Prerëse thonjsh për qen

prerës thonjsh për qen

Imagjinoni që keni një qen. Ka qenë me ju për një kohë të gjatë dhe jeni mësuar të dëgjoni pak zhurmë kur ecën në dysheme, veçanërisht nëse është me parket. Por, çfarë nëse ju themi se lënia e thonjve të qenit tuaj të gjatë mund të ndikojë në shëndetin e tij? Ka shumë arsye për të pasur një prerës thonjsh për qen dhe përdoreni rregullisht.

Dhe është se, ndër problemet e shumta që mund të vuajnë qentë, është se thonjtë e tyre rriten aq shumë sa i pengojnë ata të ecin në mënyrë korrekte, me të cilat dëmtojnë këmbët dhe jastëkët e tyre, dhe që, në afat të gjatë, mund të ketë një negative ndikim. Dëshironi të dini më shumë për prerësit e thonjve për qentë dhe e dini cili është më i miri për qenin tuaj?

Prerësit më të mirë të thonjve për qentë

Llojet e prerësve të thonjve për qen

Gjëja e parë që duhet të dini është se Në treg nuk do të gjeni vetëm një lloj prerës gozhdë për qen, por ka disa modele. Edhe veterinerët kanë disa në klinikat e tyre për t'u përshtatur me llojin e qenit që ka nevojë për një "manikyr dhe pedikyr".

Por çfarë ka atje? Ne ju tregojmë për to:

Për qen të vogël

Ato ndryshojnë nga të tjerët kryesisht në madhësinë e tyre. Këto janë më të vogla, si në gjatësi ashtu edhe në hapjen që duhet të vendosë gozhdë për të futur thonjtë.

Për qen të mëdhenj

Ata duken më e fortë dhe rezistente, dhe jo më pak pasi thonjtë e qenve të mëdhenj janë mjaft të fortë dhe nëse nuk merrni një mjet të mirë keni problemin që nuk mund t'i prisni (ose të zgjasni më shumë dhe është një proces më i dhimbshëm).

profesional

Janë ato që përdoren nga veterinerët. Këto janë bërë me cilësi të lartë dhe priten mjaft mirë dhe shpejt, kështu që në sekonda ose minuta ata lënë thonjtë e prerë pa e stresuar kafshën.

Elektronike

Prerëse thonjsh për qen elektrik ato janë më shumë si skedarë elektrikë, meqenëse ata janë përgjegjës për lustrimin e thonjve në mënyrë të tillë që t'i shkurtojnë ato, por pa i prerë të gjitha menjëherë. Problemi me këto është se mund të zgjasë më shumë për të përfunduar, por në këmbim nuk keni pse të paraqisni më vonë.

Dinak

Ato janë formuar si pincë dhe konsiderohen nga shumë njerëz si profesionistë. Ato janë shumë praktike dhe dizajni i tij do të thotë që nuk keni pse të aplikoni shumë forcë për të prerë thonjtë e qenve.

Me dritë

Prerësit e thonjve me dritë kanë përparësi që ata ndriçojnë vetëMe Në këtë mënyrë ju merrni një siguri shtesë pasi është më e lehtë të shihni vijën venale në mënyrë që të mos e prisni atë (dhe të bëni shumë dëme).

Si të përdorni një prerës gozhdë për një qen

Të kesh frikë nga prerja e thonjve të një qeni është krejtësisht normale. Nuk je as i pari dhe as i fundit që i zë paniku për ta bërë këtë duke menduar se mund të lëndosh “mikun tënd më të mirë”. Por nëse dini si ta bëni këtë, nuk duhet të keni asnjë problem me të. Këtu ju japim hapat.

 • Shkoni me qenin tuaj në një vend që është shumë i ndriçuar. Nëse keni edhe një prerës gozhdë për qentë me dritë edhe më mirë, sepse do të përqendroheni në pikën specifike ku dëshironi të ndizet.
 • Relaksojeni qenin tuaj, dhe nga rruga edhe ju, në mënyrë që të dy ta merrni këtë aktivitet si një kohë për të qenë së bashku, pa u stresuar ose nervozuar. Pasi të jeni, merrni një nga putrat e qenit tuaj dhe shtypni pak në jastëkun e tij në mënyrë që thonjtë të dalin jashtë.
 • atëherë merrni marrësin e thonjve siç duhet, lirshëm (ju do të dëmtoni veten) ose të lirshëm (mund të shpëtojnë kur preni gozhdën). Nëse keni frikë se mos e lëndoni, mund të shkurtoni vetëm majat e thonjve, dhe ndërsa fitoni besim, shkurtoni ato thonj më shumë (gjithmonë duke pasur kujdes që të mos i afroheni shumë venës). Mos harroni të shkurtoni diagonalisht, jo drejt.
 • Më vonë, me një skedar ju mund të zbutni prerjet e thonjve. Dhe së fundi, jepini atij një shpërblim në mënyrë që të kuptojë që nëse sillet mirë, ai merr një shpërblim.

