Pse qeni im vjell dhe ka diarre

Të vjella si diarre në qen janë procese që janë të zakonshme në një farë mënyre dhe në raste të caktuara ato mund të jenë një arsye që pronarët e tyre të ndjehen të shqetësuar, veçanërisht nëse këto nuk zvogëlohen, shfaqja e gjakut ndodh ose në të vjella ose në feçe ose gjithashtu nëse fotografia klinike në fjalë bëhet më serioze kur shoqërohet me simptoma të tjera të tilla si si anoreksi, qetësi ose ethe.

Forshtë për këtë arsye që ne sjellim informacionin e nevojshëm shpjegoni arsyen pse kone ime vjell dhe ka diarre ne te njejten kohe.

Të vjellat në qen janë simptoma të një sëmundjeje

Për të shpjeguar pse një qen ka të vjella dhe diarre, më e zakonshme është që ne të përqendrohemi në sistemin e tretjes, sepse shkaqet më të zakonshme të këtij lloji të çrregullimit zakonisht kanë origjinë nga një problem gastrointestinal, i cili në këtë mënyrë ka aftësinë të ndikojë në stomak, zorrë të trashë ose gjithashtu në zorrë të hollë, gjë që shkakton ndryshime të caktuara në pamjen që zakonisht kanë të vjellat ose diarre.

Necessaryshtë e nevojshme që ne të mundemi gjeni dallimet midis të vjellave dhe pështymës, pasi që në rastin e parë është kur ndodh një përpjekje dhe vëzhgojmë lëvizjet në zonën e barkut, ndërsa nga ana tjetër kur ndodh një regurgitim ushqimi ose gjithashtu lëngu del lehtë.

Në këtë mënyrë, është e rëndësishme të kuptohet se diarreja është ato jashtëqitje që ndodhin shumë shpesh dhe janë mjaft të lëngshme, të cilat nga ana tjetër mund të dallojnë lehtësisht çdo gjurmë të gjakut. Kur shihet gjak i freskët në jashtëqitje, quhet hematochezia.Ndërkohë, ai që është tretur, i cili zakonisht ka një ton më të errët, quhet mane.

Shtë e rëndësishme që të jemi shumë të vëmendshëm ndaj secilës prej këtyre karakteristikave, pasi kur të vijë koha duhet t'i japim të gjitha informacionet e nevojshme veterinerit në mënyrë që ai të japë një diagnozë, dhe më pas të administrojë trajtimin e duhur.

Fakti që kafsha jonë shtëpiake vjell herë pas here ose gjithashtu kur ka diarre pa pasur nevojë të paraqesë simptoma të tjera dhe të ketë mundësinë e mbajtjes së humorit të tij të paprekur, nuk është diçka për të cilën duhet të shqetësohemi., por kur këto episode ndodhin në mënyrë të përsëritur në një periudhë mjaft të shkurtër kohe ose zakonisht ndodhin përsëritur në disa javë ose muaj, është një arsye për të marrë qenin tonë para një veterineri, si dhe kur tregon ndonjë simptomë tjetër përveç kësaj për të cilën kemi shpjeguar.

Shkaqet kryesore të të vjellave dhe diarresë

Me informacionin e nevojshëm, provimet e nevojshme dhe secilin nga testet që konsiderohen përkatëse, veterineri është ai që mund të përcaktojë midis një numri të madh shkaqesh të ndryshme që mund të shpjegojnë shfaqjen e të vjellave dhe diarresë. Sidoqoftë, mund të përmendim më të zakonshmet:

infeksionet

Epo cilat janë ato të shkaktuara nga bakteret, viruset ose protozoa, ndër simptomat e këtyre janë të vjellat, si dhe diarreja dhe kanë nevojë për një trajtim të administruar nga një veteriner.

Për dispepsi

Kur qentë zakonisht kanë një tendenca për të ngrënë shumë, i cili gjithashtu përfshin ushqimin ose produktet e gjetura në mbetjet e lëna nga njerëzit në konsumimin e tyre ose në mbeturina dhe përkundër faktit se stomaku i një qeni është i përgatitur të jetë në gjendje të përpunojë disa përbërës të ngrënshëm, është mjaft e zakonshme që ato të përfundojnë deri duke shkaktuar diarre si dhe të vjella që zakonisht zvogëlohen spontanisht.

