Pse qeni im nuk do të ha ose pi ujë?

Qentë që nuk hanë ose pinë kanë probleme

Edhe pse kemi pasur qen për një kohë të gjatë, ka raste kur nuk mund t’i dimë shkaqet e pse kafshët shtëpiake tona pushojnë së ngrëni dhe pirë.

Ka shumë arsye pse kjo mund të ndodhë tek një qen. Në çdo kohë është e rëndësishme të dini arsyen pse qeni ynë ka humbje të oreksit dhe nuk pi ujë, në mënyrë që të kryejë trajtimin e duhur për këto lloj problemesh.

Arsyet pse një qen nuk dëshiron të hajë

Nëse qeni juaj nuk dëshiron të hajë, jepi diçka që i pëlqen

Në të njëjtën mënyrë që ndodh me njerëzit, ka shumë arsye pse qentë ndonjëherë refuzojnë të hanë. Disa prej tyre mund të jenë si më poshtë:

Ai është i sëmurë

Kur oreksi zvogëlohet, zakonisht është një shenjë e qartë se ekziston prania e ndonjë sëmundjeje, veçanërisht nëse qeni ynë shfaq një seri tjetër të simptomave që e shoqërojnë atë.

Pavarësisht mungesës së oreksit, kjo nuk do të thotë gjithmonë që është një sëmundje serioze, prandaj është e nevojshme të vizitoni veterinerin, pasi përndryshe, qeni ynë ka një rrezik më të madh të vuajë nga sëmundje aq serioze sa kanceri.

Për vaksinimin e fundit

Përkundër faktit se këto vaksina kanë qenë përgjegjëse për shpëtimin e jetës së shumë kafshëve shtëpiake, në shumë raste ato mund të shkaktojnë efekte të caktuara anësore. Shumë prej tyre mund të jenë shumë të butë, si dhe të shkurtër, dhe midis tyre mund të gjejmë humbje të oreksit përkohësisht.

Mjedisi dhe udhëtimet e panjohura

Nëse vëzhgojmë se oreksi i qenit tonë ishte normal, por ai zvogëlohet kur shkojmë në një udhëtim me të ose nëse ndodh kur të jemi zhvendosur në një shtëpi tjetër, ka shumë të ngjarë, qeni ynë nuk dëshiron të hajë, sepse nuk e njeh mjedisin, duke e gjeneruar këtë ansiedad.

sjellje

Ka qen që mund të bëhen mjaft kërkues, dhe rrethana të caktuara në të cilat ata nuk ndihen rehat, ose për shkak të pranisë së afërt të një qeni agresiv, ose për shkak se ushqyesi është në një vend që nuk i pëlqen atyre, lënë ushqimin dhe pirjen .

Arsyet pse qeni im nuk pi ujë

Ka shumë arsye pse një qen mund të refuzojë ujin. Këtu janë disa prej tyre:

Stres

Ky është një nga armiqtë kryesorë të qenit, pasi për shkak të kësaj, ju mund të keni probleme shëndetësore, të cilat nëse nuk trajtohen, thjesht mund të kthehen në një sëmundje serioze.

virus

Ka sëmundje që shkaktohen nga viruset. Disa nga këto sëmundje ato mund të jenë tërbim, letopspirozë ose dispenzim. Duhet të shkojmë menjëherë tek veterineri, posa të kemi ndonjë dyshim më të vogël.

Problemet e dhëmbëve

Ky është një nga problemet që zakonisht shkakton mungesë të etjes dhe humbje të oreksit. Dhimbja dhe sa e pakëndshme mund të jetë kryerja e ndonjë veprimi që kërkon përdorimin e dhëmbëve ose lëvizjen e gojës, mund të jetë e mjaftueshme që qeni ynë të ndalojë të hajë dhe të pijë.

Si të hidratohet një qen që nuk dëshiron të pi ujë?

Kur një qen refuzon të pijë ujë dhe duhet të hidratohet, një mundësi e shkëlqyer mund të jetë të ju ofrojmë një lëng mishi ose pule, pasi që shija dhe aroma e këtij ushqimi jo vetëm që do t’ju ​​hapë oreksin dhe do t’ju ​​inkurajojë për të ngrënë, por në të njëjtën kohë do t’ju ​​etje më shumë sesa kur konsumoni ushqimin tuaj të zakonshëm dhe në të njëjtën kohë, do t’ju ​​lejojë të pini një sasi e caktuar uji.

