Nxënës të pabarabartë në qen: çfarë do të thotë kjo?

Nëse qeni juaj ka zgjatur nxënës, ai mund të ketë nevojë për ndihmë

L nxënës të pabarabartë te qentë quhen anisokori dhe konsiston në një asimetri midis dy nxënësve, këto me gjerësi të ndryshme. Ndodh si tek qentë, ashtu edhe tek macet dhe karakterizohet nga pabarazi e madhe në përmasa. Mund të ndodhë për shkak të shkaqeve të ndryshme dhe kërkon trajtim veterinar.

Atje arsye të ndryshme që shkaktojnë shfaqjen e këtij problemi. Njëri prej tyre është inflamacioni në rajonin ballor të syrit, megjithëse mund të jetë edhe për shkak të tjetrit Sëmundjet që ndikojnë në indin e irisit. Një shkak tjetër i mundshëm është zhvillimi i pamjaftueshëm i irisit, si dhe presioni i shtuar në sy, infeksionet, indet e mbresë që grumbullohen në sy, kanceri ose efektet anësore të disa ilaçeve.

Shkaqet e nxënësve të pabarabartë në qen

Sytë e qenve janë shumë delikatë

Zhvillimi i pamjaftueshëm i irisit

Një shkak tjetër i mundshëm është zhvillimi i pamjaftueshëm i irisitsi dhe presion të rritur në sy, infeksione, ind mbresë që grumbullohen në sy, kancer ose efekte anësore të disa ilaçeve.

Anisokoria nga trauma

Një goditje e fortë në kokën e qenit mund të çojë tek nxënës të pabarabartë. Ndoshta trauma preku nervat që lidhin sytë me trurin.

Nëse nuk ka shenja të tjera në qen që janë alarmante, këshillohet të prisni 24 orë që të normalizohet dhe nëse jo, duhet ta çoni tek një okulist veterinar.

Trauma përsëritëse në sy

Produkti i gërvishtjes dhe fërkimit të qenit pandërprerë në atë zonë, mund të shkaktojë anisokori. Mund të përpiqeni të përmirësoni situatën duke vendosur një jakë elisabetianeNëse madhësia e nxënësve nuk përmirësohet për rreth dy ditë, është koha të telefononi specialistin.

Kontaktoni me produkte bimore, kimikate ose barna

Vetëm në rastet kur ekspozimi i njërit prej syve ndaj ndonjë prej këtyre elementeve, mund të shkaktojë direkt pabarazi të nxënësit. Në këto raste, është e nevojshme të shpëlaheni tërësisht me solucion kripë sterile, për të siguruar që ndonjë grimcë të dalë ose të tretet me lëngun.

Për një diagnozë të saktë, është e nevojshme që veterineri të vlerësojë plotësisht qenin, duke analizuar shkaqet e mundshme neurologjike dhe okulare përgjegjëse për anisokorinë. Për këtë shpesh përdoret teknologjia me ultratinguj., të aftë për të zbuluar lezione në sy.

Tomografia e kompjuterizuar dhe rezonanca magnetike, nga ana e tyre, janë shumë të dobishme për të gjetur lezione të trurit, të cilat nga ana tjetër mund të shkaktojnë këtë problem.

Trajtimi juaj varet nga ajo diagnozë. Në varësi të shkakut, do të përshkruhet një ilaç ose një tjetër, i cili mund të jetë shumë e ndryshme në varësi të problemit është syri apo truri.

Kjo duhet të përshkruhet nga eksperti; asnjëherë mos e mjekoni kafshën vetë, pasi mund të shkaktojmë probleme serioze shëndetësore. Përveç kësaj trajtimi duhet të zbatohet në mënyrë rigoroze siç përshkruhet nga mjeku, pa ndërprerje dhe të plota në mënyrë që rezultatet të jenë optimale dhe në kohën më të shkurtër të mundshme.

Nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar këtë ndryshim midis madhësisë së nxënësve, për shkak të shumëllojshmërisë së faktorëve që e shkaktojnë atë. Në çdo rast, është e përshtatshme të shqyrtojmë shpesh sytë e qenit tonë, sepse në to pasqyrohen simptomat e sëmundjeve të ndryshme. Para shfaqjes së ndonjërit prej tyre, duhet të shkojmë tek veterineri sa më shpejt të jetë e mundur.

Ajo që mund të bëjmë është të shmangim situatat e rrezikut për kafshën, në të cilat ajo mund të bjerë ose goditja e kokës ose lëndimi i syveAlsoshtë gjithashtu e rëndësishme që të keni një shoqërizim të mirë të hershëm, në mënyrë që të mos luftoni me kafshët shtëpiake të tjera dhe të mos shkaktoni dëmtime që krijojnë, ndër të tjera, anizokori.

Ambienti ku mbahet qeni duhet të jetë sa më i sigurt. mbani larg sendet e mprehta ose të rënda që mund të bien mbi të, kimikatet dhe jashtë, barërat e këqija, shkopinjtë dhe degët mund të bëjnë dëme të konsiderueshme.

Siç thamë edhe më parë, shkaqet e anizokorisë mund të jenë me origjinë neurologjike dhe me origjinë okulare.

Për t'i përcaktuar ato, është e nevojshme një rishikim i plotë i veterinerit, duke aplikuar teste të specializuara siç është ekografia, një skanim CT, ose një MRI.

Nxënësi i zgjeruar në njërin sy

Nuk është normale që nxënësit e qenit të zgjerohen, aq më pak nëse është singleNëse kjo ndodh, është e mundur që kafsha mund të ketë pësuar ndonjë traumë ose të ketë probleme me sytë dhe në disa raste për shkak të problemeve psikologjike.

edhe do të thotë prania e ndonjë dëmtimi të trurit prognoza e të cilit është delikate, por vetëm veterineri është në gjendje të përcaktojë shkaqet e mundshme dhe të zbatojë trajtimin e duhur.

Arsye të tjera për anischornia ose zgjerimin e një nxënësi të vetëm, është një dëmtim i shtyllës kurrizore të qafës së mitrës. Goditjet shumë të forta nga rëniet, sulmet ose për shkak të përplasjes janë shkaqet kryesore të kësaj patologjie në kafshë.

Çfarë nënkuptojnë nxënësit e zgjeruar te qentë?

Le ta vendosim së pari nxënësin brenda syrit, pasi bëhet fjalë për atë pikë të vogël që është mu në qendër të syrit dhe brenda irisit. Isshtë një membranë muskulore, elasticiteti i së cilës e lejon atë të kontraktohet dhe zgjerohet, në përgjigje të stimujve të dritës.

Në qen, nxënësi është më i madh, duke i dhënë asaj një fushë më të gjerë vizioni. Këto priren të zgjerohen për arsye të ndryshme, duke përfshirë:

 • Në gjendje të caktuara emocionale.

 • Kur është e nevojshme për të kapur më shumë dritë.

 • Për vuajtjet e sëmundjeve.

 • Për momentin afër vdekjes.

Midriaza ose pupilat e dilatuara mund të jetë në njërin sy, ose në të dy. Kur nxënësit kanë të njëjtën madhësi ato konsiderohen normale, ato do të zgjerohen nga stimuli i dritës.

Qeni im ka zgjeruar nxënës dhe po dridhet

Nxënësit e syve të qenve do t'ju tregojnë shumë për shëndetin e tyre

Këto janë shkaqet e mundshme, pse qeni juaj ka zgjeruar nxënës dhe dridhet:

Helmimi

Një qen që është i dehur Ai ka hipersalivim, kriza, dridhje dhe midriazë. Ai gjithashtu duket i çorientuar, vjell dhe është në depresion. Të gjitha janë shkas për ta çuar atë në urgjencën veterinare.

