Njihuni me racën Golden Retriever

Retriever i artë për të rritur

El Golden Retriever është një qen shumë i popullarizuar i cili ka pushtuar mijëra familje me karakterin e tij të mrekullueshëm miqësor dhe familjar. Ky qen ka një personalitet të shkëlqyeshëm dhe është shumë i shoqërueshëm, prandaj është bërë një nga më të preferuarit për të jetuar me qen të tjerë, me fëmijë dhe me të moshuar.

El Golden Retriever është një racë që u shfaq disa shekuj më parë dhe megjithatë ajo ka arritur të bëhet një nga racat më të dashura dhe më të njohura, të njohura në të gjithë botën. Ne do të dimë të gjitha detajet e saj për të ditur cilat janë aftësitë e racës, karakteristikat e saj fizike dhe kujdesin e saj.

Histori Artë e Kthyeshme

Retriever i Artë me qenush

Qeni Golden Retriever është një kafshë e së cilës origjina është në Skoci. Raca u krijua në shekullin e 1903-të për shkak të nevojës për një qen të shkathët dhe të aftë të gjuetisë kur bëhet fjalë për rikuperimin e copave. Kryqi origjinal ishte midis një retriever të veshur me të verdhë dhe një qeni të një race të zhdukur, Tweed Water Spaniel. Pas kësaj pjellë, ata u kryqëzuan me qen të tjerë për të përmirësuar racën, të tilla si Irish Setter ose Bloodhound. Prandaj është një garë shumë e re dhe aktuale në të cilën ka disa polemika për origjinën e saj të vërtetë, pasi që racat e ndryshme janë përdorur për ta realizuar atë. Raca u regjistrua si e tillë në XNUMX me UK Kennel Club. Isshtë një qen i orientuar nga puna, pasi është krijuar për të qenë një qen i mirë gjahu në terrenin e Mbretërisë së Bashkuar. Raca nuk arriti në Spanjë deri në shekullin e XNUMX-të. Aktualisht është një por që përdoret si një qen shoqërues, për shkak të karakterit të tij të mirë, shoqërisë së tij dhe që është i mirë me fëmijët dhe të moshuarit.

karakteristika fizike

Qeni Retriever i Artë

Retriever i Artë është një qen që ka një pamje të shkathët dhe një madhësi mesatare. Leshi i saj është më karakteristik, me tone të lehta dhe të arta të errëta, siç tregon emri i saj. Kjo pallto është me gjatësi mesatare. Dallohet nga Labrador Retriever sidomos në pallto, pasi e Arta është më e gjatë dhe ka vetëm ngjyrën e artë. Në Labradors ka hije të tjera, të tilla si çokollata dhe e zeza.

Shtë një qen që mund të ketë një trup të hollë dhe të shkathët, por gjithashtu mund të jetë i madh, me një tendencë për të shtuar peshë. e saj pesha varion nga 26 deri në 31 kilogramë te meshkujt dhe 25 deri në 27 kilogram te femrat. Sytë e tyre janë kafe të errët dhe veshët e tyre të gjatë dhe të varur. Bishti është i gjatë dhe nuk mbështillet.

Karakteri i qenit

Retrievers të artë

Karakteri i Golden Retriever është një nga gjërat më interesante për këtë qen. Edhe pse edukohet si qen gjahu i orientuar drejt punës, është treguar se ka një karakter i shkëlqyeshëm për bashkëjetesë me njerëzit. Qeni është një kafshë aktive që ka nevojë të luajë sporte çdo ditë, pasi është një qen origjinal që punon. Aktiviteti i tij i shkëlqyeshëm është i përsosur për familjet me fëmijë, pasi është një qen që i pëlqen të luajë dhe e shijon atë. Përveç kësaj, është një kafshë me shumë durim, kështu që gjithmonë mund t'u besojmë atyre kur i lëmë me fëmijë ose me të moshuar.

Ky qen eshte i ekuilibruar dhe shumë inteligjent. Shtë një qen i bindur dhe gjithashtu mëson shumë shpejt, kështu që është e lehtë ta stërvitësh që në moshë shumë të re. Në përgjithësi, ai nuk do të na japë probleme, pasi ai nuk është kokëfortë dhe karakteri i tij është gjithmonë shumë i mirë. Dogshtë një qen i bindur me prirje të shkëlqyeshme për shoqëri, kështu që kënaqet të jetë me njerëzit në çdo kohë. E vetmja defekt që ka, nëse mund të quhet si e tillë, është se është një qen kaq miqësor sa nuk shërben si qen roje.

Kujdesi Golden Retriever

Retriever i artë për të rritur

Retriever i Artë është një qen që kërkon ca kujdes. Një nga gjërat për të bërë është ushtrimi në baza ditore. Shtë një qen që ka një tendencë për të shtuar peshë, sepse ha shumë. Çdo ditë duhet të ecni me të dhe është gjithashtu një ushtrim i mirë t'i hidhni një top në mënyrë që ai të vrapojë dhe të ushtrojë. Nëse kjo energji nuk përdoret, qeni mund të kafshojë ose të thyejë gjëra në shtëpi, sepse ka shumë energji, diçka që u ndodh të gjithë qenve të gjuetisë.

Nga ana tjetër, kjo qeni ka një pallto disi të gjatë. Kjo gjatësi mesatare mund të ngatërrohet, kështu që larja e furçave është shumë e nevojshme. Edhe pse palltoja e saj nuk është aq e bollshme sa ajo e të tjerëve, e vërteta është se është një qen që duhet të krihet pothuajse çdo ditë për të shmangur nyjet dhe ngatërresat. Përveç kësaj, duhet të blini një furçë të veçantë për flokë të gjatë që nuk i thyen ose prishin ato.

L Veshët e Golden Retriever janë të gjatë dhe të varur, gjë që i bën ata të infektohen. Kjo ndodh me shumicën dërrmuese të qenve që kanë veshë të varur, pasi ato nuk ajrosin aq shumë sa ato të qenve që i kanë të rritur, dhe ky mjedis e bën përhapjen e baktereve më të prirur. Për të mbajtur veshët tuaj të pastër, duhet t'i fshini ato me një garzë të pastër me ujë ose serum. Nëse shohim që ata anojnë kokën dhe e tundin atë shpesh, mund të jetë se është një infeksion në veshë, kështu që do të duhet të bëjmë një vizitë tek veterineri.

Shëndeti i qenit

Këlysh Golden Retriever

Jetëgjatësia mesatare e a Shëndeti Golden Retriever është rreth dymbëdhjetë vjeç, megjithëse mund të ketë ekzemplarë më të vjetër. Sa i përket shëndetit të tyre, ashtu si me racat e tjera, ato mund të kenë një tendencë të vuajnë nga sëmundje të caktuara. Tek këta qen është e zakonshme të gjesh probleme të lëkurës si infeksione ose alergji. Përveç kësaj, ata mund të vuajnë nga lloje të ndryshme të kancerit dhe atrofi të retinës. Nga ana tjetër, qeni mund të vuajë nga dysplasia e hip, një sëmundje që shkakton dhimbje në zonën e hip dhe vështirësi në ecje dhe lëvizje.

Pse të zgjidhni një Retriever të Artë

Retriever i Artë është një qen besnik me karakter të shkëlqyeshëm. Dogshtë qeni ideal për të jetuar me çdo familje, megjithëse i pëlqen të ndihet i shoqëruar, prandaj nuk është e dobishme ta lini vetëm për orë të tëra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.