Rreshti brazilian

Rreshti brazilian

El Fila Brasileiro është një racë nga Brazili i njohur gjithashtu atje si Fila Brasileiro. Ky qen nuk ka një origjinë të qartë dhe madje edhe sot ka diskutime rreth racave nga të cilat mund të vijë. Ajo që është e qartë është se aktualisht është një nga racat e saj më të vlerësuara, jo vetëm si një qen roje por edhe si një qen shoqërues.

El Rreshti brazilian është një qen i madh por ai gjithmonë është dalluar për besnikërinë e tij dhe për kujdesin për të gjithë familjen. Kjo është arsyeja pse është një racë që vazhdon të jetë shumë e popullarizuar në vendin e saj dhe jashtë saj. Ne do të dimë të gjitha detajet e Rreshtit të madh Brazilian.

Historia e Rreshtit Brazilian

Rreshti brazilian

Dokumentet e para që i referohen historikisht një qeni si Rreshti brazilian që daton nga shekulli XVII. Në fakt, ka gdhendje dhe referenca të qenve që janë përdorur gjatë pushtimit për të shmangur sulmet e vendasve dhe kafshëve të tilla si jaguarët. Që nga fillimi i pushtimit, këta qen ishin të pranishëm në të gjithë territorin brazilian për aftësitë e tyre për punë dhe për të qenë një qen pre që u përdor për mbrojtje dhe mbrojtje.

Konsiderohet se krijuesi i racës dhe standardi i saj ishte Paulo Santos Cruz, i cili kishte të bënte me mirëmbajtjen e racës, duke paraqitur standardin e racës në vitet 50. Gjatë viteve 70 dhe 80 ky qen kishte lulëzimin e tij, pasi që shumë kopje të racës u regjistruan, duke rritur popullaritetin e tij. Thisshtë në këtë kohë që krijohet një standard tjetër, me dy ekzistues sot. Ata po kërkonin një qen që ishte më i bindur me të huajt, megjithëse pikërisht ky qen karakterizohej nga mosbesimi ndaj të huajve dhe besnik ndaj familjes së tij, madje duke u përdorur si një qen babysitter.

Sa i përket origjinës së vërtetë të racës, ajo që është e qartë është se ajo është një kryqëzim midis racave që u gjetën në Evropë. Thuhet se është kryqi i tre racave, Mastiff Anglez, Bloodhound dhe Bulldog i Vjetër. Megjithëse kjo origjinë është e pasigurt, pasi ka nga ata që gjithashtu vërtetojnë se ka të bëjë me Mastiff Spanjoll dhe me racat Portugeze.

Karakteristikat fizike të qenit

Qeni brazilian Fila

El Fila Brasileño është në thelb një qen i fortë dhe i madh. Meshkujt maten në tharje nga 75 në 80 cm me peshë 50 kg dhe femra mat rreth 70 cm me peshë 40 kg. Qeni duket më i gjatë se i gjatë. Ajo bie në sy sepse lëkura e tij është e lirshme, me një qafë me një vesë, e cila nuk do të thotë që qeni nuk është në formë, pasi është një karakteristikë e pamjes së tij. Në këtë kuptim, kjo na kujton shumë Bloodhound. Pallto e saj është e shkurtër dhe e dendur, e shtrirë dhe shumë e butë. Ngjyra e qenit është e fortë me ngjyra si kafe ose ari. Ekziston edhe në të zezë dhe të nxirë, me pika në të zezë ose gri.

Një nga gjërat më të veçanta që mund të shohim në Rreshtin Brazilian është ajo ecni ndryshe qen te tjere. Kjo racë nuk alternon këmbët, por lëviz të dy këmbët në të njëjtën anë, përpara dhe mbrapa, me një ecje që i ngjan asaj të deveve. Prandaj mënyra e veçantë që duhet të lëvizë dhe që është gjithashtu karakteristikë e racës.

