Racat e qenve lodra, më të vegjlit

Chihuahua

Garat mund të ndahen sipas standardeve të ndryshme që i klasifikojnë ato sipas karakteristikave të tyre dhe vendeve të punës ose origjinës që kanë. Por një ndarja shumë më e thjeshtë është ajo që bëjmë sipas madhësisë së saj. Ndonjëherë ky është një faktor i rëndësishëm, sepse ka njerëz që duan të kenë një qen të vogël, sepse është më e lehtë të kujdesesh për të. Qentë më të vegjël që ekzistojnë janë të ashtuquajturat racat e qenve lodër.

Këta qen zakonisht nuk i kalojnë pesë kilogramë peshë dhe në disa raca mund të shihni varietetin standard dhe varietetin e lodrave, me qen që janë më të vegjël se zakonisht. Midis qen lodra ka shumë racave të ndryshme me karakteristika shumë të ndryshme. Disa madje janë midis të qenit një qen i vogël dhe një qen lodër. Kjo është arsyeja pse ne do t'ju tregojmë rreth disa prej këtyre racave interesante.

affenpinscher

affenpinscher

Kjo racë gjermane është nga familja e famshme Pinscher. Shquhet për kanë një pallto të gjatë dhe të fortë, e cila është e vështirë për t'u stiluar ose dhëndër. Qeni zakonisht ka një pamje të çrregullt, megjithëse emri i tij vjen nga sepse e gjetën atë të ngjashëm me majmunët. Shtë një qen miqësor dhe jashtëzakonisht inteligjent që madje mund të jetë një kujdestar i mirë.

Havanese

Biçon havanese

Ky qen ka paraardhës i të njëjtëve qen me dy bajonet e tjerë, Barbet, një qen që është zhdukur, por ka dhënë lindjen e disa prej racave më të vlerësuara të qenve të vegjël. Havanese e ka zanafillën në Mesdhe por u bë e njohur në Kubë dhe sot është më e zakonshme në ishull dhe në Shtetet e Bashkuara sesa në Evropë. Shtë një qen i vogël me flokë të gjatë, i cili kërkon kujdes shtesë.

Artikulli i lidhur:
Zbuloni racën Havanese

Bichon friz

Bichon friz

Ky qen karakterizohet nga e tij flokë kaçurrela me gëzof në ngjyrë të bardhë. Friza Bichon është një qen që përdoret shumë në konkurset e bukurisë dhe që tërheq vëmendjen kur flokët e tij janë rregulluar në një top në kokë. Isshtë një racë e vogël që është gjithashtu e shoqërueshme, e dashur dhe inteligjente, duke e bërë atë ideale për çdo familje.

Maltese Bichon

Bichon maltez

Bichon Maltez ka flokë të gjatë, të butë dhe të mëndafshtë, duke qenë një nga karakteristikat kryesore të tij. Isshtë një qen tjetër i përdorur gjerësisht në konkurset e bukurisë. Origjina e saj është gjithashtu në Mesdhe.

Chihuahua

Chihuahua

El Chihuahua Isshtë një nga racat më të njohura të lodrave që ekzistojnë. Shtë një qen shumë i vogël që mund të ketë një kokë molle, më të rrumbullakosur, ose një dre, më të zgjatur. raca vjen nga Meksika dhe ka një pallto shumë të hollë, kështu që ju duhet ta mbroni atë nga klimat e ftohta me rroba qen lodër. Shtë një qen shumë qesharak, me karakter, i gjallë dhe inteligjent.

Pinscher

Pinscher

El Mbërthyes në miniaturë është një nga racat më të njohura dhe popullor me qentë lodra. Shtë një qen që ka shumë ngjashmëri me Doberman edhe pse nuk ka asnjë lidhje me këtë racë. Madhësia e tyre është shumë e vogël dhe ato zakonisht janë të holla, me këmbë shumë të holla. Ata kanë karakter dhe janë të gëzuar dhe shumë aktivë, duke argëtuar të gjithë familjen. Ideale për të jetuar në një apartament dhe madje edhe në shtëpi me kopshte, pasi atyre u pëlqen të lëvizin dhe të jenë aktivë.