Struktura psikologjike

Në momentet kur kafsha është nën stres, këto dy simptoma janë të dukshme. Për shembull fobia e fishekzjarreve. Këtyre dy simptomave u shtohet urinimi i pakontrolluar, gulçimi, hipersalivimi dhe të tjera. Ato mund të zgjidhen me trajnim profesional.

Çrregullimi obsesiv

Kjo konsiston në përsëritjen e sjelljeve të caktuara në kafshë, të cilat nuk i përgjigjen stimujve ose situatave të veçanta. Simptoma që ndodh në këto raste është midriaza.

Provimi i kryer nga veterineri për një qen me nxënës të zgjeruar

Një metodë e mbajtjes së qenit dhe të qenit në gjendje për të parë nxënësit është ta vendosni atë në një tavolinë. Në këtë rast, ju duhet të qëndroni në skajin tjetër të tryezës dhe përballë syrit në të cilin do të hidhet një vështrim.

Vendosni krahun tuaj të djathtë në shpatullat e qenit. Përdorni dorën tuaj të majtë për të shtyrë fort surratin e qenit drejt tryezës dhe uli qepallën e poshtme poshtë. Përdorni dorën tuaj të djathtë për të mbajtur enën e ilaçeve.

Nëse qeni përpiqet të ngrihet në këmbë, mbështete pjesën e sipërme të trupit në shpatullat e tij për ta parandaluar atë të ngrihet, dhe përpiquni ta vendosni në anën e saj. Përdorni krahun tuaj të djathtë dhe pjesën e sipërme të trupit për ta mbajtur qenin të shtrirë në krah.

Përdorni dorën tuaj të majtë për të mbajtur kokën në tryezë dhe uli qepallën e poshtme poshtë. Kjo procedurë është më e lehtë për tu bërë nëse keni dikë që t'ju ndihmojë. Për të ekzaminuar sytë, koka është e mbështjellë midis të dy duarve me një gisht në qepallën e sipërme dhe gishtin tjetër në qepallë të poshtme.

Për të parë pjesët e syrit poshtë qepallës së sipërme, ngrini qepallën e sipërme lart me gishtin e madh, i cili do ta hapë syrin gjerë. Pjesa e bardhë e syrit është sklera. Sklera normalisht ka ngjyrë të bardhë të ndritshme dhe në sipërfaqen e saj ka enë të vogla të holla të kuqe.

Gjetjet anormale në iris përfshijnë:

 • Skajet e parregullta, megjithëse kjo mund të ndodhë me plakjen dhe quhet atrofi i irisit.

 • Rritjet në iris.

 • Njollat ​​e zeza në iris.

 • Njollat ​​e gjakut në iris.

Nxënësit e qenve janë të rrumbullakët në krahasim me nxënësit e maceve ato janë ovale. Nxënësit duhet të kenë të njëjtën madhësi dhe duhet të kontraktohen në një pikë të saktë kur një dritë e ndritshme shndrit në sy.

Kur tërhiqni qepallën e poshtme, mund të shihni edhe qepallën e tretë të syrit, quhet ndryshe edhe membrana nikituese, e cila do të dalë përmes këndit të poshtëm të brendshëm të syrit.

Sytë e qenve janë shumë delikatë

Qepalla e tretë nuk del aq lehtë në syrin e qenit sa në mace. Qepalla e tretë është zakonisht me ngjyrë rozë të çelët ose me ngjyrë të bardhë dhe në sipërfaqen e saj ka enë të hollë gjaku. Qepalla e tretë zakonisht nuk është e dukshme.

Medikamentet e syve mund të jenë pika ose pomada. Pomadat qëndrojnë në sy më gjatë se pikat, kështu që ato zakonisht aplikohen më rrallë. Veterineri juaj do të përshkruajë ilaçe specifike për këtë lloj problemi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hënë dijo

  Përshëndetje, vini re se qeni im ka një nxënës më të zgjeruar se një tjetër, a është e mundur që kjo është për shkak se një mace e ka gërvishtur atë?