Në këtë rast, duhet të shmangni shtimin e kripës dhe çdo lloj erëza. Në të njëjtën mënyrë, është e mundur të sigurohen disa kube akulli, pasi qentë zakonisht duan të konsumojnë kube akulli shumë dhe në ato raste kur ata kanë qenë të sëmurë dhe / ose kanë probleme me konsumimin e ujit, ky opsion mund të jetë mjaft i përshtatshëm për të arritur atë hidratoj

Qeni im nuk ha ose pi

Arsyet pse qeni ynë nuk dëshiron të pi apo të hajë janë shumë të ndryshme. Kryesorja nga të gjitha dhe që kemi trajtuar më parë, është stresi, megjithëse një ndryshim në rutinën e shtëpisë sonë mund të jetë gjithashtu një arsye për mungesë oreksi. Po kështu, trishtimi, si nervozizmi, bën të mundur që një qen të kalojë aq shumë apati, saqë ndjen pak interes për ushqimin.

Nga ana tjetër, ka të ngjarë që nëse ushqejmë të njëjtën gjë çdo ditë, qeni ynë do të ndihet i mërzitur me të. Po kështu, një rrezik tjetër i madh, por këtë herë për shkak të mungesës së etjes, është dehidrimi, pasi trupi i një qeni mund të dekompenzohet në një kohë të shkurtër kur sasia e ujit të kërkuar nuk është e mjaftueshme.

Qeni im nuk ha dhe fle shumë

Jepini qenit tuaj diçka për të ngrënë

Edhe pse është më e zakonshme që thuhet se macet flenë për gati 50% të jetës së tyre, e vërteta është se do të ishte gjithashtu e mundur të thuhej e njëjta gjë për qentë. Gjatë qenushjes së tyre, qentë mund të kalojnë rreth 17 orë në ditë duke fjetur, ndërsa si të rritur ata mund të flenë për rreth 14 orë në ditë.

Megjithatë, problemi i vërtetë nuk është se qeni zakonisht fle shumë, por përkundrazi se nuk është aktiv kur është zgjuar, duket i dëshpëruar, i trishtuar dhe duket se nuk ka dëshirë të bëjë asgjë, ose të pijë ujë ose të hajë.

Në ato raste kur qeni zgjohet dhe së shpejti bie përsëri në gjumë, dhe zakonisht fle më shumë orë sesa ato të treguara më parë, është e mundur që ai të vuajë nga hipertiroidizmi.

Në të njëjtën mënyrë, kur qeni nuk dëshiron të hajë, edhe duke i siguruar atij një ushqim më të pasur se zakonisht, dhe duket mjaft i trishtuar, megjithëse nuk ka asnjë arsye për të qenë, Possibleshtë e mundur që ju të paraqisni disa patologji të shoqëruara me sistemin e tretjes, në veshka apo edhe diçka më serioze.

Në këto raste, Shtë e nevojshme të kontrollohet nëse kafsha ka ethe dhe / ose nëse pesha e saj ka rënë ndjeshëm. Sidoqoftë, duhet thënë gjithashtu që këto simptoma nuk janë gjithmonë një tregues i një sëmundjeje të rëndë, kështu që nuk ka asnjë arsye për të filluar shqetësimin para kohe, megjithëse do të jetë gjithmonë më mirë të jesh i sigurt sesa të vjen keq.

Po kështu, duhet të theksohet se në çdo rast, gjithmonë do të jetë e këshillueshme që të shkoni te një veteriner i besuar i cili do të jetë përgjegjës për kryerjen e testeve të përshtatshme për të marrë një diagnozë të saktë dhe për të përcaktuar trajtimin më të përshtatshëm.

Qeni im nuk ha ose pi dhe është i trishtuar

Ndër arsyet më të zakonshme pse një qen nuk dëshiron të hajë ose të pijë, bie në sy fakti që mund të jetë i trishtuar. Arsyet pas kësaj trishtimi mund të jenë shumë të ndryshme, megjithatë, më e zakonshmja është se qeni ndjen se nuk merr më të njëjtën vëmendje si më parë.

Kur përjetojmë ndryshime në jetën tonë që në ndonjë mënyrë mund të ndryshojnë mënyrën dhe sa shpesh luajmë me kafshën tonë, kur ne vetë ndihemi të trishtuar ose nëse zakonisht nuk kalojmë aq shumë kohë me të, është e mundur që humori i qenit të ulet dhe ai të vendosë të mos hajë ose të pijë ujë.

