Danezi i Madh si kafshë shtëpiake

buldog i madh danez ose gjerman

Mastiff gjerman, gjithashtu i quajtur Dane i Madh Isshtë sipas njohësve të kësaj teme, qenit më i madhi në botë, me ndërtim të fortë, por të hollë, shumë i aftë në aktivitetet fizike, madje zakonisht i kalon 80 cm. I gjatë.

Mastiff gjerman është një shoqërues i mirë në shtëpi, besnik dhe shumë i dashur, megjithëse kur bëhet fjalë për ta mbrojtur dhe kujdesur për të, ai është akoma mjaft efektiv. Për shkak të madhësisë së saj të madhe është ideal për hapësira të mëdha të hapura. Veshja e saj ndryshon, mund të jetë arlekin (bardh e zi), brindle, e zezë, blu ose fawn.

Karakteri i Daneut të Madh

Karakteri gjerman bulldog

Mastiff gjerman bashkëvepron shumë mirë me pronarët e tij, me fëmijë dhe me qen të tjerë, shijoni shumë shoqërinë njerëzore dhe kërkon shumë vëmendje dhe afeksion nga ana e saj, sapo të ndiejë keq me pronarët e saj, ajo i mbron dhe kujdeset për ta, por nuk është e lehtë të pranosh njerëz jashtë rrethit familjar.

Su lehje frikësuese dhe me zë të lartë, së bashku me madhësinë e saj të madhe është e mjaftueshme për të larguar çdo ndërhyrës ose të huaj nga shtëpitë tona. Ata gjithashtu përshtaten shumë shpejt me mjedisin e tyre familjar, pasi u ndanë nga tufa.

Kujdesi gjerman Mastiff

kujdes bulldog

Për shkak të madhësisë së tij, me sa duket ai është një qen që ha shumë, idealja është të sigurosh ushqim në pjesë të moderuara të paktën tre herë në ditë dhe jo një vakt të vetëm të madh në ditë, pasi është e zakonshme në këta qen të racës së madhe pësojnë përdredhje stomaku pasi tretet sasi e madhe e ushqimit.

Sigurimi i aksesit në ujë të freskët gjatë gjithë ditës është gjithashtu një aspekt tjetër shumë i rëndësishëm për t'u marrë parasysh dhe kjo është se për shkak të madhësisë së tij, rekomandohet vendosja e ushqimit dhe ujit në një vend të lartë për të shmangur që Mastiff gjerman duhet të përkulet vazhdimisht mbi të cilin në planin afatgjatë rrezikon shëndetin e shpinës së tij.

Për shkak të tij çehre dhe energji, është thelbësore që ai të ushtrojë çdo ditë dhe të kesh një hapësirë ​​të madhe ku ai mund të vrapojë dhe të luajë është gjithashtu shumë e rëndësishme, kështu që nëse nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme, përpiquni të paktën të garantoni një shëtitje të gjatë për të kulluar gjithë atë energji të garës.

daneze e madhe e zeze

Qeni gjerman Mastiff është shumë e lehtë për tu kujdesur për sa i përket banjës pasi ajo ka nevojë vetëm për një banjë të mirë çdo dy ose tre muaj dhe nëse do të mbajë pallton e saj me shkëlqim dhe të bukur, do të jetë e mjaftueshme për ta pastruar rreth dy herë në javë.

Nuk rekomandohet të prisni veshët ose bishtin e Mastiff gjerman, pasi larg nga përfitimi i tij, ju shkakton dhimbje të panevojshme dhe rikuperimi nuk është aspak i shkurtër.

Ashtë një qen mjaft i bindur dhe i bindur Për sa kohë që ai është i arsimuar mirë, si çdo qen është thelbësore që të ketë një figurë autoriteti dhe respekti që marrëdhënia të jetë adekuate, përveç kësaj, ai mëson shumë shpejt.

Për të mësuar të lehtësojë veten, përpiquni ta bëni atë nga një qenush në gazetë dhe nëse ai e bën atë në një vend të papërshtatshëm duhet ta qortoni menjëherë dhe t'i tregoni se ku duhet ta bëjë dhe kur bëhet në vendin e duhur, përforconi sjelljen me një shpërblim.

gri daneze e madhe

 

Frika mund ta bëjë këtë racë kaq fisnike dhe të urtë një qen agresiv dhe për ta shmangur atë, është e rëndësishme mësojeni të jetë i shoqërueshëm me kafshët e tjera dhe me njerëzit, se ata e kuptojnë që nuk afrohen për t'i dëmtuar ata, inkurajon qasjen ndaj njerëzve jashtë familjes kur ata janë në rrugë dhe nëse doni t'i afroheni qenve të tjerë lejojeni atë. Përndryshe ju gjeneron pasiguri dhe agresivitet.

Pasja e rregullave themelore dhe porosive specifike për Mastiff-in tonë Gjerman do ta bëjë këtë bashkëjetesa më e thjeshtë në shtëpiPërballë një kafshe kaq imponuese për sa i përket madhësisë së tij të madhe, është e rëndësishme ta tregoni me komanda të thjeshta se kush është në komandë, ta bëni atë të bindet, shpërblyese sjellja e mirëPa i goditur ata dhe me dashuri ata do të na mbështesin në procesin edukativ të kafshës sonë.

Padyshim, Mastiff gjerman si kafshë shtëpiake është një mundësi e mirë pasi është qen shumë i njohur, miqësor, i lehtë për tu kujdesur dhe po, rekomandohet për shtëpi me shumë hapësirë ​​duke pasur parasysh madhësinë e saj.

Karakteristikat e Bulldog gjerman

Mastiff gjerman është një qen i madh: mashkulli është të paktën 80cm i gjatë në tharje dhe femra 72cm. Peshon nga 60 deri në 80 kg. Trupi i tij është i fortë, i mbuluar nga një shtresë flokësh të shkurtër që mund të jetë e butë, e fortë, e kaltër, e zezë ose arlekinë.

Koka e saj është e madhe, por e përpjestuar mirë me pjesën tjetër të trupit. Ka një qafë të gjatë dhe një bisht të gjatë, por pa prekur tokën. Këmbët e saj janë të forta dhe të gjata.

Ka një jetëgjatësi prej 8-10 años.

Llojet e Mastiff gjerman

arlekin i madh danez

Harlequin Great Dane

 • Harlequin: është një varietet që ka një pallto të bardhë me njolla të zeza.
 • Tabby: Kjo është një larmi që ka një pallto kryesisht kafe të përzier me copa të një ngjyre kafe dhe të zezë më të butë.
 • Azul: është një larmi që ka një pallto blu.
 • Gri: është një varietet që ka lesh gri.
 • Lodër: është një varietet që ka lesh ngjyrë kafe që bëhet më i errët në fytyrë dhe veshë.
 • I zi: është një larmi që ka gëzof të zi.

Dallimet midis Great Dane dhe Great Dane

brindle daneze e madhe

Brindle Great Dane

Danimarka e Madhe dhe Dania e Madhe ato janë e njëjta racë, e vetmja gjë që ndryshon është emri. Në fakt, në Britaninë e Madhe njihet si Great Dane (Great Dane, në anglisht), por në Itali si Alano.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Natalia Gutierrez dijo

  Unë e dua karakterin e bulldogs, kam dy vajza të vogla dhe mendoj se ishte një sukses!