Louisiana Catahoula Leopard Dog, një qen jashtëzakonisht i bukur dhe fisnik

Qeni i bukur i racës Catahoula

Nëse jeni duke kërkuar një shoqërues të dashur, energjik, i cili gjithashtu ka ngjyra të pazakonta të flokëve, pa dyshim që po kërkoni një Luiziana Catahoula Qeni Leopard. Kjo kafshë e bukur do të kënaqë ata që pëlqejnë sportet dhe kalojnë sa më shumë kohë të jetë e mundur me një qen.

Dëshironi të dini gjithçka në lidhje me këtë racë? Nëse përgjigjja juaj ka qenë pohuese, bëhuni gati të dini se cila është origjina, karakteristikat dhe shumë më tepër rreth qenit leopard të Louisiana Catahoula.

Origjina dhe historia e Qenit Leopard Louisiana Catahoula

Qeni i rritur Catahoula në dëborë

Protagonisti ynë është një qen i gjallë me madhësi të madhe që është zyrtar nga Luiziana (SHBA). Besohet të jetë një hibrid mastiffësh dhe qenësh të tjerë evropianë të sjellë në ekspeditat spanjolle gjatë shekullit të XNUMX-të, por ka më shumë të ngjarë që origjina e tij të jetë më e re. Një teori thotë se ajo filloi të zhvillohej në shekullin e XNUMX-të, kur qentë Beaucerón (bariu i Beauce) filluan të përziheshin me ujqërit e kuq. Po kështu, emri i Catahoula nuk është i sigurt nëse vjen nga gjuha amtare e Choctaw.

karakteristika fizike

Isshtë një qen i madh, me një peshë nga 23 deri në 36 kg dhe një lartësi në tharjen midis 51 dhe 66 cm. Trupi i tij është kompakt, muskulor, me gjoks të thellë. Ajo mbrohet nga një shtresë flokësh të shkurtër, të ngushtë dhe me shkëlqim, ose më të trashë dhe leshi. Mund të jetë leopardi i kuq (tonet ngjyrë kafe dhe të nxirë), leopardi blu (tonet gri të errëta, e zezë dhe disa të bardha) dhe leopardi i zi (tonet e errëta). Koka është në formë pykë, me veshë të varur në formë trekëndëshi. Sytë e tyre duken si xham mermeri, e cila është ajo që ndodh kur të dy pjesët me ngjyrë dhe qelqi janë të pranishme në të njëjtin sy. Këmbët e saj janë të gjata dhe të forta.

Ka një jetëgjatësi prej 12 deri 14 vjet.

Sjellja dhe personaliteti i Qenit Leopard Louisiana Catahoula

Shtë një kafshë që i pëlqen të punojë. Në fakt, ju keni nevojë për të. Shtë e rëndësishme që kushdo që dëshiron të jetojë me një Catahoula Leopard Dog e di këtë Shtë një qen që duhet të merret për të ushtruar, fizike dhe mendore. Ai është shumë inteligjent, kështu që është shumë e këshillueshme të blini lojëra interaktive për qen ose t'i bëni ato vetë në shtëpi ose në kopsht për t'u lodhur me të vërtetë.

Përveç kësaj, ai është pohues dhe shumë i varur nga familja e tij, deri në pikën që nuk i pëlqen të qëndrojë vetëm. Ai mbron të dashurit e tij dhe shkon veçanërisht mirë me fëmijët.

A është e vështirë të stërvitesh?

Meqenëse është një kafshë e pavarur, nuk është një nga racat më të lehta. Shtë e rëndësishme që ju të keni një trajner të vetëm, dhe që ai të di mirë se çfarë dëshiron ta mësojë atë. Po kështu, teknikat që do të përdoren duhet të jenë trajnime pozitive, pasi përndryshe qeni do të humbasë besimin që ka tek ai.

kujdes 

Qeni i racës Catahoula

ushqim

Highlyshtë shumë e këshillueshme që kafsha të hajë Mendoj ose ushqim i bërë në shtëpi sidomos me mish ose peshk, pa kocka ose kurriz. Gjithashtu, nuk mund të ju mungojë uji. Dhe sa herë që ai sillet mirë ose nëse doni t'i bëni një dhuratë, mos hezitoni t'i bëni një trajtim që është i përshtatshëm për qentë.

higjienë

Gjatë sezonit të derdhjes do të tentojë të humbasë shumë flokë, kështu që do të jetë e nevojshme ta pastroni çdo ditë, midis një dhe dy herë. Nëse dëshironi që ajo të mos lërë shumë gjurmë në divan ose mobilje të tjera, është interesante të përdorni krehra që kanë prerje të ngurtë dhe të mbyllura së bashku, pasi që këto do të heqin më shumë flokët e vdekur.

Për ta mbajtur atë të pastër, duhet të lahet një herë në muaj. Në rast se keni frikë nga uji, mund të përdorni shampo të thatë.

ushtrim

Shtë e rëndësishme që të dilni nga shtëpia për të bërë ndonjë aktivitet fizik, si vrapimi ose ecja. Isshtë gjithashtu interesante që praktikoni disa sporte, të tilla si aftësia ose qeni disk; Në këtë mënyrë, ai do të ndërveprojë me qen dhe njerëz të tjerë, dhe në shtëpi do të jetë në gjendje të shijojë shoqërinë e tyre edhe më shumë pasi që do të jetë më i qetë pasi ka qenë në gjendje të djegë të gjithë energjinë e akumuluar.

shëndetësor

Louisiana Coahula Leopard Dog është një qen që mund të vuajë përdredhje stomaku apo edhe dysplasia e hip. Megjithëse duhet të keni parasysh se nëse kujdeseni mirë për të dhe e çoni te veterineri në simptomën më të vogël që tregon se diçka nuk është në rregull, ai ndoshta do të jetë në gjendje të shërohet më shpejt dhe të vazhdojë të bëjë aktivitetet e tij normale.

Përveç kësaj, nëse nuk doni që ai të ketë këlyshë, këshillohet të mendoni për ta neutralizuar atë kur profesionisti ju tregon.

Catahoula ka qen të rritur

çmim 

Spainshtë një racë e rrallë në Spanjë, kështu që çmimet ndryshojnë shumë. Mesatarisht, çmimi i një qenush është rreth 500 euro, por mund ta gjeni për 300 euro.

Fotografitë e Louisiana Coahula Leopard

Nëse dëshironi të shijoni fotot e tjera të këtij qeni, këtu keni:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.