Alergji ose intolerancë ushqimore

Në këtë lloj rasti vërejmë praninë e të vjellave si dhe diarresë në mënyrë kronike, përveç faktit se ato shoqërohen nga disa simptoma të tjera, të tilla si kruajtja.

Es e nevojshme ndjekja e specialistëve, që të gjitha testet e nevojshme janë bërë për alergji te qentë dhe që të zbatohet një dietë që është hipoalergjike.

droga

Disa ilaçe mund të shkaktojnë çrregullime të tretjes që mund të shkaktojnë diarre, si dhe të vjella. Importantshtë e rëndësishme t'i tregoni të gjitha informacionet e nevojshme veterinerit tonë kur qeni ynë është duke u mjekuar, si dhe duhet të japim emrin e ilaçit si dhe dozën.

Sëmundjet themelore

Në raste të caktuara, ka çrregullime të tilla si disa sëmundja e veshkave, e cila tregon si pjesë të pasojave të saj në trup praninë e të vjellave dhe diarresë.

zakonisht zbulohen përmes një analize gjaku dhe secila prej këtyre simptomave zvogëlohet duke marrë parasysh mënyrën e kontrollit të sëmundjes.

Nga pengesat

Kur qentë janë grykës, është mjaft e zakonshme që ata të hanë një objekt, siç janë kockat ose një lodër që arrin shkaktojnë një pengesë në disa pjesë të sistemit të tretjes. Në raste të caktuara kur objekti i përmendur mund të shkaktojë dëm dhe nuk rekomandohet që ai të dalë vetë, mënyra e vetme për ta hequr atë është operacioni.

Helmimi

Fakti i konsumimit të disa ushqimeve mund të shkaktojë helmim atje ku simptomat kryesore janë diarreja dhe gjithashtu të vjella. Këto lloj problemesh janë zakonisht nga emergjencat veterinare, të cilat gjithashtu rrezikojnë jetën e kafshës sonë.

Parazitëve

Kur rastet e parazitëve janë shumë serioze ose kur kjo ndodh në ato kafshë që janë më të prekshme është e mundur të vërehen të vjella dhe veçanërisht diarre. Specialisti kur shqyrton një mostër të jashtëqitjes, ka aftësinë për të përcaktuar se çfarë lloj paraziti po shkakton problemin dhe për këtë arsye, ilaçet e treguara do të administrohen.

Kur jemi në këtë pikë, është shumë e rëndësishme të tregojmë mundësinë për të qenë në gjendje vendosni një orar për deworming si duhet.

Për shkak të stresit

Në shumë raste të stresi i qenit shumë serioze ose kur zgjat për një periudhë të gjatë kohore, qeni ynë mund të vuajë nga të vjella si dhe diarrePrandaj, do të jetë e nevojshme të kërkoni ndihmën e një veterineri specialist.

Të vjella të përgjakshme dhe diarre

Nëse qeni juaj kalon shumë kohë në shtrat, ai mund të jetë i sëmurë

Siç e kemi shpjeguar tashmë, gjaku në feçe mund të duket i freskët ose i tretur dhe varësisht nga çështja, merr një emër tjetër. Ky është një nga faktorët që mund të na ndihmojë të dimë arsyen e kësaj, gjë që e bën shumë më të lehtë shpjegimin e të vjellave dhe diarresë me gjak.

Kur gjaku është i freskët do të thotë se po flasim për a gjendje në pjesën e brendshme të sistemit të tretjes, por nëse është tretur, ka shumë të ngjarë që vjen nga stomaku, zorra e hollë ose madje mund të jetë nga trakti i frymëmarrjes që më pas përfundon brenda sistemit të tretjes duke gëlltitur.

Nga ana tjetër, prania e të vjellave është një shenjë që na tregon se është edhe një çrregullimi gastrointestinal.

Çfarë të bëj nëse qeni im vjell dhe ka diarre?

Ndoshta kjo është pyetja e shkëlqyeshme që i keni bërë vetes dhe pse keni ardhur këtu duke kërkuar ndihmë për atë situatë të trishtuar dhe të pakëndshme në të cilën gjendeni. Dhe ne do të përpiqemi t'ju ndihmojmë sa më shumë që të jetë e mundur, edhe pse gjëja e parë që ju rekomandojmë është ajo telefononi veterinerin dhe konsultohuni me të (Isshtë mënyra më e mirë për të marrë një përgjigje profesionale).

