Pelenat më të mira për qen për çdo situatë

Pelenat e ripërdorshme janë shumë të mira për mjedisin

Pelenat e qenve janë një produkt shumë specifik për të trajtuar gjëra të tilla si inkontinenca ose pleqëria, por edhe për të ndihmuar në trajnimin e këlyshëve që të presin të shkojnë në tualet dhe të mos dalin nga shtëpia, hidhni disa dhelpra.

Në këtë artikull Ne do të shohim llojet e ndryshme të pelenave për qen, si dhe përdorimet e tyre dhe disa këshilla gjatë zgjedhjes dhe përdorimit të tyre. Këto janë pelena të bëra me të njëjtat karakteristika të mbrojtje, kontroll të aromës dhe rehati që tashmë e dini, por që i përshtaten anatomisë së qenit tuaj.

Ato janë të disponueshme dhe vijnë sipas madhësive pa lëvizur lëvizjenPërveç kësaj, ato lënë hapësirë ​​të lirë për bishtin dhe dy këmbët e pasme, kështu që ato janë ideale për të parandaluar qentë që janë në proces të përvetësimit të zakoneve nga dëmtimi i cepave të mobiljeve ose mureve të shtëpisë tuaj.

Pelena më e mirë për qentë

Paketë me 3 pelena të ripërdorshme

Kjo paketë me tre pelena për qen të ripërdorshme kanë gjithçka që ju nevojitet për të shmangur aksidentet dhe frikësimet në tapiceri, qilima dhe divane. Ato janë bërë nga një pëlhurë shumë absorbuese dhe kanë një brez elastik në bel për t'i mbështetur më mirë. Ato u drejtohen veçanërisht kurve në nxehtësi (d.m.th., me menstruacione) dhe me një madhësi mjaft të vogël, megjithëse ka disa madhësi dhe modele të disponueshme, nga më seriozet deri tek ato më të habitshmet (ato me vizatime janë shumë të lezetshme).

Në komente theksohet se edhe pse janë një produkt i shkëlqyer, merrni vetëm humbje, jo sasi të mëdha urinimi.

Pelena për qen mashkull të ripërdorshëm

Këto pelena nuk janë të dizajnuara për femra, pasi janë të lidhura si një lloj rripi që mbulon pjesët e tyre të fryra. Natyrisht, ata nuk janë të dizajnuar as për të jashtëqitur (qenve zakonisht nuk u shkon barku me pelenë përveç nëse kanë mosmbajtje fekale), thjesht urinojnë. Janë shumë komode, pasi mund t'i rregulloni plotësisht me velcro dhe kanë dy shtresa pëlhure për të mbajtur urinimin. Përveç kësaj, ato janë në dispozicion në madhësi dhe ngjyra të ndryshme.

Pelena një përdorimshe për meshkuj

Amazon Basics ka gjithmonë produkte me cilësi të mirë me një çmim të shkëlqyeshëm, si kjo paketë me 30 pelena të disponueshme për qen meshkuj. Ato mund të rregullohen në një masë të caktuar për kafshën tuaj, megjithëse duhet të siguroheni për madhësinë e saktë duke i hedhur një sy tabelës me matjet dhe madhësitë e rekomanduara. E mira e këtij produkti është se ai ndryshon ngjyrën kur qeni ka urinuar, kështu që do ta dini menjëherë nëse është koha për ta ndryshuar.

Paketa e pelenave të disponueshme Trixie

Trixie, marka gjermane e specializuar për kafshët shtëpiake, ju ofron këtë paketë interesante të pelenave një përdorimshe për meshkuj. Ato zhvillohen me ndihmën e një veterineri, përveç kësaj, kanë një brez elastik për t'i përshtatur sa më shumë në belin e qenit tuaj., përveç disponueshmërisë së disa madhësive. Përveç kësaj, përdoret për urinim shumë të bollshëm.

Pelenë e larë për femra

Një shembull tjetër i pelenave për qentë, në këtë rast femrat, të cilët vuajnë nga inkontinenca ose që kanë pasur periodat. Kjo paketë vjen me tre pelena të përfshira që mund t'i lani me dorë ose me makinë. Ata përshtaten shumë mirë, pasi kanë një brez elastik dhe velcro në të dyja anët, si dhe një vrimë përmes së cilës të futet bishti dhe ta bëjë atë sa më të rehatshëm. Së fundi, ky produkt është i disponueshëm në modele dhe ngjyra të ndryshme.

