Walker qensh, një profesion serioz dhe i respektuar

Personi që shëtit disa qen.

Për shkak të ritmit tonë të vrullshëm të jetës sot, ndonjëherë nuk kemi kohë të mjaftueshme për t'u kujdesur për kafshët shtëpiake. Prandaj, profesione të tilla si ajo e paraqitur në këtë artikull, ajo e shëtitës qensh. Ndërsa disa kohë më parë ajo ishte nënvlerësuar dhe etiketuar shpesh si e paqëndrueshme, në vitet e fundit ajo është rritur në popullaritet. Tjetra, ne flasim për të.

Siç kemi komentuar në raste të shumta, qeni është një kafshë që ka nevojë për ushtrime në natyrë të ndjehen të ekuilibruar mendërisht dhe fizikisht. Ky është pikërisht shërbimi i ofruar nga shëtitës qensh; Siç sugjeron emri i saj, ata janë të përkushtuar për të shëtitur qentë e atyre njerëzve që nuk kanë kohë për të në këmbim të parave.


Kjo nevojë ka çuar në konsolidimin e këtij profesioni, duke formuar disa kompani të specializuara në shërbimin e thënë. Secili prej tyre ka rregulla specifike, por të ngjashme. Gjëja e zakonshme është që shëtitësi e merr qenin në shtëpi dhe e çon atë duke ecur në vendet ku ai mund të luajë dhe të ndërveprojë me qen të tjerë.

Ju mund të shëtisni disa qen në të njëjtën kohë, edhe pse është më mirë të merrni midis një dhe tre, për të arritur kontrollin maksimal. Në rast të problemeve të sjelljes, ose nëse pronari e specifikon atë në këtë mënyrë, shëtitësi do të kujdeset vetëm për një kafshë. Gjithashtu, ju duhet të keni njohuritë themelore të edukimit të qenit dhe gjithmonë mbani një shishe me ujë të freskët, çanta për të mbledhur jashtëqitjet dhe të gjitha enët e nevojshme.

Importantshtë e rëndësishme, kur punësoni këtë shërbim, të kontaktojmë kompani të specializuara që na ofrojnë seriozitetin dhe besimin. Ne gjejmë mundësi të shumta, disa nga më të popullarizuarat janë "Walking Dog" në Barcelonë dhe Adican në Madrid, ndër të tjera. Alsoshtë gjithashtu thelbësore që ne personalisht të njohim shëtitësin që do të kujdeset për kafshën tonë dhe që ta lëmë atë të krijojë një marrëdhënie të mëparshme me të, pasi qeni ynë nuk do të donte të ecte nga një i huaj i plotë.

Sa për normat, ato mund të ndryshojnë në varësi të ndërmarrjes. Ata zakonisht lëkunden midis 6 dhe 9 € për udhëtim, në varësi të kohës së kaluar në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.