Thënë kjo, kur një qen ka të vjella dhe diarre, ai kalon nëpër disa faza. Mund të jetë i lehtë, mesatar ose i rëndë. Në shumicën e rasteve nuk është serioze, dhe shkaqet mund të jenë të thjeshta me atë, mos ushqyer për 3-4 orë, apo edhe 24 orë, asgjë nuk do të ndodhte për sa kohë që pini ujë shpesh për të qëndruar të hidratuar.

Pasi të kenë kaluar ato orë, mund t'i jepni ca ushqim i butë për të parë se si e toleroni atë. Nëse ai nuk vjell ose nuk ka diarre, mund të ketë kaluar, megjithëse ju rekomandojmë që të vazhdoni një dietë të butë për disa ditë duke vëzhguar qenin për të parë nëse ai përsëritet përsëri.

Përndryshe, do të duhet të shkoni te veterineri sepse, nëse një herë bëhet një "pastër" në stomak, kafsha ka ende probleme, këto mund të vijnë për shkaqe të tjera.

Goesshtë e vetëkuptueshme që, nëse gjatë pritjes kafsha juaj bëhet më e palëkundur, është më e shurdhër, ankohet ... ose ka ndonjë sjellje që është e pazakontë për të ose që ju vë alarmet, thirrni veterinerin.

Trajtimi për qentë që vjellin dhe kanë diarre

Ka shumë trajtime për trajtimin e një qeni të vjella me diarre. Disa janë specifike për veterinerin, siç janë ilaçet, por ka ilaçe shtëpiake që, ndërsa presin, mund të provohen dhe që nuk do të ndikonin negativisht në gjendjen e kafshës tuaj.

Një nga ato mjete shëruese që mund të provoni është vendosni në ujin ku pini, një majë bikarbonat. Ju duhet të përpiqeni të pini çdo 1-2 orë dhe çdo herë duhet të përgatisni atë ilaç. Pse bikarbonat? Sepse shërben për të qetësuar stomakun dhe për të kontrolluar aciditetin e tij. Përveç kësaj, për sa kohë që nuk e teproni me shumën, nuk është diçka që do të dëmtojë qenin, por përkundrazi.

Një tjetër mundësi, gjithashtu me ujë, është përgatitni infuzione kamomili dhe xhenxhefili. Prisni që ajo të qetësohet dhe jepini një pije në vend të ujit. Ka qen që e tolerojnë atë shumë mirë, dhe të tjerë që, për shkak të erës së thjeshtë, nuk duan ta pinë atë. Këtu ekzistojnë dy mundësi, ajo që e hiqni dhe i ujitni; ose detyrojeni pak dhe, me një shiringë, jepni vetë infuzionin duke e futur në gojë. Nëse kafsha juaj shtëpiak e sheh që e lehtëson atë, ai ka shumë të ngjarë të përfundojë duke e pirë vetëm atë në afat të gjatë.

Çaji i mentes është gjithashtu një mundësi tjetër për të "qetësuar" stomakun e kafshës dhe për të ndihmuar në lehtësimin e çdo dhimbjeje që mund të ndiejë. Po kështu, kamomili me anise mund të jetë një mënyrë tjetër për të përgatitur një infuzion.

Më në fund, dhe megjithëse nuk do të ndikonte vërtet në fotografinë e vazhdueshme të një qeni që vjell dhe ka diarre shumë, kjo mund t'ju ndihmojë të parandaloni situata të tjera gjithashtu. Ne flasim për përdorimin e probiotikë në dietën tuaj, ose në kapsula, në lëng ose si vakt.

Në rastin e veterinerit, gjëja normale kur shkon me një kuti të tillë është të vendosësh ca ilaçe antidiarre ose antiemetike. Ato janë shumë efektive dhe e vërteta është që ju i shihni si balsut subsalicilat ose ai i njohur si famotidinë. Tani, është e nevojshme që kjo të përshkruhet nga një veteriner pasi, edhe pse ato janë ilaçe të tretjes pa recetë, të cilat ndihmojnë stomakun, nuk është e përshtatshme të vetë-mjekoni kafshën tuaj.

Kur një qenush vjell dhe ka diarre

Një qenush, nga fakti që është i tillë, ka probleme më të mëdha nëse kalon një fotografi të të vjellave dhe diarresë pasi kjo mund të ndikojë tek ai veçanërisht dhe të shkaktojë zemërim të shëndetit të tij. Prandaj, këshillohet që të monitorohet nga afër kafsha në të gjitha aspektet: ushqim, higjienë, mjedis ... për ta shmangur atë.