Pelenë super absorbuese për femra

Për ata që kanë një qen me probleme inkontinence, dheKëto pelena të disponueshme të markës Trixie janë ideale. Edhe pse disa komente thonë se madhësia është disi e drejtë, të gjitha nxjerrin në pah fuqinë e saj të madhe thithëse, pasi e mban kafshën të thatë dhe, natyrisht, nuk depërton. Kanë një vrimë nëpër të cilën kalon bishti dhe se janë më të rehatshëm: për t'u siguruar që urina të mos ikën aty dhe ta rregulloni më mirë, ngjitini dy skajet e vrimës që kanë mbetur me pak shirit ngjitës (duke pasur kujdes mos për të kapur flokët).

Mbushëse për qentë

Së fundi, një produkt që nuk është një pelenë në vetvete, por diçka shumë e ngjashme: një zhytës. Është si një pelenë e disponueshme që e vendosni në dysheme në mënyrë që qeni juaj të qetësohet lart dhe mos i lini të gjitha të humbura. Kjo jo vetëm që përthithet shumë mirë, por ka një madhësi të mirë dhe katër ngjitës për ta fiksuar në tokë dhe për të parandaluar lëvizjen e tij, duke shmangur kështu më shumë frikë. Siç thamë, ato janë për përdorim të vetëm dhe në çdo paketë janë 30.

Për çfarë janë pelenat e qenve?

Një qen me pelenë të disponueshme

(Burim).

Supozojmë se nuk kemi nevojë t'ju tregojmë se cili është përdorimi i pelenave për qentë, megjithëse mund të jetë e dobishme për shoqëruesit e qenve për herë të parë të dinë arsyet pse mund të jetë e dobishme përdorimi i tyre. Megjithatë, në të gjitha rastet, Rekomandohet që nëse shihni se qeni juaj po rrjedh, ta çoni paraprakisht te veterineri për t'u siguruar që të marrë trajtimin më të mirë..

 • Pelenat janë e bërë nga materiali rezistent ndaj ngarkesave dhe aromave. Ato përshtaten me trupin e kafshës tuaj shtëpiake pasi ato vijnë në madhësi S, L dhe XL.
 • I saj ultra absorbues dhe ka të dy për meshkuj dhe femra, pjesë e që janë ideale për nxehtësinë e femrave.
 • Këto pelena shfaqin një formë të rregullueshme në bel me shirit ngjitës për të parandaluar derdhjen. Qendra e saj është plotësisht thithëse dhe ka buzë që lejojnë kafshën të marrë frymë pa e shqetësuar atë.

Mesatarja e kohëzgjatja e një pelenë qen është gjashtë deri në tetë orë sipas madhësisë dhe peshës. Ekzistojnë modele të disponueshme dhe të ripërdorshme, këto të fundit vijnë në materiale që mund të lahen ose rroba me një jastëk të brendshëm për të mbajtur ngarkesat.

Herën e parë që përpiqeni ta vendosni qenin tuaj në një pelenë është shumë e rëndësishme t'i jepni erë, pasi kjo do të varet nga fakti nëse fiton besim apo reziston duke e përdorur atë.

Kjo është arsyeja pse është e këshillueshme që të bëni këtë pelenë të parë a përvojë e këndshme. Thirrni kafshën tuaj shtëpiake dhe filloni të luani me të në mënyrë spontane, pak nga pak lejojeni atë të nuhasë materialin dhe të fillojë ta vendosë atë në këmbët e tij të pasme, pastaj rregulloni me delikatesë shiritat në anët pa e dëmtuar atë.

Në fillim do të ecni me kujdes për shkak të ndjesisë së materialit të huaj në trupin tuaj, por pak nga pak ai do të mësohet me të.

Për qentë e moshuar

Kur njeriu plaket, shfaqen sëmundje, diçka e zakonshme si tek njerëzit ashtu edhe tek kafshët. Qentë që janë tashmë një moshë të caktuar mund të pësojnë rrjedhje të urinës, ose sepse është shumë e vështirë për ta të dalin jashtë për t'u çliruar., sepse ata nuk mund të kontrollojnë gjithashtu ose për arsye të tjera të lidhura me moshën.

Mospërmbajtje urinare

Inkontinenca e urinës jo vetëm që shfaqet tek qentë e moshuar, por mund të jetë edhe simptomë e sëmundjeve që mund të prekin të gjitha llojet e qenve.Për shembull, një infeksion urinar, diabeti... Siç thamë, mos i vendosni vetëm pelena qenit, por e çoni te veterineri për të vendosur se për çfarë shkaktohet mosmbajtja dhe cili është trajtimi më i mirë.

Për të trajnuar këlyshët

Ashtu si pelenat janë të nevojshme kur qentë rriten, ato janë gjithashtu shumë të dobishme në fillim të jetës. Mund t'i përdorni gjatë stërvitjes, për të parandaluar që kafsha juaj t'i rrjedhë urinimin dhe ta prishë atë, derisa të mësojë të mbajë.

