Kepat për qen, më të ngrohta të pamundura

Një qen me një pallto pelerine në dëborë

pelerinat e qenve janë një veshje shumë e dobishme në muajt e ftohtë, veçanërisht nëse bie shi ose borë, edhe pse vërtet ka diçka për të gjitha shijet (njerëzve dhe qenve): mushama, si pallto dhe madje edhe kostume.

Në këtë artikull Ne do t'ju tregojmë për pelerinat më të mira për qentë dhe përveç kësaj do t'ju tregojmë llojet e ndryshme të tij, si t'i mësoni qentë me rrobat dhe nëse është mirë t'i maskoni ato. Ne rekomandojmë gjithashtu këtë artikull tjetër nga rroba për qen të vegjël: pallto të ngrohta dhe kërcyese!

Veshja më e mirë për qentë

Xhaketë me pelerinë

Kjo xhaketë shumë e rehatshme e tipit pelerine është shumë e rehatshme për tu veshur dhe hequr pasi duhet rregulluar vetëm nga përpara. Pjesa qendrore përshtatet me shpinën e qenit pasi ka një brez elastik, i cili gjithashtu e pengon atë të lëvizë. Është prej pambuku, është shumë i ngrohtë dhe me gëzof dhe, përveç kësaj, është i disponueshëm në shumë ngjyra (rozë, të verdhë, gri dhe blu) dhe madhësi të ndryshme. Gjithashtu ka një vrimë të vogël në pjesën e pasme që të mund ta vendosni rripin.

Si pikë negative, disa përdorues ankohen se madhësia është e vogëlPrandaj, nëse vendosni ta blini, sigurohuni që ta keni matur mirë qenin tuaj.

Kep për qen elegant

Kjo pallto pelerine nuk është vetëm e butë, shumë e ngrohtë dhe shumë e lehtë për tu veshur (hapet plotësisht dhe rregullohet me velcro), ka gjithashtu një dizajn thjesht të hollë. E disponueshme në disa ngjyra, megjithëse grija është ajo që vishet më shumë dhe është ideale për qentë me përmasa të mëdha. Pallto ka edhe disa detaje që e bëjnë atë edhe më të bukur: një jakë të kthyer poshtë që mbron qenin nga i ftohti dhe një llastik në fund për të futur bishtin në mënyrë që pëlhura të mos lëvizë dhe të ndjehet mirë.

Mushama transparente me kapuç

Ndër pelerina për qen, mushama janë me siguri më të dobishmet. Ky model eshte tip pelerine sepse ka funde, te cilat nuk pengojne levizjet e qenit tone. Ai përmban detaje të tjera interesante, si një kapuç me pjesën e sipërme transparente për të mos hequr dukshmërinë, një shirit reflektues dhe një të çarë në pjesën e pasme, të siguruar me velcro, për të lejuar që rripi të kalojë. Dhe, sigurisht, është plotësisht i papërshkueshëm nga uji.

pelerina e Santa Claus

Krishtlindjet po vijnë dhe ju mund të dëshironi t'i kërkoni qenit tuaj të përshtatet me mjedisin. Nëse ai pranon (mos harroni se nuk duhet ta detyroni në asnjë rast të veshë atë që ai nuk dëshiron) kjo pelerinë e kuqe me kapele të përshtatshme është një bukuroshe e vërtetë. Është i rregulluar me velcro dhe është shumë komod dhe i ngrohtë, përveç kësaj nuk do t'ju pengojë lëvizjet.

Pallto pelerine me print tartan

Ka pak gjëra më elegant se tartani skocez, një model që nuk do të dalë kurrë nga moda dhe që jo vetëm që u duket i shkëlqyeshëm njerëzve., edhe për qentë. Me këtë model të përsosur për një Westy, qeni juaj mund të shkojë për një shëtitje shumë të ngrohtë. Përveç kësaj, është shumë e lehtë për t'u veshur, pasi rregullohet vetëm nga përpara me nja dy butona (as këmbët nuk duhet t'i vendosni askund) dhe me një rrip në mes.

Ponço kamuflazhi

Kjo mushama e tipit ponço është shumë, shumë e lehtë për t'u veshur, pasi ju duhet vetëm të futni kokën e kafshës përmes qafës. Më vonë, mund të rregulloni një rrip me velcro dhe një shtrëngim në mënyrë që veshja të mos lëvizë aq shumë, si dhe dy rripa elastikë të pasmë. Përveç një printimi kamuflazhi dhe për komoditetin e tij, mushama shquhet për të pasur një shirit reflektues për të lokalizuar shpejt qenin tuaj në rast të dritës së ulët. Së fundi, ky produkt është në dispozicion në dy ngjyra dhe disa madhësi.

Kostum shtrige me banore

E përfunduam me një kostum shumë të lezetshëm dhe perfekt për Halloween (edhe pse nuk lodhemi duke këmbëngulur që, nëse qenit tuaj nuk i pëlqen të vishet, mos e detyroni). Ai përbëhet nga dy pjesë: një pelerinë jargavani prej materiali me shkëlqim, të ngjashëm me saten, që përshtatet përpara dhe qendër dhe një kapele e vogël e adhurueshme me kaçurrela që dalin prej saj. Nuk ka ndonjë veçori të veçantë përveç të qenit absolutisht i adhurueshëm!

Llojet dhe funksionet e shtresave

Një qen në një pelerinë me shkëlqim

Kepe për qen ato i përkasin dy kategorive të gjera, në varësi të qëllimit të mbajtjes së kafshëve tona të ngrohta ose të thata ose janë një kostum.

