Pse sulmojnë qentë

Qen i zemëruar i rritur

Pse sulmojnë qentë? Kjo është një pyetje që shumë njerëz i bëjnë vetes kur shohin se shoku i tyre papritmas është agresiv ose sulmon një të dashur. Dhe është që që bashkëjetesa të jetë e mirë për të gjithë, është shumë e rëndësishme që njerëzit të kushtojnë kohë për të kuptuar gjuhën e trupit të kafshëve që jetojnë në shtëpi, sepse ato janë ato që bëjnë me ne çdo ditë.

Pra, nëse doni të dini përgjigjen e kësaj pyetjeje, atëherë ne do të flasim gjatë për të.

Pse sulmojnë ata?

Qen i zemëruar

Qentë mund të sulmojnë për arsye të ndryshme:

 • konsumator: kur ata ndiejnë dhimbje në ndonjë pjesë të trupit të tyre dhe ne i prekim ata në atë zonë të ndjeshme, ata mund të na sulmojnë.
 • Instinkti i nënësBushtrat që sapo janë bërë nëna mund të jenë shumë mbrojtëse nëse përpiqemi të përkëdhelim ose kapim këlyshët.
 • Për të mbrojtur: ose sepse janë abuzuar ose sepse mendojnë se jeta e tyre varet nga kjo.
 • territorio: Nuk është se ato janë kafshë shumë territoriale (natyrisht, jo aq sa mund të jenë macet), por gjithmonë mund të gjesh një që nuk toleron asnjë qen të ri në shtëpinë e tyre.
 • ushqim: për të gjitha qeniet e gjalla është shumë e rëndësishme për të ngrënë, në një mënyrë apo në një tjetër. Në rastin e qenve, nëse kanë ankth ose kanë pësuar ngacmime gjatë ngrënies, ekziston mundësia që ata të sulmojnë nëse shqetësohen ose nëse përpiqeni të hiqni ushqyesin, diçka që nga rruga NUK duhet të bëhet kurrë. Askush prej nesh nuk do të donte të na hiqte pjata ndërsa hamë.
 • Mbrojtja e tepërt: për shembull, kur një qen mbroj një person dhe gjithashtu ajo nuk i ka kushtuar shumë kohë stërvitjes, vetëm për t'i dhënë atij ushqim dhe dashuri. Një person tjetër mund të përfundojë duke marrë një pickim nga qeni kur përpiqet t'i afrohet asaj.
 • Socializimi i dobët: qentë nga 2 deri në 3 muaj duhet të kenë kontakt me qen të tjerë, mace dhe njerëz në mënyrë që nesër, kur të jenë të rritur, të dinë të jenë me ta. Por nëse kjo nuk ndodh, pasi të rriten ata mund të jenë agresivë.

Si e dini nëse ata do të sulmojnë?

Qentë janë kafshë paqësore nga natyra, gjëja e parë që ata do të bëjnë është të "paralajmërojnë" se ndihen të shqetësuar dhe / ose të tensionuar. Si do ta bëjnë? Me mërmërima, vështrime, shfaqje dhëmbësh, prishje të leshit në shpinë dhe bisht, dhe / ose madje edhe duke u larguar nga ajo ose ata që po i injorojnë të gjitha këto mesazhe.

Duhet ta dini se ata gjithmonë, gjithmonë paralajmërojnë. Fakti që ka prindër që thonë se qentë e tyre e kanë sulmuar fëmijën e tyre "pa arsye" ... duhet të na bëjë të mendojmë. Në këto situata është mirë të pyesni veten se çfarë po bënte fëmija me kafshët, dhe nëse të lartpërmendurat ishin shoqëruar mirë kur ishin këlyshë. Pse e them kete? Për shkak se besohet se qentë mund të tërhiqen nga bishti dhe të vendosin gishtat në sy dhe / ose hundë sikur asgjë tjetër, por ky është një gabim shumë i rëndë.

Bashkëjetesa e mirë kalon përmes respektimit të qenve. Nëse nuk ka respekt, mund të ketë sulme.

A mund të parandalohen sulmet?

Qen i qetë me njeriun e tij

Sigurisht po. Dhe për këtë unë rekomandoj të bëni sa më poshtë:

 • Shoqërohuni me këlyshët. Këtu shpjegon se si ta bëjmë atë.
 • Merrni ata për shëtitje dhe ushtroni çdo ditë, të paktën 3 herë / ditë.
 • Çojini tek veterineri sa herë që të kenë nevojë, veçanërisht nëse dyshojmë se janë të sëmurë.
 • Trajtojini ata me respekt, durim dhe afeksion. Mos i keqtrajtoni ata.
 • Kuptoni gjuhën e trupit tuaj për të komunikuar më mirë me ta.

Shpresoj që ky artikull të ketë qenë i dobishëm për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.