Duke pasur parasysh ndryshimet anatomike midis qenve dhe qenve femra pelenat janë rregullueshme anatomikisht për të dyNë rastin e qenve, brezat që ngjiten dhe që janë në buzë mund të zgjaten ose zvogëlohen në përputhje me gjerësinë e perimetrit të belit të qenit tuaj, ndërsa në rastin e femrave është shumë më praktik dhe më i rehatshëm.

Për këlyshët meshkuj ato janë ideale kur fillojnë të lehtësohen në shtëpi; Përdorimi i pelenës parandalon derdhjet dhe siguron që ato të përshtaten lehtësisht për tu kontrolluar derisa të jetë koha e shëtitjes.

Femrat në vapë

Pelenat gjithashtu parandalojnë femrat në nxehtësi të lënë njolla në të gjithë shtëpinë, pra janë një element i zakonshëm për ata që kanë qen të pakastruar, pasi atëherë rregulli vjen tek kurvat.

Qoftë për një Chihuahua, Labrador apo qen maltez, pelenat e qenit janë thelbësore për një mënyrë jetese të shëndetshme. Pra, nëse jeni pronar i një qeni dhe nuk e dini sa kushtojnë pelenat ose si t’i vendosni, mënyra më e mirë për të zbuluar është duke konsideruar markat, raca dhe madhësia e kafshës tuaj.

Madhësia e qenit tuaj është jetike për të gjetur modelin e pelenë e përshtatshme që i përshtatet. Për ta bërë këtë, matni belin e kafshës suaj dhe pastaj referojuni udhëzimeve për pelenën e duhur.

Nëse jeni duke kërkuar për një pelenë të madhe qeni, mund të zgjidhni shpejt një pelenë qeni me madhësi L.

Morfologjia e qenit është e ndryshme sipas gjinisë së tij, prandaj është e nevojshme të merrni parasysh seksin e qenit tuaj (mashkull apo femër) për zgjidhni pelenë që përshtatet më mirë. Dyqanet e kafshëve shtëpiake ofrojnë një larmi të gjerë pelenash për qen.

Llojet e pelenave për qen

Pelena me ngjyra

Në treg ekzistojnë dy lloje kryesore të pelenave për qen, e cila mund të jetë më e mirë ose më e keqe sipas nevojave tona.

 • L pelena të disponueshme priren të jenë disi më të lira, por duke qenë se janë një përdorimshe, janë mjaft të dëmshme për mjedisin. Nga ana tjetër, nëse qeni juaj ka një problem për të cilin duhet të mbajë pelenë për një kohë të shkurtër, ato mund të jenë një opsion për t'u marrë parasysh.
 • L pelena që lahen Ato janë prej pëlhure dhe janë të tilla, që lahen. Edhe pse është e keqe të jesh i vetëdijshëm për larjen e tyre dhe ato janë disi më të shtrenjta se ato njëpërdorimshme, e vërteta është se ato janë shumë më të mira për mjedisin dhe në planin afatgjatë përfundojnë më lirë, pasi mund të jenë përdoret shumë herë. Ato janë ideale për qentë që kanë nevojë për pelena afatgjatë.

Për qentë me mosmbajtjeje

Pelenë qeni me inkontinencë urinare me rrip barku

Nëse jeni duke kërkuar pelena që mbrojnë kafshën tuaj nga inkontinenca që mund të pësojë, ju rekomandojmë të kërkoni ato modele pantallonash që janë të bukura, praktike dhe të buta.

Ky model është një nga më të përdorurit nga qentë e vegjëlpasi ato përshtaten mirë dhe parandalojnë derdhjen në këmbët e tyre të holla. Mos harroni se kur qeni juaj ka mosmbajtjeje urinare, ai do të fillojë të urinojë kudo pa dashur ta bëjë këtë, kështu që ai duhet të përdorë këtë pelenë.

Ky model ka veçorinë e të bëhet me një pëlhurë shumë të butë për të ofruar rehati optimale për kafshën tuaj. Përveç butësisë, do të befasoheni edhe nga mbështetja e saj e mirë falë një cilësie dhe praktike. Pra, nëse ky ishte modeli që po kërkoni, mund ta blini këtu.

Pantallona të shkurtra higjienike pambuku

qen me brekë të ripërdorshëm dhe të larë që gjenden në pako me dy njësi

Për një qen të papërmbajtur ose një kurvë në nxehtësi, asgjë më mirë se këto pantallona higjienike. Në fakt, përdorimi higjienik i këtyre brekave mund të mbrojë shtëpinë tuaj; qoftë divani juaj, dyshemeja apo jastëkët.