Një zgjidhje për ta bërë qenin të hajë dhe të pijë ujë është zakonisht të qëndrojë pranë tij kur të shërbejë ushqimin, t'i sigurojë atij një ushqim të lagësht të një cilësie premium dhe të jetë me qenin ndërsa përtypet.

Ofrimi i tij për një dietë me cilësi më të lartë që ka lëndë ushqyese të mira do ta ndihmojë atë të rimarrë oreksin e tij., veçanërisht kur shërbehet i ngrohtë, pasi aroma e tij do t'ju inkurajojë ta provoni. Në rastin e ujit, ne mund të vendosim pak ujë në koritë dhe kështu të sigurojmë edhe hidratim shtesë.

Qeni im nuk ka ngrënë apo pirë për dy ditë, çfarë të bëj?

Në raste jashtëzakonisht ekstreme, qentë janë në gjendje të mbijetojnë deri në disa javë pa konsumuar ushqim, megjithëse nuk mund ta bëjnë këtë pa ujë; në fakt, nëse nuk konsumojnë ujë, mund të zgjasin vetëm disa ditë. Sidoqoftë, ka situata që nuk janë ekstreme kur qeni ynë mund të kalojë ditë pa ngrënë për arsye të ndryshme.

Brenda shtëpisë, kur kuptojmë se qeni ynë nuk po konsumon ushqimin e tij, është e nevojshme të vizitoni një veterinerNëse është një qenush ose nëse përbëhet nga një qen shumë i moshuar, i sëmurë ose nëse paraqet simptoma të tilla si të vjella, diarre ose ethe, do të jetë thelbësore të shkoni menjëherë tek veterineri.

Në rastin e një qeni të shëndetshëm, është e mundur të presësh një ditë për të parë nëse konsiston në ndonjë shqetësim të përkohshëm. Në çdo rast, është gjithmonë e nevojshme të konsultoheni me veterinerin tuaj të besuar në mënyrë që të përjashtoni ndonjë problem dhe të parandaloni situata më serioze.

Qeni im nuk dëshiron të hajë, ai vetëm pi ujë

Kur qeni ynë nuk dëshiron të hajë, mund të jetë një shenjë se keni ndonjë patologji. Lista e sëmundjeve që mund të shkaktojnë një humbje totale të oreksit në qen është mjaft e gjerë dhe brenda saj mund të gjejmë probleme të lehta (çrregullime të tretjes) dhe gjithashtu patologji më serioze (për shembull, parvovirus i qenit).

Kur një qen refuzon të hajë, mund të krijohen situata të tilla si qeni që nuk ha ushqim, por është i animuar ose nuk ha dhe konsumon vetëm ujë, megjithëse ka edhe situata kur ai mund të refuzojë si ushqimin ashtu edhe ujin.

Normalisht, këto situata priren të shfaqen si pasojë e shqetësimeve specifike të cilat, në përgjithësi, priren të qetësohen pas disa orësh pa pasur nevojë të bëjmë asgjë.

Çfarë mund të ndodhë me një qen nëse nuk dëshiron të hajë ose të pijë ujë?

Nëse është alarmante që qeni ynë refuzon të hajë, problemi mund të jetë më i madh kur ai gjithashtu nuk dëshiron të konsumojë ujë dhe situata duket të zgjatet.

Nëse, përveç kësaj, qeni ka një humbje të konsiderueshme të lëngjeve për shkak të diarresë dhe të vjellave, ju mund të dehidroheni; diçka që është shumë shqetësuese në ata qen me ndjeshmëri më të madhe, për shembull këlyshë, qen geriatrik ose të sëmurë.

Kjo lloj situate mund të jetë një shenjë se qeni ynë vuan nga ndonjë patologji që ndikon në sistemin e tij të tretjes, megjithëse mund të jetë gjithashtu një tregues i sëmundjeve që prekin veshkat dhe / ose zemrën e tij, dhe si pasojë, shkaktojnë një rënie të konsiderueshme ose totale të oreksi i qenit, gjithashtu duke shkaktuar të vjella dhe prishje.

Duhet të kihet parasysh në çdo kohë që një qen i dehidratuar në përgjithësi tregon oreks të zvogëluar, prandaj është thelbësore të sigurohet që lëngjet të plotësohen jo vetëm nënlëkurë, por edhe intravenoze; për të cilën do të jetë thelbësore që qeni ynë të dërgohet në një qendër veterinare.

