Kondroprotektorë për qen

Kondroprotektor për qentë

Ne jemi gjithmonë shumë të vetëdijshëm për shëndetin e kafshëve tona. Prandaj, sot duhet të flasim për kondroprotektorë për qen, sepse edhe pse ne nuk jemi gjithmonë shumë të dhënë pas ilaçeve, asgjë si marrja parasysh e suplementeve më natyrale në mënyrë që ato të mund t'ju ndihmojnë të ndiheni më mirë.

Siç e dimë mirë, ka disa sëmundje që nuk mund të parandalohen, edhe pse ne do të donim, por që mund të bëhen mjaft të zakonshme. Kështu që, Timeshtë koha që të përpiqemi të pakësojmë efektet e tyre dhe këtu hyjnë në lojë kondroprotektorët për qentë që na shqetësojnë sot. Dëshironi të dini gjithçka rreth tyre?

Çfarë është një kondroprotektor

Mund të themi për to se ato janë një shtesë natyrale ose shtesë dietike që synon të përmirësojë hidratimin duke ushqyer kërc. Kështu që nyjet do të shpërblehen, do të jenë më të forta dhe të mbrojtura, meqenëse siç thamë më parë, mund të jetë një nga sëmundjet më të zakonshme në shumicën e qenve.

Thënë kështu, gjithashtu duhet të mbahet mend se mund të zvogëlojë ose kontrollojë sëmundje të tilla si osteoartriti. Diçka që mund të çojë në çalim, humbje të lëvizshmërisë ose ngurtësim dhe që duhet të trajtohet ose parandalohet sa më shpejt të jetë e mundur, prandaj shtesat natyrore janë gjithashtu thelbësore në raste si këto.

A është mirë që qeni im të marrë kondroprotektues nëse ai nuk ka ndonjë sëmundje të kyçeve?

Për cilat sëmundje ndihmon kondroprotektori

E vërteta është se po. Sepse nga njëra anë ne kemi komentuar tashmë se ato janë shtesa natyrore, kështu që ata nuk do të kenë pasoja në shëndetin e kafshëve tona shtëpiake, por krejt e kundërta sepse do t'i ndihmojnë ata të qëndrojnë më të shëndetshëm. Eshte me shume, nëse nuk keni ndonjë sëmundje të njohur të nyjeve, është gjithmonë më mirë të parandaloni.

Nëse qeni juaj është një racë e madhe, ata kanë tendencë të kenë më shumë probleme të kyçeve, njësoj sikur të jenë mbipeshë ose të kenë pasur ndonjë lloj dëmtimi në të kaluarën. Rastet si këto mund të kenë probleme serioze në të ardhmen dhe për këtë arsye, parandalimi është gjithmonë më i mirë. Prandaj, kondroprotektorët për qentë nuk janë një trajtim, por një shtesë.

Në cilat sëmundje një kondroprotektor ndihmon për qentë

Efektet anësore të kondroprotektorit

 • Displazia e ijeve: Kur qentë rriten ata mund të kenë një problem si ky dhe që mund të shkaktojë paqëndrueshmëri, si dhe dhimbje.
 • Problemet e gjurit: Disa nga më të zakonshmet janë luksimi i kapakut të gjurit ose dëmtimet e ligamenteve.
 • Pas operacionit: Alsoshtë gjithashtu e nevojshme për një shërim më të shpejtë, të kombinuar me teknikat e rehabilitimit, të cilat do t’i propozojë veterineri.
 • Osteoartriti: Kur nyjet lodhen, dhimbja është mjaft intensive dhe kronike, kështu që kondroprotektori për qentë mund të lehtësojë këto simptoma.
 • artrit: Shoqërohet gjithashtu me inflamacion të nyjeve dhe për të cilat suplementet do të jenë gjithashtu të një rëndësie jetike.
 • osteoarthritis: Ne e kemi përmendur më parë dhe është sëmundja më e zakonshme e kyçeve. Me këtë shtesë luftohet inflamacioni.

Markat më të mira të kondroprotektorëve për qen

kosequin

Edhe pse mund të gjejmë marka të tjera më të njohura nga të gjithë, është e vërtetë që Cosequin po bën gjithashtu një hendek midis kondroprotektorëve më të kërkuar për qentë. Duket se ka një qëllim të mirë në përgjithësi, por veçanërisht me ata qen që janë mbipeshë ose që tashmë kanë një moshë të caktuar. Përveç parandalimit të veshjes së kërcit dhe problemeve të tjera të kyçeve.

Kondrovet

Shtë një nga më të përdorurat sepse është e vërtetë se është gjithashtu një nga më të njohurit nga të gjithë. Në këtë rast ajo është përdorur gjithmonë për të trajtuar dëmtimet. Në disa raste vetëm dëmtimet që janë të një lloji specifik, por në shumë të tjera që bëhen kronikeMe Ata zakonisht kanë opinione shumë të mira kur bëhet fjalë për rezultatet. Përveç përmbajtjes së vitaminës E.

