Racat e njohura të qenve të vegjël

Yorkshire me lodër

L qentë e vegjël vlerësohen shumë për gjallërinë e tyre të madhe, por mbi të gjitha për përparësitë që kanë. Ata mund të jetojnë lehtësisht në banesa dhe qytete, shpenzimet e jetesës janë më të ulëta dhe janë gjithashtu më të menaxhueshme për të moshuarit dhe fëmijët. Në përgjithësi, ka disa raca të vogla qenësh që janë bërë shumë të njohura me kalimin e kohës, kështu që ne do t'i shqyrtojmë ato.

L Racat më të njohura të qenve të vegjël ato mund të shihen kudo dhe njihen nga të gjithë. Nëse po mendoni për një racë të vogël qeni për shtëpinë tuaj, ju mund të frymëzoheni nga këto, të cilat janë të njohura dhe gjithashtu që zakonisht i pëlqen të gjithëve.

Chihuahua

Chihuahua i vogël

Chihuahua është një nga racat më të vogla dhe më të lehta, me origjinë nga Meksika. Një qen që është bërë për klimë të butë, kjo është arsyeja pse ne mund të shohim shumë me rroba qeni, pasi me të ftohtin më të vogël ata kanë nevojë për strehim. Mund të peshojë deri në katër kilogramë në mostrat më të mëdha. Ekzistojnë dy lloje qensh, koka me mollë, e cila është më e zakonshmja, dhe koka e drerit, e cila ka një fytyrë më të gjatë dhe zakonisht është më e madhe. Zakonisht është një qen inteligjent dhe dinak, i cili pëlqen të largohet me të, nëse nuk merr arsimin përkatës mund të zhvillojë një karakter disi xheloz dhe kapriçioz.

Yorkshire

Frizurë Yorkshire

Ky është padyshim më i popullarizuari, Yorkshire, prej të cilit ekziston edhe një version miniaturë. Një qen me flokë të gjatë që ka nevojë për një pastrim, i cili gjithashtu është i lidhur me pronarin e tij dhe është zakonisht i lumtur dhe i gjallë. Dogshtë qeni shoqërues ideal dhe shkon mirë me fëmijët dhe qentë, megjithëse duhet të edukohet gjithmonë, sepse është energjik dhe mund të bëhet jo shumë i shoqërueshëm me qentë e tjerë.

Pomeranez

Pomeranez jashtë

Një qen shumë elegant, versioni i vogël i Spitz. Me një flokët e gjatë dhe pompozë kanë nevojë për pastrim në këtë mënyrë. Shtë e bukur, elegante dhe miqësore, megjithëse është një nga qentë më të pavarur të racave të vogla, aq i lidhur me pronarët e tij. Mund të jetë edhe një roje e mirë, gjithmonë vigjilente dhe mund të ketë një humor të keq nëse nuk e edukojmë atë mirë.

Qen qimedredhur lodër

Qen qimedredhur kafe

Një qen që shquhet për pallton e saj kaçurrelë Duhet të kujdeset nga parukeri për një mirëmbajtje perfekte. Këta qen janë shumë inteligjentë, mësojnë komanda nëse kemi pak durim. Të përsosur për të mbrojtur shtëpinë, ata gjithmonë do të paralajmërojnë për prani të çuditshme.

Pinscher

Qen Pinscher

Pinscher është një qen shumë i popullarizuar me origjinë gjermane dhe nuk ka asnjë lidhje me Dobermanin, megjithëse sigurisht që duket si një specie miniaturë e tyre. Kunjat janë qen të gjallë dhe të gëzuar, me energji, ideale per nje shtepi me femije. Ata janë qen idealë të përsosur për banesa dhe shtëpi, të cilat gjithashtu kanë një karakter të dashur me familjen e tyre, megjithëse ata gjithashtu kanë tendencë të kenë një karakter të fortë që duhet të arsimohen në mënyrë që të mos jenë të dobët me qen apo njerëz të tjerë.

Pug

Racë pug

I njohur gjithashtu si një Pug, ky qen është bërë shumë i popullarizuar për sa miqësor është. Isshtë një qen i vogël dhe i shëndoshë, ideal për fëmijë, pasi ata janë të qetë dhe zakonisht kanë durim, por ata gjithashtu kanë një varg të gjallë. Ata kanë një karakter të mirë dhe kanë tendencë të merren vesh me të gjithë.

Dachshund

Qen i nxehtë

El i njohur si 'qen suxhuku' Fillimisht ishte një qen gjahu, por cilësitë e tij e bënin atë një kafshë shoqëruese të shkëlqyeshme. Qeni është perfekt për çdo shtëpi, i pëlqen të jetë me njerëz, është i gëzuar edhe pse mund të jetë pak kokëfortë.

Pekinez

Qen pekinez

Një qen që zakonisht është shumë i kërkuar për pamjen e tij të bukur, pallton e tij të gjatë dhe elegante. Mbani në mend se flokët tuaj kanë nevojë për rregullim dhe rregullim. Lindja qeni është i fortë dhe elegant, një qen me dinjitet që ka karakter, megjithëse nuk duhet të bëhet i ulët ose agresiv me qentë e tjerë.

Shi tzu

SHi Tzu në fushë

Ashtu si Pekingese, Shi Tzu është një kafshë që shquhet për pamjen e saj, me flokët e saj të gjatë dhe stilin elegant. Është një qen i gëzuar dhe i pavarur por që i pëlqen të jetë me familjen e tij. Ai është gjithashtu shumë inteligjent, kështu që edukimi i tyre nuk do të jetë problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.