A janë pitbullët të rrezikshëm nëse kemi një fëmijë?

djalë i vogël me pitbulls

Për shumë njerëz, pit demat janë një racë jashtëzakonisht agresive dhe e rrezikshme e qenve. Pak raca kanë një reputacion kaq të keq sa kjo, pjesërisht për shkak të fizionomisë së tyre imponuese dhe mite dhe paragjykime të pafundme që vrapojnë rreth tij.

Nëse ekziston një racë që është abuzuar që nga origjina e saj, kjo është pa dyshim ajo e pitbullit. Me origjinë nga Shtetet e Bashkuara, terrieri pitbull amerikan fitoi emrin dhe famën e tij kur në shekullin e XNUMX-të racat e bulldogut u përzien me ato të terrierit për të krijuar një hibrid terrier pit Bull. i pari i të cilit fati do të ishte të luftosh në varre me dema, minj ose qen të tjerë. Prapashtesa 'gropë' në të vërtetë do të thotë 'gropë'.

Shtë një qen me karakter të fortë, të guximshëm, të vendosur dhe entuziast. Standardi i Klubi i Kenave të Bashkuara, përcaktoi se nuk është një qen i përshtatshëm për ata pronarë që kërkojnë qen roje, pasi ata janë jashtëzakonisht miqësorë, madje edhe ndaj të huajve. Sidoqoftë, ata priren të paraqesin një shkallë të caktuar të agresionit ndaj qenve të tjerëPrandaj, rekomandohet që pronarët të shoqërohen me kujdes dhe të arsimojnë në favor të bindjes.

Qen pit pit

Janë kryer studime të shumta qëllimi i të cilave ishte të zbulonte nëse kishte gjene 'agresive' që i çuan ata të reagojnë, në raste të caktuara, me dhunë. Përfundimi ka qenë gjithmonë i njëjtë: Të përpiqesh të gjesh diçka që tregon rrezikshmërinë e kësaj race nuk është asgjë më shumë sesa një përpjekje për të justifikojnë gabimet që pronarët bëjnë gjatë rritjes dhe edukimit të kafshës.

Edukimi i një qeni fillon nga momenti kur ne vendosim ta emërtojmë atë. Nëse e quajmë 'Fiera' dhe i vendosim një jakë me thumba të mprehta, ka të ngjarë ta bëjmë atë një kafshë mosbesuese, dhe për pasojë, të rrezikshme për të tjerët.

Edukimi që ne i sigurojmë kafshës sonë shtëpiake gjatë tij faza e socializimit (nga tre javë në tre muaj afërsisht), do të jetë një moment vendimtar për të përcaktuar sjelljen e tyre. Gjatë kësaj faze, një pitbull dhe çdo kafshë tjetër që duam të jemi shoqërore, duhet të ekspozohen ndaj shumë stimujve të jashtëm për të shmangur problemet në të ardhmen.

Mbajtja e një qeni larg njerëzve gjatë fazës së tij të socializimit do të ndikojë negativisht në reagimin e tij kur i sheh ata gjatë gjithë jetës së tij si i rritur.

Pitbulls dhe Bebet - Një marrëdhënie ledhatare!

Një pitbull nuk duhet të jetë i rrezikshëm për askënd, aq më pak për një foshnjë. Në fakt, ekspertët rekomandojnë që këlyshët të shoqërohen me fëmijë gjatë muajve të tyre të parë të jetës. Arsyeja është shumë e thjeshtë: fëmijët e vegjël lëvizin shumë shpejt dhe ndonjëherë janë të ngathët. Ekspozimi i qenve ndaj këtyre llojeve të lëvizjeve që mund të shfaqen në jetën e tyre të përditshme do t'i bëjë ata të reagojnë pozitivisht dhe natyrshëm kur janë të rritur.

pitbull-baby

Shtë e rëndësishme që le të mësojmë çdo kafshë me praninë e fëmijëve për t'i treguar atyre se nuk janë një kërcënim ose pengesë midis dashurisë së pronarëve dhe tij. Ka kuptim apo jo?

E vërteta është se pitbull nuk është një kafshë shumë më e rrezikshme se çdo tjetër. Në fakt, në fillim të shekullit të XNUMX-të, kjo racë u konsiderua nga shumë njerëz të ishte ideal për tu kujdesur për fëmijët në shtëpiPrandaj, ata u mbiquajtën 'qen dado' për më shumë se një shekull e gjysmë.

Dhe cila ishte arsyeja e këtij pseudonimi? Shikoni këtë video dhe do ta kuptoni:

Në mënyrë paradoksale, pas kësaj figure qenore imponuese dhe skulpturore, fshihet një kafshë e besueshme dhe e përkëdhelur. Pit-demat nuk janë qen me kafshimin më të fuqishëm dhe as nuk janë më agresivët nga natyra. Problemi, megjithëse tingëllon klishe, është tek ata që i rrisin dhe edukojnë, dhe natyrisht, në publicitetin e keq dhe fatkeq që kanë.

Akoma, vetëm sepse marrëdhënia midis një qeni dhe një fëmije të vogël mund të jetë e dobishme dhe e dashur nuk do të thotë që nuk duhet të merren masa paraprake. Ne të rriturit duhet ta sigurojmë këtë qeni nuk miraton një qëndrim xhelozie kur një foshnjë arrin Në shtëpi, duhet të kemi parasysh gjithashtu se të vegjlit mund të lodhen shumë dhe të dëmtojnë kafshët shtëpiake gjatë lojës, gjë që, në vetëmbrojtje, mund të çojë në një reagim të dhunshëm nga ana e kafshës.

Le të kujtojmë që që bashkëjetesa midis një kafshe dhe një fëmije të vogël të jetë pozitive është e domosdoshme që të edukojmë foshnjën dhe qenin të respektojnë njëri-tjetrin. Dashuria dhe dashuria mes të dyve do të vijnë me kalimin e kohës.  

Mund t'ju interesojë: Qentë dhe fëmijët: si të krijoni një marrëdhënie të mirë

Cili është mendimi juaj për marrëdhëniet e pit demave me të vegjlit? A keni edukuar ndonjëherë ndonjë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   José dijo

  Unë gjithashtu kam një tjetër dhe e vërteta është se ai është shumë i mirë dhe nuk kam asgjë për të thënë për të, vetëm se ai është shumë inteligjent sa një bari gjerman ose ndoshta më i mirë.

 2.   Odilo dijo

  Unë kam një të tillë. Por nuk mund të ankohem. Ai është shumë inteligjent dhe adhuron fëmijët. Ata luajnë top me miqtë e tyre fëmijë. Po vërtet. Ai nuk i pëlqen abuzimet.

 3.   Diego dijo

  Unë kam një foshnjë 1 muajshe 7 muajshe dhe 3 Dogos Argjentinas, 1 Rotwailer dhe 3 këlyshë Pitbull Crossbreed, përveç 3 këlyshëve të tjerë, ata të gjithë adhurojnë vajzën time, ata janë mësuar të sillen me të tjerët dhe unë së bashku me gruan time edukoj foshnje te mos lodh as qente. E gjitha varet nga kush edukon dhe si shumohen.