Qentë idealë për banesa të vogla

Qentë e vegjël për dysheme

Ka shumë adhurues të kafshëve që ata jetojnë në banesa të vogla dhe ata nuk heqin dorë për të pasur një shok me katër këmbë për këtë. Ka disa racave dhe llojeve të qenve që janë ideale për banesa të vogla dhe që përshtaten shumë mirë me jetën në këto hapësira. Edhe pse është e vërtetë që qentë përshtaten mirë në shumë mjedise, ka raca që mund ta kenë të vështirë nëse janë në hapësira të mbyllura dhe me pak metra katrorë, kështu që jo të gjithë janë të përshtatshëm për dysheme të vogla.

Nëse jetojmë në një nga këto banesa të vogla, do të duhet të mendojmë për komoditetin e qenit dhe të gjithë familjes. Kjo është arsyeja pse nëse do të adoptojmë një qen duhet së pari të mendojmë për llojin e kafshës shtëpiake që mund të jetë e përshtatshme për bashkëjetesën në këtë hapësirë.

Qen të vegjël

Qen qimedredhur për banesa të vogla

Një nga gjërat që duhet të shikojmë më shumë kur shtojmë një anëtar më shumë në familje nëse jetojmë në një apartament të vogël është madhësia e tij. Rekomandohen qen me përmasa më të vogla, sepse sigurisht që zënë pak hapësirë ​​dhe nuk do të duhet të kemi shumë hapësirë ​​vetëm për ta. Një qen i madh mund të ketë nevojë për shumë ushtrime fizike dhe hapësira të mëdha, duke zënë një dhomë ose një pjesë të madhe të dhomës për të fjetur. Kjo është arsyeja pse në parim racat më të vogla të tilla si Poodle, Yorkshire ose Pinscher. Këta qen marrin shumë pak hapësirë ​​dhe ne mund të kemi shtratin e tyre dhe gjërat e tyre në çdo dhomë pa sakrifikuar shumë metra katrorë.

Qentë që lëshojnë pak flokë

Qentë me flokë kaçurrela

Një problem tjetër që zakonisht ndodh kur kemi qen është shfaqja e flokëve në të gjithë shtëpinë. Trueshtë e vërtetë që ka raca që hedhin shumë më shumë flokë se të tjerët, por në një apartament të vogël ky mund të bëhet problem. Për ata njerëz që mund të kenë gjithashtu një lloj alergjie, qen me flokë kaçurrela siç janë Qeni i ujit ose Poodles. Këta qen lëshojnë shumë më pak lesh dhe për këtë arsye ne mund të shohim të gjithë shtëpinë më të pastër. Pa dyshim ka raca që në këto raste duhet të shmangen, të tilla si pomeranezi, samoyed ose Husky. Ata janë qen që vazhdimisht duhet të krehin flokët dhe të heqin shumë lesh, kështu që ne rrezikojmë të kemi një shtëpi plot flokë.

Qen të moshuar

Qentë të moshuar për banesa të vogla

Në një apartament të vogël nuk kemi shumë hapësirë ​​për lëvizje. Kjo është arsyeja pse preferohen qentë e vegjël. Sidoqoftë, nëse na pëlqejnë qentë pak më të mëdhenj, ne mund të zgjedhim të adoptojmë a qen i moshuar mbi pesë ose shtatë vjeç. Në këtë rast, ne e rekomandojmë këtë sepse këta janë qen që nuk janë më aq aktivë dhe se nuk do të kenë nevojë për doza të mëdha ushtrimesh fizike.

Qentë që jetojnë në një apartament të vogël dhe janë shumë energjikë dhe nuk e harxhojnë këtë energji priren të kenë probleme të sjelljes në planin afatgjatë. Për ta shmangur atë duhet vazhdimisht i nxirrni për një shëtitje, diçka që jo të gjithë mund ta bëjnë. Kjo është arsyeja pse një mundësi tjetër është të birësoni një qen më të vjetër që është më i qetë dhe nuk ka nevojë për aq aktivitet në baza ditore. Ju do të jeni njëlloj të rehatshëm në banesën e vogël dhe do të pushoni shumicën e kohës.

Qentë e qetë

Retrievers të artë

Edhe pse qentë nuk janë të moshuar, ka disa qen që janë më të qetë se të tjerët. Në parim bëhet fjalë për karakter, por qentë si Bulldog anglez zakonisht nuk kanë nevojë për shumë ushtrime fizike. Isshtë e vërtetë që ka raca si Mastiff që janë vërtet të qeta, por në këtë rast, për shkak të madhësisë së tij të madhe, nuk do të ishte e përshtatshme të kishit një qen me këto karakteristika në një apartament të vogël. Nëse do të adoptojmë një qen në një strehë, ne gjithmonë mund të pyesim për karakterin e tij, pasi kujdestarët e dinë në mënyrë të përsosur mënyrën e të qenit të secilit qen. Në përgjithësi ka racave të qeta si Retrievers të artë ata janë përshtatur mirë për të jetuar në shtëpi me familje.

Racat që nuk mund të jenë në banesa të vogla

Husky Siberian

Ka disa raca që mund ta kenë të vështirë nëse jetojnë brenda dhe veçanërisht nëse e bëjnë atë në banesa të vogla. Për të filluar, ne duhet të përjashtojmë racat më të mëdha të qenve, të tilla si Mastiffs, German Mastiffs ose Saint Bernard. Këta qen janë të mëdhenj dhe ne nuk do të jemi në gjendje të bashkëjetojmë rehat me ta në një hapësirë ​​të vogël. Ka raca që gjithashtu duhet të jenë jashtë, sepse vetëm në hapësira të hapura ndihen mirë, si p.sh. Malamute Alaskan ose Husky Siberian. Këto raca janë shumë të adaptuara për jashtë dhe u pëlqen të jenë jashtë, në një zonë të hapur, më shumë sesa brenda. Ata nuk mund të qëndrojnë të ndjerë të mbyllur, kështu që ata mund të sillen keq nëse i lëmë vetëm për një kohë të gjatë në një vend kaq të vogël.

Përgatitni dyshemenë për qenin

Një apartament i vogël nuk na lë shumë diferencë kur përgatisim hapësirën për ardhjen e qenit. Ne nuk mund t'ju kushtojmë një qëndrim, kështu që ju do të duhet të mbani gjërat tuaja në dhoma të përbashkëta. Zona e gjumit mund të jetë në dhomën e ndenjes, pasi është vendi ku ne kalojmë më shumë kohë, në mënyrë që qeni të mund të flejë dhe të pushojë në shoqërinë e të gjithë familjes. Është më e mirë blini shtretër qensh në pëlhurë kështu që lehtë mund t'i lani herë pas here. Sa i përket ushqyesit të tij, ai mund të vendoset në zonën e kuzhinës ose aty ku është lavatriçe. Nëse qeni është i vogël ne nuk do të duhet të bëjmë ndryshime të mëdha, por kjo është arsyeja pse rekomandohen këto raca. Ata nuk marrin shumë dhe aksesorët dhe ushqimi i tyre mund të ruhen lehtësisht pa zënë shumë vende në shtëpi. Ne lehtë mund të shpërndahemi në dysheme pa ndonjë problem.

Ndërsa qeni do të jetë gjithashtu në një apartament të vogël, duhet ta kemi shumë të qartë se duhet bëni një orar dhe rutinë për të dalë me të në rrugë. Si çdo qen tjetër, ushtrimet fizike do të jenë plotësisht të nevojshme, edhe nëse është një qen i qetë ose i moshuar, prandaj duhet ta marrim parasysh përpara se ta adoptojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.