Lhasa apso

Dyngjyrësh Lhasa Apso

El Lhasa Apso është një racë e qenve shumë e vlerësuar sot në konkurset e bukurisë për shkak të palltos së tij të gjatë, të cilën ky qen e vesh elegante. Por përtej këtij funksioni të ri, ne po flasim për një racë shumë të lashtë që u ngrit në Tibet, duke bashkëjetuar ngushtë me Mastiff Tibetan.

Lhasa Apso ishin qen që vlerësoheshin në mjedisin e tyre dhe kjo është arsyeja pse raca u mbajt me shekuj. Ky qen i racës së vogël është sot një qen i përsosur për të gjitha llojet e njerëzve, pasi ka një karakter të gëzuar dhe është i lidhur me familjen e tij. Mësoni më shumë rreth kësaj race me origjinë tibetiane.

Historia e Lhasa Apso

Qenush Lhasa Apso

Qeni Lhasa Apso Emrin ia ka borxh qytetit ku e ka origjinën, në Lhassa, që ndodhet në Tibet. Qeni kishte një rëndësi të madhe në shoqërinë tibetiane dhe origjina e tij mesa duket daton qindra vjet para Krishtit. Ky qen i vogël kishte cilësi të mëdha mbrojtëse. Megjithëse përmasat e saj nuk bënin përshtypje, ajo ishte shoqëruesi perfekt i të njohurve Mastiffët tibetianë, për të cilën ai paralajmëroi me lëvoren e tij për praninë e të huajve, duke bërë një ekip perfekt midis të dyve.

Përveç këtij funksioni, ky qen u konsiderua si një dhuratë e shkëlqyer, pasi u vlerësua shumë. Në këtë mënyrë, shumë nga më të rëndësishmet vizitorëve iu dha një qen Lhasa Apso në shenjë respekti. Kështu qeni u bë pjesë e shumë familjeve fisnike. Sot qeni nuk është më një qen roje, megjithëse ende ka disa nga këto karakteristika, por pothuajse të gjithë përdoren si qen shoqërues. Siç kemi thënë, ata vlerësohen shumë në konkurset e bukurisë për gëzofin e tyre të trashë dhe të gjatë.

karakteristika fizike

Lhasa Apso me flokë të gjatë

Lhasa Apso konsiderohet një qen i vogël por jo miniaturë. lartësia në tharje është 25 cm dhe zakonisht peshon 5 deri në 7 kg. Ka cilësinë që ka flokë të gjatë dhe të trashë, me kokë të mbuluar me mustaqe. Edhe pse është i vogël, ai ka një strukturë fizike mjaft të fortë dhe rezistente. Gryka e saj është e shkurtër dhe shprehja e saj është zakonisht miqësore. Shtë një qen që është pothuajse gjithmonë më i gjatë se sa i gjatë.

Nëse diçka dallon tek ky qen, ato janë flokët e tij. Nëse lejohet të rritet, ajo arrin një gjatësi të madhe dhe në fytyrë do të bjerë si një thekë mbi sy, duke i dhënë asaj pamjen e saj karakteristike. Sidoqoftë, ka nga ata që përdorin prerjen e leshit për ta bërë më të lehtë mirëmbajtjen. Qeni në këtë rast do të ketë një pamje krejtësisht të ndryshme. Lidhur me ngjyrën e pallto mund të përzihet me ngjyrë mjalti, rërë, ari, gri, të bardhë, të zezë ose dyngjyrësh.

Karakteri i qenit

Lhasa Apso duke luajtur

Lhasa Apso mund të përkufizohet si një qen shumë i gëzuar dhe i gjallë, gjë që mund ta bëjë ditën e të gjithë familjes më të mirë. Ai është shumë i lidhur me të tijin dhe ka një instikt mbrojtës për shkak të atyre viteve si roje vëzhguese. Shtë një qen që me të huajt mund të jetë disi i rezervuar, duke treguar më pak lozonjë, por nëse fitojmë besimin e tyre ne do të jemi miq përgjithmonë.

