Canaan Dog, kujdestari më i mirë

Qen kananas i shtrirë

El Qen kananas Isshtë një racë lesh pak e njohur, por shpresojmë që pak nga pak të bëhet më e popullarizuar sepse ka sy që ju bëjnë të dashuroheni. Ato janë aq të ëmbla sa është e lehtë që instiktet tona mbrojtëse të zgjohen dhe ne duam t'u japim atyre jetën më të mirë të mundshme.

Me një dëshirë të jashtëzakonshme për të vrapuar, por, mbi të gjitha, për t'u dashur, qeni Kanaan është një kafshë e pabesueshme që do të magjeps çdo familje që mund t'i kushtojë shumë kohë. Guxoni ta njihni.

Origjina dhe historia e Qenit Kanaan

Këlyshë të racës së Qenit Kanaan

Qeni i Kanaanit Isshtë një race e lashtë nga Lindja e Mesme, ku u përdorën nga izraelitët për të mbrojtur dhe ruajtur kopetë e deleve deri në shekullin e dytë, kur romakët i shpërndanë ato. Ndërsa popullata hebraike u zvogëlua, qentë kërkuan strehim në shkretëtirën Negev, një rezervat izraelit i jetës së egër.

Atje, ata ishin në gjendje të shpëtonin veten nga zhdukja, por kishte një problem: duke humbur kontaktin me njerëzit ata u bënë "të egër", të pavarur, duke bërë gjithçka që kishin për të marrë ushqim për veten dhe të dashurit e tyre. Por kjo pak nga pak po ndryshonte, mirë për të mbijetuar disa prej tyre jetonin afër fiseve beduine dhe madje mbronin tufat dhe fushat.

Gjatë viteve 1930, vendbanimet e refugjatëve të popullit të Izraelit kishin nevojë për një qen roje, që mund të mbijetojë në kushte të vështira. Edhe një herë, qeni kananit ishte përsëri në gjendje të bëhej një shoqërues i domosdoshëm për njerëzit. Sot konsiderohet si qen mbrojtës i fiseve beduinë dhe, përveç kësaj, është qeni kombëtar i Izraelit.

karakteristika fizike

Canaan Dog është një qen me push të mesme. Meshkujt peshojnë ndërmjet 18 dhe 25 kg dhe masa ndërmjet 50 dhe 60cm, dhe femrat peshojnë midis 16 dhe 19 kg dhe një lartësi midis 45 dhe 50cm. Koka është në formë pykë, me veshë të ngritur dhe maja të rrumbullakosura. Trupi është i fortë, i mbrojtur nga një shtresë e jashtme e dendur, e fortë dhe me gjatësi mesatare, dhe një shtresë e brendshme që mund të jetë e hollë ose e bollshme në varësi të stinës. Ngjyra mund të jetë çdo hije kafe ose e kuqe, e zezë, krem, me njolla të vogla të bardha, ose e bardhë me njolla me ngjyrë.

Ka një jetëgjatësi prej rreth Vjet 14.

Sjellja dhe personaliteti i qenit kananas

Protagonisti ynë nuk është qen për askënd. Jini shumë dyshues ndaj të huajve, dhe gjithashtu ka një instinkt shumë të fortë mbijetese. Nuk është agresivePor ai do të lehë mbi të dashurit e tij sapo të ndjejë se ka rrezik, si për ta ashtu edhe për veten e tij.

Për pjesën tjetër, është një qen që atje ofrojnë lojëra dhe shumë argëtim, jo vetëm për ushtrime fizike por edhe mendore. Ai urren ushtrime të përsëritura dhe nëse gjen diçka më interesante për të bërë, ai pa dyshim do ta bëjë atë, duke injoruar njerëzimin e tij. Akoma, është një qen që ai shkon mirë për mrekulli me fëmijët e familjes, dhe me punë pozitive dhe shumë durim lehtë mund të bëhesh një mik i shkëlqyeshëm.

Kujdesi për qenin kananas

ushqim

Qeni i racës Kanaan është një kafshë që ju duhet ta ushqeni me një vakt të bërë sidomos me mish dhe / ose peshk. Nëse keni mundësi, është më mirë t'i jepni një dietë Barf, por rekomandohet shumë që të konsultoheni me një nutricionist veterinar për t'u siguruar që ai nuk po humb asgjë.

Një alternativë shumë e mirë për Barf është Dieta Yum, e cila duket si mish i grirë, por ka gjithçka që i duhet qenit tuaj. Por kështu është ushqim pa drithëra.

higjienë

Ndërsa ai ka flokë të shkurtër, do të jetë e mjaftueshme nëse e krehni rregullisht një herë në javë. Gjithashtu, nëse e shihni që bëhet shumë e ndyrë mund ta lani, por mos e bëni shumë shpesh. Në fakt, ju mund të laheni vetëm një herë në muaj për të siguruar që lëkura juaj të mbetet plotësisht e shëndetshme.

ushtrim

Isshtë një racë ideale për njerëzit aktivë, pasi ai e do sportin. Dalja çdo ditë për një shëtitje, për të eksploruar botën përtej shtëpisë tuaj, do t'ju bëjë të ndiheni mirë, veçanërisht nëse keni mundësinë të vraponi, për shembull, një park qensh.

shëndetësor

Duke qenë një garë antike, e cila nuk është "manipuluar" nga njerëzit, është në gjendje shumë të mirë shëndetësore. Akoma, duhet ta dimë këtë Ne duhet të sigurojmë të gjithë kujdesin që ju nevojitet në mënyrë që të jetoni shumë vite të lumtura. Përveç kësaj, gëzofi duhet të marrë të vetat vaksinat, dhe mikroçipi duhet të mbillet. Kjo e fundit është e detyrueshme në vende të ndryshme, të tilla si Spanja.

Këlyshi i qenit kananas i shtrirë

çmim 

Sidomos pasi nuk është një racë shumë e njohur akoma, kur këlyshët janë në shitje ata zakonisht kanë çmime të larta, rreth 1000-1200 euro.

Fotografitë e qenit kananas

Nëse doni të shijoni më shumë fotografi të qenit Kanaan, këtu janë disa më shumë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Monica Sanchez dijo

  Jemi të lumtur që ju pëlqeu. Të gjitha të mirat.

 2.   Irbi Jimenez dijo

  Përshëndetje, unë jam irbi, eja pasdite, kam një qen kanan, jam nga El Salvador dhe jam i kënaqur me hundën, nëse ishte mirë ajo që i dhashë për të ngrënë pulën moyejas igado dhe chorizo ​​dhe doog chawuer supë pule krahë shpesh, por unë gjithmonë e trazoj atë Tortias ai ka një vit e 7 muaj dhe më pëlqen kjo rasa është super