Kur një qenush ka të vjella dhe diarre është ajo dehidrohen shumë më shpejt sesa një ekzemplar i rritur. Dhe kjo është për shkak të sistemit të tyre imunitar, i cili i lë ata të hapur ndaj shumë sëmundjeve të tjera ose parazitëve të tjerë që mund t'i prekin ata dhe të përkeqësojnë situatën që po kalojnë.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të mbahet orari i vaksinimit dhe kontrollit, përveç kësaj, nëse këlyshi juaj fillon të vjellë dhe ka diarre, më e mira që mund të bëni, pa pritur as 24 orë, është ta çosh tek veterineri për ekzaminim. Në këtë mënyrë, nëse është diçka serioze, mund të kapet në kohë dhe të paktën të lehtësojë kafshën.

Si ta parandaloni këtë problem

Ka shumë sëmundje që mund të kenë qentë

Para se të mbaroni, dhe pasi e dimë që sapo të kaloni këtë situatë më së paku që do të dëshironi është ta përsërisni, ne do t'ju lëmë një seri këshillash për të ndihmuar kafshën tuaj të mos vjellë dhe të ketë diarre përsëri.

Ndër ato që mund të bëni është sa vijon:

 • Kontrolloni dietën e kafshës suaj. Ju duhet të shihni nëse është më e përshtatshme për të dhe nëse nuk shkakton fotografi të përsëritura me kalimin e kohës, të vjella dhe diarre. Nëse është kështu, ndryshoni dietën tuaj.

 • Mos lejoni që qeni juaj të hajë jashtë shtëpisë. Në plehra, kur dilni për një shëtitje, madje edhe nga njerëz të tjerë. Ju duhet ta mësoni atë me faktin se vetëm ju e ushqeni atë, sepse në atë mënyrë, ju do të dini se ai nuk do të ha asgjë që mund të jetë në gjendje të keqe ose që rrezikon shëndetin e tij.

 • Mos e merrni nëpër zona shumë të ndyra. Gjithmonë shmangni vendet që janë të ndyra ose të kujdesura dobët, sepse ato mund të jenë një fole infeksionesh, rriqrash, parazitësh, etj. kjo do të rrezikonte kafshën tuaj shtëpiake.

 • Higjiena në maksimum. Lidhur me sa më sipër, ju gjithashtu duhet të kujdeseni që qeni juaj të kujdeset mirë, në mënyrë që të mos kontraktojë sëmundje që e prekin atë.

 • Shmangni ngrënien e asaj që nuk duhet. Për shembull lodra që mund t’i shkatërroni dhe që, me vetëdije ose pa vetëdije, përfundojnë duke i gëlltitur ato, sepse mund të jetë shkak i këtyre të vjellave dhe diarresë (përveçse duhet të shkoni te veterineri dhe t’i nënshtroheni një operacioni).

 • Ushqejeni ushqimin pak nga pak. Kjo për qentë më lakmitarë, pasi shumë nga problemet që kanë dhe pse vjellin ose kanë diarre është për shkak se ata hanë shumë shpejt. Por nëse në vend që të jepni të gjithë ushqimin menjëherë, e ndani, do ta bëni problemin të zhduket.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Margarita Calderon dijo

  Nëse gjaku është i freskët me ndonjë mukus të vogël. Ajo është një qen dhe është 11 vjeç.

 2.   Thelma Garcia dijo

  Çfarë mund t'i jap qenit tim ajo ka 2 ditë me të vjella dhe diarre të përgjakshme dhe ajo tashmë më shqetëson se është shumë djall

 3.   Anderson-Veteriner dijo

  Një fakt interesant që duhet të dimë është se të vjellat hematike janë një nga ato që shkakton shqetësimin më të madh te kujdestarët, veçanërisht kur të gjitha të vjellat përbëhen nga gjaku. Ndonjëherë, një qen vjell gjak nga diçka e thjeshtë si një plagë në çamçakëz ose gjuhë, megjithatë, probleme më serioze mund të jenë gjithashtu pas këtij lloji të të vjellash. Shëndeti dhe Trajtimi i të vjellave në qen, Faleminderit shumë, artikull i shkëlqyeshëm.