Lhasa Apso me bishtalec

Duhet të kihet parasysh se këto lloje të qenve të vegjël shoqërues janë mjaft ndjekës të zotërve të tyre, për të thënë kështu. Por Lhasa Apso është një qen me një karakter më të pavarur, disi kokëfortë herë-herë, i cili do të marrë vendimet e veta. Pa dyshim, ai ka cilësi dhe inteligjencë të shkëlqyeshme dhe ne mund t'i mësojmë shumë gjëra, por gjithmonë me durim dhe edukim pozitiv.

Ne jemi përballur me një qen që të dy mund të jeni vetëm në shtëpi dhe të shijoni shoqërinë e juaja Fëmijët duhet të mësohen t'u japin hapësirën e tyre, pasi ata jo gjithmonë do të dëshirojnë një dozë përkëdheljeje ose vëmendjeje. Në këtë mënyrë ne mund të shijojmë një qen të shkëlqyeshëm.

Shëndeti i Lhasa Apso

Qenush Lhasa Apso

Lhasa Apso është një qen që ka treguar se ka shëndet hekuri dhe gjithashtu ka një jetëgjatësi të lartë, si pothuajse të gjithë qentë e vegjël. Sidoqoftë, ata mund të kenë disa probleme të lëkurës. Mund të shfaqet edhe dysplasia e hip, si dhe probleme me veshkat. Përveç kësaj, një nga problemet shëndetësore që njihet zyrtarisht është atrofia progresive e retinës me të cilën qeni verbohet.

L kontrolle të rregullta te veterineri Ato do të jenë të rëndësishme sidomos pas tetë ose nëntë vjetësh, kur qeni është i moshuar, sepse atëherë shfaqen më shumë probleme. Për shkak të flokëve të tij të bollshëm dhe të gjatë, duhet të tregoheni skrupulozë me dekormimin për të parandaluar që qeni të kontraktojë të gjitha llojet e parazitëve.

Kujdesi për qenin

Lhasa Apso me balluke

Një nga gjërat që shqetëson më shumë pronarët që marrin në pronësi një Lhasa Apso është kujdesi për gëzofin e tyre, e cila sigurisht që kërkon shumë punë. Jo vetëm që është i trashë dhe mbushës, por është gjithashtu një gjatësi e madhe për madhësinë e qenit. Qentë shfaqës zakonisht i mbajnë këto flokë shumë të gjatë dhe të drejtë, të përkujdesur plotësisht.

Në rastin e qenve që kanë një jeta më aktive rekomandohet patjetër për të prerë flokët çdo kaq shpesh. Kjo do të jetë shumë më komode për qenin dhe ne do të shmangim nevojën për të hequr nyjet dhe ngatërresat nga flokët e qenit. Ruajtja duhet të bëhet çdo disa muaj për të mbajtur flokët në një madhësi që është e rehatshme për qenin. Në këtë mënyrë do të duhet ta krehim vetëm herë pas here në shtëpi.

Ky qen është mjaft aktiv, kështu që do të kërkojë shëtitjet tuaja të përditshme. Edhe pse nuk është një atlet i shkëlqyeshëm siç ndodh me racat e tjera, ai do të shijojë lojëra në terren, gara dhe shëtitje të gjata. Duhet të keni kujdes në ditët e nxehta sepse është nga ato racat me fytyrë të sheshtë që mund të mbyten me temperatura të larta ose ushtrime të tepërta.

Pse duhet të keni një Lhasa Apso

Lhasa apso

El Lhasa Apso është një qen ideal shoqërues. Sizeshtë madhësia e duhur për banesa dhe shtëpi. Ai është i pavarur dhe i zgjuar, i gjallë, i gjallë dhe i gëzuar. Nëse na pëlqen ai lloj qeni që nuk ka nevojë për vëmendje të vazhdueshme, kemi qenin e duhur. Por duhet të kemi parasysh që ajo duhet të jetë gjithnjë e disiplinuar pasi është një garë që mund të bëhet kokëfortë kur propozohet. A ju pëlqen raca Lhasa Apso?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.