek pastruesi i qenve. Larja është e vështirë për shkak të faktit se do të duhet një kohë e gjatë për të tharë flokët, kështu që është gjithmonë më mirë të përdorni pastruesin e qenve.

Artikulli i lidhur:
Këshilla për zgjedhjen e një pastruesi të qenve

Pse keni një Komondor

Komondor

Këta qen kanë karakteristika të mira kur bëhet fjalë bëhen kafshë për një familje të tërë. Sidoqoftë, ata nuk janë qen të përshtatshëm për të gjithë. Ne duhet të marrim parasysh ushtrimin që ata duhet të bëjnë çdo ditë për të qëndruar në formë. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të dini se si të kujdeseni për atë gëzof të veçantë në formën e dreadlocks. Ky qen është i dashur me familjen e tij, por shumë mbrojtës me të huajt, duke qenë i përsosur për të mbajtur një shtëpi, por ne duhet t'i japim atij disiplinë dhe edukim në mënyrë që ai të mos jetë një qen i egër me njerëz të çuditshëm. Pra, duke marrë parasysh të gjitha këto, ne duhet të vlerësojmë nëse vërtet është një qen i përshtatshëm për ne bazuar në këto karakteristika.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.