Përparësitë e mëdha të birësimit

Vajzat me një qen.

Kur konsiderojmë të presim një kafshë shtëpiake në shtëpinë tonë, ne gjejmë disa mundësi. Disa njerëz preferojnë të shkojnë në një dyqan të specializuar ose një mbarështues, duke menduar për avantazhet e supozuara që kjo sjell: kjo na lejon të zgjedhim një race të caktuar, ta marrim qenin në shtëpi kur është ende një qenush, etj. Por e vërteta është se birësimi Na ofron, përveç gjithë kësaj, edhe shumë përfitime të tjera.

Për të filluar, duke përjashtuar blerjen në dyqane dhe ferma, ne ndihmojmë lufta kundër abuzimit të kafshëve që shumë prej tyre fshehin. Megjithëse është e vërtetë që ka shumues që kryejnë punën e tyre në një mënyrë të përgjegjshme, në shumë raste kafshët shtëpiake nga këto vende janë rezultat i shfrytëzimit të vazhdueshëm të femrave të racave të caktuara.


Përveç kësaj, kushtet higjienike dhe sanitare nuk janë gjithmonë adekuate, gjë që rrit rrezikun që qeni që blejmë do të vuajë probleme shëndetësore. Prandaj, nëse zgjedhim të blejmë një kafshë shtëpiake, rekomandohet shumë që të vizitojmë objektet e tyre paraprakisht.

Nga ana tjetër, numri i braktisjeve vjetore në Spanjë është mbresëlënës. Duke shkuar në një strehë ne u japim atyre një shans i dytë për të gjitha këto kafshë që kanë nevojë për të, dhe ne u lehtësojmë këtyre qendrave pritjen e kafshëve shtëpiake të reja të braktisura. Për më tepër, është shumë më lirë, pasi që megjithëse duhet të kontribuojmë disa para, shërben për të mbuluar një pjesë të shërbimeve të detyrueshme për shumë komunitete autonome, siç është sterilizimi ose implantimi i mikroçipit.

gjithashtu, miratoj do të na ndihmojë kapërcej disa paragjykime. Për shembull, ne do të verifikojmë që teoria e vjetër që kafshët që vijnë nga strehimoret kanë probleme shëndetësore nuk është e vërtetë; kjo varet nga faktorë të tjerë. Përveç kësaj, ne mund të gjejmë një larmi të gjerë të racave dhe moshave, në rast se jemi të interesuar për një veçanti. Megjithëse ne gjithashtu mund të ndryshojmë mendje dhe të zgjedhim një mestizo, duke kontrolluar që mund të na bëjë të lumtur njëlloj.

Më në fund, përfitimi më i madh që mund të na sjellë adoptimi i një kafshe është ndjenja se i kemi ndihmuar ata të rimëkëmbet nga një përvojë e keqe e së kaluarës jepi një shtëpi dhe ofroni atij dashurinë tonë që ai të mund të jetojë i lumtur pranë nesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.