Karakteri i Fila Brasileiro

Fila Brasileiro qenush

Rreshti Brazilian gjithmonë është spikatur për të jetë një qen shumë i mirë dhe besnik me të tyret. Perfectshtë e përkryer për t'u kujdesur për familjen dhe ka durim të pafund me fëmijët, prandaj përdoret shumë herë si një qen babysitter me të cilin të vegjlit mund të luajnë. Kjo besnikëri dhe karakteri i tij i mirë zakonisht janë të rezervuara vetëm për të dashurit e tij, domethënë për ata që ai i konsideron të jenë brenda familjes së tij.

Nga ana tjetër, e tij karakter i rezervuar me të huaj. Nuk është një qen që do të shoqërohet me njerëz jashtë familjes së tij. Ndonjëherë është një racë që mund të jetë e kujdesshme ose edhe agresive me të huajt, prandaj shoqërizimi dhe edukimi i qenit që në moshë të hershme është kaq i rëndësishëm, pasi është gjithashtu një racë e fortë dhe e fuqishme. Mos harroni se është një qen që është përdorur si race pre dhe mbrojtëse, pra mosbesimi i tij ndaj të huajve.

Shëndeti i Rreshtit Brazilian

Rreshti brazilian në fushë

Braziliani Fila është një qen i fortë nga natyra, i cili do të kërkojë ushtrime themelore. Sidoqoftë, si racat e tjera të mëdha, është mjaft e zakonshme të shohim se si vuajnë qentë e moshuar dysplasia hip ose probleme të përbashkët. Një dietë dhe ushtrim i duhur mund të ndihmojë në vonimin ose zbutjen e këtyre problemeve.

Nga ana tjetër, edhe qen të kësaj madhësie mund të bëjnë vuajnë të tmerrshmit përdredhje gastrike, në të cilën stomaku kthehet derisa të mbyten, në shumë raste duke shkaktuar vdekjen e qenit. Ushqimi gjithmonë duhet të sigurohet në sasi të vogla, duke mos lejuar që qeni të hajë shumë. Nëse është e nevojshme, ato do të vendosen në disa marrje gjatë ditës, në mënyrë që të treteni më lehtë.

Kujdesi për qenin

Rreshti brazilian

Ky qen nuk është tepër aktiv, por gjithsesi ju duhet të ushtroni çdo ditë, pasi kjo e bën qenin shumë më të ekuilibruar. Edhe pse ushtrimi intensiv nuk është i nevojshëm, qeni do të jetë mirë me shëtitje të përditshme.

Artikulli i lidhur:
Sa kohë duhet të ecni me qenin?

Su gëzofi gjithashtu ka një kujdes mjaft bazikpasi është e shkurtër dhe e thjeshtë për tu stiluar. Mirëmbajtja e tij është shumë e thjeshtë. Ky qen gjithashtu do të ketë nevojë për një ushqim të mirë për të ruajtur masën e tij muskulore, me sasinë e duhur të proteinave.

Sa i përket edukimit të tij, ai është një nga gjërat në të cilat duhet të investohet më shumë kohë nëse duam një qen të bindur dhe të shoqërueshëm. Këta qen janë të kujdesshëm ndaj të huajve nga natyra, por me trajnim pozitiv për klikues dhe shpërblim Përveç shoqërizimit adekuat me qen, kafshë shtëpiake dhe njerëz të tjerë, ne do të arrijmë një qen të përsosur për çdo mjedis.

Pse keni një Fila Brazilian

Kjo racë braziliane gjithmonë ka spikatur për të qenë një qen shume besnik me te tijat. Nëse duam të kemi një qen që do të jetë gjithmonë pranë nesh, padyshim që do të kemi zgjedhur mirë. Por ne gjithashtu duhet të jemi të gatshëm të punojmë për karakterin e tij për ta shoqëruar, në mënyrë që të marrim një qen ideal për familjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.