Qeni im nuk di të pijë ujë

Kur qeni ynë është zakonisht në mesin e atyre që zakonisht lënë tokën plotësisht me pika kur pinë ujë, madje edhe hedhin më shumë ujë sesa konsumon.

Commonshtë e zakonshme për ne që të befasohemi kur zbulojmë se jo të gjithë qentë priren ta bëjnë këtë. Por në kundërshtim me atë që shumë prej nesh mund të mendojnë, kjo nuk është për shkak se ai nuk di të pi ujë, por për shkak të një faktori tjetër.

zakonisht, zakonisht janë qentë më të mëdhenj që kanë më shumë gjasa të lënë gjithçka të lagur kur pinë ujë, ndërsa qentë e racës së mesme dhe të vogël priren të karakterizohen duke qenë pak më kuriozë dhe pothuajse duke mos bërë rrëmujë. Në çdo rast, duhet të dini se kjo shkaktohet vetëm nga një faktor mjaft i thjeshtë: madhësia e gojës së qenit.

Po kështu, ka qen të shumtë që priren të ndoten shumë sepse nuk mësojnë të pinë ujë direkt nga një burim; në këtë rast, është për shkak se qentë kërkojnë që uji të jetë i qetë për të pirë.

Kështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni kur shihni se, kur pini nga një burim, qeni juaj kollitet dhe / ose mbyt pak, pasi për kafshët kjo mënyrë e konsumimit të ujit është mjaft e ndërlikuar.

Në këtë rast, gjëja më e përshtatshme është që të mbushim një qese të vogël me pak ujë nga burimi dhe pastaj e vendosim në tokë në mënyrë që qeni ynë të ketë mundësinë të pijë siç duhet, sikur të ishte një koritë e vogël.

Çfarë të bëj nëse qeni im nuk ha?

Ndihmoni qenin tuaj të pijë duke i ofruar qumësht

Siç e kemi përmendur tashmë, arsyet pse një qen humbet oreksin e tij mund të jenë mjaft të ndryshme dhe në përgjithësi, ato janë për shkak të një arsye fizike; në çdo rast, është gjithmonë thelbësore që ne ta çojmë qenin tonë te një veteriner në mënyrë që të përjashtoni ndonjë patologji serioze të mundshme dhe të zbuloni pse nuk doni të hani.

Që një qen nuk ha ose pi, përderisa është diçka e përkohshme, nuk duhet të shqetësoheni shumë. Por nëse kjo gjendje mbahet me kalimin e kohës, kafsha mund të rrezikojë shëndetin e saj dhe kjo është arsyeja pse është e nevojshme të veprohet shpejt në mënyrë që asgjë të mos i ndodhë.

Në këtë kuptim, duhet të keni parasysh se kur një qen nuk merr lëngje, siç ndodh me njerëzit, organet e tij vuajnë nga kjo mungesë dhe kjo mund të shkaktojë probleme serioze. Prandaj, përveç gjithçkaje që ju kemi thënë, ne kemi menduar t'ju japim disa këshilla dhe mjete shërimi për të inkurajuar qenin tuaj për të ngrënë dhe / ose për të pirë.

Ofroni atij diçka që i pëlqen

Ne të gjithë e dimë se një qen është "i çmendur" nga një ushqim ose pije e caktuar. Për shembull, ka qen që çmenden pas ëmbëlsirave; të tjerët, frutat, të tjerët mishi... Epo, ka të bëjë me ofrimin e atij qeni, i cili tani për tani nuk dëshiron të hajë ose të pijë një ëmbëlsirë që është e vështirë për të që t'i rezistojë.

As nuk duhet të abuzoni, thjesht ofrojeni pak për të parë nëse, duke e tunduar, ai do të hante, pasi që shumë herë të qenit i shurdhër me ushqim është vetëm sepse ai nuk ndihet si ajo që ju i ofroni. Kështu, kjo formë mund t'ju japë një tregues se çfarë mund të ndodhë me të.

Dhe çfarë të bëjmë me pijen? Po, ai ka shumë të ngjarë të ketë ujë, dhe nëse nuk pi, ne kemi një problem. Por, çka nëse i ofroni ujë në një enë tjetër? Pini atje Po sikur në vend të ujit t’i ofroni qumësht (të cilin natyrisht ai mund ta tolerojë)? Provoni t’i jepni lëngje të tjera që nuk janë të dëmshme për të. A i pranoni ato? Ndonjëherë uji që duhet të pinë mund të bëhet i keq, dhe ata e vërejnë atë, kështu që ata ndalojnë së piruri nga atje, por në shumë raste mund ta bëjnë atë nga vende të tjera.

