Qeset e qijve të qenve

Qese të kompostueshme dhe të biodegradueshme

Çantat për jashtëqitjen e qenve janë një shtesë e gjërave më të nevojshme, sa herë që shkojmë për shëtitje me gëzofin tonë. Sepse do të jetë momenti në të cilin ata shfrytëzojnë rastin për të lehtësuar veten dhe ne, për t'i mbledhur ato, duke i mbajtur të pastra zonat tona publike. Meqenëse ato janë aq themelore dhe të nevojshme, ne gjithashtu duhet të dimë llojet e tyre dhe përparësitë e secilës prej tyre.

Sepse në një detyrë si kjo ne gjithmonë kemi nevojë për materialet më të mira, por duke kursyer sa më shumë dhe megjithëse mund të mos duket si e tillë, ne mund ta arrijmë atë. Thjesht duhet të ndiqni këshillat që ju lëmë, në mënyrë që të kujdeseni për kafshën tuaj, por edhe për mjedisin që ndonjëherë e harrojmë paksa.

 Llojet e qeseve të qijit të qenve

I lirë

Shtë e vërtetë që shumë herë shkojmë lirë për këtë lloj aksesori, në mënyrë që ata të bëjnë punën e tyre dhe ne nuk do të vërejmë asgjë tjetër. Por është e vërtetë se cilësia ndonjëherë nuk është ajo që na nevojitet. Prandaj, ne gjithmonë duhet të sigurohemi që vlera për para është më se e siguruar. Duket se sot ne gjejmë mundësi mjaft të këshillueshme, e bërë nga materiale të mira që ndihmojnë mjedisin dhe nga ana tjetër, gjithashtu xhepi ynëMe Sigurisht, ato mund të jenë pak më të holla se modelet e tjera. Përveç kësaj, nëse ato janë qese konvencionale, ato zakonisht nuk janë ekologjike.

Biodegradueshme

Ato janë një nga opsionet e zgjedhura në qeset e qenve. Duhet të dini që materiali i biodegradueshëm do të dekompozohet natyrshëm me kalimin e kohës.Me Kjo duket e mirë a priori, por rezulton se koha e saktë nuk dihet dhe mund të zgjasë nga një vit në dekada. Shumica dërrmuese janë bërë me miell misri, që nënkupton se ato janë më të natyrshme dhe se ato mund të hidhen në më pak kohë sesa është përmendur. Ata janë shumë rezistentë dhe bëjnë punën e tyre 100%.

I kompostueshëm

Procesi i kompostimit nuk lë asnjë lloj mbetje toksike, kështu që është shumë më e natyrshme. Ky lloj çanta për jashtëqitjen e qenve degradon në mënyrë natyrale, siç e përmendëm. Duke nënkuptuar? Ato prodhojnë dioksid karboni, si dhe ujë dhe komponime inorganike, por pa lënë asnjë mbetje tjetër që mund të komprometojë mjedisin.

Ata bëhen një pleh organik për tokën. Pra, kur bëhet fjalë për zgjedhjen e tyre, ata janë gjithmonë të parët në listë, duke qenë rezistentë kur bëhet fjalë për përdorimin e tyre.

Nga kinezishtja

Ndonjëherë duke mos ndalur së kërkuari çantat më të mira, hidhemi tek ajo që kemi më afër, të cilat janë dyqanet ekonomike. Gjithmonë ka një afër shtëpisë dhe atje do të gjejmë lloje të ndryshme çantash. Por është e vërtetë që nëse shikoni, ato janë zakonisht mjaft të holla dhe kjo përshtypje nuk është gjithmonë e mirë, sepse është më e shpeshtë që ato prishen dhe se kur hiqni jashtëqitjen i vëreni shumë më tepër, sikur t’i kishit në dorë. Pra, nuk është gjithmonë opsioni më i këshillueshëm.

Si të kurseni para duke blerë çanta të qenve

Qeset e qijve të qenve

Ne jemi të shqetësuar për gjithçka në përgjithësi, por është e vërtetë që xhepat tanë janë pak më shumë. Ndonjëherë ne kalojmë shumë kohë duke krahasuar disa marka me të tjerët, disa opsione ose dyqane me të tjerët, por kurrë nuk e dimë se çfarë hapi duhet të ndërmarrim për të arritur kursimet e përmendura. Gjithashtu, gjëja më e mirë në këto raste është të blini pako që përmbajnë më shumë njësiMe Blerja me shumicë është gjithmonë një nga zgjidhjet më të mira. Sepse edhe pse në fillim duhet të paguajmë më shumë para, në planin afatgjatë ajo paguhet.

Meqenëse nëse fillojmë të bëjmë matematikën, secila prej çantave do të jetë më e lirë në krahasim me blerjen e më pak njësive. Prandaj, nuk është e rëndësishme vetëm të qëndrojmë me figurën që e shohim apriori, por më tepër të mendojmë se sa kushton secila njësi.

Një shembull i mirë janë ato pako që kanë më shumë se 200 njësi, duket shumë, por me siguri ne do të përdorim secilën prej tyre. Vetëm atëherë mund të kursejmë në këtë shtesë shumë të nevojshme.

Shpërndarës i qeseve për secilin qen: thelbësor

Qese me jashtëqitje qeni

Në mënyrë që të gjitha çantat të organizohen ose ruhen mirë, asgjë si shpërndarësit e tyre. Siç sugjeron edhe emri i tij, është një lloj enë nga e cila do të dalin të gjitha çantat. Alwaysshtë gjithmonë një ide e mirë që secili prej tyre të mos hidhet poshtë në sirtar. Shtë e vërtetë që kur blejmë një paketë, ata zakonisht vijnë me të. Me fjalë të tjera, është një aksesor thelbësor.

Por ndonjëherë zbulojmë se ato mund të prishen dhe për këtë arsye, ne nuk duhet të shqetësohemi sepse ka edhe pjesë këmbimi. Po, shpërndarësit mund të blihen veçmas nga çantat dhe përveç kësaj, ka shumë dyqane që tashmë i shesin ato me forma dhe ngjyra shumë të ndryshme, kështu që origjinaliteti është gjithmonë i pranishëm. Mund ta merrni me vete në mënyrë që të mos ju mungojnë kurrë çantat për jashtëqitjen e qenve!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.