Flexadin

Ne kemi parë tashmë se është mjaft e zakonshme që qentë tanë të zhvillojnë ndonjë sëmundje kockore dhe nëse mjeku juaj i besuar ju thotë se osteoartriti mund të hyjë në jetën tuaj në çdo kohë, keni nevojë për një shtesë si kjo. Sepse përbërja e tij është më e larmishme dhe kjo ju ndihmon të parandaloni ose përmirësoni efektet e sëmundjes.

hialorale

Ne nuk mund ta lëmë këtë kondroprotektor tjetër për qentë në tubacion. Sepse në këtë rast nuk janë vetëm opinionet ato që japin pikë pozitive por edhe ka studime që tregojnë efektivitetin e tijMe Përveç kësaj ne gjithashtu theksojmë shijen e tij, e cila është shumë më e këndshme për kafshët tuaja shtëpiake.

A kanë efekte anësore kondroprotektorët për qentë?

Në përgjithësi, ne mund të themi jo. Kondroprotektorët për qentë zakonisht nuk kanë efekte anësoreMe Por po, gjithmonë duhet të jeni pak të kujdesshëm në disa raste specifike. Duke pasur glukozaminë midis përbërësve të saj, mund të rrisë rrezikun e glaukomës. Nëse qeni juaj vuan nga diabeti, është e nevojshme që të konsultoheni me veterinerin tuaj. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme të konsultoheni nëse jeni alergjik ndaj ndonjë ushqimi, sepse kjo mund të ndërveprojë me ndonjë nga përbërësit e suplementit në fjalë. Në disa raste, por shumë specifike, diarre ose të vjella janë përshkruar, por ato nuk janë të vazhdueshme.

Si t'i jap kondroprotektorë qenit tim

E vërteta është se kur vjen në formatin e pilulave, mund të jetë pak më komode, në disa raste. Sepse jo të gjithë qentë janë miq për të marrë ilaçe. Disa nga këto shtesa tashmë kanë shije të këndshme për ju që t'i shijoni. Por është e vërtetë që aiose më mirë është ta përzieni atë midis ushqimit.

Çdo markë specifike do të sjellë hapat e saj për të qenë në gjendje t'i japë kondroprotektorin kafshës tuaj. Por në përgjithësi ne mund t'ju them se sasia e saj do të varet nga pesha të kafshës suaj. Për këtë arsye, qentë që peshojnë nga 5 deri në 10 kilogramë mund të marrin deri në gjysmë tabletë çdo ditë. Nëse fitoni 10 kilogramë, atëherë po, ne mund të vazhdojmë t'u japim atyre një tabletë çdo ditë. Por siç themi, për të qenë të sigurt, asgjë si leximi i mirë i fletëpalosjes ose konsultimi me veterinerin.

Shtesa për qentë

A funksionojnë kondroprotektorët për qentë?

Mbani në mend se nuk është një trajtim në vetvete, por një shtesë që mund të mbrojë dhe të kujdeset për problemet e ardhshme në kafshët tona shtëpiake. Kështu, me besim në të, kur fillova t'i jepja qenit kondroprotektues për shkak të mbipeshës dhe problemeve me nyjet, pashë që ai vërtet funksionoi. Shtë e vërtetë se nuk është diçka e mrekullueshme nga një ditë në tjetrën, por ju shihni rezultate. Në rastin e mbipeshës, udhëzimet e tjera duhet të ndiqen gjithashtu për të përmirësuar këtë gjendje, por kondroprotektori ndihmon në përmirësimin e kapacitetit të tyre ose atyre kufizimeve fizike që ata fitojnë për shkak të kalimit të kohës ose problemeve shëndetësore. Në kafshën time pati një ndryshim, duke lënë pas probleme të caktuara të lëvizshmërisë dhe duke pasur një humor më të mirë.

Ku të blini kondroprotektorët më të lirë për qen

 • Amazona: Megjithëse është gjiganti i blerjeve par excellence, duhet përmendur gjithashtu se mund të gjejmë marka të ndryshme, më të njohurat dhe ato me vlerësimet më të mira. Kjo e bën zgjedhjen tuaj gjithmonë atë të duhurin dhe gjithashtu, me çmimet më konkurruese në tregMe Meqenëse këto lloje të shtojcave nuk njihen për të qenë vërtet të lira.
 • Kivoko: Isshtë një nga dyqanet e kafshëve shtëpiake par excellence dhe si të tilla, ato gjithashtu kanë kondroprotektorë për qen. Ata kanë disa marka dhe natyrisht, me çmime të ndryshme në secilën prej tyre, kështu që ju mund të zgjidhni bazuar në nevojat tuaja. Një nga mënyrat më të mira që ne kemi për të qenë në gjendje të mbrojmë ato me gëzof.
 • kimipharma: Gjithashtu shtesat për kafshët mbërrijnë në Kimipharma dhe përveç kësaj, ju do të jeni në gjendje të shijoni çmime shumë të volitshme, e cila do t'ju lejojë të jepni më të mirën për kafshët tuaja shtëpiake pa pasur nevojë të paguani më shumë për të. Me selinë e saj në Portugali, është një nga dyqanet më të vlerësuara vitet e fundit, falë përmirësimit të cilësisë së jetës.
 • Tendenimal: Në Tíanimal do të gjeni shtesa nga çmime vërtet të ulëta deri tek ajo që kishim në mendje. Marka të ndryshme me format pilule kështu që ju mund ta ofroni atë në një mënyrë më të rehatshme për kafshët tuaja shtëpiake. Përveç kësaj, me sigurinë dhe besimin e përgjithshëm të një dyqani si ky.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.