Rrip trajnimi

Zinxhir për trajnimin e qenve

Rripi i stërvitjes është një element tjetër që duhet ta kemi shumë pranëMe Por edhe pse mund të tingëllojë pak e papritur, është e vërtetë se është një nga mjetet e preferuara sepse do të krijojë një lidhje jo verbale midis pronarit dhe kafshës së tij. Prandaj, ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë secilës lëvizje.

Por është diçka që do ta shohim më vonë dhe si e tillë, do të na ndihmojë të kuptojmë pak më shumë funksionet themelore të produktit në fjalë. Me rrip trajnimi ne sigurohemi që kafshët tona të jenë gjithmonë të mbrojturaPrandaj, ne gjithmonë duhet të zgjedhim më të mirën për ta.

Çfarë është zinxhiri i trajnimit të qenve

Qëllimi i zinxhirit të trajnimit të qenve është të edukoni kafshën tuaj. Por gjithashtu fokusohet në kontrollin e tyre, veçanërisht kur dilni për shëtitje ose ndoshta gjatë stërvitjeve. Prandaj, ne zbulojmë se ka një grep për ta mbajtur atë në pjesën e jakës së qenit dhe pastaj një përfundim të mirë në skajin tjetër ku mund ta mbajmë pa problem.

Pra, në përgjithësi, mund ta themi këtë përdorimi i tij është i fokusuar në përmirësimin e sjelljes së kafshëve tona shtëpiake, si dhe sigurinë e tyre.

Sa kohë duhet të jetë rripi i trajnimit?

Gjatësia e rripit të trajnimit duhet të jetë

Nuk është një pyetje të cilës mund t’i përgjigjemi në mënyrë të prerë. Pse? Epo, sepse gjithçka do të varet nga madhësia e qenit në veçanti. Dua të them, për të filluar ju duhet të dini si peshën ashtu edhe madhësinë dhe madje edhe lartësinë e gëzofit tuajMe Në këtë mënyrë ju tashmë mund të merrni një ide se për çfarë ka nevojë, sepse jo të gjithë qentë janë të njëjtë, as në matje dhe as në temperament.

Prandaj, duhet thënë se qeni duhet të lëvizë lirshëm, por edhe të na lërë rehati, kështu që gjatësia minimale duhet të jetë rreth 5 metra, të cilat janë të ashtuquajturat standarde. Importantshtë e rëndësishme që nëse qeni juaj është i vogël të mos e kalojë këtë gjatësi dhe mos harroni se është gjithmonë e preferueshme që të jetë pak e hollë. Derisa se nëse qeni është rreth 20 kilogramë, atëherë ju keni nevojë për një zinxhir më të trashë sepse do të na duhet më shumë rezistencë por mjafton një gjatësi prej rreth 3 metrash.

Duke u kthyer te qentë e mesëm ose të vegjël, ne e dimë se ata kanë tendencë të jenë më të paduruar, se u pëlqen të nuhasin dhe të luajnë në çdo hap, kështu që është mirë të bastosh për një që është i zgjerueshëm. Ndërsa ata që tërheqin shumë në zinxhir, është gjithmonë më mirë t'i veshësh më të shkurtër. Duke shmangur kështu disa hovë kur jemi të pakujdesshëm. Për qentë më të mëdhenj, për gjurmimin ose për të dalë për një shëtitje në një vend më të vetmuar, edhe pse nuk janë më të përshtatshmet, mund të përdorni rripat prej më shumë se 20 metrash që janë ato shumë të gjatë.

Si të përdorni një zinxhir trajnimi për të stërvitur qenin tonë

Si në të gjitha fazat e jetës, zinxhiri i stërvitjes gjithashtu ka nevojë për udhëzime në mënyrë që kafshët tona të mësohen me të.

