Racat e qenve bari

Pastor Gjerman

L Racat e qenve bari Ato janë ato që janë përdorur si qen pune në ferma, për t'u kujdesur për bagëtitë ose llojet e tjera të kafshëve, jo vetëm për delet. Ka më shumë se tridhjetë raca që janë të integruara në këtë lloj qeni sipas standardit, dhe jo vetëm hyjnë ato raca që quhen barinj.

Do ta shohim disa nga racat më të njohura të barinjve në botë, për të njohur këto lloje të qenve që punojnë dhe që janë bërë qen shoqërues në shumë raste. Ka shumë qen të njohur që janë pjesë e këtij lloji të qenit të deleve, zbuloni ato.

Mastiff spanjoll

Mastiff spanjoll

Ne fillojmë me një racë që është vlerësuar shumë gjatë shekujve për të qenë një kujdestare e shkëlqyeshme e bagëtisë. Në shumë zona të Spanjës mastiff Stillshtë akoma shumë e dobishme për t'u kujdesur për lopët, delet dhe të gjitha llojet e kafshëve dhe veçanërisht për ato shmangni sulmin e ujqërve. Isshtë një racë e qenve gjigantë që karakterizohet nga të qenit një kujdestar i shkëlqyeshëm. Ai është shumë i dashur me njerëzit e tij dhe me të vërtetë i mirë. Dogshtë një qen me shumë durim që në shumë raste mbahet në ferma si një kafshë shoqëruese.

Collie kufiri

Collie kufiri

Ky qen eshte konsiderohet qeni më inteligjent në botë, në një studim multi-race. Sigurisht, ky është një qen që mëson shumë komanda dhe ka qenë gjithashtu një qen i shkëlqyeshëm që punon duke kërkuar dele. Me sa duket Collie kufiri duhet të ketë lindur në Mbretërinë e Bashkuar dhe më vonë të merret në vende të tjera si Australia. Ky qen ka një aktivitet të shkëlqyeshëm, prandaj duhet ta mendojmë nëse e duam si një qen shoqërues. Shtë një qen në punë që është mësuar të jetë aktiv për orë të tëra, kështu që nuk mund të mbyllet i mbyllur.

Bariu Belg

Malinois bariu belg

Ky qen është i njohur edhe si Sheepdog Belgian, kështu që është e qartë se është një tjetër qen qensh i shkëlqyer. Brenda Barinjve Belgjikë, katër lloje janë njohur të ndryshme Bariu Belg Groenendael, i cili karakterizohet nga pallto e gjatë, e zezë. Bariu Belg Laekenois ka flokë të gjatë, të fortë kafe me disa njolla gri. Malinois belge është shumë popullor, veçanërisht pasi përdoret si qen në ushtri për shkak të predispozicionit të tij të madh për të punuar. Ky qen ka lesh të shkurtër ngjyrë kafe. Më në fund është edhe Bariu Belg nga Tervure, me flokë të gjata kafe.

Artikulli i lidhur:
Zbuloni racën belge Malinois

Corgi uellsian

Corgi

El Pembroke Uellsisht Corgi është një qen shumë popullor, veçanërisht pasi ka rrjete sociale, dhe kjo mund të shihet në qindra llogari në Instagram. Isshtë një qen me të vërtetë i bukur dhe i gëzuar që nuk është përdorur si qen për t'u kujdesur për delet për një kohë të gjatë. Isshtë një kafshë shtëpiake që ka një njohje të madhe falë faktit se është raca e zgjedhur nga Mbretëresha e Anglisë.

Shetland Sheepdog

Ky qen eshte shumë e ngjashme me kolinë por në një madhësi më të vogël. Me sa duket ky qen i vogël lindi në ishujt Shetland në Skoci dhe u përhap në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Wasshtë përdorur për të mbrojtur dhe drejtuar delet xhuxh, duke pasur parasysh madhësinë e saj të vogël. Sot kjo e ka bërë atë një qen shoqërues të njohur.

