Mastiff

mastiff i trishtuar dhe i lumtur i shtrirë në bar

Kjo racë konsiderohet unike për aftësinë e saj të guximshme dhe të dashur ndaj pronarëve të saj, duke qenë shumë e mirë si një qen roje, kështu që është përdoret për të ruajtur prona të mëdha. Dobia e tij buron nga fakti që rekomandohet shumë si qen për të mbajtur shoqëri për shkak të vetive të tij.

Gjatë shekujve, mastiff ka shoqëruar kopetë e deleve duke mbrojtur bagëtinë nga sulmi i ujkut. A jeni i apasionuar pas kësaj race? Pastaj vazhdoni të lexoni këtë artikull për të mësuar në lidhje me aspektet më të rëndësishme që lidhen me këtë çështje.

karakteristika të

dy mastiffs krah për krah të qeshur dhe në një livadh

Siç kemi përmendur tashmë, funksioni i tij është thjesht mbrojtës. Njihet gjithashtu me emra të tjerë në varësi të rajonit gjeografik ku ndodhet, njëri prej tyre është një qen bagëtie.

Interestingshtë interesante që ju dini diçka për historinë e kësaj race fisnike dhe kjo është që në 1981 Shoqata Spanjolle e Qeni Mastiff Spanjoll.

Kjo shoqatë kishte idenë e organizimit të një program për të mbledhur informacion mbi këtë racë në kohërat e vjetra Kjo është arsyeja pse ai hartoi një model të ri me qëllim që të rimarrë të gjithë informacionin që i referohej dhe i përkiste qenve të vjetër të bagëtive.

Ata kanë atributet që i përcaktojnë dhe u japin identitet, domethënë atë Ato janë raca që mund të përdoren si për kafshët shtëpiake ashtu edhe për qentë roje.

Ne do të përmbledhim më poshtë disa nga cilësitë dhe atributet që e bëjnë atë me të vërtetë tërheqëse:

Karakterizohet nga të qenit një qen i madh, me të vërtetë i fortë, shumë i fuqishëm dhe me shumë muskuj. Thuhet për këtë se Breshtë raca më e madhe e parë në Spanjë.

Shtë një garë shumë mosbesuese, e një vendosmërie të madhe përpara të huajve dhe shumë i sigurt për veten e tij. Leshi i saj është i dendur dhe ka një lloj flokësh të leshta që jep pamjen e një pallto, të cilën e humb gjatë verës.

Sa i përket ngjyrës së tyre, e bardha, e zeza dhe zezakët janë më të zakonshme. Gjatësia e tyre është 60 dhe 80 cm në varësi të faktit nëse janë meshkuj apo femra. Pesha shkon ndërmjet 40 dhe 70 kg megjithëse mund të arrijnë 90 kg.

Ata shpesh përdoren për t'u kujdesur për bagëtinë, si dhe fermat dhe pronat. Si zakonisht, ato janë mjaft të ekuilibruara, e cila i karakterizon ata si qen të mirë shoqërues. Jetëgjatësia mesatare është midis tetë dhe dhjetë vjet dhe në lidhje me mjedisin mund të thuhet se përshtatet shumë mirë në familje, në një mjedis rural, kullotje dhe / ose mbikëqyrje.

Mund të thuhet për të se ai është një nga racat më të mëdha që Spanja ka. Ka dyshime për origjinën dhe prejardhjen e saj, por ka të dhëna historike që janë afër realitetit; erdhi në vend përmes Fenikasve dhe Keltëve dhe ata u përdorën nga Romakët si qen luftarakë.

Ajo që nuk ka dyshim është se në Mesjetë dobia e tyre ishte përqendruar si roje të tufave. Në përgjithësi, atributet e tij janë ato të a shumohen mjaft të shkathët, të fortë dhe të aftë për të mbrojtur tufat nga kafshët e tjera nëse ndiheni të kërcënuar.

kujdes

brindle me ngjyrë mastiff e ndezur

Qeni Mastiff Spanjoll është i fortë, i madh dhe korpulent. Këmbët e saj janë të shkathëta, të rënda dhe të forta. Ka një kokë shumë të madhe, veshë të varur dhe lëkura e fytyrës varet mbi sytë dhe faqet.

