Racat më të mira të qenve aziatikë

Qeni Shar Pei

A i njihni të gjitha racat e qenve aziatikë? Aktualisht Ekziston një larmi e madhe e tyre dhe racat e tyre janë të shpërndara në të gjithë botën. Ata kanë karakteristika shumë të veçanta, të cilat i dallojnë ato në një mënyrë thelbësore nga qentë perëndimorë dhe gjithashtu paraqesin shumë veçori në pamjen e tyre, gjë që i bën ata shumë të kërkuar nga njerëzit në të gjithë planetin.

Në këtë artikull do t'ju ftojmë të njihni racat më të mira aziatike të qenve dhe të gjitha karakteristikat e tyre. Me siguri në lagjen tuaj do të gjeni dikë që ka një nga këta qen të veçantë, të cilët në natyrën e tyre u edukuan si gjuetarë dhe roje.

Këto janë racat më të njohura të qenve aziatikë

Shar pei

Këlyshë Shar Pei

Origjina e Shar pei Fromshtë nga Kina dhe zakonisht klasifikohet si një qen aziatik i llojit të mesëm, sepse nuk i kalon 51 centimetra në gjatësi. Kjo race zakonisht ka një shtresë mjaft të ngurtësuar dhe karakteristika e tij e veçantë dhe për të cilën të gjithë duan një kopje është për numrin e madh të palosjeve që paraqet lëkura e saj, si dhe rrafshimin e fytyrës.

Ata zakonisht kanë një pallto që ka dy karakteristika: një ngjyrë intensive me rërë ose një qime midis të zezës dhe portokalli-kafe. Ndër karakteristikat e tij të temperamentit dihet se Shar Pei është një qen sa i pavarur, aq edhe inteligjent.

Mund të tregojë një distancë të madhe me njerëz të panjohur dhe madje të jetë paksa agresiv me ta. Por e kundërta tregon me pronarët e saj, me të cilin ai është zakonisht besnik dhe i dashur.

Shtë një roje krejtësisht mbikëqyrëse. Megjithëse është e qetë, nuk do të durojë me qetësi që një anëtar i familjes të jetë në një lloj rreziku dhe menjëherë do të përpiqet ta mbrojë atë.

Megjithëse kjo tipar i fundit mund të duket si një gjë pozitive, nganjëherë mund të bëhet problem, prandaj është e rëndësishme të shoqërohesh një Shar - Pei që në moshë shumë të re. Ekspozimi ndaj njerëzve të panjohur dhe qenve të tjerë që në moshë të vogël do të jetë e përshtatshme që këto të zhvillohen në mënyrë korrekte.

Palosjet e saj janë estetikisht shumë të bukura, por ato kërkojnë kujdes të veçantë, duke përfshirë edhe moslarjen aq shpesh. Pasi t’i lajmë, që të mos gjenerojnë kërpudha në këto palosje, duhet të kemi një peshqir në dorë dhe ta thajmë secilën prej tyre. Këto kërpudha mund të gjenerojnë infeksione, përveç që kanë një aromë të pakëndshme që do të mbetet në ekzemplarët e kësaj race shumë të veçantë.

Chow chow

qen me gjuhe vjollce

kjo Qen aziatik me karakteristika shumë të veçanta Ajo e ka zanafillën rreth 2000 vjet më parë në Kinën e lashtë. Ajo u edukua në shkallën e parë nga familjet fisnike të këtij vendi lindor dhe u përdor si një qen gjuetie si dhe kujdestar.

Do të ishte vetëm në shekullin e XNUMX-të kur arriti në pjesën tjetër të botës, duke u ekspozuar në dekadat e para të këtij shekulli në një kopsht zoologjik në Londër e cila ishte fillimi i shumimit në Angli. Chow chow Ajo ka një karakteristikë shumë të fuqishme dhe konsiderohet si një nga qentë me mbajtje të madhe.