Schnauzer gjigand

Schnauzer gjigand

Nga Standardi Schnauzer që u përdor për të udhëhequr delet doli në dritë Schnauzer gjigand. Të dy janë qen dele me origjinë gjermane. Versioni gjigand u krijua për të qenë në gjendje të kujdeset për bagëtinë, pasi që për këtë duhej një qen më i madh. Me kalimin e kohës ai u bë një qen roje dhe sot është një racë e vlerësuar për qen roje dhe shoqërues, megjithëse origjina e tij ishte si një qen bagëtie.

Qeni i Malit Bernese

Qeni i Malit Bernese

Ky është një qen i racës së vjetër që është përdorur si qen fermë në zonën e Bernës në Zvicër. Shtë një qen që ka akoma shumë aktivitet deri më sot por tani përdoret gjerësisht si qen shoqërues për shkak të karakterit të tij të mirë.

Spaniel spanjoll

Spaniel spanjoll

Ky qen nga zona Andaluziane u përdor si qen për gjueti por edhe për të drejtuar bagëtinë. Shtë një qen shumë aktiv që shquhet për pallton e tij kaçurrelë. Për shkak të kësaj flokësh është ideale edhe për njerëzit që kanë alergji ndaj leshit të qenit, pasi derdhin shumë pak. Falë cilësive të tij sot qeni përdoret akoma për shumë gjëra të ndryshme, nga qeni i gjuetisë tek qeni i kërkimit ose mbajtësi i bagëtive.

Beauce Bariu

Beauce Bariu

Ky qen është me origjinë franceze, është përdorur në zonat e fushave që ishin afër qytetit të Parisit, e cila u quajt La Beauce, pra emri i qenit. Wasshtë përdorur për të drejtuar bagëtinë dhe gjithashtu për t'u kujdesur për pronën. Isshtë një qen i ekuilibruar dhe me natyrë të mirë që është shumë aktiv si pothuajse të gjithë qentë që punojnë.

Qen qensh australian

Qen qensh australian

Kjo është siç thonë ata një prej qenve më të mirë të deleve që ekzistojnë. Shtë një qen shumë inteligjent por edhe shumë aktiv që nuk mund të mbyllet dot pa aktivitet fizik. Kjo është arsyeja pse duhet ta mendoni para se ta keni si kafshë shtëpiake, pasi do të kërkojë kohë për të bërë sport dhe disiplinë.

bobtail

bobtail

Kjo race Wasshtë krijuar në shekullin e XNUMX-të në Angli, lindja e një qeni që përveç se është i bukur ka një karakter të shkëlqyeshëm. Përdorej si një qen dele dhe kujdestar për shkak të përmasave të mëdha. Aktualisht bobtail Dogshtë një qen shoqërues shumë i vlerësuar, sepse ka një karakter të mirë dhe përshtatet në të gjitha llojet e vendeve.

Bariu karstik

Bariu karstik

Kjo është qeni i vetëm që e ka origjinën në Slloveni. Kjo është një racë e madhe tufash që u përdor për të drejtuar dhe mbrojtur tufën falë pranisë së saj. Shtë një qen mjaft i pavarur që nuk i beson të huajve, por është i lidhur me familjen e tij.

Brie Shepherd

Brie Shepherd

kjo qeni është një racë e vjetër franceze. Ata janë qen bagëti që janë përdorur në ferma për të mbrojtur dhe gjithashtu për të ruajtur dhe paralajmëruar për praninë e të huajve. Bie në sy për të pasur një pallto të bukur të gjatë që bie edhe para syve, në nuanca të ndryshme si e zeza dhe kafeja.

Pastor Gjerman

Pastor Gjerman

Ne e përfundojmë këtë përzgjedhje me një nga qenët më të njohur të deleve në të gjithë botën. Pastor Gjerman Isshtë një nga racat më të zakonshme që ekziston dhe është shumë popullor. Përdoret si një qen roje, një qen policie por jo aq shumë si një qen tufë, megjithëse ato ishin origjina e tij. Padyshim që është një qen i shkëlqyeshëm me inteligjencë dhe cilësi për të kryer të gjitha llojet e punëve.

Cila është raca juaj e preferuar për bagëtinë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.