Shtë një model higjenik dhe komod, përveç se është e bukur për kafshën tuaj.

E këndshme për tu veshur, qeni juaj do ta adoptojë atë menjëherë falë butësisë së tij. Avantazhi kryesor i këtyre brekë është i tyre Mbyllja Velcro që ofron mbrojtje më të mirë.

Shtë e rëndësishme që nga momenti i parë që ju të nxisni qenin tuaj të mos ketë frikë ose të mos i rezistojë përdorimit të tij, në masën që ju e bëni atë, aq më lehtë do të përshtatet dhe kështu do të ndieni një ndjenjë të madhe rehati kur e përdorni.

Madhësia është rregulloni sipas matjes së perimetrit të stomakut të kafshës suaj, mund të jetë S, ML ose XL. Me pak fjalë, ato janë brekë madhështore që nuk do t’ju ​​zhgënjejnë dhe lehtë mund t’i zgjidhni duke klikuar këtu.

Pelenat ekologjike

Pelenë ekologjike për kafshë shtëpiake

Tregu i pelenave gjithashtu ka kërkuar përdorimi i materialeve më fisnike që favorizojnë kujdesin dhe ruajtjen e mjedis Dhe të gjitha falë materialeve të tilla si velcro, pelenat rezultojnë të jenë më të lira.

Duhet të kihet parasysh se një fëmijë përdor më shumë se 1000 pelena në jetën e tij dhe nëse kësaj figure tani i shtojmë përdorimin e pelenave për kafshët shtëpiake, numri i materialit të hedhur në hapësira natyrore do të rritet ndjeshëm.

Në atë kuptim rekomandohet përveç përdorimit të pelenave ekologjike, pelenat që mund të lahen, pasi zvogëlojnë ndjeshëm mbeturinat. Këto pelena janë me madhësi S, në ngjyrë rozë ose blu dhe mund t’i gjeni Nuk u gjet asnjë produkt..

Këshilla kur vendosni pelenën

Qen me pelenë blu

(Burim).

Fakti vendosja e pelenës në qenin tonë mund të jetë konfuze, të paktën herët e para. Kjo është arsyeja pse këto këshilla mund të jenë të dobishme për ju:

 • Kontrolloni madhësinë para se t'i blini ato. Një pelenë shumë e madhe ose shumë e vogël mund të jetë shumë e pakëndshme.
 • Sigurohuni që të jetë produkti i duhur, si ka pelena për meshkuj dhe femra dhe madje edhe në varësi të racës.
 • Si nuk qëndron mirë në vendKonsideroni të blini një lloj parzmore që përdoret për t'iu përshtatur më mirë pelenës.
 • Ndryshojeni menjëherë lëreni kafshën tuaj ta ndot atë. Përveçse është e pakëndshme, lënia e qenit tuaj në një pelenë të ndotur mund të shkaktojë irritime të lëkurës.
 • Pastrojeni pjesën e poshtme të saj para dhe pas ndërrimit të pelenës me një peshqir i vogël i lagësht.
 • Mësojeni atë me pelenën duke e lënë atë të nuhasë dhe duke i dhënë ëmbëlsira ndërsa e vishni.

Ku të blini pelena për qen

Një pelenë një përdorimshe është ideale për situata specifike

(Burim).

Ka një shumë vende të ndryshme ku mund të blini pelena për qen, qoftë në dyqane të specializuara apo të përgjithshme.

 • Para së gjithash, në Amazona Do te gjeni nje numer te madh pelenash te te gjitha llojeve, nga ato te nje perdorimi deri tek larja, per femra, meshkuj... gjithashtu nese keni kontraktuar sherbimin e tyre Prime, do ti keni ne shtepi ne nje kohe shume te shkurter.
 • Një nga vendet më të zakonshme për të blerë këtë lloj produkti janë dyqane online për kafshët si Kiwoko ose TiendaAnimal. Ata jo vetëm që kanë produkte me cilësi të lartë atje, por mund t'ju këshillojnë nëse është e nevojshme.
 • Së fundi, në disa veterinar Ata gjithashtu kanë pelena dhe jastëk. Edhe pse është një nga vendet që zakonisht kushton, është edhe vendi ku mund t'ju këshillojnë shumë më mirë, pasi janë profesionistë.

Shpresojmë t'ju kemi ndihmuar të gjeni pelenat perfekte të qenve për kafshën tuaj shtëpiake. Na tregoni, a është dashur ndonjëherë qeni juaj ta bartë atë? A keni ndonjë truk për t'i veshur apo hequr ato? Cili lloj pelene ishte më i miri për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.