Rritni cilësinë e jetës së qenit tuaj me këto këshilla

Kujdesi është i domosdoshëm për të rritur cilësinë e jetës së qenit tonë.

Për shumë prej nesh, qentë janë pjesë e familjes tonë, dhe për këtë arsye ne duam që ata të gëzojnë cilësinë më të lartë të jetës. Që kjo të jetë e mundur ata kanë nevojë për një seri kujdesi për pjesën tonë që mbulojnë tema të gjera si dieta, ushtrimet fizike dhe gjendja shpirtërore. Ne e përmbledhim atë më poshtë.

Ushqimi i duhur

Dieta juaj duhet të jetë e pasur me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese, për të shmangur disa sëmundje dhe për të mbajtur kockat dhe muskujt tuaj të fortë. Gjëja më e mirë është të zgjedhësh një ushqim cilësor, përbërësit e të cilit janë sa më natyralë. Në këtë kuptim, është thelbësore të lexoni me kujdes përbërësit në enë dhe të pyesni veterinerin tuaj për mendimin e tij. Ne gjithashtu duhet të sigurojmë disa ushqime plotësuese për kafshën, të tilla si gjel deti të freskët, pulë të gatuar, karrota ose mollë.

Nga ana tjetër, ne kemi për të përshtatni dozën e ushqimit ditor me madhësinë dhe karakteristikat e qenit tonë. Rekomandohet gjithashtu ta ndani në tre racione për të nxitur tretjen e mirë: mëngjes, drekë dhe darkë. Me këtë hile të thjeshtë ne parandalojmë probleme aq serioze sa rrotullimi i stomakut.

Higjena e mirë

Flokët, lëkura, sytë, dhëmbët dhe veshët e qenit mund të dëmtohen seriozisht nëse nuk kanë higjenën e nevojshme. Mungesa e higjienës çon në acarime të lëkurës, konjuktivitit dhe parazitëve, ndër problemet e tjera. Dhëmbët meritojnë vëmendje të veçantë, pasi infeksionet orale mund të çojnë në sëmundje të stomakut ose gastrointestinal.

Po aq e dëmshme është edhe higjiena e tepërt. Duhet lani qenin tonë çdo muaj e gjysmë ose dy muaj, asnjëherë më parë, pasi mund të dëmtojmë pH e lëkurës tuaj. Përveç kësaj, ne duhet të përdorim produkte të dizajnuara posaçërisht për këto kafshë: pastë dhëmbësh, shampo, furçë ... Veterineri do të dijë të na tregojë se cilat janë të përshtatshme.

Vizitat tek veterineri janë thelbësore për një cilësi të mirë të jetës.

Ushtrim i moderuar

Shëtitjet e përditshme janë thelbësore për mirëqenien fizike dhe mendore të gëzofit tonë. Kështu ju ndihmojmë kontrolloni ankthin tuaj, forconi nyjet tuaja dhe përmirësoni rrahjet e zemrës suaj. Le të mendojmë se shëtitjet janë një stimul i shkëlqyeshëm për qentë në çdo mënyrë. E njëjta gjë vlen edhe për lojërat, të cilat paraqesin sfida të vërteta për ta, ndërsa na lejojnë t'u mësojmë atyre urdhra trajnimi.

Masa paraprake

Çdo ditë ne ekspozohemi ndaj rreziqeve të caktuara dhe qenve tanë, gjithashtu. Kështu duhet të marrim masa paraprake për të shmangur aksidentet. Për shembull, gjithmonë ecni me një zinxhir për të parandaluar shpëtimin ose përplasjen e tyre, lini substancat që mund t'i dëmtojnë ata (alkool, çokollatë, kafe, etj.) Jashtë mundësive të tyre, ose mos i lini kurrë vetëm brenda makinës.

Nga ana tjetër, ne kemi për të mbrojeni kafshën me produkte të përshtatshme antiparazitare, të tilla si pipeta, gjerdan ose spërkatje. Kjo është thelbësore për shëndetin tuaj; duhet të kemi parasysh rrezikun që ekziston aktualisht kundër sëmundjeve të tilla si leishmaniaza.

Kontrolle veterinare

Kontrollet e shpeshta veterinare janë absolutisht të nevojshme për shëndetin e kafshës. Përmes vaksinave dhe ndërhyrjes së profesionistëve ne parandalojmë sëmundjet dhe ne i zbulojmë ato me kohë. Nëse duam që kafsha jonë të mbetet e shëndetshme, nuk duhet të kursejmë shpenzimet.

E gjithë kjo ka më shumë kuptim kur qeni arrin moshën e rritur. Kontrollet geriatrike rekomandohen shumë nga mosha gjashtë vjeç në racat e mëdha dhe nga mosha tetë vjeç në ato të vogla.

I dashur

Asshtë po aq e rëndësishme sa pjesa tjetër e kujdesit. Qentë janë kafshë empatike dhe të ndjeshme që kanë nevojë për dashurinë e tyre për të qenë të lumtur. Eshte shumë e rëndësishme për të ofruar përkëdhelje, fjalë të mira dhe vëmendje të vazhdueshme.

Detaje të vogla të tilla si biseda me ta ose lënia e tyre të flenë pranë nesh promovojnë një gjendje të mirë emocionale, e cila nga ana tjetër përmirëson shëndetin e tyre. Mos ta harrojmë atë ata janë gjithmonë të gatshëm të na japin dashurinë e tyre të pakushtëzuar, kështu që ne duhet të japim përgjigje në të njëjtën mënyrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.