A duhet të fshij thonjtë e qenit pas përdorimit të prerësit të thonjve?

Pasi të keni shkurtuar thonjtë e qenit tuaj, ato mund të jenë të ashpra me disa skaje më të mprehta se të tjerat. Problemi është se nëse qeni gërvisht veten, ose përdor putrat e tij, ata mund të bëjnë më shumë dëme të prera fllad. Për të shmangur këtë, rekomandohet shumë që, pasi të jeni prerë, duhen disa minuta për t'i regjistruar ato.

Sigurisht, jo të gjithë qentë e tolerojnë skedarin, disa, si njerëzit, i shqetëson shumë dhe i bën të ndihen keq, kështu që ju do të duhet të testoni për të parë nëse qeni juaj e pranon atë. Nëse jo, përpiquni të kaloni më shumë kohë duke i prerë ato për t'i bërë ato sa më të lëmuara. Qeni do të kujdeset për regjistrimin e tyre më vonë kur ta nxirrni jashtë për një shëtitje (veçanërisht nëse e çoni nëpër fusha, gurë, etj.).

Kur duhet t’i presim thonjtë qenit tonë?

Kur duhet t’i presim thonjtë qenit tonë?

Përdorimi i prerësit të thonjve për qentë duhet të jetë një aktivitet me të cilin qeni duhet të mësohet, nëse është e mundur, nga puppyhood. Në këtë mënyrë do të keni më pak problem që ai të lëvizë ose të nervozohet ndërsa përpiqeni t'i prishni thonjtë.

Përveç kësaj, ju duhet ta bëni atë çdo katër javë, domethënë, një herë në muaj ju duhet të shkurtoni thonjtë e qenit tuaj. Nuk do të kalojë shumë kohë dhe nuk është diçka që i lëndon as ata (nëse nuk ua preni aksidentalisht venën dhe fillon të rrjedh gjak, atëherë po). Ka qen që, ose sepse jetojnë jashtë (në oborr ose të ngjashme) ose sepse ushtrojnë shumë në fushë, që i mbajnë thonjtë vetë, por edhe kështu është e këshillueshme që t’i kontrolloni çdo muaj dhe, një prerje të vogël çdo 1 -2 muaj nuk do të dëmtojë.

Ku të blini një prerës gozhdë për qen

Tani që e dini rëndësinë e prerësve të thonjve për qentë, nëse keni një kafshë me katër këmbë është koha për të marrë një të tillë, veçanërisht nëse jetoni në ambiente të mbyllura sepse nuk do të mbajë thonjtë ashtu siç duhet. Dhe ku ta blini? Epo, mbani shënim.

 • Kivoko: Kiwoko është një dyqan i specializuar në produktet e kafshëve shtëpiake, jo vetëm për qentë, por për të gjitha llojet e kafshëve shtëpiake. Pra, këtu do të keni mundësi të gjeni një përzgjedhje të kufizuar të prerësve të thonjve për qentë.
 • ndërprerje: Carrefour nuk ka një përzgjedhje të madhe të produkteve për qentë, por në internet mund të gjeni më shumë produkte, drejtpërdrejt ose përmes palëve të treta, në të cilat do të zgjeroni ato modele dhe marka të prerësve të thonjve për qen.
 • Merkadona: Mercadona, deri më tani, nuk është një nga dyqanet ku mund të gjeni një përzgjedhje të madhe të aksesorëve për qen. Por është e vërtetë që, në disa dyqane, ata kanë disa produkte të zakonshme për kafshët shtëpiake.
 • Amazona: Në rastin e Amazon është aty ku do të gjeni një të tillë përzgjedhja më e madhe e prerësve të thonjve për qenMe Përveç kësaj, ato kanë disa lloje, dhe diapazoni i çmimeve të tyre është mjaft i ndryshëm me atë që i përshtaten buxhetit që keni.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.