I gjithë trupi është i mbuluar me një qime shumë të trashë. Sa i përket ngjyrës, më të zakonshmet janë ato ngjyra të forta dhe qepa.

Mirëmbajtja e tij është e lehtë dhe kërkon shumë stërvitje, kështu që këshillohet të jetoni në një shtëpi të madhe. Mos e lini pas dore ankthin e tij për shkak të mungesës së stërvitjes.

Pastrimi i furçave rekomandohet të hiqni të gjitha gjurmët e papastërtisë dhe flokëve të ngordhur. Kontrolloni pas çdo shëtitje për pleshtat dhe rriqrat dhe kur e lani kujdesuni për veshët e tij.

Duke qenë një racë me madhësi të fortë, ajo kujdeset për sëmundje të tilla si dysplasia hip. Ju duhet të hani një dietë të ekuilibruar, me lëndë ushqyese thelbësore për tretje të mirë; të kujdeset për vaksinat e tij dhe që ai të marrë pjesë rregullisht në veteriner.

Ju gjithashtu duhet ta zbërtheni atë në masën që specialisti e rekomandon atë. Parazitët ushqehen në një pjesë të trupit tuaj, duke shkaktuar dëmtime të drejtpërdrejta që mund të çojnë në diarre, humbje peshe, të vjella dhe madje tubi i zorrëve mund të ndalet.

Ju vetëm duhet të merrni parasysh një të saktë dhe deworming adekuat me ilaçe të dizajnuara posaçërisht për kafshët shtëpiake.

Kjo racë kërkon një marrje kalorike disi të lartë për shkak të madhësisë së saj të madhe, si dhe një ushtrim të natyrshëm në formën e saj të fortë, kështu që mirëmbajtja e tij është një përparësi dhe të gjitha rekomandimet e sakta duhet të ndiqen.

Në varësi të faktit nëse është ende një qenush, rekomandohet që marrja e ushqimit të jetë prej porcione të vogla dhe në kohë të ndryshme të paktën tre herë në ditë, dhe jo kur kafsha dëshiron, do ta mësojë atë me një disiplinë në zakonet e tij të ngrënies.

Po kështu dhe brenda sugjerimeve është mirë që ju hani antioksidantëpasi ato janë thelbësore për të mbajtur pallton në gjendje të mirë. Në të njëjtën mënyrë, furnizojeni atë me të gjitha ato proteina dhe ushqime që mbrojnë nyjet e tij.

grua duke përqafuar një matinee kafe

Ndërsa ata kanë një problem me mbipesha, ju duhet të vëzhgoni peshën e tyre dhe çdo çekuilibër tjetër të ushqimit. Gjithashtu monitoroni konsultimet tuaja me specialistin, ai do t'ju japë një orientim më të mirë të si evoluon Mastiff.

Mos mendoni për ushtrimin e tij ose marrjen në shëtitje pas ngrënies, këshillohet të prisni orët e sakta në mënyrë që të bëjë tretjen mirë, përndryshe mund të shkaktojë probleme.

Duhet ta nxirrni për një shëtitje të paktën disa herë në ditë, është për shëndetin dhe mirëqenien tuaj fizike. Unë mund t'ju siguroj se me këtë ju do të kontrolloni peshën dhe tretjen e mirë të qenit tuaj.

higjienë

Mbroni atë nga parazitët, vendosni orarin e vaksinimit me veterinerin tuaj. Kjo race kërkon shumë vëmendje, ndjenja e vetmuar ose mos ofrimi i dashurisë mund të bëjë që ajo të reagojë negativisht dhe madje të çojë në probleme psikologjike.

Një nga problemet shëndetësore të paraqitura në këtë numër është dysplasia e hip, e cila mund t'ju shkaktojë pak dhimbje dhe madje mund të çaloni. Ju tashmë e dini që mund ta lehtësoni atë me ushtrime, sporte, ushqime dhe shëtitje.

Kini kujdes për problemet e përdredhjes së stomakut. Nëse kujdeseni që marrja e ushqimit të jetë në pjesë të vogla disa herë në ditë, ju do të mbani nën kontroll shëndetin dhe mirëqenien e tyre.

Prandaj Mastiff Spanjoll Shtë një qen i madh, i fortë, shumë besnik ndaj zotërve të tij dhe shumë i dashur me fëmijët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.