Qen qimedredhur lodër

Qen qimedredhur lodër

Në këtë racë mund të gjejmë një qen standard dhe qenin xhuxh të pabesueshëm. Toy Poodle është versioni më i vogël i racës. A qen qimedredhur tipik me flokë kaçurrelë të cilat mund të jenë me ngjyra të ndryshme, nga e bardha në kafe, gri ose e zezë.

Pomeranez

Pomeranez

Pomeranezi është i njohur gjithashtu si Xhuxh Spitz. Eshte nje qen lodër i racës Spitz i lindur në Gjermani. Qeni origjinal ishte më i madh dhe përdorej për t'u kujdesur dhe kontrolluar bagëtinë. Për këtë arsye, vitaliteti që mund të ketë ky qen, i cili përdoret si në konkurset e bukurisë së qenit, ashtu edhe në testet e aftësisë, nuk është për t'u habitur. Inteligjente dhe e dashur në pjesë të barabarta, ka një pallto që kërkon shumë kujdes, por ia vlen për sa bukur duket.

Artikulli i lidhur:
Pomeranez, një racë e veçantë

Lodër Terrier Yorkshire

Yorkshire

Qeni Yorkshire Terrier Shtë një qen shumë i vogël që është bërë një nga më të njohurit. Shtë një racë popullore dhe e vlerësuar. Ka një pallto të gjatë që mund të jetë edhe e shkurtër, megjithëse kërkon kujdesin tuaj. Pallto është kafe dhe gri. Dogshtë një qen mjaft aktiv, i shoqërueshëm dhe i dashur me familjen e tij.

Papillon

Papillon

Ky qen është i njohur edhe si Spaniel xhuxh ose Dog Butterfly nga veshët e tij. Ishte një qen që piktorët e përdorën për punimet e tyre gjatë shekullit të shtatëmbëdhjetë dhe që me sa duket mund t'i përkiste edhe Marie Antoinette. Edhe pse nuk ishte aq popullor sot, ai ishte një qen shumë i vlerësuar.

Pekinez

Pekinez

Pekingese është një racë e vogël me një pallto të shkëlqyeshme që shkon prapa shekujve. Ajo u vlerësua shumë nga dinastitë dhe mbretërit që jetonin edhe në Qyteti i Ndaluar i Pekinit. Shtë një qen trim dhe me karakter që zakonisht është i dashur me pronarët e tij, por mosbesues ndaj të tjerëve.

Zagar italian

Zagar italian

Ky qen është një nga zagarët më të vegjël atje, edhe pse më i gjatë se qentë e tjerë lodra, por është shumë i hollë. Zagar ose Zagar Italian shquhet për pamjen e hollë dhe të shkathët. Ata janë qen të qetë, të pastër dhe të dashur, prandaj konsiderohen të përsosur për të jetuar në shtëpi me familjen.

Pragë e pragut

Ky qen ishte shumë popullor shekuj më parë me Royal Bohemian në ish Republikën Çeke. Shtë një qen i vogël me një pallto të shkurtër të zezë dhe të nxirë, prandaj ngatërrohet me Pinscher, megjithëse nuk kanë asnjë lidhje me të.

Avantazhet e të jetuarit me një qen lodër

Yorkshire Terrier

Qentë lodër kanë përparësi të mëdha, prandaj ata kanë vazhduar si qen shoqërues gjatë gjithë shekujve. Një nga avantazhet kryesore është se ata janë qen që zënë shumë pak hapësirë, kështu që ne mund t'i kemi në banesa të vogla ose në shtëpi qetësisht.

Këto qentë janë gjithashtu më pak të kushtueshëm, sepse të dy trajtimet veterinare dhe ushqimi dalin me një çmim më të ulët, pasi konsumi është minimal. Kjo është arsyeja pse ato janë raca që mund të lejohen të mbajnë më shumë njerëz.

Më në fund thoni se ata janë qen shumë të menaxhueshëm. Në shtëpitë me të moshuar ose me fëmijë, ata ndonjëherë preferojnë qen të vegjël që mund të ecin nga të gjithë në mënyrë që e gjithë familja të mund të shijojë shoqërinë e tyre në mënyrë të barabartë. Çfarë mendoni për racat e lodrave?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.