 • Së pari, është mirë që ta vendosni zinxhirin në një vend të mbyllur si shtëpia jonë dhe ta lini të ecë me të.
 • Mos e tërhiqni atë, por është më mirë që kafsha të shkojë te thirrjet tuaja dhe në zinxhir në mënyrë që të bëhet e njohur.
 • Pasi jeni jashtë, ju duhet ta udhëzoni atë në çdo kohë në mënyrë që ai të bëjë atë që thoni, por duke shmangur tërheqjet që përmendëm.
 • Të gjitha hapat që ai bën mirë, duhet ta lavdëroni, ndërsa nëse ai kërcet ose bën të kundërtën, ne do të shmangim afrimin dhe përkëdheljen e tij në atë moment në mënyrë që ai të kuptojë se diçka nuk është në rregull.
 • Kur zinxhiri është i ngushtë dhe qeni po tërhiqet, ngrihuni në këmbë dhe vazhdoni kur ta shihni shumë më lirshëm.
 • Ne duhet filloni shëtitjen me zinxhir të shkurtër dhe nëse kafsha jonë nuk kërcet, atëherë mund të lirojmë edhe pak litarMe Shtë një mënyrë për të mbajtur gjithmonë nën kontroll.
 • Nëse qeni juaj fillon të përtypë rripin, atëherë është më mirë t'i hidhni duke ndryshuar kursin ose duke i ndezur ato. Ju do të ndjeni se diçka ndryshon kur bëni atë gjest.
 • Shpërblimi i tij me çmime sa herë që ai bën diçka të mirë, siç është ecja pranë nesh dhe ndalimi i tyre pa shpërblim kur tërheq zinxhirin, janë të tjera nga pikat më të realizuara.

 Kur duhet të fillojmë të përdorim rripin e trajnimit?

Si të stërvitni një qen në një zinxhir

Kjo ndodh edhe në jetën tonë dhe për këtë arsye, në atë të kafshëve shtëpiake, nuk mund të lihet pas. E vërteta është se sa më shpejt të filloni, aq më mirëMe Sepse ju gjithashtu do të shihni ato rezultate që prisni më parë. Pra, me këtë ju këshillojmë që nëse keni një qenush për disa muaj, filloni me trajnimin.

Shtë e vërtetë që do ta bëni në shtëpi, duke e bërë të njohur me rripin, etj. Por pak nga pak, ju gjithashtu do ta zbatoni atë kur jeni në rrugë dhe për urdhrat që përmendëm më parë. Keni nevojë për shumë durim, disa çmime ose shpërblime dhe kohë për ta marrë atë. Por akoma, do të jetë më e lehtë sesa nëse filloni kur kafsha është e rritur.

Ku të blini një treshe për trajnimin e qenve

Amazona

Një nga pikat më pozitive të Amazon është se sapo të hyni në faqen e tyre të internetit, mund të shijoni një gamë të gjerë të mundësiveMe Kjo do të thotë që shiritat e trajnimit do të jenë të gjithë atje. Nga përfundimet në përbërjen e tij, tek ngjyrat pak a shumë goditëse, gjatësi të ndryshme dhe natyrisht, çmime të ndryshme gjithashtu. Që do të thotë që ju gjithmonë mund të zgjidhni atë që ju përshtatet më së miri juve dhe qenit tuaj.

Kivoko

Ai nuk mund të humbiste takimin e tij Kiwoko sepse është gjithashtu një nga ato dyqane që na ofron gjithçka që na nevojitet për kafshët tona shtëpiake. Në këtë rast, do të keni rripat më të mirë, nga më e shkurtra në atë të zgjerueshme përmes gomës ose dorezaveMe Një botë e tërë e përsosur për të trajnuar qenin tonë në një mënyrë më të rehatshme.

Tendenimal

Të dy rripat najloni, të cilët janë një nga më të zakonshmit, dhe ato prej lëkure të lyer me yndyrë, gjithashtu do të jetë në Tíanimal. Por jo për shkak të shumëllojshmërisë së tij është e këshillueshme, por edhe sepse do t’i keni në ngjyra të ndryshme dhe me çmime shumë të volitshme, ndër të cilat zakonisht ekziston gjithmonë oferta e çuditshme. Tani është koha për të përfituar nga kjo!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.