Qeni Kaukazian Kaukazian

Qen kafe i racës së madhe me emrin Bari Çështor

Të gjitha racat e qenve kanë veçantinë e tyre. Karakteristikat fizike dhe psikologjike lidhen si me evolucionin e tyre gjenetik ashtu edhe me funksionin për të cilin janë përdorur. Kaukazi Shepherd Dog është vendas, siç nënkupton vetë emri, nga rajoni i Kaukazit.

Për shkak të kushteve mjedisore ka zhvilluar një shtresë të aftë për ta mbrojtur atë nga temperaturat e ulëta dhe dëmtimet më të zakonshme që mund të vuani nga tregtia e bagëtive. Pamja e tij fizike është shumë e fortë dhe është ndër qentë më të mëdhenj që ekzistojnë.

Origjinë

qen i madh i shtrirë në tokë

Edhe pse ekziston një larmi e racave të qenve Kaukazianë me karakteristika të ngjashme, aktualisht vetëm një racë njihet me emrin e Bariut Kaukazian.

Klubi i lukunisë ruse preferon të përdorë përkthimin rusisht për qen i deleve Ovcharka, emër me të cilin raca është bërë e njohur edhe në rajonin perëndimor. Bariu Kaukazian është pjesë e treshes së njohur të Çobanëve Rusë të njohur si Bariu i Rusisë Jugore dhe Bariu i Azisë Qendrore.

Origjina e këtij qeni të veçantë është disi e pasigurt dhe është më tepër një thashethem se origjina e racës konsiderohet tek qeni Tibetan Mastiff. Ajo që është e pamohueshme është se ajo është përdorur për një kohë të gjatë si mbajtës tufash dhe qensh delesh falë pamjes së saj të pabesueshme, forcës dhe rezistencës ndaj temperaturave të ulëta.

Paraqitja e parë zyrtare e racës në një shfaqje të qenve perëndimorë daton që nga vitet 30 në Gjermani. E verteta eshte është një racë e lashtë mbresëlënëse të karakteristikave unike. Padyshim që origjina e tij është nga një territor me kushte të vështira të jetesës, një aspekt që lejoi zhvillimin e veçantë gjenetik të racës.

karakteristika të

Kafshimet e këtij qeni janë ndër më të fuqishmit në botën e qenit. Ky mjet i shkëlqyeshëm është shumë i dobishëm për tuajin karakter tepër mbrojtës dhe temperament të vendosur.

Padyshim që nuk është një kafshë shtëpiake për të gjitha hapësirat dhe çdo lloj pronari. Njerëzit të cilët vendosin të shumojnë këtë racë të qenve duhet të jenë shumë mirë të informuar rreth tyre karakteristikat, kujdesin dhe nevojat. Nëse edukoni veten në mënyrë korrekte do të keni një kompani besnike dhe mbrojtëse.

Lidhur me pamjen fizike të qenve të Bariut Kaukazian nëse ato rriten në mënyrë korrekte ata janë të shëndetshëm dhe jetëgjatë. Lidhur me ngjyrën e tyre fizike, ata kanë kocka të forta dhe trupa muskulorë.

Hunda dhe hunda janë kompakte, veshët e saj janë trekëndësh dhe varen anash dhe aktualisht është e ndaluar të presësh veshët. Koka e këtyre kafshëve shtëpiake është e madhe.

Meqenëse konsiderohen qen gjigantë, duhet supozuar se madhësia e këtyre qenve është mjaft e konsiderueshme. Lidhur me lartësinë, mesatarja është 70 centimetra. Sidoqoftë, ekziston një ndryshim midis mashkullit dhe femrës.

Lartësia minimale për meshkujt është 65 centimetra dhe 62 për femrat Sa i përket lartësisë maksimale, nuk ka asnjë kufizim të përcaktuar. Mashkulli është më i madh dhe mund të masë deri në 75 centimetra dhe femrat 70.

Për shkak të forcës dhe muskulaturës së tyre të pabesueshme, qentë Kaukazianë janë mjaft të rëndë. Femrat vështirë se i kalojnë pesëdhjetë kilogramë por meshkujt mund të peshojnë 70 kg dhe mund të arrijnë edhe 90. Lidhur me peshën, dimorfizmi seksual i racës është i dukshëm.

Në lidhje me pallton ekzistojnë tre lloje, flokë të gjatë, të shkurtër dhe të mesëm. Për të tre llojet flokët janë të dendura dhe të lëmuara. Ata kanë veçorinë e të pasurit një nënveshje leshi me ngjyrë të çelët që i mbron ato në klimat e ftohta.

Raca ka lesh me ngjyra të ndryshme, por vetëm njollat ​​gri dhe të bardha me lesh të gjatë lejohen në gara. Ekzistojnë gjithashtu ekzemplarë të ngjyrës së zezë dhe njolla të toneve të zjarrit dhe gështenjës.