Kaloni kohë me të

Ndonjëherë qentë ndjehen të trishtuar dhe të vetmuar. Dhe kjo ndikon në dietën e tyre. Sidoqoftë, nëse kaloni kohë me ta, nëse ndani edhe momente kur hani ose pini, qeni juaj gjithashtu mund të interesohet për atë ushqim ose pije dhe, me të, ta inkurajoni atë ta bëjë këtë.

Sigurisht, sigurohuni që ajo që hani nuk është e dëmshme për ta, veçanërisht nëse kafsha juaj ka probleme me stomakun. Gjithmonë përpiquni të gjeni ushqim dhe pije që mund t'i ofroni qenit tuaj në mënyrë që ai të shohë se ai mund të hajë njësoj si ju.

Ndryshoni dietën

Ndonjëherë qentë nuk hanë thjesht sepse nuk e shohin atë që ju u ofroni të shijshëm. Nga ana tjetër, nëse ndryshoni dietën, gjërat ndryshojnë. Në këtë kuptim, shumë qen nuk e durojnë ushqimin mirë, veçanërisht ushqimin "e lirë" që nuk ka aromë ose që mund të mos rekomandohet për ta.

Në vend të kësaj, nëse i jepni një lloj tjetër ushqimi, ose ushqimi, gjërat ndryshojnë. Kjo është ajo që do të duhet të provoni. Me fjalë të tjera, ne po flasim për të parë nëse qeni juaj ha diçka tjetër para ushqimit ose ushqimit të zakonshëm.

Për shembull, imagjinoni që gjithmonë i jepni mendoj dhe ai nuk e ha atë. Në vend të kësaj, nëse i bëni një pjatë shtëpi ai e ha atë, ose ushqim të lagur. Nëse është kështu, mund të duhet të rimendoni llojin e dietës që ndjek qeni juaj në mënyrë që të mund të ushqehet.

Po në lidhje me ujin? Gjithçka këtu është më e komplikuar. Sepse normalisht qenve u jepet ujë çezme, por çka nëse nuk u pëlqen? Mund të provoni të ndryshoni enën e ujit (Mund të jetë që i jep një erë dhe për këtë arsye ai nuk pi), apo edhe t'i ofrojë ujë në shishe për të parë nëse mund ta tolerojë atë. Në këtë kuptim, ne flasim për "provë dhe gabim" në mënyrë që të përjashtojmë problemet kryesore që përfshijnë shkuarjen tek veterineri.

Jep kos

Keni të drejtë, një kos natyral mund të inkurajojë qenin tuaj për të ngrënë. Në fakt, kosi, për sa kohë që nuk përmban aditivë, ngjyrues ... mund të jetë shumë i dobishëm (siç ndodh me njerëzit). Dhe është një stimul për të ngrënë.

Për një gjë, është plogësht - nuk do të duhet të tendosesh për ta përtypur; dhe, nga ana tjetër, ai gjithashtu mbart pak lëng. Në fakt, shumë veterinerë janë pro përfshirjes së tij në dietat e tyre, sepse kjo do t'i bëjë zorrët e tyre të punojnë shumë më mirë.

ceregumil

Po, e lexove mirë. Por ne e kualifikojmë atë për ju. Ajo që ne po kërkojmë është t'i japim kafshës suaj energji dhe ta bëjmë atë të ndihet mirë, edhe kur nuk ha apo pi. Pse Epo, sepse është një shtesë që mund t'ju ndihmojë të hani, të jeni më të animuar dhe të lehtësoni në një farë mënyre problemin që keni.

Një lugë gjelle në ditë është e mjaftueshme. Por gjithmonë duke u përpjekur për ta bërë atë të hajë dhe të pijë normalisht. Ju mund të blini Ceregumil nga kjo lidhje.

Në rast se asgjë nuk funksionon për ju, është më mirë që të shkoni te veterineri për të bërë testet përkatëse në mënyrë që të dini se çfarë mund t'i ndodhë atij dhe pse ka ndodhur kjo situatë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   AR Moya dijo

    Ky artikull është kaq i gjatë dhe tmerrësisht i pasaktë dhe mungon në informacionin e duhur dhe të dobishëm. Me të vërtetë Faleminderit edhe për kohën tuaj.