Kur ecni, ajo lëviz në formën e një lavjerrës, duke shfaqur këmbët e tij shumë të forta. Në fytyrën e tyre ata mund të kenë një hundë shumë të madhe në formën e tartufit. Ata kanë veshë shumë të drejtë dhe të theksuar dhe sytë e tyre kanë një formë disi ovale dhe janë shumë të errët.

Diçka që do t'ju befasojë në lidhje me një eksponent të racës Chow Chow do të jetë kur ata të hapin gojën. Ju do të shihni se gjuha është blu e errët në të zezë dhe kjo ka të bëjë me alveola që ka brenda saj.

Meshkuj ato zakonisht arrijnë 51 centimetra në gjatësi afërsisht dhe femrat pak më pak. Pesha e tyre mund të arrijë 31 kilogramë dhe leshi i tyre mund të ndryshojë midis të gjatë dhe të shkurtër, me ato me flokë të gjata janë ato me një mane shumë të veçantë, e cila u jep atyre një pamje shumë të butë.

Ngjyra e kësaj pallto mund të ndryshojë. Ka disa me tone të zeza dhe fawn dhe të tjera me ngjyra krem ​​dhe të bardha, cilësi e leshit të saj është prej pelushi në rastin e atyre me flokë të shkurtër.

Ndër karakteristikat kryesore të tij janë territorialiteti dhe të kesh një sjellje dominuese, kështu që do të jetë shumë e përshtatshme të fillosh me detyrat e edukimit dhe trajnimit në një moshë shumë të hershme. Në rastin e trajnimit siç duhet, ata do të jenë shumë paqësorë, megjithëse mosbesimi ndaj të huajve nuk do të zhduket kurrë.

Aktiviteti fizik ditor do të jetë një nga kërkesat, pasi ka shumë energji dhe duhet të lodhet, në mënyrë që të mos gjenerojë ndonjë kërdi në shtëpinë tuaj. Ju nuk duhet ta ushqeni shumë, si dhe ta siguroni atë me një ushqim që nuk ka sasi të mëdha të karbohidrateve.

Akita Inu

Shembull i Akita Amerikane

Një tjetër prej qenve të konsideruar të mëdhenj aziatikë, ky u përdor nga japonezët feudalë si mbrojtës i familjeve dhe si qen gjahu, duke qenë shumë i zgjuar kur gjurmoni derrin e egër dhe drerin.

Trimëria e tij është një nga karakteristikat kryesore. Veryshtë shumë e rrallë që një Akita Inu të tërhiqet nga rreziku. Ai do të përballet me ta me fisnikëri. Në kontrast me këtë, për të pronarët e tyre do t'u tregojnë atyre një dashuri dhe respekt shumë të veçantë, si dhe, në rastin e shoqërizimit që në moshë të re, ato zakonisht janë shumë argëtuese për të gjithë ata që e shohin ndonjëherë.

Ashtu si racat e tjera lindore, Akita Inu Ju duhet shumë aktivitet fizik për të shmangur mërzinë, pasi kjo mund t’i bëjë ata të shkatërrojnë disa gjëra në shtëpi, në mënyrë që të shpëtojnë prej saj. Sjelljet e tyre janë krejtësisht të ndryshme ndaj atyre qenve që njohim, kështu që duhet të kemi durim të veçantë kur stërvitemi.

Trupi i tij është i fortë dhe kompakt, me këmbë vërtet të forta dhe një pozicion roje që e bën atë të mbizotërojë dhe transmetojë siguri. Ajo ka një kokë të madhe, të rrumbullakët dhe sy në formë bajame, duke qenë specie amerikane ajo që ka një formë të veçantë trekëndore në këto. Ata kanë dy shtresa flokësh me karakteristika të ndryshme dhe ngjyrat e palltos ndryshojnë midis brinjës, gri, të bardhë dhe të kuqe.

Këto janë racat më të mira aziatike të qenve që me siguri do t’i pëlqeni. Zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë dhe adoptojini ato për jetën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.