Karakteri

Njohja e këtij aspekti nga pronarët është themelore dhe për shkak të funksionit që ky qen ka përmbushur për shekuj me radhë duke mbrojtur dhe drejtuar bagëtinë, ai ka cilësi të lindura të një udhëheqësi. Për atë arsye, pronari i saj duhet të pozicionohet si udhëheqësi i paketës duke u bërë alfa dhe për këtë duhet të keni njohuri.

Për një pronar pa përvojë, rritja e kafshës do të jetë një çështje e vështirë, pasi pronari duhet të respektojë dhe t'i bindet duke treguar kontroll mbi kafshën. Nëse kjo ndodh në mënyrë efektive do të krijohet një lidhje e pathyeshme midis pronarit dhe kafshës shtëpiake.

Edhe pse kjo ndodh në mënyrë efektive, duhet të dihet se Kaukaziani Bari është një kafshë me instinkte të forta dhe nëse ai ose familja e tij konsiderohet në rrezik, ai do të veprojë ashtu siç e konsideron të nevojshme për të mbrojtur territorin e tij.

Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme që ata njerëz që nuk kanë lidhje me kafshën të mbajnë distancën e tyre dhe të mos harrojnë se po përballen me një pickim të fuqishëm. Marrëdhënia e kafshëve shtëpiake me fëmijët është mjaft e padëmshme duke marrë parasysh natyrën e tyre ata thjesht nuk i konsiderojnë ata të rrezikshëm dhe as pronarët e tyre.

Veryshtë shumë e rëndësishme që këto kafshë të mos rriten me dhunë, ju nuk keni nevojë të inkurajoni aspak një karakter të egër. Ata mund të jenë të bindur, por instiktet e tyre të pabesueshme mbrojtëse duhet të respektohen. Midis funksioneve të bagëtisë, një çoban i vetëm kaukazian mundet me dy ujqër që sulmojnë kopenë.

Pavarësisht nga pesha dhe muskujt e tij, ata janë çuditërisht të shpejtë dhe të shkathët dhe gëzofi i tyre jo vetëm që i mbron nga moti por edhe nga kafshimet, pasi që të qenët i trashë e bën të vështirë për dhëmbët e kundërshtarit të arrijnë lëkurën.

Nuk mund të mohohet që qeni Kaukazian ka një reputacion të dhunshëm, por shumë nga ky reputacion është fituar nga trajtimi injorant i kësaj race, duke qenë një mbrojtës i madh i familjes së tij. Bën atë që i është besuar dhe përmbush misionin e saj në mënyrë efektive.

Një aspekt i rëndësishëm është ai atyre u duhet hapësirë ​​për të shpenzuar energjiAta janë të qetë dhe të pavarur dhe të befasishëm kur bëhet fjalë për shoqërimin me racat e tjera. Kjo do të thotë, nuk është një qen urban pasi që në hapësirat e qytetit mund të zhvillojë pak aspekte pozitive të karakterit të tij.

kujdes

bari i madh kaukazian

Edhe pse kjo kafshë është mjaft e shëndetshme dhe nuk ka sëmundje të trashëgueshme nëse është e ndjeshme ndaj sëmundjeve të racave të mëdha.

Shtë e rëndësishme të ndiqni udhëzimet e veterinerit në lidhje me dietën që duhet të ndjekin dhe parandalimin e sëmundjeve të tilla si dysplasia e hip, bërrylit dhe kardiak. Kjo e fundit ndikohet shumë nga dieta e kafshëve, e cila është arsyeja pse mbipesha dhe mbipesha duhet të shmangen.

Midis kujdesit rutinë, vaksinat nuk duhet të neglizhohen dhe gjithashtu është e rëndësishme ta pastroni atë me instrumentin e duhur dy herë në javë. Për shkak të ndërveprimit të tij me natyrën, duhet të kihet kujdes parandalues ​​dhe në kohë kundër çdo lloj paraziti.

A ju pëlqen kjo racë e qenve? Na ndiqni dhe do të zbuloni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe racat e tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mikrofon dijo

  Unë nuk jam duke shkuar për të rrokulliset. Qeni im pësoi një aksident të vogël dhe ijet u prekën. Ne bëmë kura të ndryshme dhe ai u përmirësua dhe në të njëjtën kohë ishte përsëri keq dhe tani ai ka qenë shumë mirë për disa muaj që kur i dhashë cissus mascosana.
  Kjo është e pabesueshme, madje edhe veterineri ka mbetur i mahnitur.

  1.    Lourdes Sarmiento dijo

   Përshëndetje,
   Ne jemi shumë të lumtur, por duhet të kujtojmë se veterineri është gjithmonë i vetmi që mund të vendosë se çfarë t'i japë ose jo një kafshe.

  2.    Lourdes Sarmiento dijo

   Ne jemi shumë të lumtur, por duhet të kujtojmë se duhet të jetë veterineri që gjithmonë na thotë se duhet ose nuk duhet të marrë kafshën tonë shtëpiake.