Shtresat si pallto

Si një pallto, pelerinat e qenit janë një ide shumë e mirë pasi vishen shumë lehtë. Zakonisht ato përbëhen nga një pjesë e përparme në të cilën futen këmbët e përparme dhe një pjesë, drejt mesit të pjesës, kap ijën në mënyrë që veshja të mos fluturojë. E mira e këtij sistemi nuk është vetëm se është shumë komod për tu veshur dhe hequr, por edhe se mbulon një pjesë të madhe të qenit pa i komplikuar lëvizjet e tij.

Shtresat si kostum

Lloji tjetër i madh i pelerinave janë ato që përdoren si maskime. Qoftë si veshje të adhurueshme për t'u veshur në Krishtlindje ose për t'u veshur për Halloween ose Karnaval, pelerina mund ta lejojë qenin tuaj të bëhet vampir, magjistar, magjistar... Megjithatë, duke qenë një opsion më estetik, ky opsion ngre një dilemë morale, siç do ta shohim më poshtë.

A mund ta vesh qenin tim?

Shtresat shkojnë shumë mirë kundër të ftohtit

Nuk ka dyshim që qentë janë shumë të lezetshëm kur janë të veshur, megjithëse është një aktivitet ekskluzivisht për argëtim njerëzor ngre disa dilema. Për arsye komunikimi, qeni ynë nuk mund të na thotë “hiqe këtë pulovër që të dukem si tonneau”, prandaj duke mos ditur mendimin e tij dhe duke mos pasur një funksion praktik (ndryshe është kur bëhet fjalë për veshjet për të shmangur të ftohtin. , era apo shiu, pasi ata kujdesen për mirëqenien e tyre), veshja e tyre me kostume nuk është një ide shumë e mirë.

Nëse do t'i vishni me kostume, megjithëse askush nuk ju pengon, mbani parasysh të paktën sa vijon:

 • Gjeni një kostum që funksionon për ju i rehatshëm, i lehtë për t'u veshur dhe hequr dhe nuk pengon lëvizjet tuaja. Gjithashtu, përpiquni të gjeni madhësinë e duhur dhe mos e shtypni shumë.
 • Kërko një pëlhurë që nuk kruhet dhe nëse është e mundur e lehtë.
 • Y mbi të gjitha, mos e detyro. Nëse e shihni se ai është i pakëndshëm, hiqni menjëherë kostumin. Shqetësimi nuk shfaqet vetëm duke u përpjekur të heqë kostumin, por mund të bëhet i dukshëm edhe nëse lëpihet shumë, gogëshet ose qëndron shumë i qetë.
 • Për sa i përket kozmetikës, Mos përdorni kurrë ndonjë produkt të krijuar për njerëzit në një qen ose kafshë tjetër. Këto nuk janë të destinuara për ta dhe mund të shkaktojnë djegie dhe parehati.

Si t'i mësoni qentë të veshin rroba

Një qenush vesh një batanije me shtresa

Nëse dëshironi të mësoni qenin tuaj vishni rroba sepse jetoni në një vend shumë të ftohtë ose me shi, vini re se:

 • Disa raca janë përgatitur tashmë për të ftohtin, me të cilin informoheni tërësisht përpara se të blini një pallto për kafshën tuaj. Për shembull, qentë më të vegjël janë ata që priren të vlerësojnë më shumë një pallto të ngrohtë.
 • Kërko një pallto qeni që është e rehatshme. Qoftë mushama apo pallto, kontrolloni që dizajni t'i përshtatet nevojave të qenit, të mos pengojë lëvizjet e tij dhe të jetë madhësia që i përshtatet më së miri, as shumë e madhe dhe as shumë e vogël.
 • Mos e vishni vetëm kur jeni duke dalë. Mësohu pak nga pak duke e vënë atë për një kohë ndërsa jeni në shtëpi. Sigurisht, mos e lini kurrë të flejë me të ose ta humbasë nga sytë që të mos frikësohet.

Ku të blini pelerina për qen

pelerinat kapen vetëm përpara, vendosen shumë lehtë

Mund të gjesh të gjitha llojet e rrobave të qenve, jo vetëm shtresa, në shumë vende të ndryshme, nga dyqanet e përgjithshme deri te vendet e specializuara. Për shembull:

 • En Amazona Do të gjeni një numër të madh shtresash të ndryshme të të gjitha llojeve, qofshin ato mushama, pallto apo edhe kostume. Sigurisht, kushtojini vëmendje komenteve pasi ndonjëherë cilësia vuan pak. Mirëpo, e mira është se mund ta keni në shtëpi për pak ditë dhe se ka shumë modele.
 • En dyqane të specializuara si TiendaAnimal ose Kiwoko mund të gjeni edhe rroba të ngrohta për qenin tuaj. Janë faqe që jo vetëm kanë tendencë të kenë produkte me cilësi të lartë, por mund të shkoni edhe te versionet e tyre fizike për të kontrolluar nëse është ajo që kërkoni.
 • Së fundi, një tjetër opsion mjaft interesant janë vendet si Etsy, ku mund të gjeni veshje të punuar me dorë të krijuara posaçërisht për këto kafshë. Sigurisht, duke qenë diçka krejtësisht e personalizuar dhe e punuar me dorë, ato kanë një çmim shumë më të lartë se pjesa tjetër e opsioneve.

Shpresojmë t'ju kemi ndihmuar të gjeni, mes këtij grumbulli pelerinash qensh, atë që i përshtatet më mirë kafshës suaj. Na tregoni, a i mban qeni juaj pelerinat mirë? Si jeni mësuar me të? Çfarë ju përshtatet më shumë në dimër?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.